1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Соблекување пред братот

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од rak1, 5 ноември 2013.

  1. rak1

    rak1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    45
    Не знаев каде да ја ставам темата па ја ставив овде.

    Честопати се прашувам дали девојките кои имаат браќа (особено постари од нив) се соблекуваат пред нив. Лично јас немам брат и мислам да би имала не би можела да се преоблекувам пред него. Можеби затоа што немам такво искуство размислувам така. Што мислите вие? Особено оние кои имате браќа?
     
  2. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Не гледам простор за дискусија во темата ..Бидејки одговорот е јасен .
    Јас имам браќа и сум многу блиска со нив но ни на крај памет не ми паднало да се пресоблекувам пред нив :x
    Јас ни пред мајка ми не се пресоблекувам не па пред брат ми .
     
    На LittlePinky, Tikvice, Summerlover и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. rak1

    rak1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    45
    Е и јас мислев така додека не видов дека сестра му на мојот дечко се пресоблекува пред него. Исто така и моја другарка пред брат и. Не знам дали јас сум старомодна :D или другите се многу модерни :D
     
  4. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.472
    Допаѓања:
    39.695
    Пол:
    Женски
    Немам јас брат ама не ми е нормално да се пресоблекува девојка пред брат.
    Да иста крв се, ама голема девојка пред брат не иде така,.

    Еве пример дечко ми има сестра ама никогаш не се пресоблекува ни пред него ни пред малиот брат.

    Мене незгодно би ми било, јас и пред мајка ми не сум многу слободна.
     
    На tessie и rak1 им се допаѓа ова.
  5. Osamena-Srna

    Osamena-Srna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2013
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    108
    Па сега зависи што подразбираш под соблекување? Дали по гаки, или скроз гола и уште побитно колку години имаат и едниот и другиот? Бидејки во помала возраст тоа може да биде и „нормално“ но доколку се работи за повозрасни секако не е во ред.
     
  6. Tikvice

    Tikvice Популарен член

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    385
    Допаѓања:
    248
    Пол:
    Женски
    Jas imam dvajca postari brakja i mi se slucilo da se presoblecam ne gola ama po maice i gakjicki ili i po prsuk da prosetam po doma
     
  7. rak1

    rak1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    45
    Под соблекување мислам на гаќи и нагоре гола. Бар досега така ја имам видено да се соблекува. Тој има 21 а таа 22 години. За помали 12-13 години не ни зборувам. Секако дека си се пресоблекуваат сите додека се мали пред браќата.
     
  8. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Јас имам постар брат и мајка ми многу пазела на тоа да се преоблакаме во отсуство на другиот. Таква жена си беше, ретко таа самата дозволуваше да ја видиме несредена или татко ми, не пак да се пресоблакаме едни пред други. Така било отсекогаш кај нас дома, дали е правилно или не, не знам.
     
  9. mimiiiii

    mimiiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    30 јули 2012
    Пораки:
    2.873
    Допаѓања:
    11.269
    Пол:
    Женски
    Не знам рак 1 што да кажам , чудна ситуација :drunk:
    Не можам да ја соџвакам .. Јас уште од кога станав свесна за моето тело сум се пресоблекувала сама во мојата соба .
    Инаку често кога сум носела на пример фустанче како мала (12-13 години )и ќе седнам непристојно нели дома сум си , мајка ми ми велела да се приберам оти дома имам браќа .
    Ваљда е до воспитувањето .
     
    На LittlePinky, Markusa2, rak1 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. rak1

    rak1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    45
    Правилно е верувај. И кај нас е исто така
     
    На LittlePinky и tessie им се допаѓа ова.
  11. Umbrella22

    Umbrella22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    3.951
    Допаѓања:
    33.918
    Пол:
    Женски
    Иако брат ми е помал од мене ниту еднаш не сум се пресоблекла пред него, така не воспитала Мајка ми.

    Иако имав пријателка која пред Татко и и Брат и шеташе на танга и нагоре скроз гола.. ко ја прашав нели и е срам.. навредена од прашањето ми рече: Ехх што има тука срам тој ме створил а со другиот сум растела 19 год под ист покрив :x..
     
  12. rak1

    rak1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    45
    Значи тука сите делиме исто мислење. Многу ми е драго што сите така не воспитувале. Камо тие што се соблекуваат да ја видат темава па да се запрашаат.
     
    На Umbrella22 и tessie им се допаѓа ова.
  13. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Против сум и тоа како. Како може бре пред роден брат- сестра да шеташ по гаќи по градник или да се слечеш целосно. Пример имам роднина во Норвешка која живее сама со синот беше лани кај нас и вика а јас се соблекувам по градник по гаќи пред синот, ние сме слободни нема во тоа лошо, јас останав ваква :o :o :o :o :o
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  14. rak1

    rak1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    45
    Хаха леле бре Боже спадни собери си ги вересиите... п.с Со извинение ама што треба да
    му се дигне
    ли на братот ц ц
     
    На Goticarka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.449
    Допаѓања:
    22.755
    Пол:
    Женски
    ^^

    Изгледа многу ги има вакви. :tmi:
    Најтажно е шо они не сфаќаат дека тоа што го прават е погрешно, уште ако им префрлиш за тоа те жалат дека ете ти ја немаш таа среќа да си толку блиска со братот/таткото. :o :^)

    Знам една ваква на сестра ми другарка, гола п**ка (да ми простите на изразов) пред татко и фино лепо се прошетала и сестра ми запрепастена од глетката ја прашала: „абе како така?“ при што си добила одговор дека немало зошто да и биде срам на дотичната, он и бил татко он ја створил. :tmi:

    Кога ми кажуваше, паѓав од смеа од неверување. Болна работа, бре. |(
     
    На Goticarka и tessie им се допаѓа ова.
  16. rak1

    rak1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2010
    Пораки:
    212
    Допаѓања:
    45
    Мене ми имаат кажувано за едно девојче (21 год.) се шетала чисто гола пред брат и ко да нема никој во собата. а брат и е 17 години. Тој можеби до тогаш и не видел голо женско ама ете таа ќе му покаже. :D
     
  17. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Верувам. И ако размислам како би постапила доколку имам деца, одговорот би бил „исто како мајка ми.“
     
    На rak1 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.337
    Допаѓања:
    83.597
    Пол:
    Женски

    Истото се случува кај нас и мислам дека многу правилно :)
     
    На rak1 и tessie им се допаѓа ова.
  19. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    А добро на плажа кога се оди со братот треба ли да му се дигне и таму затоа што на плажа сме исто по бикини aka прслук и гаќи или вие ни на плажи не одете со братот, таткото за да не им се дигне. |( |(

    Само на некој со психички проблем може да му се дигне на сестра или на ќерка, јас такви немам во моето семејство, инаку не се соблекувам ни пред татко ми ни пред брат ми ама пак одам на плажа со нив така да не би си дозволила да го повикувам Бог да си ги собере вересиите за тие што се пресоблекуваат пред машките членови од семејството.

    И еве обратно кога се случува, мојот брат на пример секогаш фрла алишта во перална (laundry room) и од таму оди по гаќи во купатило, сум го видела милијарда пати само по гаќи, треба ли и на мене да ми се дигне? :fubar:

    Не сум го ни приметувала а камоли да го гледам како маж или не дај Боже во сексуална конотација, тоа како што пишав се исклучително болни умови, претпоставувам и ако јас се прошетам по гаќи и прслук и тој нема да ме примети исто како и јас него.

    Шетањето гола веќе ми е too much, гола се шетам само пред сопругот, не се чуствувам слободна гола ни пред другарка а пред татко ми или брат ми ни во сон не би се соблекла.
     
    На Lilit, femina90, butterflysk и 4 други им се допаѓа ова.
  20. Abeja

    Abeja Популарен член

    Се зачлени на:
    24 март 2011
    Пораки:
    4.319
    Допаѓања:
    17.314
    Пол:
    Женски
    Битер, па не станува збор дали на зрела личност ќе и се дигне како што велиш ти, зборуваме за "деца" кои буквално се во фаза на развој, не само физички туку и психички.
    И самата кажа дека ти не се соблекуваш пред брат ти и татко ти бидејќи сметаш дека тоа не е убаво. Значи така си воспитана а и така си созреала, си почитуваш некои вредности.
    Но што е со тинејџерите кои морам да кажам дека прво и основно, немаат домашно воспитување, родителите не се грижеле и не им рекле на децата што е убаво а што не, односно што е исправно а што не. Па потоа следат разни девијантни однесувања во крајности дури до инцести. Можеби отидов предалеку ама мора да се прифатат сите можности.
    Не за џабе велат родителите се столб во градење на личноста на детето. Ако тие немаат сериозен пристап кон воспитувањето на децата, истите ќе имаат искривена слика за основните морални вредности.
    Едно е да одите на плажа по костим за капење, друго е да се шета по цицки пред брат и по дома, и обратно.
    Кога бев во средно со другарка моја бев кај нејзина пријателка што и јас ја познавав.
    Девојчето уште тогаш имаше некое курвинско однесување, ама се запрепастив кога видов како се шета по костим за капење, мислам дека беше танга а во собата сите, и татко и, мајка и, брат и кој е малку помал. Мене ме фати срам, сакав да си отидам.
     
    На Irenasirena, Umbrella22 и rak1 им се допаѓа ова.