Форумџика на годината 2020

Смеса за декорација на торти - Fondant

Дискусија во 'Рецепти' започната од Miss.Waldorf, 28 ноември 2011.

 1. MandyLane

  MandyLane Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2011
  Пораки:
  2.603
  Допаѓања:
  10.914
  Пол:
  Женски
  ^ Колку што ме држи сеќавањево, сите торти со фондан кои ги имам јадено, под фонданот имало фил.
  А и мислам пологично, филот служи како лепак. Ама не дебел слој кој би се разлеал, туку потенок.
   
  На CIA му/ѝ се допаѓа ова.
 2. 12042010

  12042010 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2010
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  здраво женски сакав да ве прасам дали некој има рецепт за оваа чудоми изгледа лесно за работа и доста интересно не знаев каде да писам тука се складни темите :lol:http://www.youtube.com/watch?v=sWVzZ529 ... re=related
   
 3. lolalola

  lolalola Активен член

  Се зачлени на:
  14 октомври 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  zrdavo devojki jas sum nova na forumot citam deka imate dosta iskustvo so fondanot pa imam edno prasanje bi sakala tortata da ja prekrijam so lokum smesata ama koga i da pravam taa dobiva zoltenikava boja a mi treba da e bela dali e mozno od lokum da se dobie taka bela ili e podobro da se napravi po receptot za fondanot vi blagodaram odnapred.
   
 4. PinkGir123

  PinkGir123 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  751
  Рецепти за торти

  Ајде некој од слаткарките дали знае каде се пордава фондан за торти ?
   
 5. PinkGir123

  PinkGir123 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1.125
  Допаѓања:
  751
  Сега знам дека едно по друго мислење од мене ама морав да пишам :D
  Значи ајде некоја да ми го каже рецептот за правен фондан од локум ..
  Ќе ве молам :) :)
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.277
  Допаѓања:
  5.158
  Модли за сечење на букви од фондан видел некој некаде?

  да се спасам од пишување на лист и сечење по шема :$
   
 7. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  388
  Колачи

  а знае некој да каже рецепт за фондан??? :*
   
 8. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  734
  Колачи

  локум и шекер во прав и со раце го месиш и си додаваш боја ама соодносот колку на колку е незнам најискрено види има тема за фондан мислам таму сигурно поубаво ке има објаснето
   
 9. Anouk

  Anouk Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јули 2011
  Пораки:
  806
  Допаѓања:
  1.378
  Девојки ме интересира колку време може да стои фонданот надвор од фрижидер ?
   
 10. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.218
  Ако е фонданот од локум и шеќер и биде ставен во стреч фолија, може да стои подолго, пример една недела. Додека фонданот од желатин многу побрзо се здрвува од другиот, иако е ставен во стреч фолија, од прилика 2-3 денови најмногу.
   
  На Anouk му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Vodolijata

  Vodolijata Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2010
  Пораки:
  160
  Допаѓања:
  683
  Феминки а да прашам, овој дома правениот фондан со локум и шекер во прав каков вкус има? Сум јадела торти со фондан, ама оној купечкиот, а многу се жалат дека овој имал чуден вкус.
   
 12. meni-dini

  meni-dini Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2012
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  1
  Јас на ова додавам и нишесте (густин).
   
 13. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.371
  ЗНАЕ ЛИ НЕКОЈ КАДЕ МОЖАМ ДА НАЈДАМ КАЛАП ВО ФОРМА НА СРЦЕ ?
   
 14. Unique.chick

  Unique.chick Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2011
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  2.371
  Некој бараше Ајфон торта најдов само за телефонот со фондан а тортата смислете ја вие :)
   

  Прикачени фајлови:

  На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sesilija

  sesilija Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  4.177
  Допаѓања:
  13.262
  Имам прашање до дамите кои правеле вакви торти: Дали знаете што е она со кое ги премачкуваат деловите кога спојуваат делови од некоја фигура од фондан? (на пример ако прават мече и кога ги спојуваат деловите пред да ги спојат премачкуваат со нешто, а не се спомнува што), не ми се верува да е вода :?:
  За да ви биде појасно за што зборувам видете во видеото
  http://www.youtube.com/watch?v=QgCu8-yrIxc

  Исто така ме интересира како не омекнуваат фигурите што се на стапчиња, како овие [​IMG] или има нешто друго па е обложено со фондан?

  Се надевам дека некоја ќе ми ги разреши дилемите :angel: .
   
 16. MSkorpionka

  MSkorpionka Популарен член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2011
  Пораки:
  1.972
  Допаѓања:
  4.070
  ^
  Јас со вода лепев фигури, само што не правев специфични како овие на видеото (моите беа срценца и ѕвезди и ги лепев одозгора врз тортата обложена со фондан) па не знам дали и таму со вода ги лепат за да додржат.
  А фигурите откако ќе се исушат се ставаат во фрижидер за да стегнат убаво. Не треба да се долго на топло затоа што претпоставувам ќе попуштат и ќе омекнат.
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 17. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Фигурите се лепат со белка од јајце, исто така и светките
  на делот од тортата каде што сакате да е фигурата намачкајте со белка неизматена и ставете ја фигурата, а за цветовите за торта со фондан треба на врвот да бидат шилесни за да стојат убаво, и претходно со чечкалица се прават дупчина па се ставаат
   
  На sesilija и Serafima им се допаѓа ова.
 18. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.218
  Најдобра замена за она со што го лепат огриналниот фондан е белката од јајцето. Од свое искуство, секогаш со неа го лепам фигурите и навистина се преубави и не се одлепуваат :) .

  Додека фигурите што се на стапчињата нема шанса да омекнат, бидејќи фонданот се суши. Само си го правиш фонданот, пример, правиш кора, со штампа вадиш фигура... и веднаш додека е мек фонданот му се става стапчето. Така заедно со стапчето се остава убаво да се исуши, па се става на тортата кога убаво е исушено (најдобро е да постои минимум 24 часа).

  Најважно за фонданот е да биде на иста темепратура, на која с еправат фигурите. Зашто ако се направат, па потоа се стават на ладно, кога ќе ги внесете на топлина, тие веднаш ќе започнат да омекнуваат. Во никој случај не ги ставај фигурите во фрижидер (3Д фигури), туку кога ќе ја извадиш тортата тогаш ставај ги сите.
  * Ова важи за оние фрижидери кои кондензираат. Додека оние без кондензација тие се погодни за чување на торта и фигури од фондан. Ова го кажувам исто од искуство, зашто еднаш од не знаење упропастив една торта и целиот фондан се стопи :tmi: .
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 19. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  388
  Јас правев торта срце...ама јас немав калап него ја исеков во срце....нацртав на голем лист срце и го ставив врз пандишпанот и сечев...супер ми испадна :lol:
   
 20. eli25

  eli25 Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  9.141
  Допаѓања:
  79.448
  Колку лесно се правело,јас си мислев филозофија било и само спретни знаат да направат :lol:
  Ту да ве читав порано немаше да дадам 80 ден за една cupcake со фондант,сама ќе си ги направив.Памет за другпат! Навистина претеризам се цениве. :x
  [​IMG]
   
  На moon1 му/ѝ се допаѓа ова.