Слушање гласови

Дискусија во '„Другата“ наука' започната од DirtyQueen, 4 јуни 2011.

 1. Marijana93

  Marijana93 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 декември 2013
  Пораки:
  479
  Допаѓања:
  4.296
  Мене ми се има случено да го слушнам гласот на мајками (почината е ) како ми го кажува името а исто така ми се има случено пред неколку месеци си го местам креветот за спиење и слушам машки глас позади мене ми прави мм а другата вечер легнав да спијам и слушам женски глас од кај главата ми вика како си? од памет се извадив... иначе оддамна спијам со ќебето врз глава зашто се плашам и осеќам дека крцка подот секоја вечер и мислам дека има некој пред мене и ме гледа додека спијам :^)
   
  На angelche16 и Valerin им се допаѓа ова.
 2. Anxe

  Anxe Активен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2014
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  1
  И мене ми се случува онака да слушнам ама не да ме вика некој..така во претходната куќа слушав чекори по скалите некогаш сонував лоши работи и неможев да викам... па коа кажав на едно дете за тоа ми вика...кога во сон неможеш да викаш тогаш те газат духови и од тогаш не сум сонувала ништо беше негде пред 2 месеци тоа ама страшно е...
   
 3. SweetGirl-13

  SweetGirl-13 Активен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2014
  Пораки:
  67
  Допаѓања:
  18
  Секогаш е така кај мене,ќе ме викне и тоа како одблиску да вика гласно и и викам -Не се дери,кажи?И ме гледа ко падната од Марс...И ми вика -Кој те викна ? ]:)

  - А се има и случено ова на другарка ми има во Необјасниви Случки кој сака нека прочита ме мрзи па да пишувам :!: :?:
   
 4. SweetChild

  SweetChild Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2012
  Пораки:
  1.597
  Допаѓања:
  2.986
  Пол:
  Женски
  И мене ми се случува горенаведеново често.Или некој само како да ми го вика името цело време,ама навикната сум си више.

  Слушате вие гласови,госпоѓо?
  *Речи не,речи не!*
  -Не слушам.
   
 5. ColoursOfTheRainbow

  ColoursOfTheRainbow Популарен член

  Се зачлени на:
  23 март 2012
  Пораки:
  1.187
  Допаѓања:
  2.407
  Пол:
  Женски
  Мене често ми се слуша како да ме вика некој по име. И ми се случило да се свртам да видам кој ме вика и гледам никој не ми се обраќа и се чудам. Па така почнаа и да ме зафркаваат :D
   
 6. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.491
  Допаѓања:
  6.617
  се дешава понекад да слушнам нечиј глас дали како ме вика или нз.. ама од страв одма ги насочувам мислите на неш друго. :!:
   
 7. dancxeto999

  dancxeto999 Нов член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  1
  Кога бев мала околу 6-7год ми се има случено нешто што никогаш досега незнаев што е. :?:
  Мојот кревет беше под прозорецот а спроти мене беа мајка ми и татко ми. Една вечер се сеќавам неможев да заспијам,и гледав нагоре. Наеднаш слушнав возрасен машки глас како го изговара моето име. Како да ме вика.Се исплашив. Ја разбудив мајка ми и кажав што слушнав.Таа не ми поверува и си легна. Наеднаш повторно некој ме викаше :o . Цело време додека не заспав го слушав гласот кој ми го кажуваше името.Чуствував како ме вика надвор. :|
   
 8. SweetGirl234

  SweetGirl234 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  33
  Пол:
  Женски
  И мене истото ми се случува. Како мајка ми да ме вика и одам не ме викнала :o :^) :worried:
   
 9. RainbowButterfly

  RainbowButterfly Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2014
  Пораки:
  218
  Допаѓања:
  332
  Пол:
  Женски
  Уф, завчера кога си легнав слушнав глас како прави уу, скокнав и престана. Пак после уште еднаш така и веќе не се повтори, а сама спијам во соба и во соба го слушнав тој глас.
  Иначе некаде имам прочитано дека ако слушаш глас како го довикува твоето име, не треба да се одзвиваш, наводно тоа бил гласот на ѓаволот...:devil::sweat:
   
 10. LoveYourNails

  LoveYourNails Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Страшно.... Штом прочитав веднаш се сетив кога бев 3 години бевме во Грција на одмор. Мојата прабаба починала и мајка ми и татко ми неможеа да отидат на погреб. Прабаба ми живееше до мојата баба. Се враќаме од Грција по 2 дена и татко ми не остава на улицата кај баба ми за да одиме нели да изразиме сочуство. Темница 1 часот вечерта а татко ми отиде да ми купи млеко од трафиката па за кога ќе си дојдам да се напијам и да си легнам . Слегнуваме по улицата , никој надвор сите спијат , никоја струја не беше оклучена освен на баба ми. И одеднаш еден глас почна да вика по мајка ми и тоа истиот ама баш истиот на прабаба ми бидејќи мајка ми се вика Гордана велеше : Горданааа... Мајка ми зачудено : Молам ? Гласот пак Горданаааа и кога мајка ми забележа дека доаѓа од кај нејзината куќа и нејзиниот глас веднаш прекина гласот да и вика . И кажавме на баба ми и дедо ми и тие се зачудија . По 2-3 дена исто се случило на нејзините ќерки гласот од прабаба ми почнал да се слуша и кај нив дома и тоа кога биле сами ....
   
 11. LoveYourNails

  LoveYourNails Активен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  Може не треба да се зафаркавам ама можеби некој комшија ти викал :D:)
   
 12. Valerin

  Valerin Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.717
  Допаѓања:
  5.259
  Значи постојат голем број објаснувања за оваа појава. Сепак, јас ќе обрнам внимание на она паранормалното, за кое најмногу имам читано. Не сметам дека е вистина, but I'm keeping an open mind. Како и да е, многумина велат дека на тој начин самовилите или ентитетите се обидуваат да воспостават комуникација со вас на некаков начин, односно се обидуваат да привлечат внимание. Единствениот начин за да го прекинете ова е едноставно да не обрнувате внимание. Што се однесува од психолошки аспект, можно е мозокот да ви ги преработува информациите здобиени во текот на денот, па од тие гласови да формира некакви алузии со тоа што ги меша со вашите мисли. Или пак едноставно мозокот да прима информации на многу поголема далечина во таа полусвесна состојба. Веројатно и затоа не ги помните потоа. Во најкрајни случаи може истово да биде и предзнак за шизофренија, но не се секирајте бидејќи тоа не е единствен предуслов за оваа болест.
   
 13. anina

  anina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.141
  Допаѓања:
  5.226
  Пол:
  Женски
  Било кои појави кои ги гледаме или слушаме се моментални илузии кои ги формира нашиот мозок. Обично оние кои веруваат во паранормалното, почесто доаѓаат во допир со тие илузии. Ако постои доза верување или страв од паранормалното, нормално е самиот мозок да е доволно надразнат и да го создава она во што веруваме.
  Не се плашам и не верувам во тие работи. Не дека одрекувам верување во некоја виша сила која не можеме да ја контролираме, ама не сакам да верувам во духови или самовили.
  Ми се случило да ме повика некој и многу ми било морничаво, прво од самата помисла дека сум свесна дека нема никој.
   
 14. Kartman

  Kartman Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  75
  Допаѓања:
  51
  Пол:
  Машки
  ako ocekuvas da ti zvoni telefonot, mozes da go haluciniras zvonenjeto
  se desava
  ....za poveke od toa neznam :)
   
 15. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.083
  Допаѓања:
  38.197
  Мене ми се има случено само еднаш во три саат навечер слушав како плаче бебе
   
  На Valerin, angelche16, RainbowButterfly и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  1.856
  Допаѓања:
  7.655
  Пол:
  Женски
  Леле јас кога слушнав еден глас ми вели буууу и онака имав шок неколку сати не можев да се соземам а сама бев дома и ме фати паника премногу :(:(
   
  На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.947
  Допаѓања:
  52.615
  Пол:
  Женски
  Гласови не сум слушала, ама звуци да.
   
  На ЕденЧлен, simonna.a и RainbowButterfly им се допаѓа ова.
 18. simonna.a

  simonna.a Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  3.842
  Допаѓања:
  24.578
  Пол:
  Женски
  Исто!
  Секој божји ден слушам де бибииип,де ѕврррр,де брррм,де квиииик,де тииит-тиииит...само такви некој звуци и станвам роварам низ цел стан барам откаде иди звуко.А слушам салам слушам дека има звуци бе.
  Моите се гледаат и му иди со лева да се крстат.Нема звуци ми велат,не се слуша нишо,нема нишо.
  И мртва тишина коќе е одненадеж звуци слушам и пак станвам да ги барам откај идат да го затнам звуко.
  Видете,јас сум психолог.И знам дека ако ме однесат на психо,знам шо дијагноза ќе ми дат:еден вид на параноја или благ симптом на шизо.Ама до тој степен ли сум бе?
  Готово луѓе се разболев.Арно реков ќе скренам еден ден.Ете ти.....:worried:
   
  На RainbowButterfly му/ѝ се допаѓа ова.
 19. FallenAngell

  FallenAngell Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  1.582
  Пол:
  Женски
  потсвеста си игра со вас...
   
  На PaLaVa, RainbowButterfly и simonna.a им се допаѓа ова.
 20. Nalutena1

  Nalutena1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  497
  Допаѓања:
  1.758
  Пол:
  Женски
  Jas imam pisano vo temata nebjaslibi slucki za ova....mislam.
  Lani, mi se slucuvase sekoja nok vo okolu 3 casot da slisam deka zvoni nekoj na vrata, aj sto slusam tuku i stanuvam da otvoram, trcam ko nekoj da turka silno da otvaram.
  Edno 2/3 pati zolva mi se isplasi (zosto za da otvoram vrata moram da pominam od sobata kaj sto taa spie ) vika sto tie kaj trcas vaka?
  Vikam abe zvoni nekoj na vrata neli slusas?
  Abe sto ti e vika, jas celo vreme na tell sedam nikoj ne zvonese, moze ti se pricini.
  Ama aj ednas dva pati....ama skoro cela nedela mi se slucuvase taka i se co isto vreme...mnogu bev isplasena, a sto e najloso bez da sum svesna kaj odam, so trcanje odam da otvaram vrata, arno nadvor ne izleguvav.
  Ama fala Bogu zavrsi
   
  На simonna.a му/ѝ се допаѓа ова.