1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

  1. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.531
    Допаѓања:
    27.740
    Пол:
    Женски
    Она што ми паѓа на ум сега вака на прва е да пробаш да му криеш зеленчук во работите што ги јаде. На пример ако јаде макарони со некаков сос тогаш во сосот да криеш зеленчук скроз изблендиран.
    Потоа да му нудиш односно ставаш на тањир зеленчук неколку дена по ред ист и ако проба барем едно залче да добие стикер. За собрани 10 стикери на пример да си одбере некоја награда (мала не нето скапо). И така да зголемувап количина.
    Друга опција е да го вклучиш во подготовка на храна. Голем е веќе ќе може со надзор добар да исече на пример јаболко на парченца (ти ќе исечеш резанки тој со твоја помош ќе ги досече) или морков или компир или нешто слично. Заедно блендајте овошја во смути и слично. Можеби така кога ќе биде вклучен во подготовка на храната ќе му биде интересно и да проба што „зготвил“.
    Ах да и да не може да најде некој кроасан никаде зашто ако успее да најде нешто што јаде со тоа малку ќе се засити па нема мотивација да проба друго.
     
    На galapce, Nalutena1, tina-63 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.904
    Допаѓања:
    135.248
    Пол:
    Женски
    Штом сака макарони пробај да му правиш сосови од зеленчук изблендирани колку да внесе нешто.
     
    На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    5.307
    Пол:
    Женски
    Мојава имаше таков проблем откако направи две години. Цело лето мака мачевме ништо не помагаше. Еден ден јаде, три нешто помалку. Зимото пројаде пак, па пак не јадеше,. Сакаше тестениски производи, со манџи мака мачевме. Нам ни помогна b-complex гранули и b-complex forte. Едно време дававме Pikovit сирупче, помагаше, тргна работатава, ама б комплексот дефинитивно реши се. Испи две три ќеси, и еве има месеци како престанавме да и даваме од гранулите и пу пу јаде и манџи и тестенински производи и овошје (мада поретко од порано) и си јаде повеќе пати дневно и на нејзино барање дури и кога не и време. Е сега слабичка си е, ама таква сум и јас, а пак е доста висока за нејзина возраст и многу мислат дека е поголемка заради тоа. Како и да е б-комплексот нас ни беше спасот. Пак да ми се појави , скраја било проблем ваков, пак таму спасот ќе го барам. Инаку за ова дознав од форуми и луѓе на кои навистина овој производ им помогнал и ми беше искрено последна станица.
     
    Последна измена: 24 август 2018
    На galapce и Nalutena1 им се допаѓа ова.
  4. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    И ние сме такви со јадење веќе некое време..ни месо, ни зеленчук, ни ништо. И јас зедов б-витамини, па да видам дали ќе промени нешто. За манџи не сака ни да чуе...само супа од лосос и пилешка, а во супа колку месо и зеленчук можеш да ставиш (значи малку)...али колку е толку е,подобро од ич....краставица само јади од зеленчук, ни домат, ни пиперка...домат од водата од салатата намакано лепче. Телешко месо никако. Шпагети и макарони, да. Макароните со јајца и сирење и брокула ако имам ставам испасирана и со павлака додаток да не бидат суви. Домашна пица правам редовно со маслинки, малку мевце, кашкавал, доматно пире, јајце...печурките не ми ги сака. Тостови не сака. Палачинки една преку сила ако касне. На сабаље обавезно милкшејк си правиме млеко,банана, некогаш јагода, некогаш праска, некогаш круша. Инаку од овошје само банана и вишни (од компот и течноста ја пие) признава. Само готвам, а дете гладно седи...количински многу малку јади. Лубеница сака и диња поткаснува...значи се што е лесно. Од супава едно парче лосос 2 дена го јади...пржено ништо не сака....плескавица еднаш печена и направив, така поткасна....компир варен само со сол така има шанси да поткасне, ни печен, ни пржен сака.
     
    На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.080
    Допаѓања:
    3.070
    Пол:
    Женски
    Син ми оди вградинка и нон стоп е настинат. Ве молам совет за имунитет нешто, оти ништо не помага, сируп некој појак.
     
  6. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Ova ne e nisto ne jadenje.
    Sin mi jade samo tost, biskviti, oriz imakaroni.
     
    На Nalutena1 и simona_baby им се допаѓа ова.
  7. La diabla

    La diabla Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 август 2017
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    261
    Пол:
    Женски
    Исто мојов не јаде ништо ни овошје исто има 15кг во октомври 3години пие само млеко и тоа е со маки ке јади супа од зеленчук која мора да биде блендирана ако не е тогаш вика е бљак
     
    На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Ti blagodaram za sovetot, ova do stikerite ke probam denes se nadevam ke uspee. Iako e mnogu razgalen i kraj kraeva so arno ili loso pak dobiva ona sto go saka.
    Da, makaronata ja pravime so sos, vnatre ima sitno seckan magdonos i meleno meso ama ja jade.
    Porano sobiravme portokali zaedno i pravevme sok, mi pomagase ama koga ke proba bljaak i bega(facepalm). A ovosen sok onoj kupen pie.
    B-comolex ne znam dali ima tuka, ama pribav so razlicni vitamini ete seuste gi imam vo frizider. Ednas duri zemav edni vitamini ko gumeni mecinja ama nisto gi frla od usta.
    Makaroni jade, spageti nikako. I lebot isto go jade a i mesoto. Ama mlecnite proizvodi, mandzi nikako.
    Lelee(facepalm) jas pa mislev edinstvenata dum bila.(facepalm)
    Ovoj koga jade tost mora so vrisli da e i sosema suvo... kecap, majonez, kompiri, kaskaval abe niisto.
    ...isto (facepalm)
     
    На La diabla и wannaBeMomma им се допаѓа ова.
  9. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Нешто на приридна база.
    Би ти предложила боров сируп од Берово.
    Секој ден по едно лажиче.
    Ако несака така, тогаш во млекото ставај му.

    Ацерола за деца давај му секој ден исто.
     
    На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
  10. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Син ми кога штрајкуваше за манџи ги пасирав на густо, додавав свеж магдонос и лук и му ги мачкав на леб.:D пробај
     
    На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Fala ti duso, ke probam ama ne veruvam. Ovoj pasteta ne jade...zdenka mackana na leb isto...
    Probav i so stikerite od pizamini zaboraviv da napisam, placese li placese ama ne izede nisto, kraj kraeva tatko mu mu gi dade za da prestane da place oti ne moze da go slusne go boli glavata za greota.
    Toa e koga se borus sama edniot roditel veli taka, drugiot onaka i deteto nema nikakva ramnoteza, tuka jas avtomatski gubam avtoritet.
     
  12. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Мајки два пати забележувам кај керка ми одкако ке ја избањам додека ја облекувам кај препоните малку погоре на десната страна отекува и мн се забележува ја допирам се смее не ја боли и за 2мин се повлекува нема ништо.. Дали некој имал вакво искуство што може да е..?
     
  13. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.182
    Допаѓања:
    10.085
    Дали имате искуство со групите за правилен физички развој за дечиња (како што се Штурчиња)што вежбаат во спортските сали два пати неделно?
     
  14. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Кила може да е. Носи ја да ја видат, да не се приклешти, а тоа боли многу.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  15. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    Ќе давате д3 на дечињата есенва се уште или доволно е до 3 години? Летово не му давав апсолутно ништо, а и пред тоа само д3 витамин. Се мислам да земам нешто како додаток со повеќе витамини, со омега, д3 плус ама не знам што. Предложете нешто, да е и вкусно и лесно за пиење, да можам да маскирам во сокче.
     
  16. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ја носев на контрола на ортопед пред еден месец и добив препорака кај дете во раст и развој да не се прекинува вит. Д во зимските месеци. Бев зачудена бидејќи повеќето викаат до 3год. дека е доволно, но ни укажа на нешто што малце ме уплаши па си реков добро што дојдовме на време. Последниот пар ребра и беа меки и почнале да се испакнуваат (прва фаза во искривување) ради дефицит на вит. Д.
    И така сега повторно си даваме Вигантол иако е лето, па продолжуваме и цела зима. Мислам дека Вигантолов е најприфатлив бидејќи нема вкус, пие на лажичка без проблем.
    Можеш во лажичката со капките да ставиш сок и како сирупче да си ги пие на пример.
    Некои деца ги сакаат перлите, ама имаат вкус на риба.
     
    На Annath и kristina.k им се допаѓа ова.
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @Kitten мојов ги сака пливит Д3, не правеше проблем за нив па можам и со нив да продолжам штом е така. И јас мислев до 3 години, ама исто читав негде дека и кај нас возрасните најчесто има дефицит, а не па деца во раст. Значи омега и други витамини не даваш допонително?
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  18. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    I jas davam vigantol. Vit d e potreben dur deteto e vo inteziven rast i razvoj. Potreben i za gradenje na imunitetot. I ne e ova nova móda, vo nase vreme ribino maslo do koga ni davaa? Jas pamtam, skolo odev.
     
    На Annath, NarCis@, Kitten и 2 други им се допаѓа ова.
  19. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @irena.1 знам дека не е нова мода, ама муабетот ми беше за чист Д3 до кога, сакав нешто плус како рибиното масло или со А витамин нас што ни даваа, а да биде прифатливо за пиење за проблематични деца. :lol: Рибино не би пиел сигурно, лани му давав од перлите д3+омега 3, и нив не ги сакаше. Во секој случај ќе продолжам со Д3. :)
    И јас се сеќавам за мене до голема имаше обид да ми даваат ама иста бев како малиот, бегав од рибиното, од перлите црвени во се што ми ги подметнуваа имав фобија, на мене е цел. :D
     
    На Kitten и irena.1 им се допаѓа ова.
  20. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Muabetot mi bese stalno doktorive znaat dá recat golemo e za vit ď. Inace i mojov e ist. Plus sprej vo nos, propolis za grlo, ova ona i preku glava sum mu, samo go brkam za nesto. Zatoa se drzam do vigantolot. Plus daj na maloto, pa na golemiot, polesno mi e mene.
     
    На kristina.k и Kitten им се допаѓа ова.