Совети за полесно породување

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

 1. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.466
  Допаѓања:
  13.377
  Пол:
  Женски
  Како што пиша Софија, 3000 ден. Ти даваат сметкопотврда која треба да ја приложиш кога ќе го плаќаш пораѓајот и ќе ти ги вклучат во цената за пораѓај. За мене тие часови донесоја нови пријателства и доста ме спремија за пораѓај, посебно техниките на дишење, со кои издржав до 8 прсти отворена без анестезија. Исто и негата за бебе, многу се чувствував спремна. Ги препорачувам.
   
 2. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.152
  Допаѓања:
  22.052
  Пол:
  Женски
  @SophiaBella ви блaгoдaрaм. Анaлoгнo нa oвa знaчи декa aкo не рaѓaм тaму си плaќaм сaмo 3000 и тoa е тoa. Кaжи ми кoлку време трaaт(кoлку недели) и кoлку минути е еден чaс?
   
 3. fana

  fana Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 август 2012
  Пораки:
  5.152
  Допаѓања:
  22.052
  Пол:
  Женски
  Девoјки имaв пишaнo декa кoгa ќе прaшaм зa лулкa ќе Ви пишaм. Вaкa, чaсoвите трaaт еден месец и се вкупнo 8, двa пaти неделнo вo втoрник и четвртoк oд 19 чaсoт. Кoштa 3000 денaри. Се oдржувaaт нa улицa христo смирненски. Зa месец септември зaпoчнaтo е пријaвувaњетo. Нa дел oд тие предaвaњa oдиме сaмo мaмички a нa дел oдaт и мaмa и тaтo. Се нaдевaм декa мaлку пoмoгнaв. Ве:hug:
   
  На kukla21 и Bebulleee им се допаѓа ова.
 4. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.384
  Допаѓања:
  26.118
  Пол:
  Женски
  Мешиња штом влезете во 9ти месец јадете урми за омекнување на цервиксот и полесно отварање.
  Јас како прворотка стигнав во болница 6 прсти отворена без никакви болки, а верувам дека урмите имаат голем придонес за тоа (по 100г на ден јадев, а читав тогаш дека доволни се по 6 дневно). И до последниот ден се движев многу активно, да соработуваше синко малку повеќе ќе поминев доста лесно. :nod:
   
  На TutiFuti, Beautymom, didisi и 6 други им се допаѓа ова.
 5. BirMelek

  BirMelek Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2013
  Пораки:
  2.466
  Допаѓања:
  13.377
  Пол:
  Женски
  Па по два дена од се. 2 дена дишење и вежби, 2 дена нега и 2 дена доење. Часот отприлика траеше час и половина-два саати, зависи од муабетот и прашањата. За денови се договараат цела група кога им одговара. Има и шетање низ болница и запознавање со салите за пораѓај и собите. И да, веројатно ако не се пораѓаш таму, тие 3000 се цената која ја плаќаш. И во државна болница има часови, без пари, но истата не ја ни споредувам со Плодност, каде се е на ниво. И од сестрите добиваш мобилен за прашања, ем сокче си пиете, си вежбате на топло и чисто....Ех, носталгија ме фати. Најубав период ми беше тој:inlove: И сега со бебе е убаво, но бременоста има посебен шмек, уживајте.
   
  На sneshko, mal.ecka, kukla21 и 2 други им се допаѓа ова.
 6. JasminaB29

  JasminaB29 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 август 2017
  Пораки:
  53
  Допаѓања:
  187
  Пол:
  Женски
  Мене матичната ми препорача секс и тоа со свршување внатре во вагината. Демек спермата помагала за омекнување на матката. Се породов лесно, се надевам дека беше од тоа хахаха. :D
   
  На didisi, karak и fana им се допаѓа ова.
 7. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.562
  Допаѓања:
  188.245
  Пол:
  Женски
  Совети за полесно породување НЕМА кога дојде дојдено нема назад само напред со сите сили :wasntme::P:D
  Еве сум и јас, да ме прашате што болови беа не знам да ви кажам заборавив искрено :lol:
   
  На Spidy, lovely girl M, didisi и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.577
  Допаѓања:
  67.573
  20170912_182717.jpg

  Има во 10 други градови и е бесплатно. Јавете се или пишете на фб. Не им знам процедура.
   
  На Momichka му/ѝ се допаѓа ова.
 9. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.572
  Допаѓања:
  24.075
  Пол:
  Женски
  Јас само дојдов да кажам дека мене урмите не ми помагаат :lol:
   
  На TeddyGrey и Lejlaah им се допаѓа ова.
 10. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.491
  Допаѓања:
  34.347
  Urmi jas jadev radi pomalo stomace :)
   
  На Maja92@ и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
 11. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.572
  Допаѓања:
  24.075
  Пол:
  Женски
  Бар за нешто се добри, фала :*
   
 12. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.391
  Допаѓања:
  70.747
  Пол:
  Женски
  Вака ве читам и ми се пријадоа урми :wasntme:
   
  На La diabla и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
 13. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.491
  Допаѓања:
  34.347
  Za vtorovo niso ne jadev, da kivnev doma kje iskocese :rofl:
  Samo pozitivna misla pomaga :hug:
   
  На pepapa, em4e_baby, La diabla и 3 други им се допаѓа ова.
 14. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.093
  Допаѓања:
  37.682
  Пол:
  Женски
  Јас мразам урми, ќе пробам со секс :D
   
  На simonagj, Nalla, Schwanger и 5 други им се допаѓа ова.
 15. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.491
  Допаѓања:
  34.347
  Toa pomaga :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
   
  На tambelina, pepapa и Kitten им се допаѓа ова.
 16. bella.s

  bella.s Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  2.104
  Допаѓања:
  10.741
  Пол:
  Женски
  На часови немав одено ама доста читав по нет, гледав видеа и такви работи..бев со провокација и малку поболно беше, некако немам време да одморам од контракција до контракција ама пак бидна..пробав да се фокусирам на дишењето ама при тие болки баталив и си реков слушај си го телото, така некако и беше..самото тело си кажува што ти олеснува што не..исто и персоналот ми беше од огромна помош, кажуваат што следува, што да правиш што не, и едноставно кога нив ги гледав смирени и љубезни и мене ми беше полесно..при крај ми рекоа ако сакам да вриштам да викам слободно па си се дерев чат пат и така некако ми олеснуваше кога ке се извикав..јас не распукав, не знам на што се должи тоа, но ако некој знае некој совет околу тоа нека сподели, гледам некои се мачкаат со нешто, не ми текнува со што..интересен момент ми беше кога ми почнаа контракциите, а не бев уште нели на бокс и една ид сестри те ми вика да си пуштам музика на телефонот демек да ми се опушти телото..јас ја гледам и си викам каква музика бе жено мене ми се втишти ми се плаче до музика ми дошло:D
   
 17. lovely girl M

  lovely girl M Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  382
  Пол:
  Женски
  Jas peshacev kolku sto mozev povekje I mnogu lesno pominav. Bidete aktivni kolku sto mozete povekje I ke bide po lesno se nadevam:)
   
 18. ***Najsrekna***

  ***Najsrekna*** Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2018
  Пораки:
  204
  Допаѓања:
  638
  Пол:
  Женски
  Во контекст на пешачењето со претходните две бремености бев турбо и навистина еееептен лесно поминав на пораѓај(двата природни),оваа третава некако ми е многу помлитава,послабо пешачам,и плус дека не идам на работа веќе 3 месеци ептен се улежив,а капак сега снегов...ќе фатам пеш да се качувам до дома,осум спрата барем еднаш два пати дневно ваљда ќе се таман:lol:
   
 19. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.118
  Допаѓања:
  16.198
  Пол:
  Женски
  Дали некоја практикувала Перинеална масажа и дали и помогнало? Јас почнав од минатата недела да ја практикувам, два пати неделно, меѓутоа не забележав нешто посебно. Ме интересира дали ви помогнала на некоја од вас.
   
 20. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.679
  Допаѓања:
  29.871
  Пол:
  Женски
  Јас. Ама ќе ти кажам дали делувала за некој ден :)
   
  На Ygritte му/ѝ се допаѓа ова.