1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Смртна казна

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 9 јуни 2010.

?

Дали ја оправдувате смртната казна?

  1. Да

    218 глас(а)
    52,2%
  2. Не

    200 глас(а)
    47,8%
  1. pravnicka2

    pravnicka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 март 2013
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    333
    Пол:
    Женски
    Едноставно не ја оправдувам поради вакви ситуации,кои можеби се ретки ама сепак постојат

     
    На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
  2. macedonec15

    macedonec15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јуни 2015
    Пораки:
    227
    Допаѓања:
    118
    Пол:
    Машки
    Ја оправдувам смртната казна бидејќи тоа е пример за другите да не го прават истото и ако го направат да тоа дека и нив ги чека истата судбина. Но за некои дела подобро е доживотна казна затвор за луѓето да платат за се што сториле за нив смртната казна ќе биде награда подобро е целиот живот да го минат во измачување во затвор.
     
    На Rama му/ѝ се допаѓа ова.
  3. jacqueline.s

    jacqueline.s Популарен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2012
    Пораки:
    3.878
    Допаѓања:
    19.047
    Пол:
    Женски
    Дискутабилна тема, има многу за и против и за двете страни.
    Најмногу од се што мене ме прави да сум против смртна казна е грешно осудување. Знаеме колку луѓе грешно лежат и скапуваат по затвори, додека виновниците шетаат на слобода, а тоа е секаде во светот. Па навистина не е фер грешно обвинет да го загуби животот, оти немал добар адвокат, или му наместиле докази или незнам што.
     
    На rose60, Gosh, PaLaVa и 3 други им се допаѓа ова.
  4. LUCERKA

    LUCERKA Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 април 2015
    Пораки:
    764
    Допаѓања:
    5.370
    Пол:
    Женски
    Ја подржувам смртната казна само во случај на педофилите, најодвратните и најмизерните луѓе,можеби за нив треба и кастрација да има.Мора овие морони да се осудат на смртна казна за да не го повторат делото
     
    На Spidy, rose60 и Rama им се допаѓа ова.
  5. blackpanter

    blackpanter Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2015
    Пораки:
    1.077
    Допаѓања:
    6.096
    Пол:
    Женски
    не ја оправдувам смртната казна од неколку причини кои сега ке ги набројам и образложам:
    -сите имаме право на живот - правото на живот ни е гарантирано со уставот што значи дека никој нема право да ни го одзема или да не лиши од него.
    -доколку некого осудиме на смртна казна и ние би станале злосторници како личноста која е осудена на оваа казна
    -што доколку веќе сме ја извршиле казната, а потоа се појават нови докази кои би ни укажале дека лицето на кое му била изврешена смртната казна не е виновно по делото за кое е осудено.
    има уште многу причини поради кои не ја одобрувам смртната казна но засега се овие. ах, да не заборавам.. и осуденикот да е виновен и да ја оствариме казната каде е нашата човечност, ако тој/таа заборавил на човечноста не значи дека треба и ние да заборавиме на неа.
     
  6. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Јас сметам дека во идеален правен систем, педофилски напад, силувања и останато вршење физичка тортура при која бил одземен или упропастен нечиј живот, треба да се казнуваат со смрт (се разбира, откако ќе бидат обезбедени цврсти докази/признанија и се ќе биде утврдено без простор за негирање).
    За други категории престапници, НИКАКО смртна казна.
     
  7. Sashko1992

    Sashko1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2016
    Пораки:
    1.114
    Допаѓања:
    1.523
    Пол:
    Машки
    Ја оправдувам смртната казна бидејќи постојат луѓе кои ја заслужуваат. Во Европа никаде не постои, ама затоа постои во Америка. Имаше еден случај каде што некој човек се ''спасил'' од смртната казна, со тоа што умрел додека го чекал извршувањето.
     
    Последна измена: 25 септември 2016
    На Vitaly му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Gosh

    Gosh Мразачка на луѓе

    Се зачлени на:
    10 октомври 2015
    Пораки:
    2.588
    Допаѓања:
    34.123
    Зашто да му се скратат маките?
    Доживотно во зандана, нека се мачи и он малце, сам со себе цел живот, изолиран...

    Од друга страна, можеби некој погрешно е осуден, па вака ќе има шанса да излезе од затвор.

    Не е се црно и бело, луѓе...
     
  9. sjdgo

    sjdgo Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јули 2015
    Пораки:
    5.676
    Допаѓања:
    14.184
    Пол:
    Женски
    Заборавате дека на највисок процент од луѓето, најголем страв им е стравот од смртта. Дури живее, ќе се надева.
    Со монструм никој не треба да се занимава веќе. Нека умре. И жртвата и нејзините блиски би нашле поголем мир.
     
    Последна измена: 25 септември 2016
  10. КикиМаус

    КикиМаус Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јули 2016
    Пораки:
    2.125
    Допаѓања:
    17.687
    Ја оправдувам и сметам дека треба да биде воведена во сите држави, исклучиво за педофилија :!:
     
  11. Idedemja

    Idedemja Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2020
    Пораки:
    3.176
    Допаѓања:
    43.103
    Пол:
    Женски
    поголемо мачење е доживотен затвор, со смрт барем се прекратуваат маките.

    меѓутоа, ако општество смета дека укинување на живот е оправдиво, најчесто заради што самите казнети одзеле живот/и, нели, со самото усмртување на индивудуата, општеството спаѓа на неговото ниво?
    на ниво на убиец.

    така да, смртна казна - не.
     
  12. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Треба да се воведе..
    Саздо го утепаа 3 години само
    Пино Секондо 19
    а од политиката нешто што беше поише од 3 год беше
     
    На blackpanter, Feminka22 и SummerGirl им се допаѓа ова.
  13. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    Апсолутно сум против.
     
  14. nextredstyle

    nextredstyle Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јули 2018
    Пораки:
    14.640
    Допаѓања:
    116.333
    Пол:
    Женски
    За сум,но да не се извршува во брзо време бидејќи многу пати се случило вака да казнат човек кој не го извршил делото.
     
  15. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.956
    Зш?:)
    Јас можи ме апсолутно, ама релативно сум за. На Тед Банди на пример, што да му на праеле? Да го чуваат на доживотна на сметка на даночни обврзници? Или многу други крволочни убијци за кои нема рехабилитација?
     
    На blackpanter, lovestoneddd и candy.cane им се допаѓа ова.
  16. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Не знам, немам некој цврст став, но повеќе ми е накај против.

    Некако помалку аргументи гледам за. Тоа дека само ќе бидат трошок да се издржуваат во затвор или тоа дека барем ќе се осигуриш дека нема да го повторат делото.

    За разлика од тоа, секогаш има шанса да биде погрешно осуден некој невин и да биде убиен.
    Нема никако да ги спречи таквите луѓе како ете, Тед Банди што е пример погоре, да го извршат делото. Многумина од нив радо би се самоубиле, наместо да бидат фатени. Па од тој аспект, испаѓа смртната казна би била олеснување за нив.
    Исто страшно би ми било при корумпиран систем колку би можело да се злоупотреби ова. Кој би бил критериум за ова? Денес ако е само за сурови сериски убијци, дали утре нема да почне да се применува и за сурови убијци кои извршиле само едно убиство? Потоа дали нема да се применува кон други сурови дела како педофилија, силување? Поентата ми е каде би ја повлекле линијата за тоа што е прифатливо за да некој добие ваква казна?
     
    На Lella, Someonespecial, blackpanter и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.956
    Америка, Кина, муслиманските земји повеќето имаат смртна казна, што не значи дека криминалот е намален во нив.
    Казната е казна. Има доволно злодела за кои не може да се замисли поправедна казна од смрт. Не само ради суровост, гротескност, туку знаеш дека со тотално непоправлива особа си имаш работа.
    Е сега за неправедно осудени,да, се случува и тоа, некои дури по смрт се ослободени од вина, некои никогаш.
    Не знам. Веројатно е индивидуално ова чувство . Ни оддалеку не сум конзервативец и сум про чојс, но за смртна казна би гласала за. Овде ја нема каде што живеам и смешни се казните кои ги добиваат сериозни криминалци, ништо не ги спречува другите да не пробаат слично. Доживотниот затвор е бољи од полош хотел во Македонија.
     
    На Bezimenka90 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Bezimenka90

    Bezimenka90 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2016
    Пораки:
    2.760
    Допаѓања:
    17.266
    Пол:
    Женски
    Колку што читав живееш во Холандија и тотално те разирам од тој аспект, бидејќи е развиена земја и затворите баш им е подобри од хотелите кај нас. Одма ме асоцира на Брејвик во Норвешка, што масакрираше толку деца и за "казна" ќе си го лади доживотно во ќелија, која изгледа подобро од и мојот дом. Апсолутно никој не верува дека тој ќе може да се рехабилитира, без разлика на тоа какви се условите во затвор.

    Но, тоа е перспектива од развиена земја. Во други земји не верувам дека имаат толку убави услови. Точно е дека казна е казна, но смртната казна е дефинитивна, за разлика од доживотна робија.
     
    На lovestoneddd и Dentina им се допаѓа ова.
  19. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.399
    Допаѓања:
    35.956
    Те разбирам. Јас мислењето го имав и во мк кога живеев, ко тинејџер ме интересираа стории за серијски убијци, мафија бла бла. И тогаш некако чувство ми беше дека за некои дела ,и смрт е малку. Можеби болна, бавна смрт. Знам дека не ме прави нешто возвишена особа тоа, ама некој да страда а убиецот да се награди со доживотна бесплатна храна и покрив, хмммм:|
     
    На lovestoneddd и Bezimenka90 им се допаѓа ова.
  20. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Јас сум за смртна казна за силувачи,педофили и убици.
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.