Совети за полесно породување

Дискусија во 'Бременост' започната од Snow-Queen, 7 септември 2012.

 1. Ygritte

  Ygritte Популарен член

  Се зачлени на:
  16 април 2015
  Пораки:
  1.118
  Допаѓања:
  16.198
  Пол:
  Женски
  :D чекам.... Ајде ...:inlove:
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Happyinlove

  Happyinlove Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2011
  Пораки:
  1.821
  Допаѓања:
  6.337
  Пол:
  Женски
  Од 34та се почнува? Како да имав прочитано ќе пишеш и со какво масло се масираше. :)
   
 3. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.572
  Допаѓања:
  24.075
  Пол:
  Женски
  Јас не бев физички активна, посебно на крајот, а многу лесно се породив. :wasntme:
   
 4. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.680
  Допаѓања:
  29.874
  Пол:
  Женски
  Јас од 36та го почнав поради тоа што морав да се пазам. Ако има некој кандида не смее да ја прави масажата.
  Со ова масло:https://www.shop-apotheke.com/beaut...duct/S-COM-SH_K-Midtail1/57206298456/01830531


  А го користам и ова за “парење” што не знам на мак како да го преведам
  https://www.google.de/search?q=Heub...oECAwQAQ&biw=375&bih=553#imgrc=oNA_d8XcGZxC5M

  Ќе видиме што ефекти ќе донесат :)
   
  На Happyinlove и Ygritte им се допаѓа ова.
 5. lovely girl M

  lovely girl M Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 септември 2018
  Пораки:
  318
  Допаѓања:
  382
  Пол:
  Женски
  Mozete da vezbate nekoi polesni vezbi ima na youtube. Posebno vo poslednite nedeli, mislam ke pomognat dosta. Sepak sekoe telo e razlicno. Srekjno na tie so treba da se porodat skoro.
   
  На Adeline и Ygritte им се допаѓа ова.
 6. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  1.790
  Пол:
  Женски
  Здраво, од лично искуство ке зборувам бидејќи секоја од нас е различна, кога бев во првото бремена ни знаев ни ми кажувал некој за полесно отварање па требало да биде по 13ч болки да се породам, со второто имав прилика да работам со голем бр на луѓе од кои повеќето беа од 20-60год кога им кажав дека сум бремена тие што беа во поодминати години ми рекоа {дете кога ке бидеш 8ми месец јади си секоја ден по 5-6 урми се до пораѓај} така и направив, не примија во болница со слаби. 'менструални болки' а бев 9прста отворена додека ме примија, клизма ми го пукнаа водењакот ја за неполни 2ч бев породена и не бев ни сечена ни внатрешно пукната, сега сум 38н3д трет пат бремена пак јадам урми па ке видиме здравје како ке биде... Извинете за долгиот пост
   
  На FallenAngell, Flower123123, simonagj и 4 други им се допаѓа ова.
 7. mamaibebe

  mamaibebe Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  I jas za urmite go imam slusnato istoto ama nemam probano. Sega sum so treta bremenost,mozda ke probam
   
  На Мецаа91 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Мецаа91

  Мецаа91 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2018
  Пораки:
  840
  Допаѓања:
  1.790
  Пол:
  Женски
  Пробај ем убави се за навечер поготово кога нешто ти се грицка... Која недела си?
   
 9. mamaibebe

  mamaibebe Активен член

  Се зачлени на:
  18 мај 2019
  Пораки:
  45
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  24ta od denes...
   
  На Мецаа91 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. PoisonGirl

  PoisonGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  409
  Допаѓања:
  575
  Пол:
  Женски
  Девојки имавте ли ефект од масажата?
   
 11. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.680
  Допаѓања:
  29.874
  Пол:
  Женски
  Јас ги користев и маслото и она за парење наизменично. Со парењето над 40та недела и секој ден. Се породив 41 недела со пукнат водењак.
  Дотогаш не бев ни прст отворена. За време на породувањето после пукањето на водењак магично се отворив од нула до десет за 3/4 часа. Многу брзо.

  За мене лично верувам дека имаше ефект. Препорачувам.
   
  На drugarka му/ѝ се допаѓа ова.
 12. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.096
  Допаѓања:
  3.832
  Јас јадев урми, качував скали, ананас јадев. Цела бременост лежев со утрогестан и во 41 со провокавија болки за 2 часа, и буквално 10 мин на бокс родив.
  Највеќе ми помогна тоа што дишев на напони длабоко, и чував сила да буткам на бокс. Можеби имав среќа, но вака би родила 10 деца, само бремена да не сум :D:D
  Не знам како, но имав концентрација достс да дишам за да си олеснам.
  Мој совет, дишење и само дишење.
   
  На Flower123123, duffi, Мариаа. и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  8.096
  Допаѓања:
  37.685
  Пол:
  Женски
  Масажата е за да стане еластичен перинеумот, да не распука и да нема потреба од епизиотомија, не е поврзано со отварањето на матката. Ти сечена си?

  Јас пак ќе кажам, ни урми ни ананаси...секс и само секс! (fingers)
   
  На Мариаа. му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.245
  Допаѓања:
  95.352
  Пол:
  Женски
  И ја би секс, ама на маж језивко му било, ќе имал чувство дека ја допира беблата. |(
  Некој совет за оние со мажи како мене, како да ги натераме на секс? :D Силување отпаѓа многу е поголем од мене па не можам ништо тука. :rofl: :rofl: :rofl:
   
  На trtla, fana и Мариаа. им се допаѓа ова.
 15. Мариаа.

  Мариаа. Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2016
  Пораки:
  1.922
  Допаѓања:
  12.841
  Пол:
  Женски
  Мене ми е страв да помислам на секс. 9 месеци суша.:D
  Ќе има некоја логика ако сега при крај се охрабрам и пробам или ич да не си правам стресови?:wasntme::rofl:
   
 16. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  4.245
  Допаѓања:
  95.352
  Пол:
  Женски
  Секс во 9 месец е права ствар. :D
  Ако маж ти нема проблем со тоа, да си се онадите за полесен пораѓај, :lol: а башка и ради вас двајца, здраво е. :)
   
  На crazylady, koritsaki, Sofi.ja и 2 други им се допаѓа ова.
 17. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.572
  Допаѓања:
  24.075
  Пол:
  Женски
  :!: И на пилатес топка скокајте :)
   
  На mariz, Мариаа. и Yowannty им се допаѓа ова.
 18. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.065
  Допаѓања:
  64.316
  Пол:
  Женски
  Јас што не пробав за вториот пораѓај за да ја натерам да излезе и ништо, што цервикс ке имав :rofl: Не секс, не урми, не ананас, јутуб пуштен со вежби се чепатев, во када со потопла вода се киснев и плус доктори со раце ми помагаа уште од 38ма, не и не, грло запечатено :D Плус толкаво бебе излезе првиот пораѓај, мислев второто ке му ја летне... ама тоа е, таква конструкција имам најверојатно па и 3 одеднаш да носам до 41ва ке ги носам мислам :lol:
   
  На koritsaki, drugarka и Sexybaby86 им се допаѓа ова.
 19. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.680
  Допаѓања:
  29.874
  Пол:
  Женски
  Јасно. Масажата е за мускулите, пареата е за омекнување на грлото на матката.

  Седум см. Немав контракции мораше бабицата да ја “влече” со раката. Иначе имаше мало главче ако беше се во ред ќе поминев без сечење (иако и сечењето не го сетив и брзо зарасна).

  Некаде пишував веројатно во труднички после часовите за породување кои се научно докажани дека помагаат кои не помагаат, а сеуште се користат. Чајот кој се пие ( го заборавив веќе како се вика) немаше никаков ефект.
  Сексот беше еден од нив али мојот нејќеше ни да ме допре ни под разно од прв месец му беше шубе.

  Ако некој сака нека прочита. Има многу методи за полесно отварање.
   
  На Kitten, duffi и mariz им се допаѓа ова.
 20. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  13.065
  Допаѓања:
  64.316
  Пол:
  Женски
  Плус да надополнам бев преактивна, по цел ден на нозе, не се поправив премногу... стомакот во скут го носев, мн доле ми беше...

  А имам две познанички на едната и пукна водењак 38ма и во болница отиде со 9 прсти отворена и без болки без глас за час се породи (го гледав пораѓајот :D ), а другата исто 38ма првородка и пукна водењакот без никаква најава, стомакот уште до горе и беше :D Се породи брзо без голема мака. Од вежби и ананаси, ништо применето :D
   
  На koritsaki, Sexybaby86, drugarka и 3 други им се допаѓа ова.