1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Смртна казна

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 9 јуни 2010.

?

Дали ја оправдувате смртната казна?

  1. Да

    218 глас(а)
    52,2%
  2. Не

    200 глас(а)
    47,8%
  1. ludacaa

    ludacaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2010
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    180
    смртна казна да за педофилите за монструмите шо си ги силуваат ,шо ги убиваат сопствените деца за таквите дебили смртна казна да.прво недела дена убаво мачење каменување сечење на раце прсти ма се и коа ке видиш дека неможе веке пиштолот и у глава...е тоа е за мене смртна казна а не електричен стол шо прво ке го седнат и за 10 мин е мртов нееее, прво мучи го па убиј го,да осети и он како е... :@ :@ :@ уф се нервирам од таквите луге :@ :@
     
  2. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Да, сум за смртоносна казна. Само за такви луѓе не треба смртоносна инекција,бесење или стрелање. За такви треба добро мачење пред да умрат.
    А, за овој Велешанецот, еве најдов една справа за мачење. Штета што нема веќе такви, инаку јас да сум судија еве на такво би го осудила.

    7. Лулката на Јуда
    Оваа направа за измачување била во вид на седиште со пирамидален облик. Жртвата била поставувана одозгора, со врвот на пирамидата во нивниот анус, и потоа полека спуштана на пирамидата. Осуденикот најчесто бил соблекуван гол, за да се зголеми неговото понижување. Тој би бил наденуван на пирамидата се додека задниот дел не би му бил распаран, умирајќи во големи маки.

    [​IMG]
     
    На WomanInLove, kalinaka, karak и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.793
    Допаѓања:
    5.433
    Сум за смртна казна за вакви ладнокрвни убијци, силувачи, педофили и такви монструозни девијации. Инаку не можам да замислам едно човечко суштество со здрав разум да мачи друго, треба стварно да имаш стомак за да можеш да мачиш некого макар и најгрозоморен убиец. Само сеуште не би поддржала воведување на смртна казна кај нас покрај нашиот „совршен„ правен сиситем и судство, не сме ние како држава и правен систем созреани за вакви нешто
     
    На Drako му/ѝ се допаѓа ова.
  4. wild.child15

    wild.child15 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2010
    Пораки:
    70
    Допаѓања:
    13
    И јас сум за смртна казна, но секако доколку се 1321556523432547657665 % сигурни во вината на осуениот.И мислам дека најдобро би било да ги казнуваат со смрт на начин на кој што тие ги убивале своите жртви.На пример: сериски убиец кој што убивал со пиштол т.е куршум во глава заслужува или доживотна казна или брза смрт, за разлика од оние кои што се изживуваат врз своите жртви пред да ги убијат и ги мачат ... тие заслужуваат да им се врати со иста мера... иако сепак за тоа постојат професионалци ( психијатри ) кои што можат да заклучат од која причина тие луѓе реагираат на начинот на кој што реагираат, дали се болни или пак тоа го прават од просто задоволство и уживање - тие ми се најгнасни и најнечовечно :puke:
     
  5. LoVeR

    LoVeR Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    886
    Допаѓања:
    1.046
    Јас мислам дека смртната казна мора да се укине во најскоро време зошто мислам дека секој заслужува втора шанса еве и зошто...на пример некој човек убива некоја личност и сега наместо вистинскиот убиец обвинуваат друг и тој ја наследува смртната казна (многу често се случува)ОВА Е ГРЕВ!!! Незнам колку од вас веруваат во Господ и сите тие предвидувања за него јас верувам многу во тоа и мислам дека на секоја личност му се пишува казна а не треба ние да му судиме со смрт оти еден е тој што суди со смрт...Освен ова и друго не ми е јасно ЗОШТО НАСЕКАДЕ ГЛЕДАМ РЕКЛАМИ СЕ ПОВЕЌЕ ДЕЦА ДА СЕ РАЃААТ ДЕЦА ПА ТИЕ ШТО ЌЕ ИМААТ 3,4,5 ДЕТЕ ПЕНЗИЈА КАКО НАГРАДА ПА НЕЗНАМ ШТО УШТЕ НЕ И СЛ. КОГА СЕ ПРИМЕНУВА СМРТНАТА КАЗНА.....оние што се злобни убијци,силувачи и сл... може да му се даде казна доживотен затвор на пр.)
     
  6. Anggie

    Anggie Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    163
    Допаѓања:
    36
    Сум против смртните казнизни ( се мисли за електричен стол, инекцја... ).... Доколку некој направил толку многу тешко кривично дело или би го оставила доживотно во затвор сам во келијата и без посети или би го мачела како што денес прави Армијата во Ирак... Би заповедала да му ја дерат кожата парче по парче или да му ги вадат ноктите итн.. Имам премногу фикс идеи кои не треба да ги кажувам :D... А патем мислам дека смртната казна е укината, не се применува никаде :)
     
  7. Natasa999

    Natasa999 Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 мај 2010
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    6
    треба треба :devil:
     
  8. Danilela

    Danilela Популарен член

    Се зачлени на:
    3 март 2010
    Пораки:
    2.256
    Допаѓања:
    1.807
    Mislam deka pedofilite zasluzuvaat smrtna kazna :devil: se povece i povece pocnaa da se mnozat kaj nas vo Makedonija,a za drugi prekrsoci mislam deka postoi soodvetna kazna.No za pedofilite da,definitivni samo smrtna kazna,mozebi zvuci strogo no toa e moe mislenje....

    [mod-kirilica:2mwughpq][/mod-kirilica:2mwughpq]
     
  9. starfish

    starfish Популарен член

    Се зачлени на:
    31 јануари 2010
    Пораки:
    4.833
    Допаѓања:
    10.128
    Пол:
    Женски
    Да, смртна казна!
    Ама не безболна. Би било фино ако имаме некој метод кај што прво ќе се измачуваат сите тие настрани и болни умови. Не сметам дека е нечовечки. Можеби звучи садистички, ама треба и тие криминалци да почувствуваат болка, иако тоа не е ни мало делче од гадостите што ги имаат направено!!!

    Смртната казна ако се прави со таква инекција (не знам каде беше точно ама со инекција ги усмртуваа), баш е подобра за затвореникот од причина што тој не се мачи воопшто. Спокојно го напушта овој свет бев болка или грижа на совест.

    Јас да сум родител на некое дете кое било злоупотребувано (Не дај Боже!), а и било кој таков родител на светот, сигурна сум дека ќе биде ЗА смртна казна со мачење.
     
  10. UbavkaBube

    UbavkaBube Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2010
    Пораки:
    297
    Допаѓања:
    95
    Смртна казна ДА!!!
    Според злосторството со иста мерка, силувал, скапан некој педофил...смртна казна по примерот ,,Лулката на Јуда,, убил - куршум во чело и не знам што понатака, ама смртна казна секако!!
    И без оние фолирантски финти бил под дејство на психотропни супстанции, бил во афект, последини од детството и слично. А, се спомена и ресоцијализација. Тоа е science- fistion милички, знаеме тоа скотовите дека се психички изреметени, од вакви такви онакви средини/фамилии/окружувања...и нема тука ресоцијализација.На од старт полуден или стекнато полуден умот не му го враќаш.....е штом се дрзнал да се вади на лудилото....да не го јаде џабе лебот и да не зазема место ,,под сонцето,,. :@
     
  11. Scarlet88

    Scarlet88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    753
    Допаѓања:
    328
    Може звучи екстремно, ама јас сум око за око, заб за заб! секако ако се докаже делото! Можеби и не ќе имаше толку лоши луѓе на светов, ако се користеше таа метода! .......Тоа е тоа....сурова сум :rock:
     
    На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
  12. maa

    maa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    38
    За!Силувања,педофилија,убиства...И тоа јавно на плоштад сите да гледаат,а останатите да се помислат дали ке направат нешто слично...
     
  13. Inola

    Inola Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    246
    Допаѓања:
    203
    Леле, ова ептен средновековно ми звучи... :D

    Па плоштадите се јавни места...тука проаѓаат и деца. Зарем би сакала твоето дете да види такво нешто. Ако не таму, сигурно ќе го види на ТВ во вести. Нека си ги убиваат по затворите...таму каде што им е местото. Но сепак, јас не сум за смртна казна. Со еден потег завршува неговата казна. Барем нека страда со години. Нека седи во самица, со глувци, во вода....има разни техники на измачување.
     
  14. maa

    maa Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    158
    Допаѓања:
    38
    Секој има различно мислење. :?:
     
  15. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Aуу :o смртна казна никако не поддржувам!
    Ни некој дал живот, ни треба да зема. Ако некои луѓе се опасни за општеството, си има фино лепо затвори, лудници ќе си седат таму до крајот на животот и ќе си ја платат казната што им следи.
     
  16. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    ДА за смртна казна, кажа некој претходно, за тие што направиле најужасни злосторства, убиства и силувања на невини дечкиња, мачење и убивање цели нации ДА, убаво беше кажано, не заслужуваат да ни го трошат кислродот и па уште трошкови за нив да се прават!
     
  17. LaLy

    LaLy Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    97
    Допаѓања:
    40
    Имам поделено мислење.Тие не размислувале пред да убијат,па зошто и ние?Како што имаше некој спомнато пред мене во затворите тие ќе продолжат да убиваат,па немаат што да изгубат.Само може да се направат такви специјализирани затвори за луѓе со доживотни.Можеби веќе има,не сум информирана :^)
    Но пак од друга страна нечовечно е да се одземе друг човечки живот,ќе испаднеме исти како нив.А и со тоа ќе им се скратат маките што заслужуваат да ги имаат.Незнам,за нечовечни луѓе,нема човечни казни.
     
  18. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    последната дебата на факултет ми беше за смртната казна...не ја оправдувам и не сум за со самото осудување на доживотна казна тие стануваат живи мртовци ја оправдувам и сум за само кај педофилијата тоа не го простувам лично јас можеби казната затвор подобро ке му дојде да осети на сопствена кожа што направил на некој начин но кај таквите суштества сум за смртна казна...
     
  19. sexybaby22

    sexybaby22 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2010
    Пораки:
    108
    Допаѓања:
    22
    Сум за смртна казна ама не боезболна полека полека нека го убиваат па почуствува на своја кожа !
     
  20. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    Јас сум ЗА смртните казни па да се надеваме дека ке се воведе и некоја казна за мачење! Како може некој сериски убиец безмислосно да убива луѓе или да силув и тоа туку така да помине? па истото треба да му се врати и нему! тој одзел 10 живота и сега ќе му го поштедуваме неговиот ЕДЕН "ценет" живот е како да не!