Смешни и слатки зборчиња на децата

Дискусија во 'Дете' започната од koritsaki, 3 декември 2012.

 1. RedRevolution

  RedRevolution Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  1.160
  Допаѓања:
  3.188
  Пол:
  Женски
  :rofl::rofl::rofl:
  Син ми вака: Е-Деен, Д-Ваа, ти, с(ш)ес(ш)ии, пет, --- (6 се изозтава обавезно), Се-Дууум, осум, девет, десееет. :D

  Ги нашишав вака за да доловам како звучат. :wasntme:
   
  На Girl-Rabbit, buba4e89, lackygirl и 3 други им се допаѓа ова.
 2. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.117
  Допаѓања:
  98.651
  Брои до 10, ама после шест чудно ги кажува и на брзинска, сеу за седум :)
   
  На RedRevolution му/ѝ се допаѓа ова.
 3. RedRevolution

  RedRevolution Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2015
  Пораки:
  1.160
  Допаѓања:
  3.188
  Пол:
  Женски
  Срце :D. Ние се му броиме, почнавме со скалите, после со аутата, па коцките, така научи. :)
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. lackygirl

  lackygirl Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  3.745
  Допаѓања:
  12.996
  Пол:
  Женски
  За 1 месец се префрлам во темава, синко е 11 месеци ама кажува по некое зборче, го учев да брои до 5 (знам рано е) и сега вака вели:
  За еден - един, едн, ајдн :rofl:
  За два - да
  За три - ништо
  За четири- етини, етни
  За пет - ништо
  Толку од броење засега.
   
  На Girl-Rabbit, buba4e89, Leo_29 и 4 други им се допаѓа ова.
 5. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.117
  Допаѓања:
  98.651
  И ние се броиме и бои кажуваме :)
   
  На Leo_29, Sexybaby86, RedRevolution и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.880
  Допаѓања:
  30.237
  Пол:
  Женски
  Браво.:clap:
  Синко со боите е скаран. Дури некогаш мислам намерно ни кажува погрешно:^)

  Да не сум офф. најновиот бисер
  џимџам - џивџан бил:rofl:

  А и конечно почна да вика јас наместо ти за себе. И сега од што му е забавно покажува на мене и вика не јас, покаува на себе - јас:rofl:

  Еден, да, ти, четии, пет, сес, седун, осун, девет, десет, наесет. Додуша почнува по малку и “р“ да го кажува
   
  На snegulkata, Girl-Rabbit, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.
 7. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.904
  Допаѓања:
  22.906
  Пол:
  Женски
  Дај- да и дадам тоа што бара
  Бааам-кога фрла нешто
  Жиш-кога оди до печката
  Зезе-жеже
  кок кок-скок скок
  кока кока-кока кола
  коко-јајце
  љаљаааааа-лелееееее, обично коа ќе истури нешто вика вака
  дии дии-за коњчето
  ајде
  бебе
  даде
  тао-чао
  гоџе-грозје
  тао каке-кога си го фрла памперсот, и му вика чао во кантата :D
  куко,куке-кукла
  мо-моја
  цссс-кога отвараме нешто газирано, и као го имитира звукот
  мама бууу-кога сака да ја земеме правосмукалката

  И на се вика не
  Ти се јаде? - Не
  Ја сакаш мама? - Не
  А тате? - Не
  Сакаш вода? - Не

  А најслатка ми е кога пробува да каже нешто, т.е коа си праиме муабет
  Вчера и велам "Мама ај викни го дедо ти да дојде да јаде"
  И вика
  Дедееееееее, ајдеeeeee ам ам ам :D
  После тоа па бевме во продавница, и си идеме и мајка ми ја прашува кај беше?
  И она и вика бабоооо, мама,мама, тао - била со мајка и на чао:inlove:

  Зборливка ќе е, на мајка и8-|:l:
   
  На snegulkata, lackygirl, Girl-Rabbit и 13 други им се допаѓа ова.
 8. SofiMar_

  SofiMar_ Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2016
  Пораки:
  1.912
  Допаѓања:
  52.364
  Пол:
  Женски
  Се наспаше - се наспа :D
  Навила - ванила
  Боколка - брокула
  Чичко мајсот - чичко мајстор
   
  На Alishan30, snegulkata, lackygirl и 9 други им се допаѓа ова.
 9. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.430
  Допаѓања:
  15.239
  Пол:
  Женски
  Денес доде чико мастољ адинката.
  И што правеше?
  Напаљи сујата.
   
  На Alishan30, snegulkata, lackygirl и 10 други им се допаѓа ова.
 10. Leo_29

  Leo_29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2017
  Пораки:
  1.081
  Допаѓања:
  3.337
  Пол:
  Женски
  Кај нас иде и: седун, üсум, деет, детет! :D
   
  На snegulkata, lackygirl, Girl-Rabbit и 4 други им се допаѓа ова.
 11. Chanell*

  Chanell* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2016
  Пораки:
  2.904
  Допаѓања:
  22.906
  Пол:
  Женски
  Коко-јајце
  еа-ела (дојди) и по цел ден е:мамоооо,еа! кога ме вика да си играме двете
  Как как- квак квак (впрочем,за сите птици вика как как:rofl:)
  Тапата-патики :D
  Таса-чаша
  тоте-сокче

  Вчера ја истурила чашата вода на теписон и вика:
  Мамаааа иииии, љаљааааа!
  Јас:Што направи? Ја истури?
  Она:Не не не
  Јас:Сигурно? Да не лажеш?
  Она:Нее
  Јас:Мама ти бесно детенце си?
  Она:Нее
  Јас:А лажга си?
  Она:Да-и клима со главата :rofl:

  Секој ден по нешто ново..
   
  На snegulkata, lackygirl, eli25 и 15 други им се допаѓа ова.
 12. karibian

  karibian Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.188
  Допаѓања:
  3.248
  Пол:
  Женски
  Ифи- образи
  Љон - телефон
  Афи - се плаши
  Тигоу - тигар
  Мама тики сама блече - мама сама ќе ги соблечам патиките
  Кохох - морков
  Оев аде ичка - верверичката јаде орев
   
  На snegulkata, lackygirl, eli25 и 7 други им се допаѓа ова.
 13. TutiFuti

  TutiFuti Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  2.984
  Допаѓања:
  28.442
  Пол:
  Женски
  Помид-Кромид.
  Мисицата-Лисицата.
  Габо-Ѓубрари.
  Попачинка-Палачинка.
  Диноаурус-Диносаурус.
  Китена Зељка-Кисела зелка.
  Тушиа-Туршија.
  Нај јак ми е кога нешто не му одбовара вика : -Не бе, не бе брате мили!
  И тоа еднаш го слушна од татко му таа реченица и ја зацтта во мозочето.
   
  На Alishan30, snegulkata, lackygirl и 11 други им се допаѓа ова.
 14. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.430
  Допаѓања:
  15.239
  Пол:
  Женски
  Сара, колку пати ти менуваат пелена во градинка?
  Сто пати! :?:
  Ас видов жафата, зоошка. Де жафи имаше.
  Каков врат има жирафата?
  Цвен(црвен)(facepalm)
   
  На Alishan30, snegulkata, lackygirl и 7 други им се допаѓа ова.
 15. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.512
  Допаѓања:
  140.908
  Пол:
  Женски
  Број од 1 до 10 и сеа следи 11 12 13..
  Он: единаес единаес единаес единаес единаес. Тоа му е до 15 :D
  Даде мамата ладо. - даде мама чоколадо

  Каната сивата таткото паче- сивиот кран татко ќе плачел.

  Шишко допто-чичко доктор

  Плација-инхалација
   
  На Alishan30, TutiFuti, lackygirl и 11 други им се допаѓа ова.
 16. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  14.830
  Допаѓања:
  140.452
  Ова не е од моето.. останато ми е во сеќавање од дете..
  Малечкото имаше 2-3 години.. колку што памтам.

  Делови од лицето:
  Оте.
  Ноте.
  Уте.
  Муте.
  Како се викаш?
  Татко! (Златко)
  :D

  Толку ни беше интересен, што по сто пати го теравме да повторува.. ние 'големите' :$
   
  На Alishan30, snegulkata, lackygirl и 9 други им се допаѓа ова.
 17. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.260
  Допаѓања:
  23.177
  Пол:
  Женски
  Tоа е тој збор:inlove:

  Биљана обепка жами и пенени (билјана-негователката и облекувала пижами и пелени)
  Броење: едееен, да, ти, четили, теп, шеш, шедум, ошум, дедет, детет

  Ева дојди да те преслечам. ОК мама! И иди ко џуџе некое:inlove:
  Ок бе :rofl: (facepalm)
  И ги фаќам ноџињата викам што се овие? Копани :rofl:
   
  На Shelea, snegulkata, lackygirl и 11 други им се допаѓа ова.
 18. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  20.117
  Допаѓања:
  98.651
  Татотник - часовник

  Од кај го чула, дома саат викаме :)

  Ја пее цела бруда Јакоб. Германче на мајка :rofl:
  Бруда Јакоб се менува во бруда мама, бруда Тато, опа дедо, ома баба, зависи кој е актуелен во моментот

  :rofl::rofl:
   
  На snegulkata, lackygirl, eli25 и 8 други им се допаѓа ова.
 19. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  8.749
  Допаѓања:
  48.365
  Пол:
  Женски
  Куќата на дедо Боже - црква
  Госпокине - господине
  Бодачува - бог да чува
   
  На Alishan30, Girl-Rabbit, snegulkata и 4 други им се допаѓа ова.
 20. V.odolija

  V.odolija Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2014
  Пораки:
  655
  Допаѓања:
  14.044
  Батерија - Тебдаја
  Скопје - Копеје
  Добра ноќ - Ќон Ќонк ( одделно кажува добла и ноќ ама заедно е ќон ќонк)
  Надвор - Атуф :?:
   
  На Alishan30, Girl-Rabbit, eli25 и 8 други им се допаѓа ова.