1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.843
    Пол:
    Женски
    Китен, тоа со ребрата првпат го дознав од истиот ортопед. Мислев само кај бебиња се проверува. Ќе ја носам големата, првиот преглед беше неуспешен, баш ме интересира што ќе каже. И кажи ми, по колку капки вигантол даваш на големата? Знам тука се со возраст со мојата.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Една недела ударна доза по 5 капки, втора недела по 4, и уште две недели по три капки. Идната недела ќе ја носиме на контрола иако нас ни покажа како да ја прегледаме сами. Па ќе видиме што ќе каже како да продолжиме со Вигантолот.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.843
    Пол:
    Женски
    Нас на бебето ни покажа и рече на две недели да ја проверуваме така. А дозата вигантол претпоставувам конкретно за вас е. Јас не знам што е подобро да ѝ давам, дали вигантол и колку, или пак перли со омега.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  4. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.752
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Мајки каква клизма за дете се става за испразнување? Во Зегин ми дадоа една како хармониче пластика што се стиска и таа не му делуваше, а друга не ми даваа, ме убедуваше тој дека само тие се за деца. Има нешто за 3годишни пофункционално?
     
  5. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.843
    Пол:
    Женски
    Имаше една клизма како шприц и се вбризгува течноста. Е сега јас ѝ ставив на ќере кога беше бебе, ама се сеќавам дека пишуваше за бебиња и деца. А да прашаш во еурофарм и виола?
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  6. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.752
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Ке одам после и до Betty аптека имам блиску, па ако не и таму ке одам..
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  7. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.843
    Пол:
    Женски
    Провери, иако Бети ми се најнеснабдени, барем оваа во наша близина.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  8. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.478
    Пол:
    Женски
    Јас ваква сум користела и одма делуваше, макс за 5мин. Не ви делува?
     
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.752
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    10мин и ептен малку се искака... во аптека тој 3 ми даде, а едно побарав, да не треба повеќе да му ставам?
     
  10. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.478
    Пол:
    Женски
    По 1 ставав и јас и делуваше брзо, не знам дали може повеќњ. Нема упатство да видиш? Или на интернет да побараш упатство ако немаш. Јас по препорака ма @Annath ѓи земав дека чепчиња не и делуваа. Може знае она дали може повеќе од едно
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    @mariz слободно стави уште едно, на база на камилица се, природни. Ако збориме за easylax клизмите, пакувани поединечно во ќесичка, а во зелено бела кутија.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  12. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.752
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Мајки добар ренгенолог за дигестивен систем да ми предложите ако знаете, имам снимки само сакам уште едно мислење за снимките...
     
  13. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.251
    Допаѓања:
    124.573
    На детско беше или на рентгенологоја?
     
  14. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.197
    Допаѓања:
    235.279
    Зоран Трајковски во Систина, он всушност гледа на ехо, ама е многу добар.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    За витамин Д.
    Мене матичната на керка ми кога таа имаше 2 години ми рече-доволно е.Нема потреба веќе.
    Сега кога ве читам паника ме фаќа.
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.752
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    На рентгенологија, имам извештај од таму, треба утре сабајле на детска клиника да ми го видат. Ке видам таму прво што ке кажат, па сакам да имам и за резерва и др за второ мислење..
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  17. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.478
    Пол:
    Женски
    Абе и мене за големиот после 1г ми рекоа доста е, после само рибино масло му давав.
    Малово кај Хаџиантоновски ја носев, он вика дека витамин Д им е секогаш потребен, намалена доза или мала пауза на лето и после пак, вика и ние возрасните треба да пиеме. Знаеш како ми кажа; на пр. Вигантол 3 капки малата, 5 капки големиот, 10 вие. Вика дека рибиното масло е супер ама нема доволно вит.д во него. Можеш пак да почнеш да и даваш, ако ти е шубе. Јас не давав летово ќе почнам сега пак, и на двајцата. Многу различни мислења имаат докториве, не знам што да кажам, ама некако човеков ми остави убав впечаток. И кога сме кај него одамна требаше да одиме на контрола :worried: никако да дојде на ред
     
    На azelea и referentka им се допаѓа ова.
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    @M&M и ние кај истиот доктор. Сега во план сум и за мене да направам проверка на вит. Д посебно зашто имам читано дека после пораѓај опаѓал.

    @referentka најубаво консултирај си се со ортопед. Сепак нивно подрачје е.
     
    На azelea, M&M и referentka им се допаѓа ова.
  19. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.248
    Допаѓања:
    7.977
    Пол:
    Женски
    Sega go vidov postot sigurno ste zavrsile rabota, ama za dr pat ima vo zegin glicerinski cepcinja, znaci ne klizma, se stavaat ko sekoe cepce samo sto malce ke go podrzis gazeto stisnato dur ne se stopi cepceto zosto e glicerinsko i se lizga, odma ke zavrsi rabota.
    Inaku @Kitten ortopedov ocigledno na site deca istoto im go kazuva za gradniot kos (a ne e mozno celo Skopje da go ima istiot problem neli) a i preteruva so vigantolot, do tri godini e normalno da e mek gradniot kos zosto deteto raste. Pobarajte vtoro mislenje. Jas zakazav kaj Talevski rutinska kontrola pa ke vidime moze da se prefrlime kaj nego. Epten me razocara doktorov iako go falev ama slavata mu udrila vo glava i pocnuva da zabusava epten a za zdravje se raboti. Ve prati li i vo Avicena za ispituvanje?
     
    На Kitten, mariz и irena.1 им се допаѓа ова.
  20. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Витамин д е потребен секогаш кога нема доволно сонце. Постарите педијатри ќе ви кажат дека вит.д се дава во сите месеци кои ја имаат буквата р :) инаку синко ми е 5 год и зимото дававме по 3 капки д 3 по препорака на педијатар се разбира
     
    На referentka, Kitten и azelea им се допаѓа ова.