1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Смртна казна

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 9 јуни 2010.

?

Дали ја оправдувате смртната казна?

  1. Да

    218 глас(а)
    52,2%
  2. Не

    200 глас(а)
    47,8%
  1. plavusha

    plavusha Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    264
    Допаѓања:
    124
    се согласувам

    пс. изгледа ние најлоши сме овде хаха :D
     
  2. red

    red Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 август 2010
    Пораки:
    480
    Допаѓања:
    130
    Пол:
    Женски
    ја оправдувам смртната казна, во одредени случаеви, значи за педофили, силовачи, убијци и сл.
     
  3. Lacrimosa

    Lacrimosa Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2010
    Пораки:
    1.833
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Женски
    Еден го дал животот, и тој има право и да го одземе. Но тоа не значи дека ги оправдувам силувачите, убијците, педофилите... за нив доживотен затвор, вечно страдање и мачење. Со смртта би им се скратиле маките. Не сум за смртни казни, не ги оправдувам.
    Посебно кога ова би го имало во Македонија, уште од сега се знае колку невини луѓе би умреле, нон стоп ќе се местат непријателите. Хаос ќе се направи во оваа несредена држава.
     
  4. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    Ако убиеш убиец не си ништо подобар од него...

    Јас сум против смртна казна,јас сум повеќе за болно и бавно..Да се одземе нормалниот начин на живот..
    Со смртната казна на осудениот всушност му се скратуваат маките,јас го гледам тоа како еден вид на спас..Смртната казна според мене е најмилостивата казна...
     
  5. TennisBabe

    TennisBabe Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    591
    Допаѓања:
    364
    Едно големо ДА за смртна казна.Никогаш во животот не сум посакала смрт на некого меѓутоа се почесто има примери на луѓе кои свесно уништуваат туѓи животи,уживаат да гледаат како некој се мачи и јас дали треба да им посакувам добро?Едноставно не заслужуваат да живееат! Понекогаш се прашувам зошто Господ ги одзема луѓето што заслужуваат да живееат,кои се полни со живот а ги остава овие накази ;(
     
    На la-chicka му/ѝ се допаѓа ова.
  6. slobodka

    slobodka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.110
    Допаѓања:
    2.701
    Пол:
    Женски
    А зошто да нема смртна казна???Има луѓе што направиле такви злодела што едноставно не заслужуваат да ја газата земјава ни ден повеќе.Дефинитивно сум ЗА ама во ептен исклучителни случаеви. :devil:
     
  7. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    Да за смртната казна. (Татко си силувал своите малолетни деца, и да добие само неколку години затвор... Безвезe, само ектричен стол за такви)
     
  8. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.634
    Допаѓања:
    4.451
    Пол:
    Женски
    Да сум за смртна казна ....се грозам од самата помисла дека татко би можел да си го силува сопственото дете и тој заслужува да живее? не !! тоа е одвратно како што правел така ќе му биде возвратено
     
  9. violinistka

    violinistka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 октомври 2010
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    152
    Да!Јас сум за смртна казна.Некои накази како што се педофили,силувачи,убијците...не заслужуваат да живеат!!
     
  10. doktorka-an

    doktorka-an Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    1.078
    Допаѓања:
    343
    да -сум за смртна казна за убијците и за оние кои сторила навистина грозоморни и страшни дела.не е фер за едно убиство да добијат 3 години затвор-срамота.или ако нема смртна казна кога би се прашала јас нека добиваат дошивотна казна,тоа би било и подобро решение,заради болна смрт долговремено. :?: :?: :?:
     
  11. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Според мене смртна казна заслужуваат оние кои одзеле живот освен ако не било во самоодбрана. Затоа штo еден е Тој кој ни го дава животот а грев е човек да го одземе. А за другите манијаци постојат и поболни начини од смртта за казна
     
  12. kostic

    kostic Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2011
    Пораки:
    53
    Допаѓања:
    15
    Па за личности како хитлер кои предизвикале катасрофи и ништење на милиони луѓе и предизвикале уште толку мизерни денови за нивните роднини па и треба да се ништат.Сидата се смета болест која е произведена во лабораторија,па зошто и тие луѓе да живеат кои им ја одредиле судбината на милиони поколенија. :@ :envy:
     
  13. Lina24

    Lina24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2010
    Пораки:
    2.230
    Допаѓања:
    438
    море каков стол, такви бесење на сред плоштад и дерење, мамето нивно гнасно деца силувал, после 3 години казна и колку и да бидат пак ќе го прави истото тој е психички болен, нема за него казна!! само за овие смртна казна за други не сум размислувала, вскви кога ќе спомнат одма на тоа ми текнува!гнаси не видени, па тоа не е човечко!!!
     
  14. Maat

    Maat Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2011
    Пораки:
    58
    Допаѓања:
    13
    смртна казна...? |(
    за тој што направил најјјјјужасни злосторства таквата казна е како подарок. таа личност заминува од светов и не трпи никакви последици.
    подобро да го затворат човекот во самица доживотно - барем ќе има време да сфати што направил и цел живот да го гризе совеста
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  15. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    според мене заслужуваат смртна казна луѓето кој извршиле инцест-силувале ќерка,внука итд.. ладнокрвните убијци, терористи... ... а уште полошо од смртна казна е да доживуваат пекол додека се живи, да се затворат и секој ден да се мачат (да ги тепаат и психички да ги малтретираат) ич не ми е жал за ваквите..
     
  16. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Според мене треба да има смртна казна за инцест, убства, тероризам...
     
  17. pumpkin

    pumpkin Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    240
    Допаѓања:
    119
    Треба да постои смртна казна за оние кои извршиле тешки злосторства. Кога некој се дрзнал да силува, малтретира, злоставува, измачува, да одземе туѓ живот, па зошто тој би имал право да живее??? Во најголем број од случаите, ваквите ИДИОТИ добиваа максимум 15 години затвор, а може да се случи да го помилуваат, или да му ја намалат казната? А што добива семејството на жртвата??? Смрт за таквите bastards!
     
  18. NelChe

    NelChe Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2010
    Пораки:
    348
    Допаѓања:
    277
    Никако не се согласувам да постои смртна казна. Пре би им ги исекла екстремитетите на сите кои направиле тешки кривични дела, поготово на педофилите. Мислам дека тоа е поголема казна за нив отколку смртта.
     
  19. Flow

    Flow Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    20
    Зошто толку суд? :) Може и вие еден ден ќе бидете доведени во ситуација да направите нешто што е казниво со закон или нешто што ’заслужува’ смртна казна. Второ, Бог не ни дал нам да судиме. Трето, се прашувам и дали тој на небото суди или помилува. Четврто, со самото тоа што би го убиле виновникот и ние сме убијци и застануваме на негово ниво. И шо сме напраиле на крајот? Сме се свртиле во круг.
    Ај што сме се погубиле, сме ги уништиле и животите на роднините на виновникот и си ствараме грижа на совест и непотребен товар на себеси.
    Смртна казна? Смрт за измислувачите би рекла..
     
  20. bitter-girl

    bitter-girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2010
    Пораки:
    558
    Допаѓања:
    530
    Не сум за смртна казна ама сум за нешто многу подобро и покорисно.
    Сите оние кои правеле инцест, убиства, кои биле вмешани во терористички напади, педофилија и сл.
    да се користат наместо заморчињата и глувците за некакви лабораториски испитувања.
    Барем да бидат од некаква корист, а со самото тоа ќе се сочува здравјето и ќе се спаси животот на некое невино животинче. Јас како голем љубител на животните најмногу би се израдувала на ова. :D

    И не се согласувам со мислењето пред моето.
    Бидејќи јас имам право да ги осудувам таквите болни умови. Исто така имам право да им посакам се налјошо, но не и да одземам нечиј живот.
    Не планирам да си ја уништувам својата психа со тоа што би ги убила.
    Огромен исклучок ако е во прашање злоупотреба или одземање на животот на некој мој близок. Тогаш без ни грам размислување би се иживувала, никако не би го убила но би го измачувала. Би направила да ме моли да му ги скратам маките и да го убијам.