Форумџика на годината 2020

Смеса за декорација на торти - Fondant

Дискусија во 'Рецепти' започната од Miss.Waldorf, 28 ноември 2011.

 1. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.170
  Допаѓања:
  54.453
  Да, може, а за боите не знам кои се подобри, ама и мене ми се чини дека имам слушнато некаде за тие во прав...
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.218
  Ако имаш оргинални течни бои (Вилтон или некои слични), тие се најдобри. Но ако купуваш од оние што се во малечки шишенца и поефтините од нашиве маркети, тие се само залажување.
  Најдобро ти е да си земеш бои во прав, ќе си ставиш на лажичка и ќе ставиш само една до две капки вода. Со чепкалка за заби убаво ќе измешаш за да се раствори и го боиш фонданот од локум (во зависост од посакуваниот интензитет на бојата). Само потешкотија е што ќе ти е потребно повеќе време за месење на фонаднот за убаво да се обои.
   
  На Trendafilka му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Discovery

  Discovery Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 август 2011
  Пораки:
  131
  Допаѓања:
  175
  Каде во Скопје прават торти во некоја фигура шо ќе им ја нарачам?Значит битно ми е да изгледат прилично реално.Ми ја препорачаја Шарлота тортите се стварно преубави на изглед ама многу ми е далеку :( Некоја слаткара поблиску до центаров?
   
  На lolyta777 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. soncenceto.matea

  soncenceto.matea Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  50
  Најубави торти според мене во Канела прават :^:
   
 5. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  16.522
  Допаѓања:
  141.688
  Пол:
  Женски
  Море и во Канела ги расипаа... последниве неколку торти што сум ги јадела (по родендени) се од таму беа нарачувани - конкретно за детски родендени правиме муабет - одвратни беа. А за фигури, не знам, бидејќи во Канела прават обични форми и одозгора слики лепат... а сите можат таква да направат.
  Discovery, ако во Шарлота се добри, оди таму, нема врска колку е далеку, ќе се снајдеш ;)
   
 6. soncenceto.matea

  soncenceto.matea Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 февруари 2012
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  50
  Прават и фигури во Канела, моја пријателка за ќеркичката имаше нарачано кукла ама не беше слика туку цела фигура,преубава беше,а за тортите за вкус сум слушнала и јас дека не биле вкусни како порано
   
 7. kolache

  kolache Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јули 2011
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  298
  од каде можам да најдам оригинални течни бои за храна? а инаку да не бидам оф :$ најубаво бојат тие во прав што се... пред некој ден правев колачиња, требаше да излезат црвени и во смесата истурив цело шишенце црвена течна боја и не се обои ни малку :D на крај среќа имав останато пола црвена боја во прав ја истурив цела и добив дреч црвена боја каква што ми требаше :)
   
 8. cinderella5

  cinderella5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  775
  Допаѓања:
  2.659
  Пол:
  Женски
  А кај да најдам боја за фонданот? Има по маркетиве? Во шишенце се или..?
   
 9. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.517
  Јас за боење на фонданот употребив бои во прав.
  Ги има во Веро и Дон маркетите, веројатно и во Рамстор се наоѓаат.
  Една ќесичка е околу 15 ден. најубаво купете си две, за секој случај.
  Доволни се двете за фондан од половина кг и супер го бојат.
  :)
   
  На cinderella5 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Здраво девојки,
  Дали некоја знае, дали се замрзнува остаток од домашно подготвен фондан за торта? Ми остана и тоа многу количински, па ме интересира дали смеам да го замрзнам?
  Однапред благодарам :)
   
 11. NoellePage

  NoellePage Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2011
  Пораки:
  910
  Допаѓања:
  1.755
  Не се замрзнува, туку се става во најлонче и добро се затвора,а и плус ако можеш да го ставиш во некое пластично кутивче што херметички се затвора најдобро, а и строго чување на суво и темно место
   
  На Anouk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.684
  Трендафилке, може да споделиш дали ти излезе фонданот како што сакаше ти? И колку време ти требаше да го направиш? Тенк ју.
   
 13. Barbie-mwa

  Barbie-mwa Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  1.237
  Допаѓања:
  519
  Пол:
  Женски
  Сакам да си направам за роденден торта, убаво ги правам и не сакам да порачувам, но не знам да го направам фонданот па гледам имаш правено па ако не ти е тешко да ми кажеш како го направи и ти излезе ли убаво? Фала :)
   
 14. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.517
  ^ Да, многу убаво ми излезе фонданот како за првпат.
  Би го правела и повторно.

  Јас го правев од обичен локум и прав шеќер, односот од прилика доаѓа 1:1, односно 500 гр. локум (внимавај на датумот, да е посвеж подобро) и околу 600 гр. прав шеќер.

  Во подлабок сад ќе си ги земеш локумчињата едно по едно и ќе си ги развлечеш со прстите, т.е. ќе почнеш да ги гњавиш и месиш.
  Понатаму, полека почнуваш да го додаваш прав шеќерот, малку по малку.
  Самата ќе почувствуваш колку е потребно да се додаде, затоа што не треба да лепи и да е одлично измесено, некаде од 40-60 минути.

  Јас го ставив да отстои 12 часа во фрижидер.
  Малку се здрви и тука ме мавна паника утредента, ама го загреав минутка во микро и омекнува веднаш.
  Го поделив на два дела и во секој посебно истурив една ќесичка боја.
  Се обои одлично, потоа ги споiв двата дела во огромна топка, го помесив уште малку.

  Кога ќе го растегнуваш пожелно е да си ги намачкаш рацете со зејтин, за да не се лепи фонданот.
  Тоа е тоа, најважно е да знаеш дека треба да е доообро измесен, лесно се бои со бои во правј, најмалку 2 ќесички имај при рака и ако се стврдне - се омекнува во загревање во микробранова, но без претерување, за да не се растече.

  На вкус беше одличен, поубав од оној пластичниот од слаткарница и плус - боеше јазичиња поради бојата.
  :D

  p.s. сите зборови од типот здрви, омекна, стврдне итн, во горенаведениот текст се однесуваат на ФОНДАН! No crazy ideas kids. :D
   
  На PinkGir123, Annath, CIA и 3 други им се допаѓа ова.
 15. alilali

  alilali Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  1
  Фондан за украсување торти

  Состојки
  900 гр шеќер во прав
  1 желатин ( 10 гр.)
  50 мл ладна вода
  100 гр фруктоза
  20 мл вода
  1 лаж глицерин
  1 лаж маргарин

  Подготовка
  1. Желатинот се става во 50 мл ладна вода, и се остава да стои 10 мин.
  2. Фруктозата се потопува со 20 мл. вода и се става на оган да се стопи, но несмее да зоврие.
  3. Потоа во растопената фруктоза се става желатинот, глицеринот и маргаринот. Се мешаат додека не се соедини смесата убаво.
  4. Така добиената смеса се става во поголем сад во кој претходно е ставено половина од шеќерот во прав. И мешајќи со лажица се соединуваат. И целата смеса се става на работна маса и се меси со останатиот шеќер во прав, се додека не престане да се лепи.
  900 гр. шеќер е доволно за оваа смеса.
  Така добиената смеса се става во кеса и се увиткува убаво за да не прима воздух и се чува на собна температура. Најубаво за употреба е следниот ден.
  Смесата може да се бои, но боите да се во течна состојба. Доколку имате бои во прав најубаво е да ги растворите во малку вода, колку само да се потопи бојата.
  Доколку ви се рони утредента, ако несака да се меси најубаво е да се стопли 5-10 сек во микробранова печка.

  * Фруктозата ја има во поголемите маркети.
  * Глицеринот се купува од аптека.
  ЈАС ГО НЕМАМ ПРАВЕНО ОВА, НО ГО ИЗВАДИВ ОД ЕДЕН САЈТ :worried:hock: :worried:hock: :worried:
   
 16. Nova

  Nova Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  1.042
  Допаѓања:
  1.124
  Девојки ми треба совет.:) Денес ќе го прсвам фонданот со локум и шеќер во прав, а тортата ќе ја декорирам утре. Сакав да ве прашам, дали може тортата да ја завршам со глазура од чоколадо, онака класична глазура и после врз нејзе сакам две големи ленти од фондан и машничка, за да изгледа како поклон. Изводливо е или нема да ми стои врз чоколадото?
   
 17. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.158
  Може, изводливо е. Денес полиј ја со чоколада а утре стави ги машничките со локум. Убаво до утре ќе се стегне чоколадото и нема да ти се разлева. Во чоколадото само малку додај зејтин и така полиј ја тортата.
   
  На Nova му/ѝ се допаѓа ова.
 18. milenna.torres

  milenna.torres Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  120
  Мислам дека фондант се продава во слаткарите на мера....а да ви кажам дека мене тоа ми е нештото најгадно во светот......како гума да јадеш бре -.- поарно ти направи си шлагче стај презранбена боја и црткај си на тортата...али ајде да не ти го кршам атерот види напрај ако сакаш...се надевам дека ке најдеш и убаво ке испадне па прати некое сликче ^^позз
   
 19. Viiiiip

  Viiiiip Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2010
  Пораки:
  738
  Допаѓања:
  279
  Да не знаете каде се подготвуваат само апликација за на торта по нарачка, слика или како год да се вика... Сакам на брат ми да му направам торта Ајфон. Ќе направам торта и фондан ќе стокмам ама за одозгора ми треба... Еве вака сакам нешто да е тортата..
   

  Прикачени фајлови:

  • iphone_cake.jpg
   iphone_cake.jpg
   Големина на фајлот:
   31,4 KB
   Прегледи:
   847
 20. CIA

  CIA Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  1.525
  Допаѓања:
  3.024
  Женски ми треба итно одговор,дали тортата треба со нешто да се премачка пред да се стави фонданот,или не?
  мама не оставила од филот,и сега одозгоре има само тесто,ама мислам дека не треба така,нели нема да се залепи така фонданот? :?:

  ај ве молам која знае побрзо да ми одговори,оти фонданот е готов,мама го размесува моментално.