1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Собни растенија

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 6 октомври 2011.

  1. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Мислaм декa би билo убaвo дa гo зaсaдиш, мoјoт стoеше целo време вo вoдa и пoсле гoдинa денa се исуши...
    Јaс сегa зa сегa имaм еднo мaлo кaктусче. ^_^
     
  2. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    И јаас го имам ова и се мислев истото дали вечно да го оставам во вода....А не знам како би изгледал засаден. Ај сликни кога ќе го засадиш
     
  3. vevija

    vevija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Денес цел ден висам пред компјутер и донесов друга одлука.. На видеото е прикажано како да го размножувате бамбусот, и пресеков едно гранче се како на видеото, и сега треба да чекам два месеци да видам дали ќе пушти коренчиња, и дали нема да ми се исуши големиот... Се надевам дека ќе добијам два... Или ќе останам без ниеден :D DSC_0537.JPG
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC_0538.JPG
      DSC_0538.JPG
      Големина на фајлот:
      215 KB
      Прегледи:
      15
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.
  4. vevija

    vevija Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2016
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Девојки успешно е... Значи и малото пушти жили.. Инаку истото го направив и на бамбусот кај најка ни и таму пуштило жили.. Значи за месец дена добив дба бамбуси...
    :D
     
  5. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Во вода стои, и водата менувај му ја ретко.
    Бамбусот е барско растение, сака прљава вода.
     
  6. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ова растение никако директно на сонце немојте да го ставате, затоа му паѓаат цветовите и се намалуваат. Него му одговара светлина, ама не директна и тогаш совршено се развива.
    Јас имав прекрасен Антуриум со огромни листови и црвени цветови, лани пролетта го извадив на балкон и го заебав засекогаш, сите цветови му паднаа и никогаш повеќе не процвета. А предходно го држев до прозор, не директно на прозор туку на ѕидот до прозорот, доволно имаше светлина, а не гледаше во директна.
     
  7. Jordanovska-K

    Jordanovska-K Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2012
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    6.138
    Пол:
    Женски
    Јас го пресадив во поголема саксија со поголема количина на азотно ѓубриво и го изнесов надвор, демек фотосинтеза. Листовите почнаа да пожолтуваат и да поцрвенуваат (најверојатно од презаситеноста со железо и други минерали), па го тргнав под сенка и сеуште стои надвор.

    Ќе го внесам во соба и ќе му ставам и течно ѓубриво во минимални количини, па се надевам дека ќе се опорави, зашто сега е во жалостна состојба.

    На цветови не се ни надевам повеќе.
     
  8. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Ти верувам. Мојот Антуриум беше преубав нон стоп цветаше такви јадри и дебели цветови даваше во текот на зимата. Кога го изнесов надвор на балконот завршив работа од малце сонце што го фати. Пробував да го оживеам ама безуспешно, само полуовенати листови останаа ниеден цвет немаше. Го пресадував и чуда правев, ама никако, на крајот го откорнав и фрлив за да не се нервирам. Исто така ја заебав и спатифилиумот. И него го изнесов надвор и сонцето му пресуди, листовите потемнеа, а цветовите ги снема...
    Ништо, подобро купи нов, не верувам дека ќе го опоравиш... :/
     
    На Jordanovska-K му/ѝ се допаѓа ова.
  9. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    Моментално имам само едно - црвена кала и си ја пресадив во убава саксија и ми стои на трпезариската маса.
    А сега сакам и дрво на животот и алое билка да си земам.
     
  10. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Имам пет кактусчиња околу кои веќе втора, трета недела ми се збираат мушички:^) многу мушички. Што им е проблемот? Многу влага ли им се собира после еднаш во месецот наводнување и малку средство за потранување...до средството ли е? Да ги пресадам ли? Ќе се оправат ли?:) Живи ли се?:(
    @Viktorijaaa5 ^_^ :$

    Инаку... Мајка ми им сипала некое средство за потхранување, ама не видов колку и каде..се надевам не ставила врз стебленцата.:D Ми збореше пред некој ден, како, сува им била земјата требала да им сипе вода:^) :rofl:
     
  11. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.337
    Допаѓања:
    83.597
    Пол:
    Женски
    Како ти изгледаат? Како овенати или свежи се?
    Пресади ги во нова земја измиј ги коренчињата и остави ги да се исушат.Еднаш месечно ставај им прехрана само,мали се и не им треба многу влага.
    И нека бидат во помали саксии,кактусите немаат потреба од многу голем простор за растење :)
    Немора да е и месечно за вода провери кога ќе е земјата скроз сува како прав тогаш им стави :)
     
  12. zhap4e

    zhap4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 март 2011
    Пораки:
    7.113
    Допаѓања:
    107.122
    Пол:
    Женски
    Ќе ги пресадам и помалку квасење:D. Ќе видиме што ќе биде. Живи се инаку, немаат сменето боја, ништо такво.
    Тенкју.:) Се надевам ќе исчезнат мушичките ц.:sweat:
     
    Последна измена: 7 декември 2016
    На Viktorijaaa5 му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Viktorijaaa5

    Viktorijaaa5 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 октомври 2013
    Пораки:
    5.337
    Допаѓања:
    83.597
    Пол:
    Женски
    Штом не се променети на изглед ќе преживеат ќе видиш.Новата земја ќе им одговара повеќе :)
     
    На zhap4e му/ѝ се допаѓа ова.
  14. bella.s

    bella.s Популарен член

    Се зачлени на:
    27 август 2013
    Пораки:
    2.160
    Допаѓања:
    10.936
    Пол:
    Женски
    20161208_140756.jpg cveketo pocna na listovite da se zasusuva,neznam sto da mu pravam,ako nekoj ima isto,da mi kaze kako go odgleduva?
     
  15. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.444
    Допаѓања:
    8.460
    Божиќниот кактус конечно процвета!:f: 16683488_1217294528324606_1183152073_n.jpg
     
    На sjdgo, Fatalnata, Acka22 и 4 други им се допаѓа ова.
  16. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.778
    Пол:
    Женски
    Имав бонсаи кое го усмртив :( се ко шо читав му правев ама се исуши.
    Некој чува??
     
  17. Corry

    Corry Нов член

    Се зачлени на:
    15 март 2017
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Пол:
    Машки
    Имам мало стебло бамбус кое го зедов минатата недела но од пред 2-3 дена почна од горе надолу по стеблото да пожолтува и еве денес веќе половина од стеблото е жолто па сакам да прашам дали тоа значи дека се суши и што треба да се направи за да може да се спаси?
     
    Последна измена: 15 март 2017
  18. augustd

    augustd Популарен член

    Се зачлени на:
    13 март 2017
    Пораки:
    1.170
    Допаѓања:
    11.292
    Пол:
    Женски
    DSCF3507.JPG
     
    На sanja.burgundy и Corry им се допаѓа ова.
  19. malecko5

    malecko5 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 декември 2013
    Пораки:
    1.465
    Допаѓања:
    1.087
    Многу сакам орхидеи па се решив да си купам..ќе може ли да ми каже некој откако ќе купам колку време треба да стои во вода? Кога да ја пресадам и како да ја одгледувам?
     
  20. temily

    temily Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 мај 2015
    Пораки:
    140
    Допаѓања:
    201
    Пол:
    Женски
    oxalis-charmed-wine.jpg

    Каде можам да го најдам ова растение ?
     
    На kikin му/ѝ се допаѓа ова.