Совети за полесно породување

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

 1. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.498
  Допаѓања:
  65.424
  Што е тука нејасно па што не сум разбрала? Праша, ти одговорив.
  ПРИ БИДЕЈЌИ бе...При бидејќи...
   
  На fina erika му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Black girl

  Black girl Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2015
  Пораки:
  3.236
  Допаѓања:
  7.284
  Абе какви предавања какви бакрачи. Ако некој тешко се отвора ко што бев јас ништо не му помага. Па како сакаш диши. Не сакам да се присеќам на мојот пораѓај. Во предродилна сала го доживеав најголемиот стрес. Ова за ГАК зборам.
   
  На Melinda85, stevemila, Mari* и 5 други им се допаѓа ова.
 3. Bubce38

  Bubce38 Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2016
  Пораки:
  5.435
  Допаѓања:
  105.770
  Пол:
  Женски
  Ама како што очекуваш другите да ги читаат сите твои постови дур објаснуваше дека сите треба да ги посетуваат предавањата, така да ги прочиташе и сите мои. Ти кажав ПРИ БИДЕЈЌИ во мојата општина во болницата која опслужува 40.000 ж нема 4Д кај да направиш, до пред 35 дена немаше гинеколог, а каМоЛи предавања да има ( а ти ТВРДЕШЕ дека акушерки шетале во СИТЕ градови) , е јас видов осуда кај тебе што нема да можам да посетам такво предавање. И за да се утешиме ние кои не сме од Скопје мораме да си мислеме дека добро ќе поминиме и без тоа ,ќе раѓаме како нашите баби,при бидејќи -шо мер мора уф Скопје да се стегнеме за едно лафење
   
  На Melinda85 и stevemila им се допаѓа ова.
 4. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  12.732
  Допаѓања:
  22.556
  Пол:
  Женски
  Јас не одев на тие предавања. А тоа дека полесно ќе се породиш ако одиш, кај секого е различно. Кај некои нема ефект.
   
 5. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.917
  Допаѓања:
  18.843
  Пол:
  Женски
  Никoј не гaрaнтирa декa леснo ќе се пoрoдиш aкo oдиш aмa вo секoј случaј aкo oдиш немaш зијaн, a мoжнo е дa имaш кoрист. Јaс сaкaм дa се зaпишaм и ќе oдaм нa чaсoвите бидејќи сум првoрoткa и бaрем мaлку дa се зaпoзнaaм сo се штo ме чекa и сo нaдеж декa бaрем мaлку ќе ми се нaмaли стрaвoт.
   
  На Mariangel му/ѝ се допаѓа ова.
 6. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.041
  Допаѓања:
  20.569
  Пол:
  Женски
  Во мојот град предавањата ги држи сестрата која ина многуфина ја нападна за мафините пред нова година. Како сестра и личност е многу фер и добра и бремените се задоволни од неа, јас едвај чекам да одам на часови кај неа, иако по жешково и не ми се шета преку ден. Иако знам како тече пораѓајот, зашто тоа го учев, сакам да одам на тие часови, оти сметам дека психофизичката подготовка има многу важна улога во целиот тој процес.
   
  На stevemila и Mariangel им се допаѓа ова.
 7. bubalce

  bubalce Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  281
  Пол:
  Женски
  Знаете ли каде има часови во овок период? Клиника нема до септември, во Систина завршиле исто така. Има ли на друго место, ве молам препорака ако знаете
   
 8. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.469
  Допаѓања:
  34.249
  Ne se zavrseni vo sistina, naprotiv vo tek se
   
 9. bubalce

  bubalce Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  145
  Допаѓања:
  281
  Пол:
  Женски
  Вчера било последно, има уште едно на 7ми само за доење па после прават пауза до септември
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 10. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.917
  Допаѓања:
  18.843
  Пол:
  Женски
  Прaшaј вo лулкa имaaт и стрaнa нa фб. Чaсoвите се плaќaaт тaму.
   
 11. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.639
  Допаѓања:
  96.861
  Јас мислев на тие да одам. Знаеш кога почнуваат?
   
 12. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.917
  Допаѓања:
  18.843
  Пол:
  Женски
  И јас ќе одам во лулка, ама немам прашано на телефон за групи и кога се почнува. Само знам дека во 27ма недела може да се почне(тоа од фб видов). Ќе прашам па ќе пишам овде сигурно.
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.791
  Допаѓања:
  29.779
  Пол:
  Женски
  Screenshot_2017-07-27-18-14-55_com.facebook.katana.png

  Еве за Лулка
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 14. karibian

  karibian Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2014
  Пораки:
  1.181
  Допаѓања:
  3.240
  Пол:
  Женски
  Ти планираш да одиш. Јас незнам дали да одам. Плус зашо царски ќе бидам незнам колку ќе ми бидат од корист.
   
  На Ano му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.791
  Допаѓања:
  29.779
  Пол:
  Женски
  па немам ислушано ниту едно предавање никаде, и малку шубе ми е, па се мислам да одам. Ќе размисла до утре па ако остане некој купон ќе купам и ќе одам
   
  На karibian му/ѝ се допаѓа ова.
 16. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  19.639
  Допаѓања:
  96.861
  Колку е?
   
 17. Ano

  Ano Популарен член

  Се зачлени на:
  4 октомври 2016
  Пораки:
  4.791
  Допаѓања:
  29.779
  Пол:
  Женски
  Сега видов дека не сум сликнала цена.
  Редовна цена 3000, со купон, 1500 денари
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 18. forumce

  forumce Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  4.041
  Допаѓања:
  20.569
  Пол:
  Женски
  Јас ги поминав часовите и еве некои совети кои ни беа кажани:
  Правилно дишење.Вдишување преку нос, а потоа издишување низ уста многу споро.
  Вежби и дишење најизменично кога ќе почнат болките. Кога ќе имате болка ќе дишете како што пишав горе, а кога ќе престане болката нозете нека ви бидат подраширени, стапалата на едно место и само со колковите да мрдаме лево десно. Потоа некој нека ве измасира убаво низ цело тело за подобра циркулација.
  Многу пешачење во 9ти месец.
  Односи.
  Ставете нешто топло на половината или влезете во наполнета када со топла вода кога ќе почнат болките.
  Ако дозволуваат внесување храна на одделение земете си чоколадо и кока кола за да имате повеќе енергија за породување.
  На боксот кога ќе имате напон земете воздух задржете 2 сек. и потоа напнете како да одете по голема нужда.
  Болките ќе ги препознаете по тоа што почнуваат од половината и се шират напред и надолу и се на ист временски интервал, 15,10,5мин. Болки од типот овде ме боли, па после некое време на друго место ме боли се лажни болки. Немојте да одете во болница ако болките ви се на 15 мин. издржете, вежбајте со колковите и дишете правилно. Кога ќе се намали времето тогаш одете. Кога ќе ви пукне водењакот веднаш одите.
  Добра мисла и смиреност, без паника, слушајте ги акушерката и докторот. И запамтете од таа болка не се умира.
   
  На Mia_, Adeline, Талкачка и 13 други им се допаѓа ова.
 19. fana

  fana Популарен член

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  4.917
  Допаѓања:
  18.843
  Пол:
  Женски
  Дебелки дaли знaете кoлку пaри се чaсoвите зa трудници вo Плoднoст вo Битoлa?:*
   
 20. SophiaBella

  SophiaBella Популарен член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2013
  Пораки:
  935
  Допаѓања:
  3.149
  Мислам 3000 плаќаш, после ти ги одбивале од цената за пораѓајот ако не се лажам.