1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Собирам пари за...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од SexyLady, 19 јуни 2011.

 1. SexyLady

  SexyLady Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2010
  Пораки:
  2.791
  Допаѓања:
  3.260
  Пол:
  Женски
  Не секогаш имаме готов кеш за да си купиме се што ќе посакаме...
  Честопати ни се случило (барем мене :$ ) да се лишам еден-два дена од јадење во школо за да присоберам пари за да си купам нешто.
  За што собираш пари моментално? За што би собирала пари - што вреди за да се лишиш од едно нешто за да го добиеш посакуваното? На кој начин собираш пари?
  Напишете што сакате следно да си купите и за што собирате пари, безразлика дали е нешто големо или мало, евтино или скапо... безразлика дали ќе ви биде потребно 2 дена, недели или години за да ги соберете тие пари... :D

  Јас почнав да собирам пари за ваков убавец:
  [​IMG]

  (сметам дека темава е добра, доколку нема активност - клуч)
   
  На Osamena devojka, Samomarija.056, doiwannaknow и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Forgotten

  Forgotten Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  185
  И јас како тебе, често не јадам и си собира пари, најчесто кога не сум гладна. Ретко кога собирам конкретно за нешто, секогаш собирам пр за маички фармерки шминки накит. Собирам пари секогаш но без конкретна цел. :wasntme:
   
  На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Arhangel-maniac

  Arhangel-maniac Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  183
  Допаѓања:
  124
  Гитарче, акустично. Ако ми ги вратат долговите ќе имам доволно и три да купам, ама знам дека не се во добра финансиска состојба, па не барам.
   
  На Belivegirl17, Hayley, senza.parole и 3 други им се допаѓа ова.
 4. annii

  annii Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2010
  Пораки:
  3.317
  Допаѓања:
  5.822
  Обчино низ школската година не јадам во школо и така собирам пари. Со тие пари излегувам и купувам нешто како облека, подарок за некој од домашните, некоја добра книга и сл.
  Секогаш си велам дека ќе собеам пари за добра акустична гитара, но некако слабо иде.
  Моментално собирам пари за роденденот на татко ми. :)
   
  На Buterfly-girl и SexyLady им се допаѓа ова.
 5. Maria.cupcake

  Maria.cupcake Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  14
  Моментално за роденденот на татко ми :) Уште да знаев што да му купам :D Инаку обично собирам пари за „покрупни“ т.е. поскапи работи како на пример нов телефон, iPod и сл. :)
   
  На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
 6. caroline.costa

  caroline.costa Популарен член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2010
  Пораки:
  1.268
  Допаѓања:
  2.587
  Слаба страна ми е некако собирањето пари. Доколку ми дадат повеќе, вишокот го тргам настрана. Но некогаш и тој исчезне :lol: . Ај за ова, ај за она, помалце и отидоа. Нај не ми се трошат тие во касата. :lol:

  Туку за што собирам. Еве сега имам присоберено за римјанки. А собирав за гитара, телефон, новчаник, некоја блуза, фармерка...и сл. Некогаш за едно собирам трето купам и така.
   
  На Mai-Shu-meng и SexyLady им се допаѓа ова.
 7. starbucks

  starbucks Популарен член

  Се зачлени на:
  12 април 2011
  Пораки:
  3.064
  Допаѓања:
  6.663
  Никогаш не сум рекла сега ќе собирам пари за да си купам нешто,никогаш. Но, пред некое време земав едно пластично шише од сок, го пресеков само да влегуваат ситни пари во него, и секогаш кога имам ситни пари ги ставам во шишето.Вадење нема, бидејќи па и нема од каде.Ќе собирам додека не се наполни,ако треба и 2 години нека поминат не го отварам.
   
  На gochhe и SexyLady им се допаѓа ова.
 8. AliceVanNacht

  AliceVanNacht Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2011
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  2
  Пари за концерт ми требат...собрав еднаш и малце потрошив :?: :D и сега пак треба да збирам....... :D
   
  На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
 9. skyAngel

  skyAngel Популарен член

  Се зачлени на:
  16 август 2010
  Пораки:
  1.530
  Допаѓања:
  2.765
  А каде ги собирате ?
  И јас да појдам таму , да присоберам. :worried: :sweat:
   
  На LittleFairy, unconditionally, united и 9 други им се допаѓа ова.
 10. bluegirl7

  bluegirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  931
  Неможам да заштедам пари..сите ги трошам :D :D :D :D позз :*
   
  На KidCudi му/ѝ се допаѓа ова.
 11. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Да ви кажам искрено почнав да штедам за иднината која е неизвесна,и на добар пат сум,не вадам ни ден.од на картичка :D засега добро ми оди па ќе видиме...ако не ме фркне филм за нешто па да потрошам се наеднаш :D
   
 12. roberta-rubi

  roberta-rubi Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2010
  Пораки:
  129
  Допаѓања:
  59
  Собирам пари за факултет,скромно од моја страна :lol: ,ма не, стварно почнав и да работам за тој факултет,едноставно треба да се жртвуваме за да постигниме нешто во нашиот скапоцен живот ;)
   
  На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
 13. MoDeRnA

  MoDeRnA Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  50
  офф јас и штедење тоа иде некако мноогу тешко :lol: кога сакам нешто стварно многу без разлика што, знам да заштедам малце, а сега конкретно почнав да собирам пари за на одмор, а кога ќе се вработам понатака планирам дел од парите да ги штедам за стан во кој ќе се вселам со другарките ( ова ќе биде еден ден се надевам) :D :lol:
   
 14. MaciMiay

  MaciMiay Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 април 2011
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  3
  За обилен шопинг :D
   
 15. innablood

  innablood Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  788
  Допаѓања:
  1.324
  Секогаш собирам пари и на крај ги трошам за прости работи или ги позајмував и никогаш повеќе не ги гледам. Моментално собирам пари не знам за што, не знам каде ке ги дадам ама битно собирам пари.
   
  На esperanca и SexyLady им се допаѓа ова.
 16. mina

  mina Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  1.260
  Допаѓања:
  636
  Собирам пари за одмор! Всушност преку цела година си собирам пари за одмор и супер ми доаѓа во лето кога си имам веќе присоберено околу 400 евра и плус парите што ме следуват од дома пред одмор :P јухууу, уживанција! Многу ми е значајно во летната сезона пред одмор да располагам со доволно голема сума пари за да си купам се што ми треба! Затоа преку цела година од секоја плата заштедувам околу 1000,2000 денари и потоа ги менувам во евра ;) за да ми бидат сигурно заштедени!
  А за облека, накит, шминки, чевли не собирам пари,кога ќе си ја земам платата си купувам што ми треба!
   
  На Elinora, Ance-to, Jojoba и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. Avril.09

  Avril.09 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  737
  Допаѓања:
  891
  О боже, јас 9 години собирам пари. Половина од просечната плата на еден македонец! :clap:
  Ама што да си купам неам појма. Ич не ми се трошат! :D
  Ќе испланирам нешто поголемо да биде. :)
   
 18. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  Ваш стан? Аууу ова е најоптимистички од сите, мислам дека си една од ретките млади што за тоа штедат. Зашто останатите знаат дека е невозможно. Без мама, тато и кредит да купиш стан во денешно време. ЈОК.
  Кога ќе собереш само за себе најмалку 20 илјади евра јави :D

  Јас не штедам. Неможам. Порано кога учев и студирав штедев многу и си купував некои работи кои ми требаа, си бев еднаш со мои пари на одмор. Сеа кога работам со најмалата плата (тоа е искористувањето на млада работна сила :devil: ) добро е и задоволна сум што си ги покривам месечно сите мои трошоци и работни и приватни и што не барам пари од моите. Сериозно сум среќна што тоа успевам да го направам :)
   
  На MacenceEna му/ѝ се допаѓа ова.
 19. macysh

  macysh Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2010
  Пораки:
  1.078
  Допаѓања:
  749
  Јас секогаш собирам пари.Лоша навика ми е што кога ќе излезам се што имам треба да потрошам.Затоа,моите почнаа да ме учат на штедење.Не ми купуваа нешто што сакав наеднаш туку секој месец ми даваа одредена сума да си ги собирам.И ми велеа,кога ќе собереш купи си,ако ги трошиш парите нема да собериш.Така јас со собирање си купив мобилен,лап топ,дигитален апарат,мп3,пегла за коса..Сакаа да ме научат малку да собирам пари и успеаа.Сега секогаш штедам покрупни пари за вака покрупни нешта,ама пуста навика се што имам во мене ситно трошам :sweat:
  Патем,моментално собирам пари за нешто..ама не знам што.Напредувам со собирањето така да сигурно наскоро ќе се подновам со нешто убаво,ќе ве известам што ќе биде кога ќе се одлучам! :)
   
 20. MacenceEna

  MacenceEna Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1.989
  Допаѓања:
  26.416
  Пол:
  Женски
  Искрено со мојата плата не стигам до крај на месец да иам пари а не па да заштедам ... тргам пари на страна да можам да идам до кај деЧкоми (зборам за карта за воз 3000 ден летаат ) :( :(