1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

  1. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Jas go davam ova ribino maslo na sin mi, koe osven Omega 3 ima vitamin A, D i E.
    Go davav do maj mesec, letoto pauza ne mu davav i sega od 1vi Septemvri pak pocnav da mu davam.
    Sakam da prasam ako nekoja koristi vakvo slicno, dali go cuvate vo frizider ili na suvo mesto? Jas nekoe vreme go imav na suvo temno mesto, a posle procitav deka se cuva vo frizider posle otvoranjetom
     

    Прикачени фајлови:

    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  2. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Каде го има ова и колку пари е? Инаку јас друго рибино што имам користено го чував на собна тт,незнам за фрижидер
     
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.015
    Допаѓања:
    198.830
    Пол:
    Женски
    Сите препарати со д витамин се чуваат во фрижидер.
     
    На azelea, makedonkamak и kallias им се допаѓа ова.
  4. kallias

    kallias Популарен член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2010
    Пораки:
    3.782
    Допаѓања:
    6.983
    Vo Grcija, jas go zemav 13 evra, bese na popust, inaku cenata mu e od 16-20 evra. Ama se koristi mnogu vreme minimum 3 meseci sigurno kje go koristis, golemo e pakuvanjeto, a se dava po edna mala lazicka sekoj den.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ни објаснуваше дека ребрата треба да се подеднакво тврди првиот пар со последниот пар. Кај бебето беше сѐ Ок, ама кај големата ете меки беа и поиспакнати последниот пар.

    Не нѐ пратил ништо да испитуваме.
     
  6. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Poslednive nekolku meseci na site istata dijagnoza im ja dava so rebrata, isto kazuva. I vigantol na nekoi duri i po 8 kapki na den ( sto e toksicno na podolg period). Neznam poveketo prijatelki istata dijagnoza ja dobija a i maticnata istoto mi go kaza deka na site istoto im go kazuval. Isto i nas, a nema vrska vtoro mislenje pobarav i plus majka mi e fizioterapevt. Znaci normalno e da e pomek gradniot kos do 3-4 godini za da imaat mesto organite da rastat, toa e slicno kako i fontanelata do odredena vozrast e meka za da raste mozokot. Zatoa ti vikam za da si bides mirna pobaraj vtoro mislenje, neli ako sakas tvoe si e.
    Jas kako i da e se prefrluvam kaj Talevski pa ke vidime. A za ispituvanje ima dogovor so Avicena bara da kazes na negovo ime i na negov mejl da mu gi pratat rezultatite.
     
    Последна измена: 14 септември 2018
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Не разбирам каков ќар има да го кажува тоа на секој пациент ако не е така. Можеби човекот знае нешто повеќе што другите не ни го воочуваат. Велам можеби. Тоа мене ми се гледа повеќе како предострожност пред да стане дијагноза.

    Незнам...Јас никогаш не одам со резерва кај лекари, сепак за тоа е некој стручен. Плус прегледот за неа ни беше бесплатен, ниту рече да проверуваме вит. Д

    Во врска со испитувањата, пола лекари имаат договор со некоја лабораторија, тоа не е нешто ново.
     
  8. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    I nas ni e besplaten pregledot.Prvite nekolku pregledi samo gi naplaka do godina i nekoj mesec, posle e besplatno za site sto mu se stari pacienti. Mene ne mi e jasno samo kako moze pola Skopje pogolemite decinja sto se kaj nego site da se so mek graden kos? Kako i da e sekoj so svoeto. Eve ti cist primer. I nas istoto ni go rece ko i na vas i ko na mnogu drugi. Ni dade 8 kapki vigantol dve nedeli. Jas bidejki majka mi toa go raboti 30 godini odma pobaravme vtoro i treto mislenje koi bea isti a razlicni od prvovo na doktorov. I normalno ne davav tolkava toksicna doza vigantol sto moze da gi osteti bubrezite vo najmala raka na godina ipol dete, si prodolziv dve kapki. Po dve nedeli na kontrola ne mu kazav deka ne sum davala osum kapki ko sto rece on go pregleda i mi vika aaa gledas sega kako e podobro. Vikam da da gledam kako ne. I tolku bese, vrv mi bese koga istoto mi go potvrdi i pedijatarot. Poveke ne stapnav kaj nego.
     
    Последна измена: 14 септември 2018
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Vitaminot D e termostabilen, nema potreba da se cuva vo frizider, samo e osetliv na svetlina pa treba da se cuva na temno mesto.
    Primer na Vigantolot pisuva samo da se cuva na temno mesto.
     
    На referentka, azelea, wannaBeMomma и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @TheSecret а што е подобро воден раствор д3 на Пливит или вигантолот? Гледам повеќете вигантол давате, а нашиот педијатар е за тие на Пливит, подобро се апсорбирале и нешто со таложење ми кажуваше, ова уште ко се роди малиот па не се сеќавам точно.
    Инаку на Пливит пишува да се чуваат во фриждер, а и во аптека од фриждер ми ги даваа.
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  11. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Vigantol e maslen Plivit voden rastvor. Antonije e za Vigantol, bas obratno ni kaza od vasiot pedijatar deka plivotot na drug nacin se apsorbiral neznam kako ama podobro bilo maslen rastvor. Jas davam Vigantol, ama ke vidime sega Talevski sto ke kaze. Kako i da e podobro bilo kakov d3 nego li nikakov.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  12. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Прашав и во соодветма тема па ај и овде..
    Педијатарот во РеСХумана која смена е утре знаете?
    Малава ми има секрет, искашлува цело време но колку повеќе искашлува толку повеќе и се создава нов мислам. Носот е проблем, затната е и и се слева надолу.
    Веќе 10 дена е ваква. Ми е страв да не и се искомплицира нешто во плуќа. Пиеше хербион 1 денела, сега само чај од бел слез..Вака весела е, Т нема фала богу. Како ли да помине секретов..
     
  13. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Inhalacii so pulmikort i ventolin ke ti dade :!: ti pisav vo drugata tema inace
     
  14. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Уфф се надевам не е стигната до таму работата. Ке пишам после што сме "добиле":doh:
     
    На TheSecret му/ѝ се допаѓа ова.
  15. TheSecret

    TheSecret Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јануари 2011
    Пораки:
    4.238
    Допаѓања:
    7.958
    Пол:
    Женски
    Nisto strasno, eve i nie sme
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    I nie 2 dena na pulmikord inhalacii, ne e strasno toa
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  17. EuHenIa

    EuHenIa Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 мај 2017
    Пораки:
    2.359
    Допаѓања:
    72.930
    Пол:
    Женски
    Ние лани цело зимо поминавме на пулмикорт. Секое кашлање тоа ни дваа. Има ли по аптеките да се купи? Оти еден период дефицитарен беше па јас го нарачав од Бг и сега имам резерва :)
     
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Има, во Виола си земавме од 0,25 :)
     
    На EuHenIa му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.223
    Допаѓања:
    124.267
    Јас требаше 2 ампули да купм, 5 ми продадоа, така оделе у пакување, па си чувам.
    За антибиоткици (за мене зимав) ама ми кажаа за сите, нема веќе на рецепта, се е приватно.
     
    На EuHenIa му/ѝ се допаѓа ова.
  20. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.331
    Дечки ние почнавме со ова
    20180920_180748.jpg
    Попрости комбинации.
    Ама интересно и е
     
    На M&M, azelea, NarCis@ и 1 друга личност им се допаѓа ова.