Смеса за декорација на торти - Fondant

Дискусија во 'Рецепти' започната од Miss.Waldorf, 28 ноември 2011.

 1. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.386
  Допаѓања:
  94.178
  Пол:
  Женски
  На мафини директно кога се топли сум го ставала премачкан до влажна четка и се лепи и стои без проблем
  Бомбици не сум декорирала
   
  На Dadusicka и LiliBoz им се допаѓа ова.
 2. Indiegurl

  Indiegurl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 февруари 2017
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  580
  Пол:
  Женски
  Ова фондантов се јади или? :?::fubar:
   
 3. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.386
  Допаѓања:
  94.178
  Пол:
  Женски
  Да
   
 4. DivineFM

  DivineFM Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2014
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  121
  Пол:
  Женски
  Јас за прв пат пробав го направив тој со локум, ама најверојатно не беше пресен локумот и испадна тврд фонданот. Што да му ставам да биде полесен за месење и обликување?
   
 5. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.386
  Допаѓања:
  94.178
  Пол:
  Женски
  Стави го во микро малку и ќе омекне од топлото.
  Ако немаш микро пробај со подолго месење зошто треба да го загрееш за да омекне или во краен случај додај малку топла вода
   
 6. Darijan2017

  Darijan2017 Активен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2017
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  57
  Пол:
  Женски
  Ne znam dali e bas za tuka prasanjevo no bi vi bila blagodarna ako nekoj mi dade nekakva idea...za nekoja nedela e rodendenot na mm i bi sakala da mu napravam nekoja torta so neobicna i interesna dekoracija lani mu napraviv so znak od nasiot avtomobil bese mnogu iznenaden i mn.se izraduva. Godinava nemam nekoja idea seuste pa ako nekoja pravela ili ima nekoja slika od internet bi ve zamolila da spodelite :)
   
 7. ♡BuBaLe♡

  ♡BuBaLe♡ Популарен член

  Се зачлени на:
  2 мај 2015
  Пораки:
  4.386
  Допаѓања:
  94.178
  Пол:
  Женски
  Зависи на што е љубител маж ти. Јас на мојот му имав за еден роденден торта филџан со кафе. Имав идеја и пепељара со цигаре, кригла или лименка пиво, еднаш му направив смајли ...
  Нешто што е за него симболично прво одлучи и слики на нет има за се
   
  На Darijan2017 и LiliBoz им се допаѓа ова.
 8. Orchidea

  Orchidea Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 мај 2017
  Пораки:
  258
  Допаѓања:
  410
  Пол:
  Женски
  На оваа ептен ќе се израдува :lol:
  FB_IMG_1493669211338.jpg
   
  На Darijan2017 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. cinderella7

  cinderella7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2014
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  486
  Пол:
  Женски
  Кој фондан е поубав тој со жеалтин или со локум што го имаат пишано феминките?

  И за тој со локум рецептот не пишува колку точно локум... На стр.7
   
 10. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.606
  Допаѓања:
  114.509
  Пол:
  Женски
  земи си на долчела само вода ставаш и месиш
   
  На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. cinderella7

  cinderella7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2014
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  486
  Пол:
  Женски
  Купив локум веќе...
   
 12. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  1.251
  Пол:
  Женски
  Јас го купив, ама уште не сум го пробала. Значи добар е? По рецептот како на кутијата го правеше или нешто измени?
   
 13. LiliBoz

  LiliBoz Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  7.606
  Допаѓања:
  114.509
  Пол:
  Женски
  не не, скроз ко на кутијата си правев. факт е дека не е лесен за месење ама од локум е полесно.
   
  На tace73 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  1.251
  Пол:
  Женски
  Па и по рецептот на Миња не е лесно, башка е подолготрајно, ама ќе се „запне“ :)
   
 15. cinderella7

  cinderella7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2014
  Пораки:
  95
  Допаѓања:
  486
  Пол:
  Женски
  Јас го направив тој на Lady95 со локум и нишесте и убав излезе, но за вкус не го пробав.
   
 16. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  1.251
  Пол:
  Женски
  Не знам од нишестето каков ќе биде вкусот, колешките мои прават со локум и шеќер во прав, тоа е убаво на вкус, иако многу благо.
   
 17. CallMeLollita

  CallMeLollita Активен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2018
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  5
  Пол:
  Женски
  Девојки купив фондан но ми изгледа некако тврд. Како може да се омекне пред изработка?
   
 18. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  413
  Како се покажа фонданот на долчела, дали го проба? и каде можам да го купам?
   
 19. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.759
  Допаѓања:
  48.852
  Пол:
  Женски
  Ке правам торта деновиве за роденденот на ќерка ми, фигурите унапред си ги направив, само ке ги залепам. :)

  20181014_200911.jpg 20181014_204740.jpg 20181014_211453.jpg 20181014_220118.jpg 20181014_232152.jpg 20181014_232852.jpg 20181014_232909.jpg
   
  На Summer16, WildMk, toogood и 8 други им се допаѓа ова.
 20. tace73

  tace73 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  1.251
  Пол:
  Женски
  Дури сега го видов прашањето. Јас уште не сум го пробала, но @LiliBoz вели дека е добар: