1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Смеса за декорација на торти - Fondant

Дискусија во 'Рецепти' започната од Miss.Waldorf, 28 ноември 2011.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Да, може, а за боите не знам кои се подобри, ама и мене ми се чини дека имам слушнато некаде за тие во прав...
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Ако имаш оргинални течни бои (Вилтон или некои слични), тие се најдобри. Но ако купуваш од оние што се во малечки шишенца и поефтините од нашиве маркети, тие се само залажување.
    Најдобро ти е да си земеш бои во прав, ќе си ставиш на лажичка и ќе ставиш само една до две капки вода. Со чепкалка за заби убаво ќе измешаш за да се раствори и го боиш фонданот од локум (во зависост од посакуваниот интензитет на бојата). Само потешкотија е што ќе ти е потребно повеќе време за месење на фонаднот за убаво да се обои.
     
    На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Discovery

    Discovery Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 август 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    227
    Каде во Скопје прават торти во некоја фигура шо ќе им ја нарачам?Значит битно ми е да изгледат прилично реално.Ми ја препорачаја Шарлота тортите се стварно преубави на изглед ама многу ми е далеку :( Некоја слаткара поблиску до центаров?
     
    На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. soncenceto.matea

    soncenceto.matea Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    57
    Најубави торти според мене во Канела прават :^:
     
  5. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Море и во Канела ги расипаа... последниве неколку торти што сум ги јадела (по родендени) се од таму беа нарачувани - конкретно за детски родендени правиме муабет - одвратни беа. А за фигури, не знам, бидејќи во Канела прават обични форми и одозгора слики лепат... а сите можат таква да направат.
    Discovery, ако во Шарлота се добри, оди таму, нема врска колку е далеку, ќе се снајдеш ;)
     
  6. soncenceto.matea

    soncenceto.matea Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 февруари 2012
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    57
    Прават и фигури во Канела, моја пријателка за ќеркичката имаше нарачано кукла ама не беше слика туку цела фигура,преубава беше,а за тортите за вкус сум слушнала и јас дека не биле вкусни како порано
     
  7. kolache

    kolache Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    298
    од каде можам да најдам оригинални течни бои за храна? а инаку да не бидам оф :$ најубаво бојат тие во прав што се... пред некој ден правев колачиња, требаше да излезат црвени и во смесата истурив цело шишенце црвена течна боја и не се обои ни малку :D на крај среќа имав останато пола црвена боја во прав ја истурив цела и добив дреч црвена боја каква што ми требаше :)
     
  8. cinderella5

    cinderella5 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    895
    Допаѓања:
    3.017
    Пол:
    Женски
    А кај да најдам боја за фонданот? Има по маркетиве? Во шишенце се или..?
     
  9. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Јас за боење на фонданот употребив бои во прав.
    Ги има во Веро и Дон маркетите, веројатно и во Рамстор се наоѓаат.
    Една ќесичка е околу 15 ден. најубаво купете си две, за секој случај.
    Доволни се двете за фондан од половина кг и супер го бојат.
    :)
     
    На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Anouk

    Anouk Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2011
    Пораки:
    806
    Допаѓања:
    1.380
    Здраво девојки,
    Дали некоја знае, дали се замрзнува остаток од домашно подготвен фондан за торта? Ми остана и тоа многу количински, па ме интересира дали смеам да го замрзнам?
    Однапред благодарам :)
     
  11. NoellePage

    NoellePage Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2011
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.767
    Не се замрзнува, туку се става во најлонче и добро се затвора,а и плус ако можеш да го ставиш во некое пластично кутивче што херметички се затвора најдобро, а и строго чување на суво и темно место
     
    На Anouk му/ѝ се допаѓа ова.
  12. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Трендафилке, може да споделиш дали ти излезе фонданот како што сакаше ти? И колку време ти требаше да го направиш? Тенк ју.
     
  13. Barbie-mwa

    Barbie-mwa Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    1.237
    Допаѓања:
    528
    Пол:
    Женски
    Сакам да си направам за роденден торта, убаво ги правам и не сакам да порачувам, но не знам да го направам фонданот па гледам имаш правено па ако не ти е тешко да ми кажеш како го направи и ти излезе ли убаво? Фала :)
     
  14. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    ^ Да, многу убаво ми излезе фонданот како за првпат.
    Би го правела и повторно.

    Јас го правев од обичен локум и прав шеќер, односот од прилика доаѓа 1:1, односно 500 гр. локум (внимавај на датумот, да е посвеж подобро) и околу 600 гр. прав шеќер.

    Во подлабок сад ќе си ги земеш локумчињата едно по едно и ќе си ги развлечеш со прстите, т.е. ќе почнеш да ги гњавиш и месиш.
    Понатаму, полека почнуваш да го додаваш прав шеќерот, малку по малку.
    Самата ќе почувствуваш колку е потребно да се додаде, затоа што не треба да лепи и да е одлично измесено, некаде од 40-60 минути.

    Јас го ставив да отстои 12 часа во фрижидер.
    Малку се здрви и тука ме мавна паника утредента, ама го загреав минутка во микро и омекнува веднаш.
    Го поделив на два дела и во секој посебно истурив една ќесичка боја.
    Се обои одлично, потоа ги споiв двата дела во огромна топка, го помесив уште малку.

    Кога ќе го растегнуваш пожелно е да си ги намачкаш рацете со зејтин, за да не се лепи фонданот.
    Тоа е тоа, најважно е да знаеш дека треба да е доообро измесен, лесно се бои со бои во правј, најмалку 2 ќесички имај при рака и ако се стврдне - се омекнува во загревање во микробранова, но без претерување, за да не се растече.

    На вкус беше одличен, поубав од оној пластичниот од слаткарница и плус - боеше јазичиња поради бојата.
    :D

    p.s. сите зборови од типот здрви, омекна, стврдне итн, во горенаведениот текст се однесуваат на ФОНДАН! No crazy ideas kids. :D
     
    На PinkGir123, Annath, CIA и 3 други им се допаѓа ова.
  15. alilali

    alilali Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    1
    Фондан за украсување торти

    Состојки
    900 гр шеќер во прав
    1 желатин ( 10 гр.)
    50 мл ладна вода
    100 гр фруктоза
    20 мл вода
    1 лаж глицерин
    1 лаж маргарин

    Подготовка
    1. Желатинот се става во 50 мл ладна вода, и се остава да стои 10 мин.
    2. Фруктозата се потопува со 20 мл. вода и се става на оган да се стопи, но несмее да зоврие.
    3. Потоа во растопената фруктоза се става желатинот, глицеринот и маргаринот. Се мешаат додека не се соедини смесата убаво.
    4. Така добиената смеса се става во поголем сад во кој претходно е ставено половина од шеќерот во прав. И мешајќи со лажица се соединуваат. И целата смеса се става на работна маса и се меси со останатиот шеќер во прав, се додека не престане да се лепи.
    900 гр. шеќер е доволно за оваа смеса.
    Така добиената смеса се става во кеса и се увиткува убаво за да не прима воздух и се чува на собна температура. Најубаво за употреба е следниот ден.
    Смесата може да се бои, но боите да се во течна состојба. Доколку имате бои во прав најубаво е да ги растворите во малку вода, колку само да се потопи бојата.
    Доколку ви се рони утредента, ако несака да се меси најубаво е да се стопли 5-10 сек во микробранова печка.

    * Фруктозата ја има во поголемите маркети.
    * Глицеринот се купува од аптека.
    ЈАС ГО НЕМАМ ПРАВЕНО ОВА, НО ГО ИЗВАДИВ ОД ЕДЕН САЈТ :worried:hock: :worried:hock: :worried:
     
  16. Nova

    Nova Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    1.043
    Допаѓања:
    1.125
    Девојки ми треба совет.:) Денес ќе го прсвам фонданот со локум и шеќер во прав, а тортата ќе ја декорирам утре. Сакав да ве прашам, дали може тортата да ја завршам со глазура од чоколадо, онака класична глазура и после врз нејзе сакам две големи ленти од фондан и машничка, за да изгледа како поклон. Изводливо е или нема да ми стои врз чоколадото?
     
  17. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Може, изводливо е. Денес полиј ја со чоколада а утре стави ги машничките со локум. Убаво до утре ќе се стегне чоколадото и нема да ти се разлева. Во чоколадото само малку додај зејтин и така полиј ја тортата.
     
    На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
  18. milenna.torres

    milenna.torres Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2011
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    120
    Мислам дека фондант се продава во слаткарите на мера....а да ви кажам дека мене тоа ми е нештото најгадно во светот......како гума да јадеш бре -.- поарно ти направи си шлагче стај презранбена боја и црткај си на тортата...али ајде да не ти го кршам атерот види напрај ако сакаш...се надевам дека ке најдеш и убаво ке испадне па прати некое сликче ^^позз
     
  19. Viiiiip

    Viiiiip Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    833
    Допаѓања:
    399
    Да не знаете каде се подготвуваат само апликација за на торта по нарачка, слика или како год да се вика... Сакам на брат ми да му направам торта Ајфон. Ќе направам торта и фондан ќе стокмам ама за одозгора ми треба... Еве вака сакам нешто да е тортата..
     

    Прикачени фајлови:

    • iphone_cake.jpg
      iphone_cake.jpg
      Големина на фајлот:
      31,4 KB
      Прегледи:
      849
  20. CIA

    CIA Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    1.525
    Допаѓања:
    3.029
    Женски ми треба итно одговор,дали тортата треба со нешто да се премачка пред да се стави фонданот,или не?
    мама не оставила од филот,и сега одозгоре има само тесто,ама мислам дека не треба така,нели нема да се залепи така фонданот? :?:

    ај ве молам која знае побрзо да ми одговори,оти фонданот е готов,мама го размесува моментално.