1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    199.000
    Пол:
    Женски
    Рано е за шестки, ама ете, кога веќе се гледаат во уста, нема назад. Кај девојчиња е побрзо растењето ама сепак, на 4 -5 години е навистина рано. Чувајте ги забите, те молам. Ќе помине и ова.
     
    На girl-miri му/ѝ се допаѓа ова.
  2. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.843
    Пол:
    Женски
    За 1 месец ќе ти рече: Чао мамо. Одам јас, зедов клуч :rofl: Инаку и мојата кога одеше во градинка сѐ сакаше сама. Сега дома е и прав пекмез, не сака ни лепенките да ги одлепи од патиките (facepalm)
     
    На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
  3. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Хахаха абе смешен е многу, а од друга стеана го гледам и си викам лета времево ми порасна детето. Па и мора со мојот гел да се тушира бе!
     
    На muchacha_a и NarCis@ им се допаѓа ова.
  4. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.479
    Пол:
    Женски
    А да прашаш доктор да ти даде друг сируп, иста група друг производител. Мене малата страшен проблем со зинатот ми правеше. Помала успевав и со шприц сонсила ама сега е веќе голема, не со чаеви сокови мали чашки лажички се беше џабе, на крај почна и да го повраќа. И почна пак да качува т, докторката ми смени сируп, рече вака со растварање во сокови чаеви којзнае колку има дејство и колку успева она да испие, плус што го плука и повраќа. Другиот го пиеше без проблем.
     
  5. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Малово има два дена тт и воспалено грло, бевме на матичен вчера и почнавме со Цефаклор. Прв пат пие антибиотик, и ме испаничи од вчера што се жали на болка во стапалата, си ги масира и ги стега. Каква поврзаност може да има? Инаку три пати го напив (на 8 часа) и нема подобрување. Кога да очекувам? Инаку не сум дала до сега антибиотик, не сум сметала дека има потреба, никогаш немал болка во грлото. Докторката рече знам дека си против, дека сакаш крвна слика ама нема да е точна во моментот и не ме советуваше да чекам на така воспалено грло, дури пожолтено му беше.
     
  6. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Барем 2 дена да поминат за да се види ефект. Така ми рече педијатарот мене, ние денес го завршивме антибиотикот.
    За болката во стапалото не верувам да е од лекот, досега не ме сретнало како едно од можните несакани дејства.
    Прочитај го пак упатството или јави се на педијатарот за сигурност.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Monella и јас не верувам да е од антибиотикот, се мислам да не е нешто поврзано со болката во грлото или мускулите од температурата.:|
     
  8. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.843
    Пол:
    Женски
    Може да е вирус, па затоа го болат. А не разбирам зошто да не е точна крвната слика, ако веќе било воспалено грлото? Инаку после 2 дена отприлика почнува да делува антибиотикот.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  9. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    Првиот ден не била точна. А него не му се симнуваше вчера никако тт, го однесовме кон 20 часот и не советуваше да не чекаме до нареден ден. Ноќта не се симна пак имаше цела ноќ, и денес на 4-5 часа креваше.
    Инаку мислам има смисла да не е реална крвната слика првиот ден, со коксаки така ни покажа високи леукоцити и крвна слика за бактерија, ама се гледаше дека за вирусот се работи и не ни препишаа ништо.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  10. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.914
    Допаѓања:
    135.479
    Пол:
    Женски
    И јас така се зезнав со коксакито, избрза и тој докторот што ја гледаше а нејзината де на тел ми рече да почекам, ама јас од пусти страв почнав со терапија. После жива се изедов. И мене ми имаат кажано дека од качување т обично од вториот ден е подобро кр слика да се прави. Види барем 2 дена по терапија како ќе биде па сигурно ќе одите на контрола. За стопалата не знам, знам дека од бактериска инф може колкчињата да го болат. Јави и се на др најдобро прашај ја.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @M&M фала ти, подобар е ноќта спиеше не крена тт, еве и сега нема, се надевам нема да крева повеќе. Грлото го боли сигурно, се слуша и по гласот како кнедла да има, а за стапалцата кажува дека поминале. Ќе видиме како ќе биде.

    Ако знае некој да ми одговори, го гледав сега со светло во грлото, до вчера не оставаше. Загноени му се крајниците. Јас мислев само воспалено е. Е сега јас имам гнојна ангина хронична, дури немам симптоми само чувствувам ко ќе ми се отечени и полни крајниците. До сега немаше никогаш префатено од мене, долго доеше може примаше антитела, а на 2-3 месеци обавезно крајниците ми се такви. Дали е можно од мене да му е сега, пред некој ден ми беа така?
    И друго прашање, вечер сме на свадба, до вчера не сакаше да иди, сега вели ќе идам не ми е ништо, еве го од сабајле скока, трча. Не знам дали да го носам, не планирам да седиме многу. Кај најблиски сме инаку ни јас немаше да одам, а и моите се цел ден таму. Ќе згрешам што и да направам. (facepalm)
     
    Последна измена од модератор: 5 ноември 2018
    На M&M и NarCis@ им се допаѓа ова.
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.843
    Пол:
    Женски
    Кристина, ќе видиш до вечер како ќе биде. Ако му е добро однеси го, па ќе се вратите ако треба. А за гнојната ангина, знам дека е бактериски, ама не мора да значи дека од тебе префатил. Мм ми беше пред некој месец со гнојна, испадна стрептокока пиогенис, ама ние не префативме. Покриен е со антибиотик, само да одговара е најважно. Јас би те советувала за нареден пат, кога има воспалено грло, пред да почне со антибиотик, направете еден брис. Пак ќе го пие антибиотикот дури стигнат резулатите, ама за 2-3 дена ќе знаете дали одговара или не, да знаете барем кој да го пие. Али штом е весел, погоден е :)
     
    Последна измена од модератор: 5 ноември 2018
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  13. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Posle 24 casa od prvoto krevanje na tt se pravi najrano krvna slika jas taka znám.za drug pat da zanes da pocekas 24 saati zosto dzabe odma antibiotik, nema odma da spusti tt. Plus tt e prijatel na teloto, taka organizmot se bori protiv pricinitelot da go suzbie.
    I mojot sega bese so gnojna angina so tt, do 40 kacuvase. Prviot den samo ja simnuvavme na 4 saati so sirup, ladenje, ocet. Sledniot den ks i crp. Bea pokaceni leukocitite i crp i grloto crveno epten. Pocnavme antibiotik so prethoden bris, no ne go cekav rezultatot. Po 3 davanja na 12 saati veke ne kaci. Obavezno jas pravam brisevi rádi antibiogramot.
    Moze da prefatil od tebe, no moze i od bilo koj drug. Jas ne bi go nosela na svadba. No toa jas, zosto si go znám deteto, po vakvi epizodi e kako utepan so denovi i spie mnogu poveke, mu treba vreme da se vrati vo normala, ti ke si vidis po tvoeto dete.
     
    На M&M и kristina.k им се допаѓа ова.
  14. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Majki kolku probiotika prolajf supozitorii smeam vo denot da dadam. Dete 3 i pol godini ima proliv. Edno ispi, dali vo tekot na denov smeam uste edno da dadam. I sto drugo, osven dieta , moze da mu pomogne.
     
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Само едно, и јас така давав. За возрасен е до три на ден.

    Чај од сушена кора од калинка е одличен лек за проливи. Ако немаш еве сега е сезона, стави на парно исцепкана кора од 2-3 калинки, до утре ќе биде сува и складирај да имаш за цела година.
     
    На M&M, azelea и irena.1 им се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.753
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Мајки има еднодневни вируси периодов? Ми качи синко завчера температура вечерта 38.5 и му дадов сируп и симна, од тогаш не качи. Моментот се жалеше на болка во стомак си офкаше дури, никаков друг симптом... Помина, ама пак ме мисли сега..
     
  17. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.374
    Изгледа има,и уште неколку мајки истово ми се пожалија
     
    На referentka и mariz им се допаѓа ова.
  18. alana

    alana Популарен член

    Се зачлени на:
    3 февруари 2013
    Пораки:
    1.180
    Допаѓања:
    3.335
    Пол:
    Женски
    Ние цел месец сме болни...дур и поминало едно друго фатила.

    Од вчера еве пак нешто не прифати и неа и мене...јас одма од неа си префаќам. Не сме биле се уште на доктор...сега за сега без температура.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Јас бев ваква пред две недели. Имав грчеви, малаксаност и мала температура. Помина за ден и пол.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.753
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Толку и кај него, јас не приметив дека има тт, растрчани цел ден таму ваму. А не јадеше цел ден, дури вечерта сфатив дека нешто помирен е од што е... и тогаш ептен почна да се жали и на мешето. Другиот ден како нов.
     
    На alana и Kitten им се допаѓа ова.