Совети за полесно породување

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

 1. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.301
  Допаѓања:
  26.925
  Пол:
  Женски
  Нема правило тоа е факт али на душичката ти иде убаво тие последни недели дека ете нешто правиш и особено ако си прворотка доста помага на психата и го намалува стравот од породување.

  Најубав метод е позитива и самодоверба. Никаков страв покрај девет месеци бременост, самиот чин на породување е само неколку саати. Се ќе биде во ред.
   
  На mKdevojce, Flower123123, Kitten и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  37.045
  Пол:
  Женски
  Само плитка пенетрација ако толку му е шубе, свршувањето е важно. Маж ми се жалеше дека го искористувам :D
  За два саата откако почнаа болките бев 8 см отворена.
   
  На TeddyGrey и Yowannty им се допаѓа ова.
 3. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  А што ако на пример сум се отворила еден прст а не знам и мм ми сврши внатре? Можно е нешо да се деси или да се фрлам и ја у овој процес на убрзување? :rofl:
   
 4. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  37.045
  Пол:
  Женски
  :rofl:
  Ќе кажев нешто бизарно но ајде нема :)

  Неможе ништо да се деси. Постои нешто што се вика "чеп" и постои нешто што се вика водењак со амниотска течност. Доволна заштита.
   
  На TeddyGrey, FreeMind, Sexybaby86 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 5. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.115
  Допаѓања:
  91.966
  Пол:
  Женски
  Дедо Боже здравје да ти дае на просветлувањево. :D Не планирам цел месец да терам трудна. Маж ќе мора да попушти. ]:) :D
   
  На TeddyGrey, fana, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  37.045
  Пол:
  Женски
  Абе дај тој дедо Боже на тебе прво да ти даде трпелив маж (fingers) па лесно да се породиш, затоа и се советиве. А дека нема да тераш цел 9ти месец тоа не гарантирам :D
  Моиве се родени 39+6, значи апла на крај и покрај сексот :D
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 7. hristinan12

  hristinan12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2014
  Пораки:
  400
  Допаѓања:
  607
  Пол:
  Женски
  А нели прво паѓа чепот па после се отвара грлото на матката? :wasntme: Ма ја врска немам веќе, само знам дека сум веќе скоро 40та гн и сакам да се породам во најскороо времееее:rofl::rofl::rofl:
   
  На Martka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.929
  Допаѓања:
  37.045
  Пол:
  Женски
  Не, не мора да значи. А по некоја логика ако е затворено грлото, како ќе испадне чепот?
   
  На TeddyGrey му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.115
  Допаѓања:
  91.966
  Пол:
  Женски
  Ова не беше оптимистички како што се надевав. :bandit: :rofl:
  Да беше пролет или есен бар, жими се не ги можам жештиниве веќе... :sweat:
   
  На TeddyGrey и Kitten им се допаѓа ова.
 10. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  423
  Ананас јадевте цел 9ти месец или само одкако добивте породилни болки?
   
 11. sanja.burgundy

  sanja.burgundy Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2013
  Пораки:
  933
  Допаѓања:
  9.068
  Пол:
  Женски
  Пробајте да не викате, чувајте сила за туркање.
  Мене ми кажуваа да туркам кога е најсилната контракција.
  Туркајте како да какате :D

  Она што мене ми се случи, а што никој претходно не ми кажал - јас се убив од повраќање.
  Буквално откако почнав да се пораѓам, и после тоа, јас повраќав и се тресев ко да имам треска.
  Ама не е ништо страшно, верувам дека од шок и болка, така ми реагирало телото.
  Да знаете дека постои можност за тоа :)

  И исто што никој не ми кажал претходно - дека откако ќе го родиш бебето, не завршува тука, туркаш пак за плацентата.

  Моето беше брзо, помалку од 2 часа.
   
  На Мариаа., trtla, Yowannty и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. mamaibebe

  mamaibebe Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Ova za seksot ne go praktikuvav minatiot pat ama ovaj ke se fatime sovreme za rabota pa belkim ke ima efekt
   
 13. jagodka.18

  jagodka.18 Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2013
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  606
  Женски да ја активираме малку оваа тема, секој нов совет е добредојден :D
   
  На Butterfly1107 му/ѝ се допаѓа ова.
 14. NNK19

  NNK19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2019
  Пораки:
  470
  Допаѓања:
  1.041
  Пол:
  Женски
  Еве јас ќе си кажам ништо практивував освен сексот и не знам дали е до мене или до сексот ама болки минимални со пукнат водењак и во болница стигнав со 8прсти отворена.. за 1 саат се породив :D
   
  На WonderGuurl, Sesil, Bebac и 4 други им се допаѓа ова.
 15. Цвет88

  Цвет88 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 март 2017
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  14.845
  Пол:
  Женски
  Секоја жена е различна.
  Јас немав секс, не вежбав, не се движев премногу(освен она нормалното, обавезно пешачење малце еднаш на ден). Низ дома умерено работев. Не се мачкав со ништо, стрија немам.
  Се породив лесно. Бар за мене е лесно. Со 3-4 напони.
  Болки интензивни само пола саат. Оние предходните ми беа ништо во споредна со тие крајните.
  Ама, не се плашев, знаев дека ќе боли. Не дека не реков: следното со царски и уприватна. Ова додека беа болките оти не знеав дека брзо ќе заврши.
  Кога видов дека за 20 мин се роди, реков ауу па нишо страшно.
  Муабетот ми е, најбитна е психата.
  Јас бев спремна, па и со меше си зборев. Дека нема да се мачиме, туку ќе си се роди лесно.
  Секое породување е само за себе. Не зависи од ништо, не верувам дека има нешто што помага или одмага.
   
  На WonderGuurl, kockichka, Kaetana и 2 други им се допаѓа ова.
 16. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.030
  Допаѓања:
  12.791
  Пол:
  Женски
  Јака психа и ич да не се плашиш, соработка со бабицата и лекарите, пешачење.... Тоа :D
   
  На Larahappy му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  1.862
  Допаѓања:
  5.008
  Пол:
  Женски
  На почеток на бременост ја прочитав цела тема и еве сега во 9ти пак за да се потсетам. И ми текнува кога прочитав за сексот си реков супер зашто цела бременост имав огромна желба за секс :D
  Е како влегов во 9ти не ми се помислува на секс. Се осеќам дебело, подуено како топка... Така да, ќе морам позитивна да одам во болница :D
   
  На Chuchanov, babyboy1, Butterfly1107 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Bilbilce

  Bilbilce Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 март 2010
  Пораки:
  196
  Допаѓања:
  132
  Јас мислам дека треба да ги слушаш и да соработуваш со докторите и сестрите џабе да не се ја трошиш силата и енергијата....
   
 19. babyboy1

  babyboy1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  217
  Допаѓања:
  439
  Пол:
  Женски
  Ќее те дружам со позитивни мисли само оти не дека јас не сакам секс ама "посилниов" пол до мене толку е исплашен и на секое мое офкање се штрека и вели каква партија бе ние го чекаме да излези ти сакаш да го вратиме назат...е толку сум се смеела да бев отворена ќе летнеше бебето.....
   
  На Fallen.Angel, Kate Rina 93, Jana06 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 20. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  1.938
  Допаѓања:
  5.135
  Денес сум 38 недела. Доста ми е стварно не можам веќе, а докториве се убедени дека ќе надминам термин со една недела минимум. Нит ме прегледале нит ме виделе, си кажуваат онака.. Не знам што би било попаметно.. Секс спомна докторот,а маж ми вели језиво му делувало тоа. Ананас и урми не јадам. Не знам.. Вежбам нешто од јутјуб гледам, ама не бе.. Абер нема.. А се си мислев брзо ќе се породам нема да терам до крај.. една пријателка ми кажуваше, во 38 недела ги убедила докторите да ја породат, и викале остави бе нека порасне бебето уште некој грам, ама таа не сакала да слушне и ја породиле. Јас таа опција ја немам.. Не би ми дале провокација уште сега, ми рекоа дури во 41 недела ако нема абер ќе ми дадат...
   
  На babyboy1 му/ѝ се допаѓа ова.