Совети за полесно породување

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

 1. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.201
  Допаѓања:
  5.852
  Пол:
  Женски
  Кога го мереа последен пат? Колку беше?
   
 2. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  5.515
  Во 33та беше 2750гр. Во 35 недела 3050 грама. Од тогаш наваму само ЦТГ правев два пати.
   
 3. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.201
  Допаѓања:
  5.852
  Пол:
  Женски
  Машала. Кај мене во 36та беше околу 3кг и се роди на термин 3900гр. Можно е да биде големко, па да те изненади и пред термин. Иначе, кај мене секс не помогна и само што ми текна дека јадев ананас еден ден пред да ме фатат болките. Случајност или не, не знам.
   
  На Butterfly1107 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 4. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  5.515
  Маж ми е роден 4500 грама и докторот вели да очекувам и јас поголемко бебе да родам бидејќи и двајцата сме крупни. А и сега сигурно е над 3500 гр. Не е тоа мало нека излезе веќе..
   
 5. Sofi.ja

  Sofi.ja Популарен член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2012
  Пораки:
  2.997
  Допаѓања:
  9.045
  Јас од 36та пешачев секоја вечер,се породив 39+1
   
  На Fallen.Angel му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.903
  Допаѓања:
  12.639
  Пол:
  Женски
  И јас викав дека ми е доста во 38ма, а се породив ден пред 42ра недела :)
  Со провокација.
  Нема како да убрзаш процес.
  Едноставно чекаш и тоа е тоа.
  Знам дека е ужасно тешко ама ако мислиш само на тоа нема да ти биде полесно.
  Само позитивно и чекај бебе да реши да искочи. :)
  Едит: мој совет ти е исто така пешачење. Само тоа ми помогна да се отворам.
   
  На MilaSs12, Cherry333, Fallen.Angel и 4 други им се допаѓа ова.
 7. elcezelce

  elcezelce Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  2.081
  Допаѓања:
  13.958
  Пол:
  Женски
  Јас пешачев премногу ама тоа не ми помогна ич за да се отворам побрзо ,и јас се породив ден после термин со провокации.Обично викаат дека секогаш прворотките ги надносуваат бебињата :)
   
  На Chuchanov, Fallen.Angel, Мариаа. и 2 други им се допаѓа ова.
 8. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.903
  Допаѓања:
  12.639
  Пол:
  Женски
  Јас секој ден пешачев, и секој ден идев на цтг и преглед зошто нели над термин, па секој два дена по еден цм се отварав. Во мојот случај ваљда помогна.
  Од пресметкиве сега тешко ми станува :)
  Ептен сафра е последните недели. :)
   
  На Sofi.ja, Fallen.Angel, The Unicorn и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  5.515
  За пешачење баш доктор прашував. Ми викаше дека со тоа ќе ми се олесни пораѓајот, а тешко дека ќе се убрза. Треба ептен да се преморам. Ми забрани претходно орбитрек да не ми пукнел водењак прерано. Па сеа се мислам да го развежбам ама сепак страв ми е.. И тоа како сафра е, последниве две недели едвај дишам и многу брзо се изморувам, и пред тоа губев сила, ама ова е страшно. Како неспособна се осеќам.
   
  На kukla21 и Maja92@ им се допаѓа ова.
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.830
  Допаѓања:
  97.566
  Опушти се мајче! Мн имаше, малку остана :)
   
  На Maja92@, Fallen.Angel и fana им се допаѓа ова.
 11. MACKICA1902

  MACKICA1902 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2011
  Пораки:
  64
  Допаѓања:
  123
  Пол:
  Женски
  И мене ме чекаа прво болки да се јават за да ме породат па се породив 40 недела и два дена. Немав болки кога отидов на преглед али тогаш прв пат во 9 месец докторката ме провери вагинално.6 прсти отворена бев а претходно немав некои болки кои би укажале на тоа.Сигурна сум дека ако ме провереа вагинално порано а не по поминат термин, ке се породев порано.
   
  На Maja92@ и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 12. babyboy1

  babyboy1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  621
  Пол:
  Женски
  Знам дека едвај чекаш да го видиш бебуш ама опуштисе ќе имаш време за да се гушкате одмори дури можиш после е убав ама напорен период..не се брзај се си иди во свое време..јас се породив во 41 недела со болки не отворена па мораше со провокација..брзо помина и сега ми фали бременоста:D
   
  На Deni87, Maja92@, Fallen.Angel и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  2.201
  Допаѓања:
  5.852
  Пол:
  Женски
  Стварно ти фали? :D
   
  На babyboy1 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 14. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  3.098
  Пол:
  Женски
  Мене ич уф, како друг човек бев. Мислев нема да се врати старата јас, ама се стабилизирав со време, супер ми е

  П.с.и јас спремив торбица во 36 недела, па до 41 чекав. Не се пораѓаат сите во 9 месец :rofl:
   
  На MilaSs12, nadenadia, Larahappy и 4 други им се допаѓа ова.
 15. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  5.515
  Не верувам дека ќе ми фали бременоста. Имав лесна бременост, без лошење, без повеаќање, ама сега се осеќам како подуван балон, болки во коските имам како стара баба сум, дишењето ми е како астма да имам,се движам ама не е тоа тоа со стомак толкав. Па и страв ме јаде за килажава не сакам да се мерам не сакам да видам колку имам покачено.. Во право си за тоа дека ќе ми се смени животот, ќе ми биде убаво со бебенце, а сепак напорно, ама нели тоа сакавме сите :D :D . Сакам да ми олесни, огромен товар осеќам и некоја неизвесност, а тоа ми е и најтешко, неизвесноста ме толчи. Сакам да заврши ова. Баш вчера зборувавме со мм дека ќе ни биде тешко првите месеци додека фатиме ред, ама тоа е. Сакам да се случи веќе. Ќе ми фали можеби слободното време кое го имам сега, ама јас така си ги сфатив повеќето работи во животот. Кога останав бремена и цигарите ги откажав и алкохол не помирисав и не се жалев , си велев си скратувам задоволства кои не ми се толку важни за нешто кое ми е приоритет. Кога почнав да осеќам болки во коските, да качувам килажа, да изгледам ужасно и да се чувствувам ужасно си реков дека така треба да биде, на некој начин да си ги жртвувам некои работи, да си го жртвувам изгледот за нешто многу поубаво и повредно во животов. Така и си велам за животот после бременоста, ќе си жртвувам излегувања,уживања и средувања за да поминам време и да се посветам на бебето кое ќе ми биде најважно. А сега ич не ми се чека и од синоќа правам вежби од youtube иако ми изгледаат безврска, си велам ако ајде само да биде побрзо.
   
  На Tokio12345, elcezelce, MilaSs12 и 2 други им се допаѓа ова.
 16. babyboy1

  babyboy1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 февруари 2014
  Пораки:
  325
  Допаѓања:
  621
  Пол:
  Женски
  Исто..спремна уште во 36 недела а се породив во 41 :D:D

  Ќе помини не се секирај брзо поминува ти посакувам лесен пораѓај и уште полесно да навикните со бебуш :*
   
  Последна измена од модератор: 31 мај 2020
  На Jana06, Maja92@, Cherry333 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.140
  Допаѓања:
  21.464
  Пол:
  Женски
  Ќе ти фали :)
   
  На kukla21 и Fallen.Angel им се допаѓа ова.
 18. Cherry333

  Cherry333 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јули 2019
  Пораки:
  1.085
  Допаѓања:
  3.098
  Пол:
  Женски
  И јас имав лесна бременост, мешето како меше не ми беше проблем. Многу сакав навечер пред спиење кога клоцаше бебуш, цел стомак ми го изместуваше :inlove:. Туку чудно се осеќав, киселини имав, скриен шеќер, пазев што јадам, пазев што козметика користам, пазев да не му наштетам со некоја постапка на бебе. Па кога ќе имав стрес уште поголем стрес си правев да не му биде нешто на бебето. Анксиозноста во бременоста не ми фали, ама за ова што клоца дење ноќе исто како во меше сѐ вредеше. :angel:
   
 19. MilaSs12

  MilaSs12 Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2020
  Пораки:
  683
  Допаѓања:
  1.113
  Пол:
  Женски
  Мене ми фали бременоста. Ама нова бременост за некои 5 години. Сега не ми паѓа на памет. :worried:
  Јас и не сакав да се породам рано, ден пред пораѓај бев на кафе, иако со лажни контракции. Си велев да се породам барем на термин или покасно. Епа желбата ми се исполни.
  Цела бременост бев активна, и пешачење, скали, секс, јадев се што ми се јаде ама синко не се брзаше. Затоа сега брза, денес во лазење му се лизна раката и се чукна во образ. ;(

  Мене од 35та ми беше спремна. До 41 којзнае колку пати фати прашина.

  Кога ке те мерат пред пораѓај, пиши ми ја цифрата. Ја гарант ке имам поголема. (fingers)
  Ке видиш дека бебето ке ти е целиот свет. Мене ми фалат кафињата и излегувањата, ама кога ке излезам, ги малтретирам дали јадел, пиел, спиел, мирен ли е, плаче ли. Го оставам само со маж ми, мајка и свекрва ми, знам дека одлично е згрижен и наместо да пијам кафе раат, јас пишувам. Знам дека не можат да пишуваат, па пак им ѕвонам. :D
   
  На Fallen.Angel и Maja92@ им се допаѓа ова.
 20. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.075
  Допаѓања:
  5.515
  Ајде штом рековте ананас еве најдов :D :D
   

  Прикачени фајлови:

  На Kate Rina 93, elcezelce, Chuchanov и 2 други им се допаѓа ова.