Смеса за декорација на торти - Fondant

Дискусија во 'Рецепти' започната од Miss.Waldorf, 28 ноември 2011.

 1. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.597
  Допаѓања:
  114.348
  Пол:
  Женски
  Јас само таков користам...
   
 2. lilo

  lilo Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2010
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  728
  Пол:
  Женски
  SofiMar_ прекрасни се, одлично си ги изработила. БРАВО :clap:. Фигуриве каде ќе ги чуваш во меѓу време. На собна температура или?
   
 3. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.597
  Допаѓања:
  114.348
  Пол:
  Женски
  во фрижидер стојат колку сакаш.
   
  На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
 4. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.758
  Допаѓања:
  48.830
  Пол:
  Женски
  Фала. Во фрижидер во картонско кутивче. :)
   
  На lilo му/ѝ се допаѓа ова.
 5. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.052
  Допаѓања:
  51.390
  Пол:
  Женски
  Сакам да правам за првпат торта со фондан, иако уште сум во недоумица дали да ризикувам, ама ќе биде нешто едноставно за првпат. Ме интересира дали користите една докулатка како пегличка за да ја обложи фонданот тортата без меури. Или само со раце ја поминувате тортата? Што ми е потребно од "алати" :rofl: за обликување на тортата?
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 6. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.384
  Допаѓања:
  94.138
  Пол:
  Женски
  Јас ја користам таа докулатка и плус овие [​IMG]
  и плус четчиња за боење
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 7. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.758
  Допаѓања:
  48.830
  Пол:
  Женски
  @NarCis@ Јас ја користев само таа "пегличката", така ја викам. :D Друго користев што најдов по дома, четчиња, чепкалки, ноже..
  Како за прв пат убава излезе, вториот пат ке биде поубава, ке си поправам грешките. :D

  IMG_20181021_144837_033.jpg
   
  Последна измена: 27 октомври 2018
  На Summer16, Milobebence, WildMk и 9 други им се допаѓа ова.
 8. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.384
  Допаѓања:
  94.138
  Пол:
  Женски
  Преубава е :l:
  Среќен да е роденденот
  Каков фондан користеше? Црната боја каква е?
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 9. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.052
  Допаѓања:
  51.390
  Пол:
  Женски
  @SofiMar_ твојата е профи, јас далеку полесно од ова ќе правам :) Преубава е тортата, ја видов во друга тема :inlove:

  Од каде ги набави овие? И пегличката од каде може да се најде? Совреме да се опремам, иако ќе правам нешто едноставно како за првпат, 2D ќе биде :D
  Се мислев оваа торта, без страничните Снешковци
  IMG_20181027_212010.png
  или оваа од видеото


  Ќерка ми уште не може да се одлучи дали сака Дедо Мраз или Снешко. Е сега ако е тешко со фондан, се мислам нешто со шлаг, отприлика вака:

  IMG_20181027_212057.png
  или
  4-3.jpg
  Со тоа што нема да бидат мафини, али идејата е таа.
  Давајте идеи, добредојдени се. Навистина мислам дека можам да ѝ направам 100 пати повкусна и побогата торта, во споредба со она што нудат слаткарниците. Уште на лик да ја погодам :!:
   
  На Milobebence му/ѝ се допаѓа ова.
 10. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.384
  Допаѓања:
  94.138
  Пол:
  Женски
  Првана со се снешковците, лесни се за праење тие. Докулаткиве ми се од ebay порачани, 2 месеци ги чекав. Може има и кај нас вакви сега. Може и коплет за педикир да користиш наместо овие, брка работа и тоа :D
  Рецепти за торти имам еден куп, преубави, домашни, богати, кремави и вкусни и со прикладна цена за квалитетот, во лп ќе ти споделам, кажи шо вкус те интересира:D
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.052
  Допаѓања:
  51.390
  Пол:
  Женски
  Чоколаден пандишпан, два до три фила, еден чоколаден, еден бел, и уште еден, евентуално со темна чоколада. Битно ми е да е сочна и кремава. Најдов јас рецепти, ќе биде вкусно сигурно, ама на лик ако не испадне, па да треба со кутлача да сервирам :tmi: :rofl:
   
 12. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.384
  Допаѓања:
  94.138
  Пол:
  Женски
  @NarCis@ еве едно тортуле
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 13. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.758
  Допаѓања:
  48.830
  Пол:
  Женски
  Фала. :) користев Wilton готов бел фондан, јас му ставав бои. Црната е гел прехранбена боја, а другите се течни.
   
  На NarCis@ и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 14. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.052
  Допаѓања:
  51.390
  Пол:
  Женски
  Фала Бубале :hug:
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.140
  Допаѓања:
  2.660
  Пол:
  Женски
  Од каде купувате Fondant? и алатки за изработка на декорации со него.
  Сакам д апробам нешто но не знам каде се продава готова смеса
   
 16. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.052
  Допаѓања:
  51.390
  Пол:
  Женски
  Има на Долчела прашок за фондан во маркетите.
  Туку јас да прашам за боја. Видов има во тубички, мислам на доктор еткер беа, ама само сина и црвена. Во други бои не видов, освен течни. Каде да барам на друго место? Во Веро и Рамстор нема. Има некоја специјализирана продавница за вакви работи?
   
  На Ѕвездички му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.597
  Допаѓања:
  114.348
  Пол:
  Женски
  имаш и специјализирана и неспецијализирана. веро центар има. кит го овде кај нас има. супер тинекс има.
   
  На NarCis@ и Ѕвездички им се допаѓа ова.
 18. Ѕвездички

  Ѕвездички Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 ноември 2016
  Пораки:
  1.140
  Допаѓања:
  2.660
  Пол:
  Женски
  јас купив од Супер тинекс кесички во прав со прехрамбена боја, сите бои ги имаше.
  Инаку се многу унтензивни, јас боев шлаг со нив.
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 19. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.052
  Допаѓања:
  51.390
  Пол:
  Женски
  Во Џамбо изгледа се истрошиле. Ќе побарам :*
  Може да ми кажеш како се викаат или да ми ги сликнеш?
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Orchidea

  Orchidea Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  410
  Пол:
  Женски
  Бои во прашок има во сите маркети и обично стојат во делот со производи за торти и колачи, цветови, корпички за мафини... Не можеш да ги промашиш, 10-15 денари се :)