1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сликање со младенците на врата во ресторанот

Дискусија во 'Свадба' започната од Macyyyyy, 20 ноември 2014.

  1. Minnie 1

    Minnie 1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 декември 2014
    Пораки:
    2.373
    Допаѓања:
    27.407
    Пол:
    Женски
    На нашата свадба немаше сликање на врата,ама па затоа цела вечер асално ни вода не се напив од што цело време некој за сликање не стануваше. Ама па и за големи свадби,како нашата со приближно 500 гости,не знам колку би траело сликање сите да се изредат.
     
  2. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    Свирачите и сликарите највише фајде имаат од свадбите ... :angel:

    Никој не те тера да се сликаш. Кажи не сум за сликање и со сила нема да те врзат. Од друга страна, малце непријатно е накде кај што си групно поканет, пример колешка од работа ти да се напраиш ,,паметен'' и да се тргнеш додека сите се сликаат. Коа ќе стаам јас во пликцето 3000ден, па на врата по 100че, па за такси 200ки јер не сакам да ризикувам безбедност, па некоја фризурка еве 500ки, грубо 4000ден, уште за 100-200ден, не ни праам муабет.

    Младоженците ако не сакаат некоја слика нема ни да ја извадат. Барем кај нас плаќаш пакет кој ти вклучува сликање и снимање (бираш само камера, камера + кран, 2 камери, камера+кран+дрон) ни една слика не ти е вклучена во цената туку подоцна имаш повластена цена за сликите што ќе одлучиш да ти бидат испринтани. Секако нема 1000 слики да извадиш јер нека тие со гостите може да имаш една иста поза од неколку агли.

    Крај краева ако веќе до толку не сакаш ни да се сликаш со младоженците, јер нели крајно небитни па не мора ни на свадба да им одеш. Извини се културно и нема трошок, нема сликање, нема дотерување со сила.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Да не го носиме муабетот во ак не ви чини не идајте ваљда сликањево на свадби не е ставено на рамниште или сликање или нема свадба :^)
    Тоа му е исто од денешен аспект имаш пријател кој љуби да се тагнува дури и на кафе и ти му велиш извини не ме тагнувај и мене али ти слободно селфирај се ние пак си живееме. И се е тоа во ред се до моментот додека не ме тера и мене да се сликам со него на маса со две еспреса пред нас. Тука веќе не живееме повеќе нели.
    Пластично објаснето.
     
    На coolgirl123, Annora и Sesil им се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    На последната свадба кај што бевме сликарот извадил дупли слики од нас. Не само од нас, туку и од останатите гости. Девојчето што ги делеше сликите не не праша која ќе ја земеме, туку одма ни кажа цена. Многу се безобразни. Стварно се напаст. Сите слики ги чувам во фиока. Фаќаат прашина. Ретко ги гледам.

    Кога правевме свадба му рековме на сликарот да не ги форсира гостите за сликање. Кој ќе застане тој да се слика. Има луѓе што не сакаат да се сликаат. Не е за тие 200 денари. А има и такви што не можат да си дозволат.
     
    На SunnyGirl2, FreeMind и Annora им се допаѓа ова.
  5. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    Јас што бев на последната свадба, а имам и слушнато дека и на некои други не плаќавме за слика. Се беше од младоженците само одиш во ходникот на ресторанот и си ја зимаш таму се наредени. Што според мене е во ред. Не треба да се изложуваат гостите на дополнителни трошоци. Гледам исто така е искоренето и тоа баци рака, одење на невестата по маси и збирање пари, што ми беше нешто најсељачко.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    Ма како искоренето. Уште го има. На мене тоа ми е дно дна.
     
    На Amelia му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    И ние не сакавме сликање, пошо реално цел ден се сликаме и имаат што да поделат на гости, од ресторан обавезно тангото го сликаат. Ама бараа 18000 плус сите студија, а ние не можевме толку да дадеме.
    Тогаш беше 100 слика, некои бараа и 150. Сега и 200 бараат.
    А реален трошок за таа слика е 30 ден со заработка секако.
     
    На SummerGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Тоа баци рака е селско за мене. Ама треба да разберете дека не можат сите младоженци да си дозволат да платат слика за гостите или воопшто да не се сликаат. Тоа е веќе политика со студијата, најголема заработка имаат преку тие слики и не се откажуваат така лесно од неа. Инаку ако ме чкрапаат без врска, надвор од сликата со младоженците, а мене не ми се допаѓа сликата, сум ја враќала. Не сте приморани таа да ја земете.
     
    На SunnyGirl2 и coolgirl123 им се допаѓа ова.
  9. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    И јас не го сакав ова, но ќе го има на мојата свадба бидејќи сите ќе сакаат да се сликаат со нас, не планирам цела вечер да немам мир и да ме влечат ваму таму. Ќе има сликање пола саат пред почеток на свадбата. Кој дојде,дојде. Веќе знаат сите и така прават, ако не сакаат да се сликаме ќе дојдат малку подоцна на свадбата.
     
  10. Cherry333

    Cherry333 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2019
    Пораки:
    2.492
    Допаѓања:
    7.359
    Пол:
    Женски
    Зависи колку гости имаш.. Кога ќе се поредат сите малку поише од пола саат ќе испадне. Најнапорен дел од свадбата. И после оди играј и весели се кога ти паднале нозе и фаца од вештачко смеење |(. Вода имај си при рака, мој совет. Јас умрев од жед и ќе колабирав а немав кога да се освежам.
     
  11. wannababy

    wannababy Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јануари 2020
    Пораки:
    379
    Допаѓања:
    2.379
    Пол:
    Женски
    И јас мислев така за мојата свадба, но се сликавме повеќе од саат време, имавме гости кои дојдоја покасно па се влечевме за време на ручекот да се сликаме и со нив, затоа гледај дента да уживате бидејќи тој е Ваш ден, Ви посакувам прекрасен свадбен ден :hug:


    Секако дека не треба да се форсираат гостите да се сликаат, кој сака да се слика тој нека се слика, додуша ретко има луѓе кои не сакаат да се сликаат со младоженците, но девојчињата од фото студијата нека не одат од маса до маса со сликите, нека ги изложуваат во ходник (како на мојата свадба) па кој сака да ја купи нека си ја купи сликата кој не сака не е задолжително, бидејќи јас сакав да си имам слики од сите гости од мојата свадба, па тие што не се продале за свадбата си ги земавме ние..
     
    На SummerGirl и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.921
    Допаѓања:
    32.560
    Пол:
    Женски
    @wannababy затоа треба да се направи договор со фотографите. Иритира форсирачкото сликање. Па уште и вадењето на дупли слики. А и блокче слики сега е 200 денари. (facepalm)
     
  13. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.195
    Допаѓања:
    10.833
    Пол:
    Женски
    Јас имав 350 гости, и си оставив 1 саат. Почнавме во 7, во 8 точно си влегов во сала и почна свадбата. Немав намера да чекам некој што касни, ама мора да оставиш реално време за сликањето, стварно немаше шанси да се сликам со 300+ луѓе за 30 минути.
     
    На Larahappy и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
  14. Fallen.Angel

    Fallen.Angel Популарен член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.944
    Допаѓања:
    7.872
    Ние ќе имаме околу 200..