1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Досега немаше тема за деца над три години, ама осеќам потреба да разменуваме мислења за децата во овој период.
  Сега почнуваат да зборат како возрасни, да имитираат нечие однесување, да пеат мелодично...почнува процес на деиференцирање машко-женско...

  Со еден збор да се оформуваат како луѓенца :)

  Да дискутираме какви промени доживуваат тие, како ние реагираме и како би требало да постапуваме во одредени ситуации.
   
  На Mother of 2boys, chocolade, snegulkata и 12 други им се допаѓа ова.
 2. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.214
  Допаѓања:
  30.106
  Пол:
  Женски
  Освен трпение и зборување и само зборување, ништо не помага кај нас. За неколку месеци(август) ќе полни 4 год.
  И да, точно е дека она што правиме ние, како се однесуваме, многу влијае на нив.
  Често за ова се препираме со мм, он е избувлив и зборува на висок тон понекогаш, а тоа негативно се одразува врз дете.
   
  На Mother of 2boys, SummerGirl, cresa-jagoda и 3 други им се допаѓа ова.
 3. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  8.027
  Допаѓања:
  40.192
  Sakav i jas istoto da pisam. Sakame nesto od decata bez nie toa da go primenime.
  I jas sum mnkgu izbuvliva i ne se pazam dali vikam ili ne pred nego.
  E sega on ne vika ama nauci da vika PICE MATER
  se nerviram ama kasno mi e, a moze i ne nz.
  Ne sum jas za ovaa tema ama moram da si kazam :)
   
  На Mother of 2boys, EuHenIa, SummerGirl и 5 други им се допаѓа ова.
 4. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.582
  Допаѓања:
  12.057
  Пол:
  Женски
  Деновиве керка ми ме полудува не се трпи по цел ден плаче ако ја плеснам по рака или газе та ми возврака со удирање и ми вели ти си лоша мајка..Последно што ме изнервира е моментот пред пола час имав пријателка на гости бремена со девојчето..Нешто што ке земеше девојчето таа право почнуваше да плаче и да вели јас го сакам тоа друго плачеше жената да стане од креветот бидејки та сакала да легне таму и велам оди на другиот вриштење хорор ми доагаше да станам да ја плеснам некоја и да заспие..Зборувај зборувај устава пена ми фати ама не и не..Незнам дали е галена или што ама немам нерви повеке..И велам зошто плачеш не плачи та ме мава и ми вели бегај сакам да плачам..Урла мава писка а долу лугево сакат да спијат..Ве молам дали е период или да ја оставам да плаче па може ке и помине
   
  Последна измена од модератор: 12 јуни 2018
  На Евгениј на, SummerGirl, Anarchy и 2 други им се допаѓа ова.
 5. CurlyBlossomGirl

  CurlyBlossomGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2018
  Пораки:
  560
  Допаѓања:
  3.918
  Пол:
  Женски
  Ние сме 3 години и 9 месеци и во однесување идентични. Кај нас зборење не помага, едвај се воздржувам во текот на денот да не ја плеснм по газе зашто е неподнослива. Згора на тоа и бремена сум пред породување веќе а таа само закачена за мене и врз мене и пишти, вришти ако не и удоволиш. Не знам што е, период или осеќа дека нема да биде центар на внимание веќе ама не се издржува.
   
  На azelea, SummerGirl и referentka им се допаѓа ова.
 6. Martinka bt

  Martinka bt Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2016
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  536
  Пол:
  Женски
  Zdravo majki treba da pravime operacija na tret krajnik za Edna nedela pa ako nekoja ima iskustvo da mi kaze kako pominale inace imame 3 I pol god I od krajnikot pocna sluhot da se namaluva
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 7. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.650
  Допаѓања:
  72.552
  Пол:
  Женски
  Дали со сирупче за Хемоглобин што ни е препишано се крева железо или треба да пие нешто друго за железото? Пие СидерАл инаку...
   
  На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.214
  Допаѓања:
  30.106
  Пол:
  Женски
  Кај син ми зимоска кога правевме испитувања, хгб беше супер(12.8 )ама железото многу ниско. Докторката рече дека ќе се направи уште едно испитување кога ќе биде потполно здрав. Премногу чудно и беше како дете како синко, меракливче за храна, свежо, активно повеќе од потребно, да има таков наод. Спомена нешто дека ц.дроб го троши најмногу железото, па кажа дека ќе се провери и тоа.
  Од тогаш ми немаат споменето, а и се нема разболено фала Богу, ама мене многу ме копка. На есен секако ќе го носам на систематски преглед, па ќе им спомнам.
   
  На referentka и mariz им се допаѓа ова.
 9. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.650
  Допаѓања:
  72.552
  Пол:
  Женски
  А црн дроб како се испитува? Многу ниско му е железото и феритинот. Железото 2.9 (7.2-32.2), феритинот е 5 (30-400). А во 8 саат пиеше цеден сок во кој имаше и цвекло и изеде цела банана, а во 11 го боцкаа. Инаку и хемоглобин е ниско и другите резерви на еритроцити. Ке испитаме за некое време и скроз на гладно.
  Мада на мојов од крварењата му е најверојатно паднато толку. Ке правиме Колоноскопија, чекаме едни резз и го господ напред. Подобрување немаме, пак со денови има крварење, дури и во кака каде што не се гледа крвта, има окултно крварење (испитавме).
   
  На JuLleE, referentka и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
 10. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  4.214
  Допаѓања:
  30.106
  Пол:
  Женски
  @mariz Не знам и јас, само ми спомена докторката дека, доколку е низок хгб, ниско е и железото.
  Аман колку се намачивте и вие, а најмногу Тео. Нека мине што поскоро, како за свое дете се молам.
   
  На referentka и mariz им се допаѓа ова.
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.650
  Допаѓања:
  72.552
  Пол:
  Женски
  Го истрауматизиравме веќе со толку боцкања, се надевам дека со колоноскопијата ке завршиме работа и ке знаеме што е работата...
   
 12. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.008
  Допаѓања:
  198.813
  Пол:
  Женски
  Не очекувај одма да се кренат резервите и вредностите на железо. Се додека крвари, послабо ќе оди надополнувањето на резервите. Кога ќе се открие точната причина и ќе се сопре крварењето тогаш ќе се покачат резервите. Само треба континуирана терапија подолго време.
  Мој совет пазете ги забите, од вакви сирупи знаат да се оштетат.
   
  На JuLleE и mariz им се допаѓа ова.
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  15.650
  Допаѓања:
  72.552
  Пол:
  Женски
  Јас му давав едни капки, а сега матичната ми рече да земам Феррум лек сируп да давам. Мене тој доста ми има помогнато за анемија. Па мислам додека не откриеме добро ке го држи сирупот. Страв ми е да не дојде и до ситуација да мора да прима и крв, ваљда не е сеуште до толку страшно. Ке мора и на гладно да провериме пак се од ново за некој ден...
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 14. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.898
  Допаѓања:
  32.463
  Пол:
  Женски
  Помалиот има 3 години и 9 месеци. Уште сега почнува да не имитира мене и маж ми, а и брат му. Ги разбира деловите од телото. Знае за што служат рачињата, ноџињата, и др. А знае и дека он, бато и тато имаат Куле, а мама Дуде.:lol: Говорот уште не му е убаво оформен, ама ќе биде и тоа. Се труди да зборува убаво. Кога ќе го скараме одма се лути и плаче.
   
  На alana и referentka им се допаѓа ова.
 15. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Многу се интересни во оваа возраст децата:inlove:

  Почна да се заигрува сама и да си збори: ,,елај кај мама сега да те заспие,,:rofl:
  Се случува да се заигра сама и по 30 минути,ама после тоа доаѓа збеснување:lol:-трча, рипа по кревети и ново-ај да се тепаме со перници:lol:
   
  На EuHenIa, makedonkamak, Monella и 4 други им се допаѓа ова.
 16. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  3.480
  Допаѓања:
  15.365
  Хаха исто и мојава на куклите бебиња " сега мама ќе дојде ти седи тука " и слични фрази:D
   
  На EuHenIa, duffi, CurlyBlossomGirl и 2 други им се допаѓа ова.
 17. alana

  alana Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  1.180
  Допаѓања:
  3.335
  Пол:
  Женски
  Mojava voopsto ne saka kukli (facepalm) site taka stojat.
  Poveke saka caj da vari, torti da pravi, rucek...ja zema korpata i veli ke odela da kupi rucek :rofl:. Se nadevam ke gi zasaka kuklite...ja motiviram da gi shminka ama ne saka...mene sakala da me sminka.
   
  На EuHenIa, snegulkata, makedonkamak и 4 други им се допаѓа ова.
 18. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Ние имаме детско кујниче, ама нема дерман, пак многу и се потребни вистинските тенџериња:D
  Еден ден за да и направам интересно , и дадов вистински грав (нормално-жив).Па го претураше од едно во друго тенџере, па дробеше хартија (facepalm)(демек зачини става):rofl:

  Да ви кажам право, уживам кога ја гледам како си игра.
   
  На EuHenIa, Kitten, snegulkata и 7 други им се допаѓа ова.
 19. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  3.480
  Допаѓања:
  15.365
  Абе и мојата нешто не е воодушевена од кукли,сака само бебиња ги има две три и ги вози со количка,ги пресоблекува,ги успива,некогаш им збори како учителката во градинка,а исто на кујната игра со грав го тура претура што вика референтка.
  И мене ми е интересна,посебно кога е во филм на учителка од градинка,седнува на столче со лист хартија и пенкало и ги прозива децата,ги кара :D.
   
  На EuHenIa, Kitten, makedonkamak и 5 други им се допаѓа ова.
 20. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.699
  Допаѓања:
  322.331
  Одма ти станува јасно како се однесуваат учителките во градинка со нив:D
   
  На Avery, alana и azelea им се допаѓа ова.