1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

  1. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    @mariz Мојов така прави, кога е желен за внимание, да биде центар пажња.
    Периодов е страшно инаетлив, ми се спротивставува, не слуша што кажувам( дека е скоро цел ден со мене) па кога навечер го,,кодошам,, на татко му, тогаш така поемоционален е :)
    Мислам дека на оваа возраст, многу му влијае околината, учат од повозрасните а и сакаат да бидат доминантни. Барем во нашиот случај.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.219
    Допаѓања:
    124.236
    Што правите со инатот на децата?
    Мојата уште нема 3, ама да прашам. Она мора да се облече како она што сака, мора да пие у чашаона да ја одбере, мора да јаде у чинија која она ќе речи, мора да влезе со мене во веце... значи за се се плаче. За се. Да ја оставам да плаче и да не јаде, ако не е у нејзиното чиниче? Да ја оставам да не пие?

    Ме слуша кога објаснувам, сфаќа, вика да, добро, и пак по нејзино. Ко снаа и свекрва сме
     
    На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
  3. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    5.306
    Пол:
    Женски

    И кај нас оваа фаза беше и сеуште е присутна, но постепено се губи, близу три и пол е. Е сега е потребен добар ,, аргумент,, и некоја средина меѓу тоа што таа сака и она што може, со мала доза на филозофија малку прилагодена за детска возраст дека нема во животот се што ќе се посака, ама се успева. Нервира фазава, кај нас имаме две чаши ист модел, еднава (новава) и е поактуелна, облеката што помалку шари толку подобро, па и го следиме стилот. Е сега проблем, не сакала на вц школка со адаптер, туку без...:o Некогаш ќе попуштиш во интерес на нахранување,пиење, спиење, некоја облека ќе биде почесто носена, но постепено ќе попушти. Објаснувај и понатаму, ќе видиш како за некое време ќе усвојува. Кај нас, спротивното од кажаното го правеше. Сега и објаснуваме и многу повеќе разбира, иако е потребно уште малку да се надмине инаетот.
     
    На TutiFuti, Lolipop23 и Cka им се допаѓа ова.
  4. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    доколку сега ти ја слушаш неа место таа тебе понатаму ќе си имате проблеми. Ќе мисли дека таа е главна и дека секогаш ама баш секогаш треба да е по нејзино.
     
    На Cka му/ѝ се допаѓа ова.
  5. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    27.710
    Пол:
    Женски
    И мојот нема три години уште ама веќе почнува да сака се да е по негово. Исто е со плачки и лутење. Некогаш ако не ми е толку битно го пуштам да е по негово, некогаш нема попуштање па има плачки.
    Секаде читам различни совети и се тешам фаза е ќе помине.
     
    На Cka и BlackNight им се допаѓа ова.
  6. Pebeka

    Pebeka Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2014
    Пораки:
    263
    Допаѓања:
    1.405
    Isto I Kaj nas :)Malata e tri godini,dodeka e po nejzino se e vo red, edno Nema da e po nejzin keif i sleduvaat placki po ceel saat.Sekogas mora da bide oblecena kako ona sto saka,isto kosata,obuvki,hrana,tvrdoglava kako nikogas.Nekogas po nejzino,nekogas si plaka po saat,dva.Neznam kako ke bide,se nadevam deka e faza I ke pomine(vie me utesivte malku)Pozdrav majki. Da redaktiram deka novo isto me podlaznuva(sto poveke me zagrizuva) deka ja boli nesto.Obicno se slucuva Koga ke se isplaka I svati deka zgresila,pa na toj nacin da go opravda plakanjeto Bez potreba .
     
    На mariz, Cka и BlackNight им се допаѓа ова.
  7. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.371
    Пол:
    Женски
    Јас ја пуштав кога ја имаше таа фаза. Баш истото тоа што го опишуваш. Сѐ додека не е по опасност нештото, не гледам причина да не се облече како што замислила, или да пие од друга чаша јас што сакам итн. Се облекувала смешно, пиела од чаша за вино, јадела со наш прибор, место детски. Баш мислам дека децата со тоа стануваат посамостојни, покреативни и знаат што сакаат. Ама пак ќе потенцирам, сѐ додека тоа не претставува некаква опасност за нив. Инаку не, немам проблем со разгаленост, и понатаму ме слуша. Не гледам никаква причина да одат по наш шаблон ние како што сме замислиле. Инаку на темава, ако видите дете да се шета по јакна и сламен шешир во некој од трговскиве центри, ќерка ми е :tmi: :rofl:
     
    На Lianna Anna, BlackNight, snegulkata и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми често е со тренерки и сукња одозгора (facepalm)
    Уште не сме ја надминале скроз фазата.
     
    На snegulkata, M&M и NarCis@ им се допаѓа ова.
  9. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.371
    Пол:
    Женски
    Да ти кажам, ние го кркаме срамот, а не треба. Јас да видам така дете ќе ми биде слатко, нема да коментирам негативно. Ова зборам за уште кога немав деца, не ми беше чудно. А става гаќи над хулахопки за да биде како балерина? :lol:
     
    На marchi-cool, snegulkata, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Ахахаха, не :rofl:

    Искрено, ич не ми е срам, дете е. И јас кога ќе сретнам такво дете знам дека само одбрало гардероба :D
     
    На snegulkata, mariz и NarCis@ им се допаѓа ова.
  11. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    И мојот е ист. Не знам како да се справам искрено. Мм вика дека е разгален и го кара, јас не сум воопшто строга како родител сакам да го оставам да си ги поминува нормално фазите во растењето. Зборувам и јас објаснувам, ама на крај најчесто по негово е.

    Јас да прашам друго, дали од запек можно е да го боли мешето? Најчесто има тврда столица, темна, а пие многу вода, ама претежно јаде сува храна. Не сака многу супи, чорби, чај не ми пие, јогурт преку сила неколку пати ќе се напие. Ќе почнам со пробиотик денес, ама ми е чудно секое утро на мешето се жали и после поминува.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Боли, да. Барем мојов го болеше, за големиот зборам, секогаш кога немаше да оди по голема нужда неколку дена, се жалеше на болки во стомакот. Кога ќе се олеснеше, му поминуваше.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  13. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.903
    Допаѓања:
    135.217
    Пол:
    Женски
    На таа возраст околу 2-3г мислам нема дете што не прави драма околу облека. Синко мој не можев во тренерки да го облечам едно време, скоро пола година во градинка одеше исклучиво во фармерки, блузи бираше само со слика да се некоја, клот никако. Малово не можам во фустанче да го дотерам, она па е само во тренерки, едвај се намолуваме некаде кога одиме од што мене ми е мерак да ја дотерам, и тешко прифаќа нови парчиња гардероба. Фаза е ќе помине, големиов сега пак ич не мисли што ќе облече гледа само комотно да му е.
     
    На TutiFuti, mariz и NarCis@ им се допаѓа ова.
  14. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    На 1ипол годинка малиов има правено операција и тогаш правевме алерготестови на мислам 17 анестетици. Но некако чуден беше тестот, синко мал и мрдаше, брзински некако, капките испопаѓаа од раце... Ке не следува скоро уште една операција, да барам нови алерготестови или нема потреба? Ваљда иста анестезија ке прими (целосна треба), не ја менуваат?
     
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    :lol:
    46518822_401539857254158_4157029039694938112_n.jpg
     
    На JuLleE, TutiFuti, Kija94 и 11 други им се допаѓа ова.
  16. muchacha_a

    muchacha_a Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2015
    Пораки:
    1.236
    Допаѓања:
    14.580
    Пол:
    Женски
    Мајки син ми е 3.5 год.детево мое е премногу темпераментно.Активен е мн.По цел ден трча а најмногу рипа.По кревет по се.Ич не ме слуша.На сабајле бира сам облека.Не сака јас што му одберам.Ама сега со дедо му е друго.Јас оставам облека тој вика мирен е го облекувам за 5 мин.
    Е друго сакав да ви кажам.
    Уште не зборува читко убаво и јасно.Полесно му е да си ги кажува зборовите на негов јазик.Сега скоро почна да ја изговара ч,и убаво вика маче куче и зборовите што содржат ч.
    И ж исто.
    Или скратено ги кажува.Не вика продавач туку подабак или бабак.Или ете така ќе каже ека кака.И уште мн други зборови.И реков на матичната дали да го носам на логопед.Вика уште е мал.Да почекаме уште малку.
    А тоа беше пролета во мај.
    Онака се разбира знае.И во градинка сега учат песнички.Ама тој ди ја запомнува на негов начин ја пее.Ја кажува без сврзници да во на ...
    Дали ме разбирате.
    Дали е загрижувачко?
     
  17. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    27.710
    Пол:
    Женски
    @muchacha_a не е многу загрижувачки ама ќе му треба помош од логопед можеби понатаму. Гласовите не се проблем повеќе е што не користи сврзници. Има вежби ќе вежбате и ќе се среди.

    @mariz анестезиологот ќе ти каже за типот на анестезија. Некогаш и целосните се разликуваат во зависност од видот на интервенцијата. Со лесно на операција.

    Инаку мојот не облекува кошула никако. Тренерки му се прв избор ама сега се повеќе почна да сака само одредени тренерки не сите.
     
    На Nine25, mariz и muchacha_a им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.690
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    И првиот пат со мое инсистирање правевме... ке си барам сама пак да направиме ако не..
     
  19. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    Син ми е 4 год па инаетов кај него се поизразен е , не поминува :)
    За облека немаме проблем, обожава да е пред огледало, намирисан, со фризура, сатови, ланци златни, алки и сите пропратни тракатанци на него.
    Период е на капи, огромен фанатик на истите е,имаме многу и секое излегување сам одбира боја
    @kristina.k Мислам дека можно е да е и настинка/вирус. Неколку дена син ми се жалеше(претежно навечер) на болки во мешето, со почеста и покашеста столица. Кај нас само waya lgg се покажаа како најдобри за болки во мешето. Плус чај од нане инсистирав и диета малку.
     
    На muchacha_a и kristina.k им се допаѓа ова.
  20. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    да,ќе правиш нови тестови. Некогаш организмот се справува со алергијата и станува отпорен но некогаш станува на алергичен на нешто друго што претходно не бил.

    загрижувачки е кога на полни 5 години има проблем со изговарањето. Не е лошо да се посети логопед но без форсирање нервози и стресни ситуации
     
    Последна измена од модератор: 26 ноември 2018
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.