Форумџика на годината 2020

Смеса за декорација на торти - Fondant

Дискусија во 'Рецепти' започната од Miss.Waldorf, 28 ноември 2011.

 1. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.058
  Допаѓања:
  57.183
  Пол:
  Женски
  Јас би направила фигури некои од фондан за таму, или можеш како лента со машничка, зависи како сакаш да ти биде украсена. Ако го извадиш да го премесуваш ке се упропасти измачкан е сега од фростингот.
   
  На Marija_Magdalena му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Marija_Magdalena

  Marija_Magdalena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  696
  Допаѓања:
  2.270
  Пол:
  Женски
  @нина122 ви благодарам на брзиот одговор, ми помогна, ке направам некоја фигура
   
 3. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.058
  Допаѓања:
  57.183
  Пол:
  Женски
  Ова од на ќерка ми 3тиот роденден. Мислам дека во ФИ ја имам ставано, овде не. :D

  Прво беа седнати Пепа и Џорџ, после на нишалка ги ставивме. :D
  20191018_153715.jpg 20191015_213458.jpg 20191016_010838.jpg 20191019_123411.jpg 20191019_142026.jpg
   
  На IRBBB, MinnieM, dayla и 3 други им се допаѓа ова.
 4. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  518
  Допаѓања:
  1.325
  Пол:
  Женски
  Многу убаво!
   
 5. Marija_Magdalena

  Marija_Magdalena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  696
  Допаѓања:
  2.270
  Пол:
  Женски
  IMG-e2517feeea846dadadb4d076dea41cef-V.jpg
   
  На IRBBB, SunnyGirl2, MinnieM и 2 други им се допаѓа ова.
 6. MinnieM

  MinnieM Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2018
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  866
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој како се употребува овој фондан? Пишува само дека се меси, расукува и нанеаува на тортата. Меѓутоа ми делува тврд. Дали може да се стави вода или да се загрее?
   

  Прикачени фајлови:

 7. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.058
  Допаѓања:
  57.183
  Пол:
  Женски
  Дури го месиш сам ке омекни. Ако му ставаш вода ке го расипиш.
   
  На MinnieM му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Marija_Magdalena

  Marija_Magdalena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  696
  Допаѓања:
  2.270
  Пол:
  Женски
  Никако вода, држи го мегу рацете постепено меси го, сам ке омекне, знам дека е тврд ке ти треба повеќе време, преубави се овие фондани на Фантазиа јас редовно нив ги користам.
  Ете тортата погоре со Гризи плавиот фондан одозгора е баш тој, ама мене ми требеа две пакувања
   
  На MinnieM му/ѝ се допаѓа ова.
 9. motheron2boys

  motheron2boys Активен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2020
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  A kade go ima ovoj fondan?
   
 10. Marija_Magdalena

  Marija_Magdalena Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2018
  Пораки:
  696
  Допаѓања:
  2.270
  Пол:
  Женски
  Јас од Тинекс го купувам, имаш розе и бела боја
   
  На motheron2boys и MinnieM им се допаѓа ова.
 11. MinnieM

  MinnieM Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2018
  Пораки:
  397
  Допаѓања:
  866
  Пол:
  Женски
  Од Тинекс и јас го земав :)
   
  На motheron2boys му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Tinkerbell11

  Tinkerbell11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2019
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  Дали фонданот може да се стави врз тесто од торта?
  Имам земано овој што е како прашок и само пишува со 4 лажици вода да се измеси, па не ми е баш јасна процедурата како треба.
   
 13. motheron2boys

  motheron2boys Активен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2020
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Ja isturas smesata vo podlebok sad i stavas 4 lazici voda i mesis dodeka da se dobie homogena smesa
   
 14. Tinkerbell11

  Tinkerbell11 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2019
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  371
  Пол:
  Женски
  А дали треба врз тесто или фил да се стави?
  И дали може одма или пак треба да стои некое време?
  И може ли во месењето да се стави боја за храна ама во вид на прашок?
  Ти благодарам однапред.
   
 15. motheron2boys

  motheron2boys Активен член

  Се зачлени на:
  6 февруари 2020
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Jas kolku sto imam citano treba da ima staveno poseben fil mislam deka bese puter i seker vo prav. Pa potoa fondanot.
  Jas pred da go mesam fondanot nastrana vo filgan stavam boja vo prav i malku voda da se rastvori, i otkako ke go izmesam fondanot, zimam otprilika testo kolku sto mi e potrebno i stavam od rastvorenata boja i pak mesam.
   
  На Tinkerbell11 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.058
  Допаѓања:
  57.183
  Пол:
  Женски
  Врз фил се става, да се залепи. Можеш обичен фил само да нема јатки нешто низ него за да ти биде мазен фонданот. Чим го намачкаш филот врз тортата одма се става и фонданот. Боја можеш да си ставаш во месењето, лично јас користам гел боја, прашок немам користено.
   
  На Tinkerbell11 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Marti96th

  Marti96th Активен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2019
  Пораки:
  122
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Женски
  Дали некој знае кај има црвена прехранбена боја?. Во веро само портокалова и сина има.
   
 18. Talita

  Talita Популарен член

  Се зачлени на:
  14 ноември 2011
  Пораки:
  939
  Допаѓања:
  1.393
  Пол:
  Женски
  Девојки малку помош. Треба да правам торта роденденска повисочка. Треба да ја обложам со фондан,меѓутоа да ми дасете некаков совет дека е повисока да не ми клапне,преврти,згмечи. Дали помалку фил да ставам, поцврст (предлог за поцврст фил)... и да прашам откако ќе ја намачкам со путер крем дали треба да постои или можам одма да ја прекријам со фонданот целосно.
  Еве и слика каква сакам да е тортата па секој совет би бил добредојден
   

  Прикачени фајлови:

 19. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  2.058
  Допаѓања:
  57.183
  Пол:
  Женски
  Најбитно е филот да е цврст за повисока торта инаку ке се растечи обавезно и ке ти се расипи и фонданот. Јас го оставам филот преку вечер во фрижидер убаво да се стегне, филувам и така ја оставам тортата во фрижидер некој саат пак да се стегне, после мачкам путер крем и одма фондан се става. Имам правено ваква торта со 6 кори и нема гајле ако е цврст филот. :)
   
 20. hristinan12

  hristinan12 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  590
  Допаѓања:
  1.066
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој каде можам да најдам црна прехранбена боја,сакам да правам торта со јувентус..