1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Собирање храна за дома од свадба

Дискусија во 'Свадба' започната од jacqueline.s, 29 мај 2017.

  1. CoCoGiiiRL

    CoCoGiiiRL Популарен член

    Се зачлени на:
    15 ноември 2011
    Пораки:
    701
    Допаѓања:
    3.193
    Пол:
    Женски
    Зборувате како да некој од нечиј фрижидер краде храна не ми се верува колку ниско мислење имате.
     
    На Troi и L-a-r-a22 им се допаѓа ова.
  2. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    @sagittarius989 Леле персонал се јави, баш вие фалевте тука :D Гостите ќе бидат покултурни кога и вие ќе бидете такви, а не на секоја свадба да гледате како можност да се земаат цели торти, прасиња од маса и да се влечкаат пијалоци дома. Кога веќе спомнуваш Европа, оди прашај дали вработените можат едно парче леб да изнесат од ресторан за дома а не со ќесиња храна и пијалоци да излегуваат, па уште они ќе се жалеле од народот.
     
    На CameliaMiller, eloves, Gosh и 9 други им се допаѓа ова.
  3. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.163
    Пол:
    Женски
    Ниту е културно, ниту пријатно кога некој ти стои над глава и на секое те прашува: "Ќе го јадеш ова, или да го носам дома за кучето?" Аман! Немам против ако собираат отпадоци од масите откако гостите ќе станат од истите, ама да те замараат навистина нема смисла.
    Што се однесува до тоа што некои гости сметаат дека храната по автоматизам им припаѓа, бидејќи е платена, не знам што да кажам. Не ја платиле они таа храна, домаќините ја платиле. Ако домаќините сметаат дека има останато многу храна, можат да ја поделат на гостите. Како што направив јас за крштевката на ќерка ми. Сите гости ги "дарував" со по едно пакетче за дома :D
     
    На Harper, CameliaMiller, ivi1987 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.487
    Допаѓања:
    26.095
    Пол:
    Женски
    Немам ништо против нека си земаат ама со усул.
    Јас не земам скоро никогаш, ретко да си кажам некогаш кога сум излезена на вечера, ако јадам пица секогаш ми останува, ако ми останат многу парчиња си ја зимам.
    Ама на свадби и такви прослави не. Немам ништо против за другите само да биде во граница на нормала.
     
  5. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    926
    Допаѓања:
    2.562
    Доколку сум во ресторан или кафана на вечера и она што сама си го плаќам, а од некоја причина не можам да го изедам, тогаш нема ништо срамно или чудно да му кажам на келнерот да ми го спакува. Но доколку сум на свадба на крај памет не ми паѓа да собирам јадење од масата да пакувам или да собирам шишиња сокови. Па нели одиме на свадбата за друга цел, порција пред тебе имаш ако ти се јаде јади, доколку не можеш да јадеш и да пиеш во тој момент никому ништо, ќе си јадеш дома и така.
     
    На CameliaMiller, Luna91, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Од која храна се собира? :^)
    Обично муабетите по темиве се од типот од мравка слон.
    По масите има салата, во чинија пирошка ти носат отпосле и вечерата ти ја служат во посебна чинија. Обично е телешко/свинско со некој сос, ориз и компир. Сето тоа "ако" остане е растечено и нема можност да се собере, а и да се собере може понатаму само прасиња да го јадат.
    Човек нема да се најаде од јадење од една свадба ако нема секојдневно што да јаде.
    Не гледам ништо лошо да си земам парче торта за дома, зошто свадбарските торти се највкусни торти. Сигурно нема да ја јадам во 1 час по полноќ.
    Во една европска земја има донесено закон храната од рестораните да не се фрла туку да се донира на организации за бездомни лица или лица кои имаат потреба од храна.
     
    На Milobebence, zhap4e, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. sagittarius989

    sagittarius989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Машки
    Бре бре бре, види вака јас многу добро знам како е во европа, впрочем 7 години работев во ресторан во Парис, а незнам ние што "мкнеме" впрочем јас можам да зборувам за мојот ресторан, за во други незнам, дека "вие" граѓанчињата сте некултурни и мислите дека ако дојдете и платете една порција храна дека ресторанот е ваш и дека може и да се изживувате со персоналот односно да ги лечите вашите комплекси бидејки дома несмеете, и на стол да се качите и цигара да запалите иако седите до знак на кој убаво пишува дека тоа е забрането ии незнам уште што се уште не, вие имате право да го добиете остатокот од порцијата која сте ја платиле иако не сме должни тоа да го правиме ние го правиме ноо претерувате бре човече, за торта прасиња и такви други работи персоналот не е желен верувајте, барем кај нас во ресторанот тоа не се прави и секако немам досега никакви поплаки за тоа и нема да имам бидејки околу тие работи редот е одлично дефиниран па така да се што е стран производ барам соодветна декларација за него и секако то си стое пред сопственикот, стран производ како торти прасиња и слично кај нас вкујна не влегуват...како сто кога ќе влезеш во кајак треба да ставиш елек и да бидеш примерен така и ресторанот си има ред неможе на рогови да го дигнеш и да правиш што ќе посакаш да урлаш и слично...
     
    На CameliaMiller, elimkd и black-angel им се допаѓа ова.
  8. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    Не одам по свадби, а по ресторани ретко јадам. Храната вообичаено останува, и истата преферирам да ми ја запакуваат за дома. После тоа не ја ни јадам, туку им ја давам на животните пред зграда, или ја оставам и за моите да каснат. Секако дека не барам да ми пакуваат тестенини, чорби или супи, но затоа доколку остане некое парче пица, мевце, помфрит, фурнаринки или салата не гледам зошто да не? Нема ништо срамно во тоа да побараш нарачаното и уредно платеното јадење да си го понесеш за дома, било тоа свадба или некоја прослава од сличен карактер која се прави во ресторан.

    Се сеќавам на една случка сега неодамна кога бев во Plaza de Toros. Еден дечко побара преостанатиот дел од вечерата да му ја запакуваат за носење, а едни девојки наспроти неговата маса се смешкаа и шушкаа демек бил тешко сељачиште што има образ да побара такво нешто... Не знам кој беше по ,,сељак" во случајов, дали дечкото кој културно замоли, или девојките кои се смееа на сметка на неговото барање.
     
    На eloves, Gosh, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Shery

    Shery Популарен член

    Се зачлени на:
    15 декември 2010
    Пораки:
    1.981
    Допаѓања:
    4.832
    Пол:
    Женски
    Ако сакам да земам нешто за дома, ќе си ја земам мојата порција. Без разлика дали е месо или торта.
    Некако ми е несфатливо да одам по маси и да собирам јадење. Ама секој со свое мислење и култура.
    Лани за нова година бев во ресторан на прослава и си го собрав буквално целото јадење. Така се испонашаа лошо општо зборам за услугата, што јадењето го донесоа дури во 1 часот по полноќ, а тортата околу 2ипол.
    Реално кој може да го изеде тоа?
    А не беше баш ефтино платено јадењето.
    И фино си замолив од келнерот да ми спакува се, и месо и тортата и се си изедов утредента на раат дома
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.844
    Допаѓања:
    133.009
    Пол:
    Женски
    Самото тоа што ги заборавил говори колку реално му требало некое шише сок, работава е колку да се земе нешто.
    И АМАН со тоа може нема човекот, може последните ги дал за твојата свадба. Е баш тие што имаат собираат. Баш на една свадба што јас приметив дека луѓе полнат пластични садови беа пар со многу висока позиција и двајцата. А и не каните рандом луѓе на свадбата па да не знаете кој колку има, и дали последните ќе ги даде за вашата свадба. Ако има таков случај кој буквално нема мислам дека секој би бил првиот што ќе се погрижи и дома да му се прати од јадењето.
     
    На CameliaMiller и Milobebence им се допаѓа ова.
  11. ocicka2014

    ocicka2014 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2014
    Пораки:
    4.068
    Допаѓања:
    13.143
    Пол:
    Женски
    Дома си ги носите, на вашите дома не им е преку глава најверојатно :)

    неможам да бидам конкретна,бидејќи ќе се знае од кој град сум, а несакам :)
     
  12. Feminka192

    Feminka192 Популарен член

    Се зачлени на:
    24 април 2017
    Пораки:
    338
    Допаѓања:
    2.566
    Пол:
    Женски
    Собирање храна ми е прифатливо само ако е од сопствена порција или од масата на која седи човекот по завршување на прославата кога јасно се гледа дека веќе никој нема намера да јаде. Некој некогу да прашува дали ќе јаде за време на ручекот/вечерата ми е крајно некултурно.
    Шетање и собирање по другите маси исто така не ми е пријатно за гледање без разлика од која причина го прави тоа одреден човек.
    Како семејство никогаш не сме направиле некој ваков потег но се случувало да бидеме сведоци на вакво однесување. И прво што ми паѓало на памет не било дека луѓето зависат од тие две парчиња месо што ќе ги земат туку дека нема смисла да се фрла храна.
     
    На Doozy и theowndemon им се допаѓа ова.
  13. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    @sagittarius989 Клиентот е крал и секогаш треба да се третира дека е во право. Ова и Гордон Ремзи ќе ти го каже. И да го послужите клиентот, џабе, ако тоа го правите дрско, со превртување очи, бидејќи услугата не е само тањирот да му го ставиш на маса, треба 1000% култура и љубезност, без разлика дали сте нерасположени или не ви е денот.

    Точно е дека дел од гостите си лечат комплекси, се однесуваат дрско, едноставно неизживеано. Ама неретка е и ваквата појава од самиот персонал :) Ама однесувањето на гостинот е само одраз на неговата култура, додека вие сте обврзани и работа ви е покрај, другото, да бидете на ниво и љубезни, за успешен бизнис :)

    п.с Шта се тиче града, Париз се пишува со "з" во твојот мајчин јазик, онака, чисто информативно после 7 години :D
    :d::drunk:
     
    На CameliaMiller, 1209, eloves и 10 други им се допаѓа ова.
  14. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Клиентот е во право додека не ти дојде во кујна :!: Тогаш веќе не е :rofl:

    Да не бидам оф-топик...
    Никогаш не сум видела некој да оди по масите и да собира. И онака многу гнев ви има во приказните што ги кажувате. Дај бе луѓе малку чил аут... Нормално дека е глупо некој што не го ни познавате да ви бара од јадењето, ама фино ќе го откачиш и исто ка да не се ни случило. Како тоа да ви е најголем проблем во животот...
     
    На CoCoGiiiRL, theowndemon, Dust и 3 други им се допаѓа ова.
  15. sagittarius989

    sagittarius989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2015
    Пораки:
    170
    Допаѓања:
    318
    Пол:
    Машки

    Многу сте треснати одземја дека клиентот е крал, за да бидеш крал мораш да ги имаш манирите за крал, ваму во мојата мајчина држава со з реко кој луѓе го разбират зборот манир иии да секогаш сме љубезни токму затоа клиентот претерува ии искрен ќе бидам и слободно ќе кажам дека мојата љубезност исчезнува со такви клиенти, ако ме судиш за ова те поканувам само 3 часа да поминеш со таков клиент ако издржиш јас јавно ќе се откажам од оваа професија и цврсто ќе те подржам, меѓуто јас 12 години го работам ова и клиентот е секогаш бил во право алии во последно време клиентот заедно со неговите дечиња е крајно разгален и на рогови качен
     
    На CameliaMiller и elimkd им се допаѓа ова.
  16. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    @sagittarius989 Ако немаш трпение и брзо избувнуваш поради некултурен гостин, професијата едноставно не е за тебе.

    Јас на ниеден начин не ги оправдувам дрскоста и некултурата, и од двете страни, но мора да разбереш, дека некултурата на гостинот си е негова, но твојата некултура се одразува и е слика за целиот ресторан, целиот персонал и газдата. Гостинот ќе си отиде, може нема ни да дојде повторно некогаш, а еве ќе му текне со модерните апликации да напише рецензија за вашиот локал и сите ќе ја прочитаат. И нема во таа рецензија да напише келнерот Саџитариус беше некултурен, туку ќе напише персоналот или уште полошо само ќе го именува целиот ресторан.

    Еден гостин никогаш нема да се врати во ресторан каде лошо бил дочекан од персоналот, нема да се врати, па макар ја јадел таму и највкусната или најевтината храна.
    :d::drunk:
     
    На eloves, cresa-jagoda, Annath и 9 други им се допаѓа ова.
  17. Dust

    Dust Game Over

    Се зачлени на:
    27 септември 2011
    Пораки:
    11.557
    Допаѓања:
    171.453
    Пол:
    Женски
    Собирање на храна од свадба ли:o
    Аман бе, немате пола парче стек по дома па од ресторан ќе земате? Ај вашето, ама туѓи?
    Ако така гледате дека е платено, тогаш треба да се даде на тие што платиле, т.е на младоженците, а не на гостите. Сепак таму сме само гости, нели..

    Јас храна од свадба не собирам и еднакво мизерно ми е дали е мојата порција во прашање или туѓа.
    Храна од ресторан кај што сме седнале да јадеме, може да земам, а често и вработените прашуваат дали да ја спакуваат..
    Сепак, свадба си е свадба. Ај ако не земете кутии и соберете од сосот, да макнете со леб после тоа:whew:
     
    На CameliaMiller, Luna91, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
  18. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.803
    Пол:
    Женски
    ...и се користат точки и запирки :D

    Целиот реферат и е без точка напишан,едвај дочитав.
     
    На ivi1987, IronLady, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.907
    @joy1 Што знаеме ја и ти Џој, во Франција какво е и дали слушнале за la ponctuation 8-| :rofl:
    :d::drunk:
     
    На theowndemon, Someonespecial, DAngel и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.890
    Очигледно ти е дојдено преку глава, 12 години не се малку па нормално е ова твоето. Но работите се прости и едноставни. Имаш правила, знаеш како келнер или шеф во кујна што можеш и што не да дозволиш, и нема што да се расправаш долго со некултурни гости. Може или не може, толку е. Башка искуство имаш, не си од вчера, па како тоа уште те вадат од такт гостите? Не ти се очекувани и веќе видени сите нивни реакции и барања?
    Имам работено со луѓе и во моментот кога почнале да ми сметаат и на нив да се истурам, јасно ми било дека мене од работата ми е дојдено преку глава, луѓето си се тие, јас не сум веќе за таму. Па размисли си и ти 8-|
     
    На Gosh, theowndemon, dunika и 4 други им се допаѓа ова.