1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Смртна казна

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Unfaithful18, 9 јуни 2010.

?

Дали ја оправдувате смртната казна?

  1. Да

    218 глас(а)
    52,2%
  2. Не

    200 глас(а)
    47,8%
  1. Flow

    Flow Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    20
    ^ Говориме за спроведување на смртната казна од страна на оние органи што се задолжени за истото. Гневот заради убиство на некој твој близок е огромен исклучок, да.
    Никој нема право да суди. Ако си атеист, не би можела да ја продолжам расправата со тебе.
     
  2. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    никој нема право да суди и да донесува одлуки за нециј зивот или неција смрт но кога станува збор за органите сто го спроведуваат тоа малку сум скепти4на не ми е сеедно кога некој сериски убиец или педофил или било каков стетник и болен ум не ја добие заслузената казна едноставно мислам дека ваквите смртната казна е несто најубаво сто мозат да го добијат ним им треба несто од кое бавно ке умираат тоа е така и во секојдневниот зивот ако сакас одмазда потруди се бавно да го унистувас спротивникот да пати избегав од темата сепак сум против
     
  3. Dafnee

    Dafnee Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2010
    Пораки:
    340
    Допаѓања:
    1.927
    Теоретски сум за. Неможам да тврдам како ќе размислувам за неколку години, ама сега сум ЗА.
    Точно е дека е случај на - јајцето или кокошката, како може држвата да казнува за тоа а да го прави истото, се работи за голема репресија и е надвор од речиси сите Меѓународни Конценции за човекови права и слободи, ама во мојата глава е тоа многу едноставно...
    Некои луѓе, не се луѓе. Не се ни животни, туку се монструми. И државата нема душа ни срце ни не знам таму што, туку има апарат на присила со кој го обезбедува извршувањето на своите прописи и ги штити своите граѓани нивниот интегритет живот здравје и добробит...
    Во рестриктивни и исклучителни случаи, во едно средено општество, јас сум ЗА.
     
  4. Mygirl

    Mygirl Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    849
    Јас сум против смртна казна. За такви монструми кои ги силуваат своите деца, ладнокрвно и зверски убиваат луѓе, смртна казна е лесен излез. И цел живот поминат во самица е малку. Море цел живот да се измачуваат треба, да ги мачат, малтретираат...Доволно јако за да осетат прав пекол и доволно слабо за да не умрат од мачењето, туку да дочекаат длабока старост, живот поминат во неиздржливи маки.
     
  5. kankus

    kankus Популарен член

    Се зачлени на:
    31 декември 2010
    Пораки:
    1.472
    Допаѓања:
    870
    дефинитиво не
     
  6. Karol.Ina

    Karol.Ina Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    73
    смртната казна за некои е спас
     
  7. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Против смртна казна сум.
    За педофилите,силувачите,кастрирање едно фино лепо,и после во самица да јаде ГЛИСТИ ЦЕЛ ЖИВОТ!
    За оние останатите,кои извршиле убиства со намера,доживотен затвор...
    Во исламските земји,им ги сечат рацете ако украдат нешто,тоа ми е некако грубо кога се работи за дете или човек што немал што да јаде па ете украл...
     
  8. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Јас сум за!!! некои луѓе едноставно не заслужуваат да им се прости!
    ок, не како во иран, кина, ирак и тие таквите, што убиваат за свашта
    Ама за убиства, сериски убијци,силувачи, инцеси, монструми е за такви богами електричен стол!!!
     
  9. cindy

    cindy Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2011
    Пораки:
    307
    Допаѓања:
    166
    да сум јас на власт ќе му кажам убаво на сите:
    за убиец- заслужува да биде убиен да му се врати со иста мера
    за силувач- да му се пресече половиот орган да се мачи едно добри неколку сати и да умри
    за крадец- како што спомнавте да му се пресечат рацете (па ако нема да јаде ќе се најади ако укради нешто? ќе почне да си работе човекот)
    и тн :)
     
  10. MacaLove

    MacaLove Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    2.399
    Допаѓања:
    6.337
    Ахх ама не се наоѓа баш така лесно работа хх
    Извинете за офф топик
     
  11. Lovely

    Lovely Популарен член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    1.262
    Допаѓања:
    1.057
    Пол:
    Женски
    И јас те подржувам за тие, за крадец не, доволна е казна затвор, ке му дојде паметот....
     
  12. MissAnn

    MissAnn Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    383
    Допаѓања:
    278
    Пол:
    Женски
    Сум за смртна казна, но во земја како нашата никако :!: нашето правосудство, на сите ни е познато какво е, какви грешки се прават така да мислам дека ќе има невини луѓе осудени на смртна казна, додека оние кои навистина заслужуваат ќе бидат пуштени на слобода. Можеби една од подобрите казни би била доживотниот затвор, но исто така и оваа казна кај нас би била тешко изводлива, ќе се наоѓаат врски (мала земја сме, секој со секого се знае) и така ќе се спасуваат од оваа казна. Можеби би требало да се вратиме назад со векови (не дека сме многу напред ние), во времето на lex talionis или "око за око,заб за заб" па така ако украде некој да му ја сечат раката, ако силува - да му се сече половиот орган итн...
     
  13. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Ова што го опишуваш се вика шеријатски закон и го има во некои муслимански земји-значи, со која рака украл, да се исече раката, ако силувал се сече „онаквото“ итн., односно, казна според злосторството. Во Библијата тоа се вика „Око за око-заб за заб“.
    Смртната казна е некогаш единствената праведна казна, но треба високоразвине и високосвесен правосуден систем и плус, да го цитирам проф. Марјановиќ, има еден голем недостаток-непоправлива е. Може да осудите човек на 20 години, и ако се докаже дека не е виновен, да го пуштите и после 10, 15. Ама ако осудите некого на смрт и потоа се покаже дека не е виновен, а сте ја извршиле смртната казна? Нема простор за пу, пу, не важи.
     
  14. Domino

    Domino Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2010
    Пораки:
    971
    Допаѓања:
    1.037
    Никој не вреди да биде убиен (освен во крајни околности). Доживотна казна да, но смртна... Па би рекла не. Впрочем со смртта би им ги скратиле маките. Некои луѓе не вредат да бидат ни убиени... :worried:
     
  15. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Дефинитивно сум против смртна казна, без разлика дали станува збор за убијци, силувачи, крадци и слично. За убијците-доживотен затвор во самица, за мене тоа е многу потешка казна од смртна казна. Исто така и за силувачите.
     
    На angel4e121 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Fallin-ForHisSmile

    Fallin-ForHisSmile Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2011
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    179
    Во земјите во функционира смрттната казна, правото на живот не им е загарантирано со Устав што е спротивно во нашата држава. Всушност, тоа право е најпрво на листата на права загарантирани со Устав :D . Јас за ова веќе незнам што да мислам..

    Од една страна, на пример: Човек кој што си ја силувал ќерката неколку години по ред и таа има деца од него заслужува да умре. Но поради фактот што сум религиозна личност, освен Бог, никој не смее да одлучува кој кога ќе умре, и кој кога ќе се роди...
     
  17. SanjaKirchner

    SanjaKirchner Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 април 2011
    Пораки:
    512
    Допаѓања:
    760
    Незнам дали е подобро смртна казна или да го мачат како што тие мачеле.
    Кога ми текне дека постојат луѓе кои измачуваат мали невини деца и на крај ги убиваат и ги фрлаат некаде како да се ѓубре :^) ;(
    Некои кои убиле 100+ луѓе на суров начин, оние кои јадат човечки делови од тело, мозоци :puke:
    Оние кои силуваат, деца, девојки, момчиња, стари луѓе , и на крај ѓи убиваат. Оние кои те оставаат да умреш бавно, со болки, или со години да бидеш роб на некој :^)

    За вакви луѓе смртна казна е малку! :!: сакам да ги мачат и измачуваат додека не почнат они да молат да умрат! Исто како и нивните жртви, да осетат што значи болка и мачење!
     
    На bittersweet му/ѝ се допаѓа ова.
  18. innablood

    innablood Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    1.324
    Смртна казна - ДА.
    Или може и полошо, прво да го мачат некое време, па потоа да го осудат на смрт.

    Е таква екстремна казна е потребна за тие што убиваат без милост и грижа на совест, за педофили, манијаци.. и ред други луѓе кои се непријатели на сограѓаните, што другите трпат заради нивниот кејф. Ама за нив само строго треба, камшикување, каменување, бесење :devil: .

    Нема лабаво. :shake:
     
  19. L0ve

    L0ve Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 мај 2011
    Пораки:
    337
    Допаѓања:
    199
    незнам повеќе пати имам размислувано
    до некаде ДА бидејќи некои луѓе навистина заслужуваат а лошо со лошо се враќа нели??... убивале, силувале, што уште не.. не сакам да помислам
    од друга страна НЕ бидејќи со смртната казна одземаме живот, а тоа е една од најсуровите работи, без разлика на тоа каков бил човекот...
    тешка одлука, а најтешка за оние кои мораат да одлучат дали некој ќе казнат со смртна казна или не
     
  20. Sephora

    Sephora Популарен член

    Се зачлени на:
    5 декември 2010
    Пораки:
    2.690
    Допаѓања:
    4.481
    Не сум за смртна казна.
    Не гледам од аспект, ау па тоа е премногу лесно, треба да гние во затвор цел живот. Не, тој и од затвор може да се извлече, исто како што може и од смртна казна, а не верувам дека смрт треба со смрт и да се казни. На крај краева, тоа и нас не прави убијци.
    Во најлош случај може да станува збор за погрешна личност, што е уште поголем психички товар. А низ историјата не се среќаваме со малку такви примери.

    Во Египет се сретнав со најнелогичниот закон за смртна казна.
    Во Сахара и пределите каде се населени племињата, никаква улога нема државата и тамошните установи. Племенските владари венчаваат и судат.
    Постапка за истрага секако не е возможна, не во такви услови, тука владее пустината. И од гледна точка што секој може да осуди кого сака, без притоа да биде разгледан случајот, јас сум против. Личноста директно оди на судење, а единствена опција да се лиши себе од смртна казна е да го изгорат со жежок метал по јазик. Доколку по горењето нема никакви знаци на изгореници, тој е невин, односно ја говорел вистината цело време, дека ништо не сторил.
    За цело време на ваквите судења многу јасно се нема ниту еден докажано како невин.