1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

  1. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Можеш за секој случај и некој пробиотик да му даваш деновиве, да му се опорави мешето.
     
    На referentka и mariz им се допаѓа ова.
  2. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.459
    Допаѓања:
    27.199
    Пол:
    Женски
    Може и наредниве денови да се жали на болки. Јас го имав вирусот. Само еден ден е температурата ама болки/грчеви во желудник мене ми траеја околу недела дена.
    Малиот прво го доби и почна да јаде и да се однесува нормално дури по 4 дена.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.884
    Допаѓања:
    14.236
    Пол:
    Женски
    кога веќе читам за тој некојси вирус морам да прашам. Еве моето во последниве 2 дена по еднаш во денот се пожалил на стомачна болка легнува се покрива ги витка ноџињата во колената и за 2-3 мин му поминува. Никакви други проблеми немаме,ама сега ме замисливте.
     
  4. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Zdravo majki
    Kerka mi ima tri godini,nekolku pati do sega se žali na bolki vo kolenata. Inaku si e vesela,igra ,trca preku den ,ne pokazuva nikakvi znaci deka nešto ja boli. Ama odvreme navreme pred spienje,nekogas i vo son se budi so praćenje so bolki koi traat nekoi 15min i posle kako nisto da ne bilo.Citav po net deka e mozebi od rastenjeto ama sepak bi bila blagodarna ako spodelite vaše misleje.
     
  5. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Од растење е. Јас и со ортопедот се консултирав. Ме советуваше термофор или нешто топло да ставам, за да се смират болките. И гушкање :)
     
    На referentka и Pebeka им се допаѓа ова.
  6. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Fala ti na odgovorot :)Se nadevam deka e od rastot i kaj nas,ke sledam,ako ne odime na pregled.Se sekavas kolku posle kolku vreme prekinaa bolkite(mislam po eden mesec,godina)?
     
  7. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.378
    Допаѓања:
    34.165
    Пол:
    Женски
    Не прекинаа. Сеуште има. Се појавуваат од време на време и траат по неколку дена. Докторката ми рече дека до 12 години може да имаат болки :( само поголеми се, па подруго е.
     
    На referentka и Pebeka им се допаѓа ова.
  8. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Дали знаете каде може да најдам некои влажни марамици за очи? Биле антибактериски и се користеле за чистење при бактерија во очите. Докторката ми ги кажа, ама во Зегин и Еурофарм немаат.
     
  9. babyane18

    babyane18 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 октомври 2012
    Пораки:
    368
    Допаѓања:
    462
    Пол:
    Женски
    Незнам каде да го поставам прашањево.
    Ќерка ми е на воздраст од 4 ипол години, во последен периот само плаче по мене и вика многу те сакам, со мене сака да спие навечер, сабајле не сакаше никако да оди во градинка бес мене, морав да ја однесам јас, на мм му вика бегај не те сакам тебе, мама ја сакам. Имаме бебе од 7 месеца и до сега не покажа никаква љубомора, но овие 2 недели само вика остај ја он нека ја чува, за мм. Што може да е во прашање? Што да преземам?
     
  10. Selest

    Selest Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2017
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    1.445
    Пол:
    Женски
    Можда и е период или доживеала некоја траума. Секое дете има вакви испади ќе поинат биди без грижа. Само гледај повеќе да и обрнуваш внимание да не се осети запоставено,мислам дека несвесно поради грижа на малото несвесно си дозволила така да се почувствува. Бебчето секако е мало тоа нема ни да памти што и како било. Гледај колку можеш да бидеш повеќе со неа. Ако си во можност остави го помалото со сопругот а со поголемата појдете сами на прошетка,во слаткарница, читајте,цртајте заедно...Нешто што ја прави најмногу среќна. Можеш да и даваш обврски околу малата за и таа да се осети како повозрасна дада.
    А за ова што не се деле од тебе мислам дека е во страв да не те превземе бебето па таа да биде втора.

    Седнете и двете и разговарај со неа како да е возрасна. Ќе и објасниш дека мама секогаш не е слободна и дека некогаш тато мора да ја носи во градинка.
     
    На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имам прашано, но не ми одговориле. Покачени лимфоцити во крвна слика што укажуваат? Нонстоп покачени?
     
  12. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    Нон стоп има некоја инфекција. Мајка ми го вика жариште. Додека не се открие и излечи го паѓа имунитетот.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Не се леукоцитите за тоа? Тоа ме буни, знам при жариште тие рипаат, а тие мирни му се, црп мирно. До душа имаме проблем, неоткриен сеуште, може да е од тоа, само дека другиве мирни ме буни..

    И некој во коагулација да не се разбира да прашам нешто...
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  14. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.459
    Допаѓања:
    27.199
    Пол:
    Женски
    Лимфоцитите се всушност леукоцити, односно постојат повеќе типови на леукоцити. Различните видови на леукоцити може да укажуваат на различни проблеми (пример едни се борат со вируси, други со бактерии, трети се покачуваат кога телото се бори со нешто ама не се знае што и слично). Не сум лекар ама мене вака ми објасни педијатарот ендап кога малиот беше болен па заклучи дека има бактерија по високо црп и некој од облиците на леукоцити (брисот после покажа дека е во право). Сега последно кога имаше вирус имаше покачено црп ама се од леукоцитите (тие посебните) беше мирно па рече вирус е некој и така и беше.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.193
    Допаѓања:
    123.819
    Мариц, мислам ти треба некој добар искусен доктор.

    Кога мојата беше 8 дена, еден доктор у детска клиника само виде крвна слика и знаеше дека има срцев проблем. После кога им кажував на докторите како се открил проблемот беа изненадени како дознавме. Оти на слушалки не се слушаше и ехото потврди.

    Паскалов на пример, од далеку знае бактерија и која е. Без кс. Кс му треба за да се потврди.

    Анестезиологот кај мајка ми од кс ми рече за 2 дена ке добиеш менструација. Собери ги сите кс и оди по октори.
     
    На TutiFuti, mal.ecka и mariz им се допаѓа ова.
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Море низ цела клиника сум, а предтоа акав по приватни, Систина, Жан Митрев, кај приватни доктори кои работат сами... не следат, гледаат крвни слики куп доктори. На Хирургија, на детско гастро и на радиологија до сега го гледале, никој неможе да заклучи што е работава. Едни ме убедуваат оди во Странство, други ми викаат дека исто ке биде и таму, сме имале тука искусни доктори, нема кој детски гастроентерохепатолог не го виде. Само сметаат дека не е нешто страшно и итно, дека крвта не паѓала премногу. Моментално е со 10 хемоглобин, 4ка железо, а исхраната му е одлична..
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Мајки нешто да прашам... Малиов ми е малку истрауматизиран мислам од лекари, доктори, болници и боцкања. Едно месец дена вика цело време: мене никој не ме сака. Недај боже да го искарам малку, лее солзи и си оди во соба и исто така вика. Денес најново нешто што ме запрепасти, дојде и од нигде никаде ми рече: Нас ти нема да не чуваш веќе, нова мајка ке си купиме. А па ако некој му спомне градинка, вика се дере дека не сакал да оди, мама дома ке го чувала. Многу е нервозен, со деца е станат нервозен многу, на лекар седеше многу мирно, а сега за обичен преглед се ака од земја, вриска, се тегне. Скоро на забар бевме, таму па мирно седеше... Ова резултат е што седи со мене дома или од болниците? Нешто погрешно ли правам или нервозата му е од другово? :(
     
    На M&M му/ѝ се допаѓа ова.
  18. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мариз исто и мојата во последно време вика дека никој не ја сака. И на мене и на мм ни паѓа многу тешко кога ќе ни каже и се прашуваме од кај па сега и текна такво нешто. И плаче липа кога го кажува тоа. Пред 2 дена се случи последен пат, ја гушнав, оставив да се исплаче и кога се смири ја прашав зошто така мисли. Ми раскажа дека некое дете ја плукало и туркало во градинка. И реков дека ќе зборам со учителката и ќе и кажам да ја пази повеќе. Одма се смири и се насмеа. Јас мислам дека, лично за мојата дека преку ден доживува нешто во градинка, а она е многу чувствителна и тоа го држи во себе. После дома ког аќе и текне има такви изливи :). Пишував и дека децата ја удираат, буткаат и тоа и пред мене се случува а она само се трга, не враќа и затоа и може така размислува дека никој не ја сака. Но јас и кажувам и дека немора сите да ја сакаат, мама, тато и ќе набројам некои другарки што стварно ја сакаат и дека е тоа доволно. За сега има ефект, се смирува и ме гушка најсилно кога и зборам так а:inlove:
    Иначе гуглав на оваа тема и ми искочија статии дека овој проблем се јавува обично накај 7ма година кај децата, а еве моево и твоево уште порано го доживуваат ова :|
     
    На azelea и mariz им се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.553
    Допаѓања:
    72.392
    Пол:
    Женски
    Јас кога рече еднаш така го прашав кој му вика така и ми рече другарка му така му рекла, има другарче блиско ептен што често се дружат, ама не верувам па тоа така да рекло... Го гушкам, му зборам дека го сакам и дека и мама, тато, баба, дедо, сестра му, и така набројувам кој се го сака. Кој и да му рече нешто лошо, да го подкара одма тоа го вика, солзи, па загреотка и си оди дури и во соби се крие, или ако сме на друго место знае од маса да се пикне, позади врата, на кревет со лице надоле да легне... :( од мал е до душа чувствителен, не знае да врати, не се брани и брзо се навредува, но овие зборови тешки се, а се почесто тоа го кажува... Се надевам ке помине кога ке го поминеме и периодов со болници..
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Мое мислење е дека тоа што го кажува нема врска со оболници. Затоа и ти пишав. Знам дека ти е тешко, но немој да си ствараш грижа на совест и да се нервираш дека ради болниците така мисли. Дете е, сама викаш чувствителен е и ти кажал дека детето така му рекло. Тебе не ти се верува но јас би ти рекла да му веруваш. Деца се кажуваат се и сешто :) И јас не и верував за многу работи но потоа се увирев дека се што си кажува е вистина. Не знаат да лажат они за вакви работи. Иста ситуација еве и твојот не тепа и не знае да врати и да се одбрани :) Скоро сум убедена дека и причината е иста за ситуацијата, односно дека некое детенце го натажило. Навикнати се на љубов, мојава ретко и ја караме. Се со убаво се збори и затоа не може да поднесе некој да и каже нешто “неубаво“. Со помин нека ви е, се надевам ќе завршите со болници веќе :hug:
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.