1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сликање со младенците на врата во ресторанот

Дискусија во 'Свадба' започната од Macyyyyy, 20 ноември 2014.

  1. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Дааа знамм
    Ова само кај нас го има жими се
    Сум слушнала и за србите , они па бетер свадби правеле хаос сме ,типични балканци
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Памтам, како помала, дека сликањето беше за време на вечера. Младите поминуваа покрај маси за да наздрават и се сликаа со гостите.
     
  3. coolgirl123

    coolgirl123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 ноември 2019
    Пораки:
    134
    Допаѓања:
    167
    Пол:
    Женски
    Дада порано така било , ама ете се се менува во денешно време па и ова со сликањево не знам уште колку ке трае, ке дојде и еден период кај што место слики ќе се делат Usb-иња со сликите на нив односно сите ќе ги бараат сликите електронски :)
     
  4. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Олабавете со сликањево по свадби никој не сака да се слика со вас освен вашите блиски. Така да не ги малтретирајте гостите. Како ова не ви е јасно претходно не знам. 2019та година завршува започнува нова деценија нешто иновативно, интересно нека биде. Доста со ова сликање по врати, па сликар те бара низ цела сала да ти наплати и идеш дома ја фрлаш зад регал.
     
    На SummerGirl, Mantub и S.W.A.G им се допаѓа ова.
  5. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.198
    Пол:
    Женски
    Ама сликањето не е задолжително, се сликаш ако сакаш. Никој со сила не те тера да се стокмиш за сликање до младоженците од коа ќе им честиташ.
     
    На referentka и TutiFuti им се допаѓа ова.
  6. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.624
    Допаѓања:
    161.317
    Пол:
    Женски
    Ама незгодно е малку така само да им честиташ и да ги одминеш:):)
     
    На oblace1 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.198
    Пол:
    Женски
    Тоа да, ама дека мораш и со сила те тераат - не. Јас па сакам да се сликам, не за џабе сум се пицнуела :D И немам фрлено ни една слика сите ми се во албум подредени, и таа што ја даваат од фотосесијата нивна и таа јас кај што сум сликана со младоженците.
     
    На Dream-Girl, referentka, TutiFuti и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Не можеш да поминеш од вратата мораш под маса да влагаш како сапрајз.
     
    На Mantub му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.624
    Допаѓања:
    161.317
    Пол:
    Женски
    Јас па ич немам такви слики
    Или покасно одам на свадба и ќе го испуштам сликањето, или порано си заминувам па не успевам да ги земам сликите:)
    Освен кај ептен блиски де. Таму се сликам по 100 пати:D
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.860
    Допаѓања:
    133.198
    Пол:
    Женски
    Не знам кај младенците стојат на врата. Кај нас не. Стојат на страна јер нели сет пречек се снима а после као демек младенците влеваат во сала и до тогаш не биле внатре. Нормално поминуваш крај нив им честиташ ама ако некој не сака да се слика може културно да се извини и решен проблем. На некои свадби кај што старите диктираат кој да се кани мислете младоженците па плачат да се сликаат со сите знајни и не знајни, колеги на свекор, другарки на свекрва, братучетки на бабата... им притребале. :lol:
     
    На referentka, TutiFuti, Ladybug98 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.559
    Пол:
    Женски
    Во Скопје се сликаат на врата. Сакала - не сакала ти мораш да поминеш оттаму. Не можеш да и избегаш на сликарите. Најдобро е да доцниш на свадбата.
     
  12. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Мене пофино решение ми е со телефон да ги замолиш младенците да се сликаш или фотографот едноставно да ве слика. Така ем е исполнета желбата на гостинот за слика ем младенците не мора да стојат како статуи на слика со на свекорот братучедот. Вака да им избегаш пред очи е смешно ќе речат за 150 денари слика бегаш.

    @Bubce38 имаш опасна стратегија за избегнување :D
    Тоа покасно влегување јас не би додека се разберам кај е мојот астал центар пажња на настан како свадба ох ноу.
     
    На Bubce38 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.624
    Допаѓања:
    161.317
    Пол:
    Женски
    Е да
    Малку безвеза е кога 'мора' да се иде подоцна. Ама обично знаеме со кој сме на маса , па јавуваме 2-3 мин на некој од нив да излезе надвор и као да не пречека.
    Зш баш безвеза е да влезиш на сред оро и да бараш некој од домаќините да те смести:doh:
    На свадба одам со жив зорт и колку да ги испочитувам тие што ме поканиле:)
     
    На TutiFuti, Sesil и FreeMind им се допаѓа ова.
  14. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Одам само кај ептен блиски пријатели. Кај роднини се заблагодарувам на покана и ги оставам моите сами да одат. Не можам едноставно не сум тој тип да буцка пирошка и да гледа играорци околу себе.
    Да е некоја коктел забава мала интимна ќе направам чест.

    Последен пат бев во Скопје во Аликанте или ватевер се вика салата со огледала закачени во позадина.Цела вечер ги гледав немав видено посмешна декорација до тогаш. И се замишљам јас седната тие гублени зад мене закачени ах лавли.
     
    На S.W.A.G и Bubce38 им се допаѓа ова.
  15. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.489
    Допаѓања:
    33.346
    Пол:
    Женски
    По ново и за асталите пишува уште на влез гости на невестата од десно гости на младожењата од лево тие гости од таа страна напишани бр на маса и кои седат па од др страна на која маса седат нема веќе распрашување кој дек седнал.
     
  16. Annora

    Annora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    1.310
    Допаѓања:
    6.561
    Пол:
    Женски
    Не можам да решам како е најдобро на оваа тема. И јас сум општо против сликањето, бидејќи ем малтретирање на зетот и невестата, ем трошок на гостите, ем барем мене лично тие слики ама воопшто не ми значат.
    Ако одам кај некој поблизок и онака ќе направам слики со телефон, а ако одам кај подалечен, што ќе ми е слика? Секогаш после свадба тие слики ми одат во фиока бидејќи навистина не ми требаат и не би ги редела по полици.
    Ама од друга страна има луѓе кои ги сакаат за спомен, па ако не го направиш тоа на врата, ќе треба пола свадба во сликање да ја поминеш. Така да, уште сум во дилема и не знам како би било најдобро. Ама дефинитивно тежнеам кон тоа да нема сликање.
     
  17. Snowflake97

    Snowflake97 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2018
    Пораки:
    2.180
    Допаѓања:
    8.870
    Пол:
    Женски
    Мене искрено и самиот чин, самата свадба ми е една голема глупоштина и циркус. Реално кога ќе ја видиш причинава зошто одиш да прославуваш, да се забавуваш ми е ептен безвезе.

    Сега дека некој си двајца решиле да живеат заеднички живот сите роднини и пријатели као треба да се воодушевени од тоа и треба да играме и да се забавуваме, не гледам која е причината за таквата прослава на заеднички живот помеѓу двајцата што решиле да живеат заедно.

    Ама како и да е, да не бидам ептен офф топик, у главно не одам по свадби, ама некаде каде што сум одела до сега, сликањето на врата ми било исто така непотребна работа.
     
    На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Никој веќе не те принудува да се сликаш, едноставно те сликаат па после АКО САКАШ на пултот можеш да си купиш слика и тоа тебе која најмногу ти се допаѓа (каде што си излезен најубаво).
    На времето беше тоа - задолжително сликање со младенците на пречекот.
    Сега во поново време каде што сме биле, не ни има пречек на врата, малденците си седат на нивна маса, родителите секој своите ги пречекува и сместува.

    Сега има големи рамки за слики на кои пишува ,,џаст мерид,, или ,,Петкана и Ристаќо,,, застануваат во рамката и се сликаат со младоженците.
     
    На Sesil му/ѝ се допаѓа ова.
  19. simona_baby

    simona_baby Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2017
    Пораки:
    3.161
    Допаѓања:
    16.438
    Пол:
    Женски
    Сликањето не е толку желба на младите колку што фотографите го наметнуваат ради профит.
     
    На ocicka2014, Annora, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Само уште рамка за сликање фали :)