1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Слом (The Undoing) [2020]

Дискусија во 'Серии и емисии' започната од RainBow, 13 декември 2020.

  1. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    @Mishela, за жал, ни едната ни другата не ми се читани. За „Слом“ не ни знаев дека е по книга, додека за Џејкоб ми е многу криво што не ја прочитав прво книгата. Лани ова време имаше предновогодишен попуст во Сакам Книги и си правев список и многу се мислев меѓу Џејкоб или Алекс, и како ај Алекс, а Џејкоб на саем и во меѓувреме фати короништево па ни саем, ни книги, и излезе серијава а ние во локдаун а Крис Еванс со брада е секси и како да не го гледаш и остана книгата непрочитана на сметка на серијата :)

    Очекував дека во книгата по која е правена „Слом“ би имало повеќе red flags поврзани со ликот на Џонатан, само што Грејс ги рационализирала и игнорирала, зошто во серијата ептен од никаде дојде фактот дека Џонатан е всушност опасен psycho killer :) Во смисла, нормално што сите други околу него мислат дека е шармантен и харизматичен, карактеристика типична за малициозни нарциси, но Грејс после толку години брак мора да ја видела темнината во него, барем во неколку инстанци.

    Исто, читав на нет психоанализа на ликовите и таму се објаснуваше дека убиството на Елена нема шанси да е прв пат лик како Џонатан да покаже насилни тенденции и дека не ексалираат работите толку лесно кон убиство (особено не кон толку насилно убиство) како што беше прикажано во серијата, односно се шпекулираше дека веројатно Џонатан во минатото или бил насилен или веќе имал убивано и порано.

    Во Џејкоб ја гледавме мајката како се навраќа дека Џејкоб уште како мало дете сакал да тресне друго дете со кугла, и ја следевме од епизода во епизода како е растргната меѓу љубовта кон син и сомнежот дека син и е убиец додека таткото или свесно го штитеше синот или едноставно одбиваше да поверува дека такво нешто е можно, детето негово да е убиец.. Добра серија, а веројатно уште подобра книга.

    Убаво ти пиша во првото мислење, The Undoing не е „кој е убиецот“ тип на крими серија, туку е повеќе драма водена од емоциите на главните ликови. Е, тоа што на лицето на Никол Кидман баш и не се гледаа емоциите е друг муабет :) А баш беше убава жена, и добра глумица...
     
    На senjorita-v, RainBow, wendy2 и 3 други им се допаѓа ова.
  2. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    i jas ja gledav serijata no nisto posebno ne e ..
    premnogu razvleceno ova vo 2 epizodi mozele da sredat ne vo 6
    ne mi dopadna ni izborot na glumci, prestari se ,ko dedo ,baba i vnuk bea a ne ko roditeli na 11/12 god dete
     
  3. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.175
    Малку 'злобничко', ама истот го мислев цело време... ептен ја 'затегнале'.. ко џокер е. :D

    На темата.
    Мислам дека серијата е ремек дело кога е во прашање губењето на доверба во некој толку близок.
    Емоциите и внатешните борби се толку добро пренесени, што можев да ги почувствувам сите.

    Хју Грант ме изненади...
    Не можев да го 'проценам' дали глуми или 'се глуми себе си'.
    После разбрав, дека имал лично изјавено дека му е тешко да глуми емоции затоа што 'не ги чувствува'.

    Социоатска карактеристика.
    ... ама е добро да се знае како изгледа...
     
    На wendy2, raww и Nausicaa им се допаѓа ова.
  4. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.566
    Допаѓања:
    160.688
    Пол:
    Женски
    И во реалниот свет постојат толку 'стари' родители.
    Можеби тоа и му била намерата на сценаристот.
    Да видиш и ти дека родител можеш да бидеш и во поодминати години.
     
    На Mishela, JuLleE и LiliBoz им се допаѓа ова.
  5. magnolija09

    magnolija09 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 март 2020
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    857
    Пол:
    Женски
    toa da,taka e i gi ima normalno i nemamnisto protiv ..
    no neznam nekako takov vpecatok mi ostavi serijata posebno Grant ,nekako ne mi se dopadna izborot ni na glumci, ni serijata ko nesto posebno...veke videno po milioni pati
     
  6. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.020
    ептен оф-топик

    Имаш гледано Др. Ху? Лејди Касандра? Мене многу на неа ме потсеќаше :wasntme:
    cassandra.jpg
     
    На WildMk му/ѝ се допаѓа ова.
  7. wendy2

    wendy2 Популарен член

    Се зачлени на:
    17 август 2012
    Пораки:
    617
    Допаѓања:
    11.224
    Ме изнервира што серијата не ги даде на почеток сите докази.
    Дури во претпоследна епизода дознаваме за сестрата на Џонатан.

    Мислев дека поентата на серијата е да не биде најочигледниот осомничен туку некој сосема трет, и баш сите ги сумјав.

    И баш не изиграа.
    А и мене ме потсети улогата на Никол како на Селест, совршено семејство, круг на другарки од високо друштво, лажно перфектен маж.

    Во однос на тоа дека беше психијатар, ми беше чудно како реагираше на се тоа.

    Сцените, боите, кадрите, костимографија се беше супер.
     
  8. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.109
    Допаѓања:
    164.705
    Па не знам бе, на колку години доктори да бидат родители, на 23 ли?:?:

    Таман си е серијата, се си е на место. Женската мода особено:inlove:, сакам и јас(hollest)
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    Ја гледав Слом.
    Луѓе, кога го најде чеканот во кутијата од виолина, пребледев, срцето ми лупа, не дишам :rofl:
    Највпечатлив ми беше моментот кај што беше спремен да го обвини детето.
    Под олку силни импресии одамна не сум била од филм.
    Како е можно толку време да не забележиш на што е спремен најблискиот :|
     
    На crimson, Lilit и JuLleE им се допаѓа ова.
  10. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.984
    Допаѓања:
    233.271
    @Mantub љубов е тоа:D
    Најчесто слепа е, и најчесто тешко ти е да признаеш и да прифатеш.
     
    На crimson, Bozica1980, raww и 10 други им се допаѓа ова.
  11. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.769
    Допаѓања:
    259.742
    На ХБО ја гледате?
    На Нетфликс ја има ли?
     
    На LejlaD му/ѝ се допаѓа ова.
  12. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.842
    Пол:
    Женски
    Колку епизоди има Слом и што жанр е? Ја има онлајн некаде? :^)
     
  13. HaleemO

    HaleemO Активен член

    Се зачлени на:
    13 март 2020
    Пораки:
    41
    Допаѓања:
    185
    Пол:
    Женски
    Обично сум фан на побрзи серии, оваа бавно почнува, но ми се допадна.

    Неколку мислења од мене околу серијата во спојлер.
    1. Одлична глума од сите актери, особено од Хју Грант. Зошто? Бидејќи глуми емоции, но не се преведуваат целосно кон гледачот. Еден момент веруваш дека е искрено, во наредниот веќе не. Потоа пак веруваш, па повторно не.
    Идеално го доловува "социопатското" однесување, бидејќи успешно одглумува како одглумува емоции (затоа и во одредено време веруваш), но емоциите се отсутни, па и најголемите "емпати" имаат проблем со сочувствување (бидејќи не можеш да сочувствуваш со недостиг на емоции).

    2. Ми се допадна тоа што не прикажаа се за злосторството на почеток. Заедно со Никол го откривавме злосторството и сочуствувавме со нејзината негација на можноста сопругот да е убиецот. И таа, и ние, знаевме дека е веројатно тој да е убиецот, но преку неа, и ние баравме алтернатива.

    3. Откако таа го пронаоѓа чеканот, и е скоро сигурна дека тој е извршителот на делото, го гледаме како тој се труди да ја префрли вината на било кој, па макар и на детето. Тогаш, таа (според мене) се свестува, и сфаќа дека до сега, сите алтернативи биле суптилно наметнати од него. Сфаќаме дека социопатите се и повеќе од способни да изманипулираат некој што е едуциран на тие теми, а не па просечен човек.

    4. Нешто што ме фати неспремна е страста со која е извршено делото, а тој е социопат. Но потоа, сфатив дека ако Елена прозбореше за преварата, ќе му го расипеше "идеалниот (picture-perfect)" живот, кон кој многу социопати и луѓе со нарцисоидни тенденции стремат.

    5. Последно, ветувам. Смешка за крај. Забавно ми беше кога инспекторите ја прашуваат Никол (парафразирам): Каде е мажот ти? Го криеш во апартманот? И оваа вели: Не. Овие: Лажеш! Телефонот вели дека е дома. Оваа: Па ти ме праша за мажот ми, не за неговиот телефон.
    Дојдов до реализација дека навистина сме констатно поврзани со телефоните, што тие едноставно станаа синоним за нас. И после Бил Гејтс ќе не чипирал. Чипирани сме ние оддамна.

    И уште мислење за Никол.
    Скоро видов слика од Кели МкГилис.
    Ја коментираа на интернетот дека пропаднала. Дека е неверојатно како си допуштила да изгледа така и дека не ја личи.
    Ситуацијата со како изгледаат и едната и другата идеално е опишано од цитатот "damned if you do, damned if you don't".
    Ете некои сакаат операции, филери и третмани, некои не. А сите знаеме дека во Холивуд, со 40, веќе глумиш баба.

    Освежувачки беше да има репрезентација на повозрасни родители. Па на крај краева, и двајцата се доктори во серијата. А знаеме во Америка долго учат за доктори. Можеби немале време претходно за љубов, брак, деца.
     
    На senjorita-v, raww, JuLleE и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Не ме тепајте ама мене Слом не ми направи мерак. Предвидлива приказна, ниеден впечатлив лик, онака баш мееех ми беше|(
    Првата и втората епизода беа ок ама само ок.
    Јас сакам заплети, тензија, богато сценарио... само говорот на стариот you haven’t met ugliness ми беше добар момент. Никол беше како вечито збунка, реакции ужасни, интервјуата со детективите можеа да бидат мн јаки, а таа блееше ко теле.

    but yet again, мојот вкус за серии е мн истенчен и ептен сум критичар:)
     
    На Nausicaa, duffi, dunika и 5 други им се допаѓа ова.
  15. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.073
    Пол:
    Женски
    А Џонатан/ Хју не ти беше сеху? :$
     
    На JuLleE, fana и LejlaD им се допаѓа ова.
  16. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Ау ич не. Сехи ми беше црномањестиот детектив^_^
     
    На raww и Mantub им се допаѓа ова.
  17. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.984
    Допаѓања:
    233.271
    На мене многу :$

    @HaleemO супер анализа,скроз се согласувам со тебе.

    @CameliaMiller јас ги симнував епизодите.

    @LunaGrey која ти е омилена серија?
     
    На HaleemO, CameliaMiller и Mantub им се допаѓа ова.
  18. LunaGrey

    LunaGrey Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2018
    Пораки:
    2.693
    Допаѓања:
    26.219
    Пол:
    Женски
    Хммм немам омилена ама имам омилен жанр, детективски со убиства/мистерија ми се фејв.
    Ама гледам од сите жанрови.

    Детективски со убиства , едни од подобрите ми се the killing, the fall, the alienist.

    Драма со црн хумор сакам,
    Понови а интересни такви се dead to me, good girls.

    Нереални ама сепак реални и предобри ми се stranger things, the walking dead,westworld.

    Овие ми оставиле впечаток последниве 5-6 год:)
     
    На Nausicaa и JuLleE им се допаѓа ова.
  19. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.984
    Допаѓања:
    233.271
    Ова оди на листа за гледање, особено детективските:)
     
    На naturallmess и LunaGrey им се допаѓа ова.
  20. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    10.084
    Серијата е супер, како зависник од серии ги задоволи моите апетити. Секогаш ми е задоволство кога гледам филм или серија снимана во Њујорк. Тематиката на серијата и не не нешто невидено до сега ама има добра динамика и неизвесност до крајот што ја прави интересна за гледање. И јас од самиот почеток се сомневав дека Никол е убиецот...
    The fall е Ирска многу доба серија на BBC, посебно дека Jamie Dornan е главниот лик не можев да престанам да ја гледам
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.