1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Собни растенија

Дискусија во 'Дом' започната од Ariel, 6 октомври 2011.

  1. Elichka

    Elichka Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2012
    Пораки:
    248
    Допаѓања:
    545
    Пол:
    Женски
    Кај нас го знаат како украсна детелина. По цвеќари немам сретнато досега, јас имам вакво меѓутоа многу се нежни како растенија бидејќи ако не му се условите погодени одма се суши, а ако му се тогаш на два-три дена пушта нов лист. Прашај по комшивки, роднини, така побрзо ќе најдеш :) или во поснабдени цвеќари.
     
    На temily му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LittlePinky

    LittlePinky Популарен член

    Се зачлени на:
    8 јануари 2013
    Пораки:
    1.420
    Допаѓања:
    4.392
    Пол:
    Женски
    Знае некој име на цвеќево? Особено латинското име ми треба..[​IMG]
     
  3. VACA

    VACA Популарен член

    Се зачлени на:
    7 април 2010
    Пораки:
    488
    Допаѓања:
    321
    Пол:
    Женски
    Дали ова е собна палма ? Ја добив на поклон пред недела дена ама многуу виткани конци почнаа да и се појавуваат ? Има некој ваква палма да ми каже како да ја одгледувам? Фалааа
     

    Прикачени фајлови:

  4. Mini90

    Mini90 Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2014
    Пораки:
    570
    Допаѓања:
    2.199
    Пол:
    Женски
    Дајте предлог за некое собно растение, за во стан каде што не фаќа многу сонце..
     
  5. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    на ова ми личи:
    http://www.tandmwholesale.com/ScabiosaBlueBeau
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  6. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.432
    Допаѓања:
    8.444
    Сансеверија (свекрвин јазик), Дрво на животот, драцена...
     
    На Mini90 и carangigia им се допаѓа ова.
  7. stetoskop

    stetoskop Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    5.388
    Допаѓања:
    171.341
    Zamija
     
    На Mini90 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Дефинитивно Sansevieria Trifasciata , не бара посебен третман и полека со наводнување. Воедно може дури и во спалната соба да ја сместиш со оглед дека, за разлика од повеќето растенија, во текот на ноќта испушта кислород. И немој да ја купуваш од цвеќара пошо ќе те репнат, иди си на пазарче :)
    Sansevieria Cylindrica според мене е прекрасно растение, кое исто така опстојува во темни услови.
    Исто така, и Драцената (Janet Craig) е убаво растение за дом каде нема доволен извор на светлина, но сепак постои разлика во однос на нејзиниот развиток.
    Пузавец (Pothos) обичен или неон боја, ем брзо се размножува ем го прочистува воздухот.
    Палма (chamaedorea elegans) до сега најдобро се покажала во било какви услови, но за неа е потребна зголемена влажност на воздухот, или барем редовно прскање на листовите.
    Бамбусово стапче (Lucky Bamboo) кај и да го ставиш ќе си вирее, сепак треба да се внимава многу на водата во која опстојува или навадува, најдобро со флаширана, бидејќи нашава вода е премногу тврда.
    Chlorophytum comosum или Spider Plant е исто некој вид на пузавец, кој многу убаво стои во висечки саксии, бидејќи формира мали растенија како снегулки.
    Исто така и пеперомија, аглаонема, дифенбахија, замија итн.
    Во глобала тие се тие, али мој совет во летниот период убаво е да се извадат надвор на балкон под сенка, секако, не директна светлина, бидејќи било кое растение сепак си бара одреден извор на светлина.
     
    На blonde_supergirl, ines.h, Mini90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
    Купив ќерамички мали сакции за кактуси, арно ама немаат дупчиња. Дали е во ред и нема да им штети да ги пресадам во нив иако немаат дупчиња?
     
  10. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Од лично искуство те советувам да не го правиш тоа. Со сигурност ти кажувам дека коренот на кактусот ќе почне да скапува и после нема оправање. Секоја саксија мора да има дупки за дренирање на водата, а воедно и да се овозможи аерација на самите корења. Наместо, можеш, пластичната саксија во која е насаден кактусот да ја вметнеш во керамичката. И секако внимавај на наводнувањето, поубаво е да заборавиш дека постојат:)
     
    На blonde_supergirl, theowndemon и elimkd им се допаѓа ова.
  11. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.848
    Допаѓања:
    47.942
    Пол:
    Женски
  12. dijana8

    dijana8 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 февруари 2014
    Пораки:
    84
    Допаѓања:
    260
    Ми треба бамбус за подарок, каде можам да купам и која цена... Ви благодарам
     
  13. SexyGirl2

    SexyGirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2017
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    Чувам бамбус во вода веќе 3 години. Водата не ја менуваме туку само додаваме 1-2 пати неделно. Не вода која што е директно од чешма, туку устоена. Има околу 80 cm можеби и метар, треба да го измерам. Во цвеќара ми кажаа понекогаш и малку шеќер во водара добро би му дошла, но одамна не сум ставила. Во просторијата зимно време температурата е од 17 (ноќе) до 276 степени (преку ден). Бамбусот е супер и горе има две гранчиња со листови. Е сега имам прашање. Од многу арно, никнал нов никулец. Односно на големиот бамбус од страна ниско има ново гранче високо околу 20 cm. Дали треба да го скршам тоа за посебно да си расте и да не му ја зема силата на големиот или да стои така . Барав по гугл, но не најдов ваков пример. Се надевам ќе се најде некој одговор од полза.
     
  14. SexyGirl2

    SexyGirl2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јануари 2017
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    454
    Пол:
    Женски
    26940376_2001276176555460_739327262_n.jpg 26940491_2001275096555568_1212424879_n.jpg 26943449_2001275139888897_901601999_n.jpg
     
    На stetoskop, orevokrsacka и blonde_supergirl им се допаѓа ова.
  15. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Немораш да го кинеш, нема потреба, освен во случај ако сакаш да го размножуваш.
     
  16. GrimTheReaper

    GrimTheReaper Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 мај 2015
    Пораки:
    2.720
    Допаѓања:
    20.398
    Можда е доцна веќе, ама има бамбуси во Бриколаж околу 150-200 ден. е парче. Имаш и аранжмани од повеќе бамбусови стапчиња исто во Бриколаж и Green Planet кај АБЦ тениското, мислам дека од 400 до 600 се движи цената.
     
    На dijana8 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.048
    Допаѓања:
    76.037
    Пол:
    Женски
    Јас имам прашање, мислам дека ја погодив соодветната тема за да прашам. Палма која почнала да се суши, како можам да ја вратам во живот? :|
     
  18. forumce

    forumce Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 февруари 2017
    Пораки:
    8.019
    Допаѓања:
    37.307
    Пол:
    Женски
    Вие што имате спатифилум, ви цвета ли? 2 год го имам и не ми е цветало никогаш. Имаше повеќе коренчиња, ама го чував во дневна и оваа зима ми се исушија и само едно остана. Го ставив во купатилото на влага и гледам си потерало убаво. Ама никако не сака да цвета.
    И уште нешто. Предлог цвеќиња кои сакаат светлина?
     
  19. friendy

    friendy Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2012
    Пораки:
    4.337
    Допаѓања:
    51.761
    Пол:
    Женски
    Мојата беше надвор пред неколку год. не ја покрив да ја заштитам и ми се исуши. Чекав многу време, но не се поврати за жал. Купи си нова, најдобро така.
     
    На Bitter-Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
  20. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.776
    Допаѓања:
    5.396
    Предлог за собно растение за поклон? Да не е многу нежно за одгледување па да се уништи после подарувањето :) Собата има еден прозорец така да не е многу сончева.