1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Собни растенија

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 6 октомври 2011.

  1. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Дрво на Животот се размножува преку листата и преку пресечени гранчета во песочна почва.
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Преку гранче -чепка, само да ти кажам дека многу тешко се прифаќа ова растение.
     
  3. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Некој ако може да ми каже ова цвеќе како се вика, мајка ми го донесе, али незнам како да се грижам за него, незнам шо сака, влага сонце сенка...
    Исто така ми даде едни семиња, од некое декоративно дрво, и таа не знае какво е, како цути, како се одгледува...Ги засадив во саксија, ми излегоа неколку коренчиња, на пролет ќе ги насадам во дворот, али ако му е познато некому вака по слика, молам да ми каже какво е.
     

    Прикачени фајлови:

    • CAM02266.jpg
      CAM02266.jpg
      Големина на фајлот:
      255,8 KB
      Прегледи:
      449
    • CAM02315.jpg
      CAM02315.jpg
      Големина на фајлот:
      132,1 KB
      Прегледи:
      451
  4. Andemona

    Andemona Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    2.495
    Пол:
    Женски
    веќе 3-4 години го имаме цвекенцево,бабами ни даде едно гранче и еве го си пркна,но има усте мноогу за растење едвај цекам да стане голема грмушка :D
     

    Прикачени фајлови:

    • DSCN2808.JPG
      DSCN2808.JPG
      Големина на фајлот:
      215,4 KB
      Прегледи:
      434
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Домаќинки дајте предлог за некое собно растение со црвени листови. Најмногу би сакала да е нешто дрвенесто, не мора да е бонсаи иако и тие супер изгледаат, ама пожелно е да е со поситни ливчиња.
    Одржувањето не ми е толку битно, какво сака нека е ќе се потрудам да го тинтрам како што треба, ептен ми е мерак.
     
  6. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Како се одгледува бамбус,што му е потребно? На колку време и како му се менува водата? Сака или не светлина? Му требаат ли некои дополнителни додатоци?

    Исто имам и палма,па сакав да и купам нешто за потхранување,ама не знам што,барав во земјоделска аптека ама сите препарати им беа во преголеми количини за едно цвеќе. И да не биде ептен некоја јака хемикалија.
     
  7. Mrs.Bass

    Mrs.Bass Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2012
    Пораки:
    897
    Допаѓања:
    7.317

    ние имаме бамбус и го чуваме уште од свадбата...бамбусот сака топло место не директно изложено на сонце...кај нас стои во дневна каде се грееме , ставено во стаклен сад ....вода му менува мм :) да го прашам на колку време како па ќе ти кажам :lol:

    а за палмата татко ми носеше едно средство за оззеленување купено од аптека во цг...сигурно и кај нас има такво нешто меѓутоа знам дека од тие средства се става по малку и се раствара во вода и после се полева цвеќето..ако е голема количината на таквиот препарат ќе ја имаш за подолго да ја користиш...
    мајка ми од овој препарат ставаше на сите цвеќиња по малку дури и на лимоните :)
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  8. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Здраво waka-waka. Многу сакам бамбус, се уште немам, али планирам да си купам...Сум читала и знам по нешто за бамбусот.Еве малце инфо...
    Бамбусот на среќата е популарен меѓу источните култури како симбол на среќа и благосостојба. Но за да има таа сила, растението треба да е цврсто и силно. Според бројот на стебленцата бамбусот извршува различни желби 2 стапчиња носат љубов, од 3 до 6 - среќа, од 5 до 7 - здравје, 8 - богатство, 9-среќа за целото семејство, а 21 за благосостојба.
    Како да извием краевите на Бамбусот..Стеблата на "среќниот" бамбус обично се прави, но понекогаш се среќават и со извиени краеви. Овој ефект се постигнува вештачко на два начина:
    1.Со помош на сонцето - како периодично вртиш саксијата или вазната спрема изворот на светлина. Не заборавај дека станува збор за индиректна сончева светлина, инаку растението ќе изумре.
    2.Со помош на цевка или жица, околу која да се свртат бамбусот.
    Каде бамбус се чувствува најдобро?Бамбус на среќата се чувствува одлично во кујната, дневната соба, канцеларија, но најмногу сака да стои во бањата, бидејќи таму влажноста е повисока. Треба да знаете дека листовите на ова растение се слабо токсични, па ако имате миленичиња или мали деца, подобро ставете цветот на високо. Бамбус на среќата се развива бавно и не дава брзи резултати.
    Бамбусот не издржа на ладно и преферира температура меѓу 20 и 25 степени. Може да расте како во сад со вода, така и посадено во саксија.
    На лето растението сака многу вода и е добро да се тура вода два пати неделно. Во зима се полева помалку и тоа само кога површината на почвата е сува. Во периодот на раст, од април до август, бамбусот се храни на секои 2 недели со посебни комплексни адитиви за собни растенија, инаку листовите стават жолти. Во пролетта бамбусот треба да се пресади.
    Сака да е на светла и добро осветлена просторија. Потребна е висока влажност на воздухот, поради што се најпогодни за одгледување во влажните простории. Во летните месеци може да се држи надвор, но уште пред есенските магли треба да се внесе на топло. Во зима температурата на просторијата не смее да падне под 16-17 * C.
    Размножувањето се врши преку поделба на коренови издънки ( не знам како е на македонски ), но има и такви кои цветаат и плододават. Соодветната сезона за садење на бамбус е пролет. За да го посадиш во домашна средина, земи широка саксија и подели грмушката. Вкорени го нежно во влажна почва. Добро е почвата да е тешка и прехранбена - 2 дела глина-чимова, 1 дел листен, 1 дел изгорено ѓубриво, 1 дел тресет и 1 дел песок.
    Судот, во кој се сади да е просторен.
    За да не пожълтее бамбусот, не го изложувај на директна сончева светлина и внимавај водата да не е силно хлорирана или со висока содржина на флуор. Во таков случај пред да водениш растението, остави водата едно деноноќие да отстои во отворен сад.
    [​IMG]
     
    На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
  9. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    И јас дојдов да прашам нешто за бамбусов мој :)
    Пред точно една година ми го подарија, досега стварно многу порасна, целиот се разлиста. Убаво го чувам, онака како што имам читано на интернет.

    Е сега, две ливчиња видов дека почнале малку да се сушат. Сосема мал дел на крајот од листовите, ама страв ми е да не се исуши (затоа што еден бамбус веќе умрев, па ова ми е втора шанса). Не стои на директна светлина (до душа, немаме ни сонце периодов), не е премногу топло во собава, башка до телевизорот ми е ставен (читав дека така повеќе растел наводно).
    До сега тераше супер, немам ништо сменето во однос на одгледувањето и затоа немам поим што му е...
     
  10. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    ^
    Да не го грее телевизорот?

    Преоден период од годината е, многу растенија реагираат. Прво со каква вода го наводнуваш? Директно од чешма што е може да му пречи, можеш да наполниш шише и да ја оставиш да отстои некој ден па со таква да ги наводнуваш (ова за сите цвеќиња важи). Ако си во можност најдобра вода е дождовницата, баба ми бидејќи живее во куќа на пример, кога врне си остава садови и после со таа вода ги наводнува цвеќињата. Или пак можеш да зовриеш вода па откако ќе се излади со таа да ги полееш.

    Ако целото ливче почнува да пожолтува мој совет е тие ливчиња да ги отстраниш, кога имав јас бамбус вака ме посоветуваа.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  11. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Не би требало телевизорот да го грее :?:
    Сега вака кога ќе си размислам, можно е да му пречи сијалицата од аквариумот. До душа, аквариумот е под полицата на која ми стои бамбусот, ама сигурно има влијание. Сестра ми стави појака сијалица пред некое време. Го ставив на друго место сега.
    За вода, отстојана му ставам + во неа ставам храна за риби (уште една информација од интернетов, за похранлива да била). За ова со дождовницава е добра идеја, следен дожд кога ќе падне, ќе си изнесам кофичиња надвор :)
    Ако продолжат ливчињава да венеат, одма ќе ги скинам. Сега за сега само малку се потсушени. Ама пусти страв од претходниот бамбус што ми стана како исушена дојранска трска... :tmi:
     
  12. tigerlady

    tigerlady Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    1.651
    Допаѓања:
    5.420
    Ептен им влијае вештачка топлина и светлина. Ние имаме една замија во дневна, под ламба ко луда расте, и тоа не ни е некоја јака неонка онаква обична подна ламба. А ја тргнеме на другиот ќош, веднаш престанува да расте.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  13. J.Ivanoska

    J.Ivanoska Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2011
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.688
    Пол:
    Женски
    Јас имам дома драцена, таа е од родот на бамбусот, имам финикови палми...најдов многу интересна статија долга и широка за палмите, прочитав дека многу сакаат влага...над 60% влага, тоа нема како да го обезбедам дома, беа веќе пожолтени лисјата и на драцената и на финиковите палми, али ми текна нешто...им најдов чаре...купив прскалка за коса [​IMG] и со нејзе ги прскам сите цвеќиња секој ден по 2 пати. Финиковите палми ми се кренаа, лисјата добија блесок и здравина, драцената почнаа да се гледаат нови лисја кои сега излегуваат, дури и цвекинјата, кои посочив по горе за помош некој дали знае како се викаат, за да знам како да се грижам за нив, дури тие ми зајакнаа.
    Еве ова е драцена [​IMG]
    Сега сите ги прскам, и орхидејата, и алојата, палмите, олеандрите,драцената и сите останати, а ги поливам еднаш неделно со превриена вода....
    Така да ако не можеш да ја ставиш во влажна просторија, то тогаш прскај... ;)


    edit:Dracaena sanderiana – въпреки, че е известна като Щастлив бамбук, това растение е член на семейството на драцените. Често се продава потопено във вода и ще расте отлично, стига да сменяте водата на всеки две седмици. Избягвайте силно хлорираната вода, ... или наличието на прекалено пораснали корени. Този вид драцена може да бъде отглеждана и в почва, но за тази цел трябва да се използва почва с високо качество. В някои магазини може да срещнете Щастливия бамбук като аквариумно цвете, но това не е естествената му среда и най-вероятно бързо ще загние.
     
    На AnaKarenina му/ѝ се допаѓа ова.
  14. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Како се пресадува Алое? :) Бара вода многу или не? Секој совет за ова растение ми е добредојден :)
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Со гранче т.е. изданок. Дури да се фати земјата треба да е влажна. Потоа се вади само кога ќе се исуши земјата. Летно време може и повеќе. Сака светлина, ако се остави во темно голема е веројатноста да загини.
     
    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Значи можам слободно од страничните подникци да си извадам? А можам ли да измешам хумус или само во обична ровка земја да го ставам? И има ли штета ако се скрши едно „ливче“ :?: Милион собни дрвја имам, за едно алое се уплашив :D Ама многу сакам, едвај чекам да ги ставам на ред :D
     
    На Orthophill му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Мислам дека нема потреба од хумус, сепак е сукулен. Кога сме кај ливчињата сигурно и сама знаеш дека в земја не треба да ти остане ниедно ливче. ;) Па секако долните треба да ги искинеш. Можеш да го оставиш алоето и неколку часа да се потсуши па после да го садиш.
     
    На kate21 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Мхм, фала ти, одамна сакав Алое билка, утре ќе рассадам гранче, на човек како мене никогаш не му е доста од саксии и зеленила :D Ај сега надвор ги чуваме, ама досега беа дома, нема простор да се движиш, се осеќам ко во прашува, со големи гранки и лисја насекаде, Алоево ќе ми биде најмалото дефинитивно :D
     
    На <3 pleza4e <3 и Orthophill им се допаѓа ова.
  19. Orthophill

    Orthophill Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2012
    Пораки:
    1.783
    Допаѓања:
    4.398
    Пол:
    Машки
    Знам како ти е ;) , моите уште се дома :)
     
    На <3 pleza4e <3 и kate21 им се допаѓа ова.
  20. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Имам една орхидеја, убаво цветаше и и паднаа цветчињата, па почна пак да пушта ново гранче. Е сега, почнуваат да се формираат пупки, но пред да се оформат, уште такви мали се сушат и паѓаат :( листовите се темно зелени и не е на сонце изложена, иако е светла собата... Помош???