Смешни и слатки зборчиња на децата

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 3 декември 2012.

 1. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.436
  Допаѓања:
  71.830
  Пол:
  Женски
  Моментално актуелни и `најтазе` зборови на ќерка ми се :

  Јаболка/јаболче - Боболка/ боболче :D
  цвеќе - цеќе
  маче
  куче
  јогурт - гогурт
  мандарина - нина
  панталони - нони
  блуза - буза :rofl:
  шеп шеп кукличке ( песната) - ше ше кукуче
  моча - мота
  бонбонче - бобо-че
  банана - баана
  сокче -окче
  која е оваа - коо ваваа
  вујче - кујче
  краставица - каката :geek: :D
   
  На Seduction, joy1, MotheBee и 4 други им се допаѓа ова.
 2. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  1.874
  Допаѓања:
  26.400
  Пол:
  Женски
  Ова се зборови на кои се сеќавам од поголемиот батко, па ќе ги напишам:

  наочари - нучи начи
  чад - чур
  аљон - авион
  апинче - хеликоптер
  краставица - каса
  зајче - љаљо
  голем - гингем
  чоколада - каљка
  макарони - мокачи
  перница - перна
  правосмукалка - б'рмба
  крава - муката
  јуначе - нуначе.

  Ако се сетам на други, ќе надополнам.
   
  На Seduction, joy1 и koritsaki им се допаѓа ова.
 3. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.813
  Пол:
  Женски
  На овие зборчиња се сеќавам од ќерка ми...
  капаче, упаљач-пачо
  кроасанче-касанче
  лоша-јоша
  најубава-убава нај
  пижами-панџиџи
  не ме држи-баџи не :^) :D (ова е врв :D , никој не ја разбираше, само јас)
  дојди-додо
  вода-дода
  сок-кок
  не плачи-пачи не
  шноли-чоњи
  кремче-кемче...

  ако се сетам на други ќе дополнам....

  едит-Ангел ме потсети сега-мојата викаше чичку мател :lol:
   
  На Amona, iloveyou29, ilipili и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.749
  Допаѓања:
  48.367
  Пол:
  Женски
  Она што мене најмногу ми личи на зборче од внука ми: Питака Матака, погодувате нели? Пи*ка ти мајчина :rofl: Иначе како ептен мала кога ќе ја прашавме како прави кучето викаше Бау Бау :D
   
  На Amona, bubic.k и koritsaki им се допаѓа ова.
 5. Peppermint

  Peppermint Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2011
  Пораки:
  863
  Допаѓања:
  13.165
  Пол:
  Женски
  Е многу такви зборчиња беа, ама едно посебно го помнам, а и некогаш на шега го употребувам.

  Ќе си легневме да спиеме, а тој -Мамо, гунчи ме (гушни ме)!

  Сега јас му велам -Мами, гунчи ме! А тој -Не ме замарај ма!
   
  На Mïłëñã❣❣❣, xoxo5, Umbrella22 и 9 други им се допаѓа ова.
 6. eva11

  eva11 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2011
  Пораки:
  1.852
  Допаѓања:
  729
  еурокрем----оракрем
  радиатор-----јубијатор
  чоколадо --кочоколадо
  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 7. gorda

  gorda Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 август 2012
  Пораки:
  134
  Допаѓања:
  76
  Има куп глупости - слатки грешки, ама врв и е Церепанка - бара да и пуштам да гледа Црвенкапа! :rofl:
   
 8. babymama

  babymama Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2012
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  219
  Кепапа - Црвенкапа
  Пашкавети - Шпагети
  Дишли - виршли
  Кепач - кечап

  овие ни беа хит дома до пред некое време
   
 9. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.442
  Допаѓања:
  56.275
  Моиве се веќе големи, ама на ќерка ми и остана етикета да вика икитета, а бе никако да ја одвикнам!
  Исто наместо земја вика земија, кога става член акцентот и паѓа на и - земијата.
   
 10. Lahaliva

  Lahaliva Нов член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2012
  Пораки:
  225
  Допаѓања:
  316
  Внука ми брат ми го ика буче-вујко :D
   
 11. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.813
  Пол:
  Женски
  :D Твојата е супер, мојата и до ден денес вика екитета :D
   
  На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
 12. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  13.436
  Допаѓања:
  71.830
  Пол:
  Женски
  хулахопки - копки
  лебче - чепче :D
  дедо мраз - мамаз
  елко елко - еко еко ( некогаш ке рече и елка ;) )
   
  На hermosa и LittleFairy им се допаѓа ова.
 13. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.139
  Сега е веќе голем, ама кога беше помал чорапа ја викаше чапаја :) и се што збореше му беше во м.род. Наместо да кажеше мајка ми тој мајка ти или татко ти, баба ти...Учителката му се викаше Менче а тој ја викаше Мече..
   
  На Serafima и babymama им се допаѓа ова.
 14. Mikako

  Mikako Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  164
  Допаѓања:
  151
  Пол:
  Женски
  дронде-ренде
  губал-гулаб
  они-соленки
  свјетло-светло
  аквајурм-аквариум
  гланкат-млеко(од рекламата за битолско-природата на дланка)
  тито-чичо
  макароните и ден денес ги вика право чудо а поим немам зошто
   
  На hermosa, Serafima, Katerinceee и 2 други им се допаѓа ова.
 15. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.679
  Автобус-апу
  вода-оа
  мува-гунгу
  музика-пих пих
  :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На Serafima, Katerinceee, Mrs.Bass и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.106
  Допаѓања:
  74.434
  Пол:
  Женски
  Брат ми имаше многу бисери (а, арна сум била и јас :wasntme: ), од кои уште ми останале во сеќавање омилената му салата од кацава што си ја јадеше со жаличка. :D
  Превод: краставица и лажичка.
  Потоа, кога го подусоврши „р“-то, ја викаше КРАСТАВА.
  „Мамо, дај крастава.“ :^) :D
  Јас пак, на дуња викав дувна. - Ете, да не кажете дека само брат ми го кудам. ]:) :rofl:
  „Мамо, стави ми дувна - има ватаминче во неа.“ :lol:
   
  На Mrs.Bass и LittleFairy им се допаѓа ова.
 17. LittleFairy

  LittleFairy Популарен член

  Се зачлени на:
  30 април 2012
  Пораки:
  1.427
  Допаѓања:
  1.933
  Од брат ми, иако и јас не сум била нешо поарна ама не е тука мајка ми да ми ги каже моите:
  тетратка-токата
  телевизор-кицорот
  ах тој крокодил, страшен крокодил-а тој кокил, сташен кокил
  снег - пуф :^)
  зелка - келка
  дедо мраз дедо мраз дојде и кај нас- део мац део мац дое и кај нац :lol:
  лопата-пака
  соленки-менки
  имаме една комшика Јелена - зелена :rofl: и ден денес едвај го навикнуваме на Јелена, никако да сфати а оваа чукнатава се лути...
  другарчињата - иките
  дај ми вода - ка вода :^)
  го научивме да вика - фати се за уши и играј оро - фати уше иглај оло
  мачето - какото
  чувавме хрчаци и ни се викаше еден хрчко а он флчо го викаше :D
  кокошка- ашка
  костени-ицени
  пчелка-пиче (ова ден денес го зафркаваме :rofl: :rofl: :rofl: )
  врапче-както
  летни летни бубамаро- ети ети бамалало
  еци пеци пец- кици каки пу :lol:
  и многу други има ама не ми текнуваат сега :lol:
   
  На Serafima, Mrs.Bass и Glossy-girl им се допаѓа ова.
 18. Glossy-girl

  Glossy-girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2012
  Пораки:
  3.096
  Допаѓања:
  8.778
  Пол:
  Женски
  Јас како помала си имав некои чудни зборови, моите додека научиле што ми значат сум се изнакрекала, ама ако, си ме трпеле :D
  Во суштина сум била мирно и повлечено бебе.
  За пенкало сум викала бардеде,
  Мастика- дгдг :^)
  Мандарина - Мангарина,
  Ќе ги скина гајќите ( не ме пуштаа да влезам во езерото :D ) - Икина гачите
  Дода, како не дода, ака како не ака. - Ќе дојда, како не ќе дојда, сака како не сака. :D
  Исто знам дека не сум разликувала манџа и грав. Манџата сум ја викала грав. :D
  Огурт - Јогурт.

  И уште мнооогу други, моментално овие ми текнаа, ако ми текнат ќе допишам. :hai:
   
  На LittleFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 19. ancetupance

  ancetupance Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 август 2011
  Пораки:
  239
  Допаѓања:
  164
  Комшиката Лаура= Лалула
  КОмбилизон=пикизон
  Куќа=Куфа
  Бокс= Боск
  Црква= Цивка
  ќерка= ека ( не можност да се рече ќ и р )
   
 20. Mrs.Bass

  Mrs.Bass Популарен член

  Се зачлени на:
  7 април 2012
  Пораки:
  858
  Допаѓања:
  6.892
  имав малечко преслатко комшивче кој освен мајка му никој не го рабираше :D
  оние зборови кој ги запомнав се
  канконга-камиoн
  јамјомба-авион :D :D
   
  На Serafima и LittleFairy им се допаѓа ова.