Собен велосипед (предности и мани)

Дискусија во 'Фитнес' започната од Lux, 6 март 2012.

 1. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Ја отворам темава за да споделиме искуства со овој тип на справа.
  Што мислите поубаво е возење со вистинкси велосипед или вртење во место?
  Првото би било поубаво ама кога се нема врема добра замена е собниот или статичниот велосипед.
  Сте имале искуство со ваков тип на справа? и ако да кажете нешто повеќе.
  Ги слабее нозете и колку време треба да се вежба?
  Можеби некој ја испробал во теретана ако нема дома, па кажете нешто повеќе.
  [​IMG][​IMG][​IMG]
   
 2. Dulceee

  Dulceee Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2011
  Пораки:
  859
  Допаѓања:
  1.849
  Пол:
  Женски
  Собен велосипед(предности и мани)

  Имав дома собен велосипед и искрено, слабо го користев. На почеток кога го купивме ми беше многу интересно, ама со тек на време го баталив. Инаку, ако си упорен мислам дека има ефект. Сепак вршиш некаква активност, се движиш, губиш калории и сл. Единствена негативна страна е што зафаќа простор и е доста гломазен и тежок.
   
 3. Sweety-Tweety

  Sweety-Tweety Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2009
  Пораки:
  994
  Допаѓања:
  496
  Собен велосипед(предности и мани)

  Немам дома ама го користам во теретана за загревање или после вежбање на крај, кардио, АМА само ако сум многу уморна. Па нали ќе си седнам, ако не друго, си гледам ТВ или си читам весник :D Најмалку е напорен, но и најмалку калории се трошат.
  И да, не е исто со обичен велосипед. Возењето велосипед во природа, покрај кеј или било каде е уживање. А овој другиот и не баш. Барем за мене.
  Сума сумарум, не сум воодушевена од статичниот велосипед, најмалку го користам во теретана. Предност давам на орбитрек или трака за трчање, па дури и на степер ;)
   
  На L-enna му/ѝ се допаѓа ова.
 4. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.261
  Допаѓања:
  54.974
  Пол:
  Женски
  Ене го, ми стои на тераса, повремено го бришам од прашина... |(
  Или маливе кога ќе ми дојдат на гости, им е интересно, па се качуваат на него и вртат.
  Ретко го користам, ама обожавам да возам точак, па штом се затопли времето го вадам од гаража.
  Го користам како превоз цело лето, каде и да одам.
  Не би купувала било каква справа за вежбање за дома, затоа што знам дека нема да вежбам. Затоа си уплаќам месечно за пилатес, па си одам 3 пати неделно. А вака дома, никако да се наканам.
  Освен тоа, возењето точак во природа е многу поубаво.
   
 5. jagotka123

  jagotka123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 март 2012
  Пораки:
  1.455
  Допаѓања:
  132
  Пол:
  Женски
  Имав собен велосипед и искрено вежбав често по 30 минути на ден и имаше резултати.
   
  На kajl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Јас и мојата бицикла на која што извозив 30 минути ве поздравуваме :hai:
  Морав да ја опнам сликава од лепотанов кој повторно го активирав
   

  Прикачени фајлови:

  • 20.06.12.jpg
   20.06.12.jpg
   Големина на фајлот:
   128,5 KB
   Прегледи:
   1.361
  На babybelle му/ѝ се допаѓа ова.
 7. interistka

  interistka Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јуни 2011
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  15
  хаха добра си и овде со сликиве одлично ....... јас на мојот му одвојувам по 1час дневно последниве 10дена и одлично е ако не се слабее бар се затегнува
   
  На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Arianna

  Arianna Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  128
  Здраво женски, ајде едно прашање... :) Сакам да купам справа за вежбање дома, но се двоумам меѓу точак и степер. Што би ми препорачале, дали имате поубаво искуство со некој од овие :) Ви благодарам многу :inlove:
   
 9. spasovskaa

  spasovskaa Активен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  13
  Јас мислам дека ти е подобро велосипед затоа што јас имам степер 2-3 год некаде и го користев 1-2 недели и многу ми е безвезе не ми дава инспирација да вежбам.Сега стои во ходникот и искрено најубава закачалка за чанти е :D
   
  На Name и Arianna им се допаѓа ова.
 10. lusi17

  lusi17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2011
  Пораки:
  146
  Допаѓања:
  142
  Пол:
  Женски
  Е јас дома имам цела теретана абе се имам и никако да вежбамм ко че ми текнит самоомалку че повежбам :(
   
 11. ocila

  ocila Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2012
  Пораки:
  5.513
  Допаѓања:
  1.894
  мана што со тек на врееме станува здодевно на некои
  А предности сладее,зацврстува,итн
   
 12. shedevil

  shedevil Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  5
  Неодамна имав операција на колено и поради ризичноста на било каков спорт, докторите ми препорачаа возење велосипед и пливање како единствено нешто што би било без ризик. Арно ама сега е ладно и за велосипед не е така добро. Се опоравувам од операцијата и барам за недела две да си купам статичен велосипед, кој искрено не можам да го платам повеќе од 4000 ден. Да не знаете каде можам да најдам поефтин или некој што продава - сакав да си купам еден од техномаркет (3000 ден.), ама немаат на лагер или сите што ги имаат се оштетени :(
   
 13. Aylin123

  Aylin123 Активен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2012
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  19
  http://www.najevtino.mk/p/neo-bk-131-ex ... bike/31029

  http://www.najevtino.mk/p/neo-bk-230-ex ... bike/31031

  Еве повели, можеш на оваа страна да си разгледаш :) Ти посакувам среќа во опоравувањето :)
   
 14. Jagoda123

  Jagoda123 Популарен член

  Се зачлени на:
  26 април 2012
  Пораки:
  2.440
  Допаѓања:
  10.990
  Пол:
  Женски
  Јас се двоумам помеѓу собен велосипед и степер.
  Сакам да си ги затегнам задникот и стомакот, па не знам која варијанта ми е подобра.. Можеби некоја трета? :)
  Туку муабетот ми беше цени да не знае некој да ми каже, да знам колку треба да си заштедам?
  Оние што веќе си имаат купено велосипед или степер сигурно знаат како се движат цените.
   
 15. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.068
  Допаѓања:
  6.342
  Пол:
  Женски
  Јагода јас мојот собен велосипед го купив за 3000 ден. ама ене го дома ми фаќа прашина.
  Ако купуваш некоја справа поисплатливо ти е степер или некоја поскапа од велосипедот како на пример Орбитрек, навистина ќе дадеш малку повеќе пари, ама барем имаш вежба за цело тело, а не за посебен дел. Ако бираш измеѓу велосипед и степер, јас би ти препорачала степер, од причина што знам дека јас не вежбам на мојот велосипед(зошто немав никаков ефект, многу слаб напор, како играчка ми е) и кога би бирала т.е би имала можност да купам пак и да бирам меѓу нив две би одбрала степер.
   
  На Jagoda123 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. shedevil

  shedevil Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  5
  Како што веќе напоменав горе, тие велосипеди ги има во техномаркет, ама ги немало и немало да донасаат повеќе. Нивната веб страница е за жалење со погрешните информации кои ги дава, а со тоа се лажни и податоците на Најевтино.мк

  Во секој случај ти благодарам.

  Поздрав

  ПС ако некој од вас не користи статичен велосипед, а има дома и му служи како закачалка за алишта, нека ми пише ЛП да се договориме за цена, ако случајно сака да го продава.
   
 17. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.002
  Допаѓања:
  5.861
  Јас имам степер и искрено мислам дека повеќе калории се трошат со степер отколку со собен велосипед,од причина што со степерот го вежбаш цело тело бидејќи самата даваш отпор,како кога се движиш,а со точакот се тренираат само мускулите на нозете.
   
  На london-girl и Jagoda123 им се допаѓа ова.
 18. trendafilka2

  trendafilka2 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2012
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  20
  Колку често вежбате?

  http://www.topshop.com.mk/soben_velosip ... 57-mm.html ај ве молам за хелп...сакам да почнам да ослабеам малце имам сало не е многу големо но сакам да го земам овој точок од топ шоп дали е добр незнам некој има ли искуство точокот ке ми помогне ли да си ги зацврстам мускулите и да ги изгубам маснотиите што ги имам над стомакот СЕГА МИ Е ЛАДНО ДА ТРЧАМ НАДВОР ОД МАРТ КОГА КЕ СЕ СТОПЛИ КЕ ПОЧНАМ ДА ТРЧАМ....ај за хелп... :*
   
 19. trendafilka2

  trendafilka2 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2012
  Пораки:
  172
  Допаѓања:
  20
  ве молам за одговор??? :/
   
 20. shedevil

  shedevil Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  5
  Јас го земав тој од биди фит (топ шоп) 6290 ден. Немој да очекуваш премногу од него, јас го земав за рехабилитирање на ногата, ама во глобала ги зацврстуваш само бутините...маснотиите над стомакот ссе тргаат само со диета (читај нејадење глупости) и со стомачни вежби.

  Поздрав :)