1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за полесно породување

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

  1. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.386

    Да се зашеметиш од миризбата па да не осеќаш многу болки :rofl: Анестезија
     
    На ivance.., hristinan12, Skorpija25 и 2 други им се допаѓа ова.
  2. chache87

    chache87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2013
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    311
    Хахахаха добро ти е тоа со пиењето вода од чевелот на мажот :rofl: убаво кажа zuto, сигурно е природна анестезија :lol: И симнувам капа на таа што ќе проба :rofl: :rofl:
     
  3. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
  4. Dinnna

    Dinnna Популарен член

    Се зачлени на:
    19 мај 2012
    Пораки:
    196
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    здраво девојки ,
    интересни совети хахах маж ми е повеке по патики па се мислам дали да пробам со патика :D
    Шалата настрана , како што ми се ближи денот за пораѓај така и јас чачкам на нет некој совет барам демек ке си олеснам :^) .
    Денес најдов за зачинот ким , ги олеснувал породилните болки и помагал за подобра лактација при доењето , повеќе млеко за бебчето ќе имало .
    Некој дали има искуство со ова , што мислите ?
    Ај со лесно нека ни е на сите . :)
     
  5. Bebulleee

    Bebulleee Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 март 2014
    Пораки:
    4.856
    Допаѓања:
    22.254
    Пол:
    Женски
    -хахахахахахахахахаха... абе со ќе не слушниш од чоек...
     
  6. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.747
    Допаѓања:
    32.112
    Пол:
    Женски
    Баш така. Кога се пораѓав со син ми многу испаничив и не дишев како што треба. А не ги ни слушав сестрите. Така си направив проблем. Ама за вториов пат знам како треба.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. girl-miri

    girl-miri Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    7.698
    Допаѓања:
    19.879
    Пол:
    Женски
    Јас знам за на мајката да не кажуваш бидејки ке се грижи и ке те мислела нонстоп па така да не имала повеке мака.
    Јас на никој не кажав оти така испадна потоа од како се породив известивме.
    А од овие другиве адети ништо не направив :D
     
    На Bebulleee му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Јадам ананас и урми, секс без сперма, бидејќи меболеше, шетам по 2 саати, одам по скали, горе долу, што уште? Се нервирам, не излегува!!!
     
  9. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    И јас исто Домакица, само без сексот, а плус ми рекоа риба. Утре на мени за ручек риба, ај баш да видиме. До кај си ти?Кога ти е последен термин?
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Поминат е не е тој на табелата, се нервирам и само на тоа мислам, 27ми ми беше терминот.
     
  11. N.Kety

    N.Kety Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јануари 2012
    Пораки:
    1.219
    Допаѓања:
    1.763
    ma nema polesno potesko poroduvanje.. na koj kako mu e pisano taka.. znam deka treba pesacenje,sum slusnala za ananas da se jade.. inaku za urmi procitav pogore.. tie mn pomagaat za majkata da dobie mleko i da ima dovolno. barem kaj mene pomaga.
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Совет од другака ми која само што се породи.

    Позитивно размислување. Смирено. Соочени со ситуацијата. Свесни дека ќе помине. Концентрација. Автосугестија. Многу помагало.

    И со анестезиологот што правевме муабет на предавањата на клиника истото го сфативме. Со оглед на тоа што матката е мускул, нејзините контракции и отворањето на нејзиното грло може доста да зависи од психичката состојба на родилката. Не е пожелно големо ниво на стрес, затоа што се грчат мускулите а грлото на матката потешко се отвора.

    Се се сведувало на психичка состојба и најголема помош е самоконтролата...


    Јас ќе пробам со овој совет. Се надевам дека после породување нема да се цитирам тука со пцовки!! :)
     
    На ivance.., ines.h, dromka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Domakica

    Domakica Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    544
    Допаѓања:
    397
    Пол:
    Женски
    Каетана се сложувам за автосугестијата и смиреноста. Најубаво е со време и со песна да се тргне на породување. Мене ми беше прашањето што е со бременоста кога ќе помине терминот, нормално плодот е поголем и самите доктори ти даваат надеж од 50% природно, 50% царски. Немаш статус, незнаеш за што да се спремаш, си велиш на крај и мојот и на бебето животот може се во опасност.
     
    На Dua! му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.561
    Пол:
    Женски
    Точно Домаќице, комплетно те разбирам... Не можам да ја замислам твојата, да ја наречам фрустрација од чекање и неизвесност...

    Јас конкретно сум договорена со мојот доктор дека не чекаме 40 недели да поминат. Чекаме да ми дојдат болки, ако не, околу 39-40 недела ќе ги предизвикаме и одиме на спонтано породување...

    Оф топик - барем често ли си на цтг штом си поминала термин?

    За предизвикување сум чула за секс дека помагал... Дали стручно има врска, не знам...
     
    На ivance.. и Domakica им се допаѓа ова.
  15. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.671
    Допаѓања:
    97.723
    Пол:
    Женски
    Жени,мојата баба велеше,јаболкото дури не узрее не паѓа само.Опуштете се...ќе биде.
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  16. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.338
    Допаѓања:
    316.824
    Пол:
    Женски
    Во првата бременост го надминав терминот 6 дена и природно се породив.Можеби покасно си останала бремена затоа и бебчо касни :) не се секирај
     
    На Domakica му/ѝ се допаѓа ова.
  17. anina

    anina Популарен член

    Се зачлени на:
    17 март 2011
    Пораки:
    1.141
    Допаѓања:
    5.238
    Пол:
    Женски
    Зошто опасност? За каква опасност зборуваш? Ма само опушти се и не се замарај толку. Ќе си дојде кога ќе треба. Ако е плодовата вода во ред, тогаш нема место за паника. Ако пак се заматила докторите знаат што прават. Дали царски или природно ќе бде се во ред и со тебе и со бебушот. Се надевам дека ќе поминеш со лесно и за брзо ќе се пишуваме во темата Бебе:inlove:
     
    На Domakica и azelea им се допаѓа ова.
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Мој совет веќе кога ќе почнат болките, постојано шетање и правилно дишење...Кога ќе почне контракцијата вдишувте малку подлабоко и полека издишувате, се додека не помине болката па потоа дишете нормално. Болката верувајте е помала и поиздржлива. Дишењево го продолжувате и на бокс онолку колку што е можно.

    И концентрација! Треба да се сконцентрирате на тоа што ни кажуваат акушерките и докторот, и концентрација врз дишењето. На тој начин се штеди и силата наместо да викате на цел глас. Знам, болка е, но и врз викањето имате контрола.
    Навистина не ми е јасно од каде ја наоѓаат таа сила тие што се дерат. Се погодив во соба со прозорци кон внатрешниот дел од болницата, а бидејќи беше лето прозорците стално беа отворени и нон стоп слушав викање од породилните сали. Како во хорор филм да бев :drunk:
     
    На dromka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    И јас еве до сега некако имам позитивен став кон чинот на раѓање и едвај чекам да дојде,само ме плаши тоа што вика Домачица ако го надминам подолго терминот па да ме провоцираат,ама што ќе дојде тоа е.
    И како што вика @Kitten најбитно е дишењето и концентрацијата,тоа ни го кажуваа и на вежбите,а најдов и на една српска страна како треба да дишеме при самиот тек на породување.
    Мене ме интересира од тие што сте се породиле,дали навистина физичката активност во текот на бременоста ви помогнала во смисла на тоа полесно и побрзо да се отворите?
     
  20. LusySkyDiamonds

    LusySkyDiamonds Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2013
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    822
    Azelea, ај ако не ти е тешко прати ја страната за дишење. И јас вчера прашав што ако го надминеме терминот и др. ми рече 7-10 дена е нормално. Ако си има плодова вода убаво му е ич не се секирај ќе се породиш кај и да е оваа недела 100%.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.