1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

  1. MikicaBt

    MikicaBt Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2019
    Пораки:
    1.196
    Допаѓања:
    1.365
    Пол:
    Женски
    Со ќерка ми беше не можам да излезам на крај. 4 години има и веќе почнувам да се загрижувам. Почна многу да лажи. За јадење што сака да го добие, конкретно за сладолед и благо. За конфликти со сестра и ( ништо не и направив а таа ја удрила или изгребала). Веќе мислам и на психолог да ја носам. Не знам ни како да се поставам. Се што ќе и кажам ме одбива и ниефна наредба н изведува
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    Не знам каде да го поставам прашањево, кажете некој асален базен кој што е погоден за деца? Може да е во Ск или во близина на Ск, не подалеку.
     
  3. Lisandra

    Lisandra Популарен член

    Се зачлени на:
    29 август 2015
    Пораки:
    1.771
    Допаѓања:
    2.793
    Пол:
    Женски
    Дали спијате со клима, дали почнавте да пуштате? Кај нас е многу жешко, сите ми велат не пуштај но малово многу се поти и му смета, водена косата и има плачење, цел ден го сушам со фен, а од друга страна не мислам дека треба да ја пуштаме оти е настинат.
    Само вели дека му е жешко но шо е ова со водата, ич не сака да е воден, само го преслекувам и го сушам и на вечер и преку ден.
    Шо ќе прајме на одмор, не знам како ќе помине кога не сака да се наводени, за капка има плачки.
    Со време му кажувам дека таму ќе се капиме, купаќите ќе видат водени, косето или да не одиме ко така.
    Дали има периоди вака да не сакаат вода или до детето е.
     
  4. Autumn Love

    Autumn Love Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 декември 2020
    Пораки:
    1.625
    Допаѓања:
    4.779
    Скроз ист е и син ми, ама мојов не оди во градинка па мислев ради тоа.
    Многу е разбран, никогаш не задева други деца, а деца како деца во играње ќе се згураат, потчукнат и сега за да не се најде во таква ситуација се трга на страна и си игра сам.
    На игралиште и игротеки се трга и бира пример сам да скока, ако други деца дојдат на лизгалка, тој им станува иако дошол веќе на ред и чека да нема никој да се спушти. Срамежлив не е ама претпазлив е многу, ретко да се погоди со некое детенце, му треба време да сфати дека е “безбеден”. Повеќе комуницира со возрасни отколку со деца. И плачко е, не знае да врати. Мислам дека и да оди во градинка ист ќе си остане.
     
    На lovely91 и IRBBB им се допаѓа ова.
  5. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    Ауу да, итоа како спиеме, у дневна ја пуштаме на 23-24 зависи, а спиеме у спална, блиску ни се и се разладува за брзо, пуштај клима и гледај само да не дува директно во детето, иначе како без клима ќе се полудиме. :whew::mm:
     
    На dromka, strelec231992, Lisandra и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Malesia

    Malesia Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 април 2020
    Пораки:
    1.348
    Допаѓања:
    2.609
    Пол:
    Женски
    Да, само не директно. Уставари и на децаата малку им го приметуван носот од климата како им се затнува, ама без клима ги фаќа ларингит
     
  7. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Искрено да ти кажам нормално е и природно тоа што го прави. Иначе лажат на оваа возраст и тоа што не слуша треба и ти и маж ти исто да се поставите ако ти кажеш не и он исто без попуштање. Ако ти се сере на глава а едниот попушта мајтап ќе игра со тебе. Ене го го имам дома и со мене е таков ако му свика татко му собира опашката и плаче. Исто така ако сака да добие нешто ќе мора да го направи тоа што си кажала ако не нема и нема попуштање.
     
    На MikicaBt му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Најасален ти е борис и најчист. Евентуално да прашаш аквапаркот дали е отворен па таму да одите на почеток после тоа не се оди зошто има швајцарски нинџи па голема е веројатноста да изгинете :)
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    Борис е затворен тип, мислев нешто поинтересно за децава, нема да им се допаѓа нешто такво. Како и да е фала ти. :D
     
  10. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Од аапект на чистота зборам затоа го спомнав борис. Аква паркот е идеален зошто има голем дел за деца со реквизити ,базенот со бранови и мрзливата река. Евентуално воен базен. Јас не носам било каде зошто пример после олимписки базен уште 1 недела на повраќаници ми мириса од толку хлор, после следи воен па на крај е борис :)
     
    На Mumoftwo30 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. MARILENA

    MARILENA Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јуни 2015
    Пораки:
    353
    Допаѓања:
    102
    Пол:
    Женски
    Мајки сакам да прашам дали кај вашите детенца е исто. Кај мене 5години , скоро 6, кога си игра постојано си зборува со играчките, како претстава да прави . Буквално со секоја играчка што си игра, си збори, мееѓусебно играчките си зборат и дома имаме претстава дали истото го прават и вашите дечиња.
     
  12. Snowflake92

    Snowflake92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 ноември 2019
    Пораки:
    3.848
    Допаѓања:
    4.774
    Пол:
    Женски
    Мојот скоро 4 е. Истото го прави.
     
  13. Tiny Love

    Tiny Love Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2021
    Пораки:
    4.132
    Допаѓања:
    5.692
    Пол:
    Женски
    Нормално е.
     
  14. KuklickaSk

    KuklickaSk Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 јуни 2010
    Пораки:
    6.817
    Допаѓања:
    25.759
    Аква паркот е ужасно прљав
     
  15. Brpbrp

    Brpbrp Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2019
    Пораки:
    9.227
    Допаѓања:
    13.494
    Зборам за кога ќе почне да функционира после тоа не се влегува.
     
  16. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    376
    Допаѓања:
    555
    Пол:
    Женски
    Сосема нормално, и мојата 5 и пол години истото го прави. И си замислува ситуација, си збори по телефон (играчка) со имагинарни ликови или идоли од секојдневието. Јас пак баш се радувам, си велам работи имагинација, креативна е :)
     
    На Mumoftwo30, Zumbulche, Tiny Love и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    3 ипол години е, одбива да спие преку ден, не сака, а не може да додржи до 21ч, му се приспива во 17ч, тогаш не дозволувам зошто ќе легне во 1ч вечерта, ок ди велам ако нејќе денски нека не спие нема со сила да го терам, и накај 20ч го фаќаат будалите, надвор сме обично тоа време, и ми ги крева живците, се треска од земја, се дере, вика, плаче, за се кенка, не дава ништоз го тепа брат му, абе хаос е, секој ден скоро ни е ваков, ништо не помага ни со добро, ни со лошо, џабе е се. Тера инат до крај, ама ја не попуштам така лесно, па ме тестира изгледа, и на крајни граници мора да попушти и да послуша, го прави со сила тоа што му е какп наредба упатено и плаче додека го прави тоа, тотално само глупости му се идеа.

    Не можам веќе скренав месец дена, се дерам како ненормална, а не сакам, ама лошото го вади од мене до последен атом!
     
    На DELFINA81 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. DELFINA81

    DELFINA81 Популарен член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2019
    Пораки:
    2.295
    Допаѓања:
    8.901
    Пол:
    Женски
    Исти сме,истиии...нерви немам веќе.
    Мразам викенди искрено...(facepalm)
     
  19. Mumoftwo30

    Mumoftwo30 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2023
    Пораки:
    2.741
    Допаѓања:
    5.684
    Пол:
    Женски
    Лелеее ми се иде да го треснам, ме вади од кожа, а толку знае да е препаметен, и кога е ваков не можам. Јас 4 дена со нив бев сама, се скренав дома, плус болни беа, абе ужас, ужассс! :devil:
     
  20. mKdevojce

    mKdevojce Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    14.712
    Јас мислам дека е многу да се држи до 21ч. И мојата не спие преку ден ама има доста активен ден на градинка и дома кога си доаѓа плус си наоѓа игри/занимации и до 20:00 е веќе во кревет и заспива за макс. 10 мин. и спие наутро до 08:00, (08:30 ако не треба да ја разбудам за градинка) во просек. Некогаш кога е повеќе изморена и порано, после 19:00ч. знае да каже дека веќе сака да спие. 12 часа сон за таа возраст мислам дека е оптимален и повеќе од потребен. Мој совет, подобро да заспие порано па мама на раат да се одмори и ја помине вечерта отколку секоја вечер да мора со драми да се справува. ^_^
     
    На јolene, Skorpija25, Mother of 2boys и 1 друга личност им се допаѓа ова.