Совети за полесно породување

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

 1. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.497
  Допаѓања:
  65.422
  Приватно е тоа нема врска со буџет.
   
  На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
 2. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.637
  Допаѓања:
  96.855
  Не се согласувам дека сме затворени. Коментарот беше даден иницијално со осуда на оние кои имале тежок пораѓај со образложение не оделе на часови.
  Не сме сите исти и во стресна/панична ситуација не реагираме исто. Има трудници кои од кревет не смеат да мрднат. Тие осудени се на тежок пораѓај?! Не велам не на едукација. Не верувам дека бар од радозналост нема некоја да пушти некое видео во денешно време. Сепак, задача на персоналот е да те води низ процесот, а не да се однесува како кон стока. Јас од тоа што имам читано тука, најчести поплаки се на неоднос, а не на нестручност. Џабе ти е се, ако не си човек.
   
  На cresa-jagoda, Seduction, Kaetana и 6 други им се допаѓа ова.
 3. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.435
  Допаѓања:
  105.769
  Пол:
  Женски
  Се плаќа за тие часови,предавања што ги одеше ти во Скопје?
   
 4. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.802
  Допаѓања:
  23.403
  Пол:
  Женски
  Никој не ти гарантира дека ќе поминеш лесно или тешко ако одиш на часови. Разликата е во тоа што си колку-толку подготвен. Не мора да се оди на часови, доволна е основна едукација од релевантни извори, а не од рекла-казала муабети. Оти искрени да бидеме тука може да се изначита се и сешто. Па не еднаш имам читано коментари како докторите ги мразеле, им се качиле крвнички на стомакот и стискале со сета сила?! И ова не за да им помогнат, туку оти ги мразат и сакаат да им наштетат!? :^) А се би било поедноставно доколку би биле информирани. Мене тоа ми е муабетот. Па и јас имав тежок пораѓај, константни болки, без паузи. И мене ми се качуваа на стомак, ме сецнаа прилично, ме прегледуваа "крвнички" итн... па во ниту еден момент не реков дека ме мразат. Тоа се стандардни процедури. Јас може грешам, ама еве и @bittersweet која е акушерка ќе ви го каже истото.
  Друг муабет е односот на медицинскиот персонал таму. Ама едното нема врска со другото. Се согласувам дека добар збор и однос може да помогне, ама дека од тежок пораѓај ќе ти го направи лесен, тешко ;) Може само да имаш помалку трауми.
   
 5. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.503
  Допаѓања:
  245.366
  Пол:
  Женски
  Др Теута :)
   
 6. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.637
  Допаѓања:
  96.855
  Добар збор нема да го направи полесен, ама нема да ти внесува дополнителна нервоза како лошиот.
   
  На Kaetana и An-na им се допаѓа ова.
 7. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.497
  Допаѓања:
  65.422
  КАДЕ ВИДЕ ОСУДА ВО 4-5 МОИ ПРВИ КОМЕНТАРИ? најди еден збор каде викам срам да ви е не одите? Кажав свое искуство и препорка.
  На крај, Дафи ви кажа, ете прашајте си ги бабите, така раѓајте.

  Навистина обвинувања само на форумов...

  Сори за капс.
   
  На Rebecca_R, Mariangel и fina erika им се допаѓа ова.
 8. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.422
  Допаѓања:
  230.865
  И мене ме сечеа, седнаа на бокс и со цела сула го стискаа стомакот, со ќебе ме виткаа и го превиткуваа истото и ме стискаа, не знам колку време влечеа со вакуумот... ама ете, во ниеден момент не помислив дека намерно ми прават така(иако немав часеви предходно) или да имам огромна траума. Уствари не само што немаше траума, на испаѓање од болницата им реков повторно ќе се видиме. И се видовме пак, многу скоро.

  А оти немав трауми и не мислев дека намерно прават?
  Оти беа луѓе и се понашаа кон мене како кон човек, жена родилка и совесно и компетентно ја вршеа работата.
  Болката не ја намалија ама чивечкиот однос многу смени за крајниот впечаток, премногу.
  Ако ти се погодат некои без трошка емпатија и целосно непосветени на работата џабе е се. Никакви часеви не те спремаат на тоа некој да те третира како стока, а сум слушала и читала и такви искуства, на жалост.
  Пак ќе речам, зијан нема од часеви, само плус може, но да не се сфаќа трагично доколку не се посетат истите.
   
  Последна измена: 9 јули 2017
  На cresa-jagoda, stevemila, Mariangel и 7 други им се допаѓа ова.
 9. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.497
  Допаѓања:
  65.422
  Не се плаќа. Они си прават презентација за чување матични клетки последни 15 минути, а 3 саати има акушерка со 30 години искуство која обајснува за секој детал со слики со се како изгледа еден пораѓај. Нормално ако не те интересира матични клетки си одиш.
  Дури и кажуваат зошто гласно викаат на родилките, ама еве ај немало потреба да се знае тоа.
   
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.637
  Допаѓања:
  96.855
  Па некој клучен (еден) збор ли е потребен за да се добие впечаток? Начинот на кој ја тераш дискусијата МЕНЕ ми остава впечаток на осуда.
   
  На stevemila, wannaBeMomma и Bubce38 им се допаѓа ова.
 11. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.497
  Допаѓања:
  65.422
  Аха, значи ТИ од ниеден збор така си се поосеќала. Ок. Јас мислев до мене е. Фала.
   
  На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
 12. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.637
  Допаѓања:
  96.855
  (facepalm)
   
 13. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.917
  Допаѓања:
  18.843
  Пол:
  Женски
  Ќе се умирa ;( штo oд стрaв штo oд вoзбудa, oд бoлкa итн. Тешкa ќе биде oвaa рaбoтa спoред мене :sweat:
   
 14. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.246
  Допаѓања:
  11.137
  Пол:
  Женски
  Незнам можеби се повторувам ама Тука некој многу се прави паметем.
  Нема да кажам кој сам ке се препознае.
  Одев и јас на часови кога останав лани бремена и многу ми помогнаа ама не му помогнаа на Др.кој незнаеше што се случува така да се е индивидуално во секој случај убаво е да си упатен штета нема може да има само полза.@Cka убаво се си кажа
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 15. An-na

  An-na Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.802
  Допаѓања:
  23.403
  Пол:
  Женски
  За ова збор нема. И јас мислам дека ова е основна карактеристика која им недостасува на нашиот медицински персонал. И тука нема што да се дискутира. Мислам дека сите ќе се сложиме, ама... пак ќе кажам, треба да сме информирани за тоа што отприлика не очекува (посебно ние што живееме тука, знаејќи ја жалната ситуација со здравствово) Така можеме само да добиеме, во никој случај да изгубиме.

  Не знам навистина зошто се крена олкава дискусија, кога на крај горе-доле сите ќе се сложиме дека исто мислиме :)
   
  На stevemila, forumce, Bubce38 и 4 други им се допаѓа ова.
 16. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.435
  Допаѓања:
  105.769
  Пол:
  Женски
  @Cka Да не треба да се потпишеме сите кои така почувствуваа од твојот пост?! Еве и дафи кажа дека нема потреба да се ствара тензија како без предавања ќе имаш тежок пораѓај. Кукла ,колку што знам идеше на такви во систина. И она кажа дека нема нешто посебно да чуеш од тоа што можеш да најдеш и на нет. Ти од на дафи постот разбра нешто сосема различно од тоа што таа сакаше да каже. И?!
  И одговори со иронија,бабите да сме ги слушале.Епа и твојот начин на пишување ни створи таква слика ,како што ја опиша кукла.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.497
  Допаѓања:
  65.422
  АЈде кажи кој збор тебе ти личи на осуда? Нормално дека со иронија и потсмев ќе пишам дека ќе раѓале како бабите, 21 век сме.
   
  На Mariangel и fina erika им се допаѓа ова.
 18. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.435
  Допаѓања:
  105.769
  Пол:
  Женски
  Ама нема потреба од надмудрување. Целото твое образлагање остава таков впечаток. Немаше потреба од 5 поста да докажуваш дека е пожелно да се оди.Доволно ќе беше еден,да кажеш мислење и во ред. Да,сите знаеме дека нема штета ако идеш. Напишавме дека во сите градови нема такви предавања ТИ ,НЕ -ИМАЛО пишуваш.Приватни биле велиш. Те прашав колку плаќаш за такви часови? Или тука се чита само тоа што му одговара на некој.
  Јас се почувствував лошо после твоите постови и еве не знам како на друг начин да ти го кажам тоа. Ќе мора да раѓам ( дај боже де) како баба ми
   
 19. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.497
  Допаѓања:
  65.422
  Еј ај извини жити се колку постови пишувам. Ако не ме цитираа и не ми пишеа дека не е така, немаше да одговорам. Оди види ми прв пост.
  И мислам ти пишав дека се бесплатни часовите.
  Еве сум ти пишала, ама кој да чита...битно е да напаѓаш ДА ТИ ПОВТОРАМ, не се плаќа.
   
 20. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.435
  Допаѓања:
  105.769
  Пол:
  Женски
  При бидејќи не ми го разбра прашањето околу тоа дали предавањата се бесплатни и достапни за сите граѓани, јас ќе ти се извинам и ќе се приклучам кон твоето мислење: ЖЕНИ ОБАВЕЗНО ОДЕТЕ НА ПРЕДАВАЊА.БЕЗ НИВ ТЕШКО. А оние ,кои не по ваш избор ,не можете,Господ да ве чува