Форумџика на годината 2020

Смеса за декорација на торти - Fondant

Дискусија во 'Рецепти' започната од Miss.Waldorf, 28 ноември 2011.

 1. Antoninaaa

  Antoninaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  1.658
  serafima колку гр. ти е кесичката желатин ,кај мене е 35гр. па мислев дека многу ќе е?
   
 2. Serafima

  Serafima Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 октомври 2010
  Пораки:
  1.229
  Допаѓања:
  21.218
  Го користам желатинот на Макс (Струмица), а кесичката е 10 грама.
  Се надевам дека ќе има некоја сликичка да ја видиме работата како излегла на крај :) .
   
  На Antoninaaa му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Antoninaaa

  Antoninaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  1.658
  Serafima ако испадне како треба ,за сликичка не е проблем ;) .Ти благодарам многу за брзиот одговор :*
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 4. 17mart

  17mart Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2012
  Пораки:
  416
  Допаѓања:
  388
  А да ве прашам нешто....сакам да правам фондан за торта ама незнам од што да го направам овој од локум и шеќер ми изгледа полесен. Вие што мислите??? :lol:
   
 5. l-a-d-y-di

  l-a-d-y-di Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2013
  Пораки:
  496
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Лесен е ама треба да се утепаш од месење, а многу е убав и нема со него утка
   
 6. Antoninaaa

  Antoninaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  1.658
  Serafima ти благодарам за рецептот :* .Навистина имав правено досега фондан со желатин и мед ама не бев задоволна од крајниот ефект,ама од твојот рецепт сум воодушевена најсериозно.Бев зачудена од еластичноста,многу убаво се расука ,ја покрив цела торта а бајаги беше голема.Наместо желатин во прав јас ставив од оној во листови мислам дека е исто.А фонденот што ми остана еве и по 3 ден уште не е комплетно стврднат,што ми се случуваше со друѓите рецепти што ги правев.Значи ти благодарам многу.А за сликичка мила не се осудувам да ставам ,бидејки тортата беше премногу карактеристична ,ме разбираш нели заради приватност ;) .
   
  На Serafima му/ѝ се допаѓа ова.
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.007
  Допаѓања:
  77.436
  Пол:
  Женски
  Женски еве к правам торта со фондан за мојот роденден , дали ќе ми заврши работа локум розев со вкус на трендафил? И дали можам 4-5 дена порано пред роденденот да ги направам фигурите па потоа да ги ставам на тортата? и исто овде кај нас неможам да најдам бои во разни бои , овие се црвена , жолта и сина , течни се , француско производство и пишува на нив дека се мешаат. Дали добро ке излезе со нив фонданот ?
   
 8. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.248
  Коритсаки, ќе ти заврши работа, а фигурите направи ги порано, немаат гајле, секако кога ќе сервираш од тортата нив не мора да ги служиш за јадење. Само чувај ги на суво и поладно место.

  Од тие бои ќе мешаш за да добиеш посакувана. Пример, црвена и сина даваат лилава. Ама на почетокот додавај по помалку боја за да не добиеш многу јаки бои. По потреба ќе додаваш уште боја во фонданот.
  :)
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 9. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  472
  Пол:
  Женски
  Прочитав тука некаде дека фонданот кој се прави со фруктоза и желатин е покрут и знае да се кине. За да не дојде до тоа, потребни се два услова.
  За овој рецепт е потребна гликоза (или декстроза), а не фруктоза (иако и двете се моносахариди, не даваат ист ефект). А за еластичност обавезно се додава едно нешто што за жал не знам дали се продава во Македонија - shortening. Најслично на тоа би била свинска маст (иако по правило во слатки се става раститетелен shortening).
  Смесата се меси исто како било кое друго тесто. Тестото е подготвено за обложување торта или правење фигури кога ќе прекине да се лепи по површината. За да не ви се лепи при месењето може работната површина да ја напрскате со прав шеќер или со скроб.
   
 10. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  14.007
  Допаѓања:
  77.436
  Пол:
  Женски
  [​IMG]

  Еве и тука да ја поставам мојата роденденска торта :)
   
  На moon1, bibip, Mayyya и 4 други им се допаѓа ова.
 11. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  5.355
  Каде може да се најде фондан(т) цена отприлика,грамажа :)
  ... или како се приготвува дома(освен локум и шеќер во прав и боја)...??
   
 12. SunnyGirl2

  SunnyGirl2 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  4.654
  Допаѓања:
  5.355
  убав исто како локум да јадеш и при секој гриз/апка да го топнуваш во шеќер во прав
   
 13. nevesta

  nevesta Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 март 2010
  Пораки:
  286
  Допаѓања:
  108
  да ве прашам, за фондан каков локум купувате, која марка? и дали пред да почнете со правење на смесата го затоплувате локумот во микро?
   
 14. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  849
  Колкава количина фондан од тој со локум би ми била потребна за да обложам една торта? Вие како правите, колку локум и шеќер ставате отприлика за обложување на тортата одозгора и за неколку ситни фигури, машничка и сл.? Знам дека доаѓа однос 1:1, ама колку?
   
 15. Dadusicka

  Dadusicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јануари 2014
  Пораки:
  1.323
  Допаѓања:
  53.823
  Пол:
  Женски
  Ajde neka mi kaze nekoj kade da najdam bonboncinja vo forma i boja na kamcinja mi treba HITNO. :?:
   
 16. Nati.P

  Nati.P Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2011
  Пораки:
  2.013
  Допаѓања:
  849
  Anyone?
   
 17. Antoninaaa

  Antoninaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2013
  Пораки:
  557
  Допаѓања:
  1.658
  Колкава отприлика ти е тортата?
   
 18. frida.kahlo

  frida.kahlo Активен член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2013
  Пораки:
  51
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Машки
  Во подготовка е и мојата торта, но ме интересира дали чоколадната глазура треба да се нанесе неколку минути пред да се нанесе фонданот или треба да го направам тоа кога ја подготвувам тортата и да ја оставам така во фрижидер па потоа наредниот ден да го нанесам фонданот?
   
 19. elanor

  elanor Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  332
  Допаѓања:
  472
  Пол:
  Женски
  Зависи каков тип глазура ќе правиш. По правило под фондан се нанесува поцврст тип на глазура - како ганаш на пример. Тоа е поради особината на ганашот да се мазни до идеално рамни површини, со што фонданот потоа ќе биде рамен. Во секој случај, глазурата треба да е добро стегната пред да се пристапи со нанесување на фонданот.
  Ако нема јајца или млеко во глазурата тогаш не мора да се става во фрижидер воопшто. Јас моите торти никогаш не ги чувам во фрижидер (освен оние со маскарпоне и чизкејкови и слично). Меѓутоа ако мора да се стави во фрижидер, тогаш пред нанесувањето на фонданот тортата треба да има приближно собна температура или постои можност при понатамошното затоплување на тортата фонданот да се одлепи.
  Тортите со фондан не се чуваат во фрижидер, инаку по вадењето ќе испуштаат влажност. И изгледаат како испотени :D Може да видите и на познатите тв шоуа дека никаде не ги чуваат во фрижидер.
   
 20. hello-kitty.90

  hello-kitty.90 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 октомври 2013
  Пораки:
  2.012
  Допаѓања:
  6.926
  За украсување торти најдобро е локум и густин ( нишесте) на околу 1,5 кг локум отприлика 5-6 пакетчиња густин.
  Поубаво е со локум,ем вкусот е поубав,ем не се мешаат боите на торта од замрзнување/одмрзнување како кај фонданот.