1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Собирам пари за...

Дискусија во 'Кафе-муабети' започната од SexyLady, 19 јуни 2011.

  1. cigarce

    cigarce Популарен член

    Се зачлени на:
    5 мај 2011
    Пораки:
    1.401
    Допаѓања:
    3.931
    Пол:
    Женски
    пари од секогаш сум успевала,сум сакала, и сум знаела да заштедам... бидејќи знам како е и да се нема а во последниве години да се има многу,никогаш не сум престанала,и кога си имам мои заштедени пари сум си по самоуверена,мада летово тешко штедам ама затоа коа учиме и здравје од септември за на фах охохохо пуна од заштеда :D
     
  2. velesanka

    velesanka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    2.535
    Допаѓања:
    2.427
    не собирам пари :D на книшка ми стојат парите што ги добив за матурска од блиските и сега од праксата што ке си ги земам и тие ке ги ставам да стојат :D мои се и не планирам да ги потрошам сега за сега....
     
  3. Anely

    Anely Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2011
    Пораки:
    788
    Допаѓања:
    225
    За гооооолем шопинг :)
     
  4. butterfly.93

    butterfly.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.099
    Допаѓања:
    655
    За гооолем шопинг во Грчка :D
    ако предтоа не успеам да ги потрошам овде :sweat: ретко кога штедам пари за нешто (пример: Ќе штедам за телефон, апарат, патики) тие работи ги оставам мама и тато да ми ги купат. Јас ќе присоберам малку пари и веднаш ги трошам на козметика или нешто слично. Дури и за алишта ретко јас да си купам од заштедени пари. Имам другарки за патики си штедат пари и потоа си купуваат. Мене три години ќе ми требаат за да заштедам 3000 денари :tmi: . Сега имам некој денар (среќа ми останаа од едно патување), ќе се потрудам да ги зачувам уште еден месец за шопинг :D
     
  5. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Не собирам, сами ми се собираат :lol:
    Озбилно ми остануваат секогаш од тоа што дневно ми даваат, коа ќе видам дека имам нешо собрано, а притоа не ги бројам нонстоп така стуткани ми стојат и коа ќе видам дека се присобрале влагам у првата продавница :D
    Понекогаш собирам за да платам Орифлејм или Авон... за друго не :)
    Треба да почнам со собирање :)
     
    На esperanca и SexyLady им се допаѓа ова.
  6. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.138
    Допаѓања:
    88.596
    Пол:
    Женски
    Собирам пари за обувки и за чанти и на нив и ги трошам.
    Сега собирам пари за вакво нешто:

    [​IMG]
    [​IMG]
     
    На Marilyn-Monroe, mims-89, rossonerka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    погреб :rofl:
    се шалам не собирам пари за ништо, јас само е**м пари, кај мене пари повеќе од 2 дена не стојат :D
     
    На united, Jojoba, butterfly.93 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  8. loni

    loni Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 мај 2011
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    7
    Штедам за одмор :)
     
  9. Wild.Child

    Wild.Child Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2010
    Пораки:
    5.573
    Допаѓања:
    6.698
    Собирам за мемориска картичка веќе откако го купив мобилниот, значи јуни минатата година и еве уште ги собирам. :rofl:
    Заклучокот е дека не можам да собирам пари колку и да сакам. :D

    Имам некој денар присобрано од полу матура и најверојатно ќе си купам микрофон. Не сакам сите да пропаднат на шминки и лакови. :D
     
  10. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Их, темава само за мене, голем штедач сум, посебно на пари.
    Се случува да штедам и да соберам одприлика 6000 денари месечно ко ќе е месец на родендени и празници, па што да правам кога секое одење кај баба и дедо в село добивам по стотка ? :D Доволно за во месецот од кај нив да соберам 400 денари, па и плус од сестра ми ете ти 800 денари.
    Од кусур често знам да тргнам настрана, тие денарките обавезно мене ми се оставаат, сите ги терам да ми ги оставаат на едно место, ја од таму во мојта касичка ги префрлам, не дека се собираат којзнае колку, ама онака интересно ми е да имам заштедено пари, си се радувам макар и стотка да најдам на некое место ако сум ја заборавила, ќе ми користи.

    Еднаш братучед ми чуваше во едно шише полно беше со ситни парички ко бевме помали :D
    До сега имам многу пати заштедедно многу пари од родендени, слави, онака што ми давале баби, дедовци итн, ама или ќе ми ги земат моите демек ќе ми ги вратат и многу пати не ми ги вратиле или ќе ми купат нешто со парите или ќе ми ги вратат со камата ^_^
    Ама најчесто ко ќе ми побараат на заем од заштеденото ми враќаат, поштени се :D
    Имам некаде 400 евра заштеда моментално, сосе парите од екскуризја што ги заштедив и пари што ми ги дале моите за да купам нешто што ќе вреди, ама уште не знам на што да ги потрошам, т.е правам планови, од повеќе глава не боли, ама морам убаво да пресметам, не ми се трошат мене така лесно пари, инаку пара ко пара, и милиони да имаш за еден ден можеш сите да ги потрошиш ;)
    Ќеф ќе ми биде сама ко ќе ги заработувам, знам дека тешко се заработуваат, па уште потешко се трошат сам ко ќе ги заработиш, ама барем ко ќе заработувам сама онака милина ќе ми биде да си приуштам нешто за кое што сум дала труд за да заработам па да го купам . ;)
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nevermore

    Nevermore Популарен член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    614
    Допаѓања:
    1.991
    Ова ми е трет ден на работа па до крајот на летото се надевам дека ќе успеам да соберам доволно за да им вратам на моите што вложија, а здравје ако остане сакам да имам back up за во мкд, за концерти :devil: (секогаш ги пропуштам поради тоа што немам пари :@ ), да не барам од моите за поклони, да си купам мартинки, екстерен хард диск и фотоапарат, и онака да има за кризни времиња :)
     
  12. mila89

    mila89 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    916
    Допаѓања:
    876
    Пол:
    Женски
    Моментално собирам пари за една ташничка што си ја меркам некое време и едно lingerie комплетче :) не се некои големи пари ама не сакам на моите и за такви ситници да им барам пари затоа што не работам а од мојот студентски џепарлак може да се зачува барем за по некоја ситница
     
  13. Jojoba

    Jojoba Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 април 2011
    Пораки:
    868
    Допаѓања:
    718
    Леле кога ќе слушнам од постариве баби дедовци дека собираат пари за УМИРАЧКА ми е не знам... Мислам реално и треба да се собираат затоа што стварно е трошок ама многу морбидно ми звучи :^) :lol:
    Јас моментално и последниве 6 месеци си собирам пари за одмор :) Собрав 250 евра барем за смештајот и патот, а за таму ќе ми дадат моите, за целосно да ми платат оваа година немаше можност па морав. Најмногу од се мразам да штедам пари, едноставно ме прави нервозна тоа, ама мислам дека вреди за одморче :D Инаку штедам на такси(особено од кога го поскапеа), на искачања на пример ќе излеземе со дечко ми во парк место на кафе, или ако излагаме со друштво после кафе/кафана нема да отидам секогаш во диско и така, не ми е баш убаво ама сега... Исто на храна, не да останам гладна туку на пример после доручек не мора да купам кока кола или чоколадце и така, иако ова најтешко ми иде :D
    Значи во глобала штедам само кога морам, а најголемиот штедач што го знам е братучедка ми :o Такви луѓе не можам да сфатам, штедат и на ништо не трошат пари и тоа огромни суми пари собирани со години и години, ок е, не мора во еден ден сите ама барем нешто да си купиш од време на време... :x Како и да е во гроб никој нема да однесе, така да кога имам си ги трошам и ич не и е гајле :wasntme:
     
  14. Bright

    Bright Популарен член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    2.547
    Допаѓања:
    5.516
    мемориска картичка, можеби... или пак фотоапарат :) (ај прво да почнам да работам :lol: )
     
  15. Strumfeta93

    Strumfeta93 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2010
    Пораки:
    2.191
    Допаѓања:
    3.856
    Собирам железни 50ки и 10ки. Зошто? -Не знам :lol: , така си ги купчам :wasntme: .
    Ништо не им бев смислила ама сум собрала на кај илјадарче па планирам да си купам топка за пилатес :) , најпаметно ќе ми биде.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MarchelineAmaru

    MarchelineAmaru Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    2.255
    Допаѓања:
    1.343
    На одмор , ако даде Господ . А бај д веј , железаријата планирам да ја истурам одручек во едно бутиче и да си купам морнарско блузиче . Па држете срека да не ми го купи некој !
     
  17. BettyBoop25

    BettyBoop25 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2011
    Пораки:
    177
    Допаѓања:
    1.107
    Јас да собирам пари ??? Ќе биде чудно и пречудно, јас ја земам платата и ја трошам за една недела и после им се гребам на моите :lol: A сега се подразмислив оваа плата што ќе ја земам да си заштедам некој денар за на одморче со бојфрендо така на 5-6 дена до кај јужниве соседи зошто немам одмор целосен со работава, 6 месеци не смеам да земам одмор ааааахххх :worried:
     
  18. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Јас бесцелно собирам пари и ги трошам после некое време за онака нешто, што да е, се нашло за трошење. :D
    Toa ми е ко собирам пари за црни денови... мада поима немам кога, ни дали ќе дојдат.
    Штедлив човек сум по природа, не дека се стегам да не трошам, него од секоја плата морам да тргнам некоја сумичка што не ја чепкам и која се лепи за некоја друга сумичка од некоја претходна плата.... мада не за многу паметни работи ги имам фукнато сите до сега заштедени пари :worried: ма никој не е совршен :wasntme: .
    Освен мама... увек ми наоѓа начини како попаметно можело да се изарчат пари, мада тие веќе ошле курбан.
     
    На Lux му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Annie.mk1

    Annie.mk1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    1.631
    Допаѓања:
    3.742
    Пари не можам да штедам, можеби утре ќе ни ја сменат валутата, па сакате да ми пропаднат сите ?!! :fubar:

    Се шалам секако :lol: Инаку како и да е пари не се за мене, секогаш можам да им го најдам крајот, само штета што моите не можат да го најдат крајот со мене :lol: :rofl: Некогаш штедам, штедам и ОП ќе ги потрошам на некоја глупост :rofl: Инаку штедев за ЛАП ТОП и морам да се пофалам дека си го купив пред три дена :inlove: Моментално си штедам, одвојувам од џепарлакот по малку за на одмор :) Што да праиш мора и јас со нешто да помогнам :lol: Како и да е за мене само credit card with no limit и the world is mine :rofl: И секако некој да може сето тоа да го плаќа !! :D
     
    На esperanca му/ѝ се допаѓа ова.
  20. spanko

    spanko Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 декември 2010
    Пораки:
    178
    Допаѓања:
    522
    Не работам, не добивам пари од баба ми и тетка ми како кога бев мала (за чоколадо :) ), од кога почнав да правам и да продава понекогаш накит моите престанаа да ми даваат џепарац па сама си се финансирам за искачања и од кај да штедам?! Да не е стипендијава море пак немаше да видам! Ќе дојде време и јас да работам (по струка) тогаш ќе видам дали сум штедлива личност како што мислам дека би била.
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.