Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

 1. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.029
  Допаѓања:
  242.474
  Кај мене се појави други ,,проблеми,,:^)
  1.Непослушност
  2.Не знае да се заигра само

  1.Што ќе науми, мора да си оствари.Моето ,,НЕ,, неважи за неа.Понекогаш многу ме вади од такт, зашто сакам кога ќе речам НЕ тоа да значи НЕ.Како инает да ми води]:)

  2.Се заигруваше сама, сега не.Постојано ме бара да си играме.Мора да ми се додели некаква улога во незјините игри, па макар и сложувалка да реди:drunk:
   
  На TutiFuti и M&M им се допаѓа ова.
 2. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.067
  Допаѓања:
  52.398
  Пол:
  Женски
  Мене ми личи дека ќерка ти е многу забавна по ова што опиша :D
   
  На M&M и referentka им се допаѓа ова.
 3. alana

  alana Популарен член

  Се зачлени на:
  3 февруари 2013
  Пораки:
  1.179
  Допаѓања:
  3.317
  Пол:
  Женски
  Мучача и ние сме 3 и пол и одбегнува и мојава сврзници да користи пр: на, за ги кажува како А оти така и е полесно...ако и речам исправно да повтори цела реченица и се плетка јазикот...мислам со вежбање ќе се среди и со постојано повторување како треба исправно...инаку и јас само се двоумам да ја носам или не на логопед.Од буквите л неправилно ја кажува и р или ја пропушта...некогаш знае кај што има р зборот да го измени, а ако е на крај ја заменува со ф. И В и е од потешките.
  Вежбај го со по неколку зборови на ден..пр ај кажи жаба, кажи жирафа било кој збор ќе ти текне во моментот дури и со букви што убаво ги кажува.
  Инаку логопедите на овој принцип работат https://www.yumama.com/porodica/blo...-da-bi-oda-bila-voda-usvajanje-glasova-v.html
   
 4. muchacha_a

  muchacha_a Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2015
  Пораки:
  1.234
  Допаѓања:
  14.571
  Пол:
  Женски
  Да и мојот вика а коло на школо или а гигинка на градинка...на пример ж вика во жена желка а жаба вика лаба..ќе почекам уште малку па ќе видиме.дома му кажувам како вежбаме малку ама не ме слуша ич..
   
  На alana му/ѝ се допаѓа ова.
 5. iki26

  iki26 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2012
  Пораки:
  3.364
  Допаѓања:
  17.235
  Вака правеше и големата еден период,ама јас ја игнорирав.
  За во градинка ќе земев алишта што јас сметам дека се ОК, и соодветни за тој временски период.Таа сакаше само фустани да носи,а ладно беше надвор и немаше шанса.Плачеше,ама јас игнор,ја облекував во друго и пуштав na уoutube песни.ќ,и ќе заборавеше да плаче 8) Негодуваше, ама со песни ќе ја облечев брзински,и низ разговор ќе излезеше надвор.Овој период траеше 3-4 месеци додека се навикна,ама не попуштив ниту еднаш.
  За јадење исто.Песни или цртани на ТВ и брзински ќе ја наранев.
   
  На TutiFuti и muchacha_a им се допаѓа ова.
 6. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.800
  Допаѓања:
  9.490
  Пол:
  Женски
  мајки би сакала да слушнам ваше мислење. вчера учителката во градинка им дала на дечињата песнички да ги научат и да се спремаат за новогодишната приредба,ние дојдовме дома ја научивме тип топ песната весели среќни.... И одиме денес во градинка синко не сака воопшто да ја каже песната. Учителката ми објаснува и ми вика ако не е спремен не мора да учествува не тераме со сила но да знаеме делот да го дадеме на некое друго дете. Јас лично сакам да учествува на приредбата а гледам цело време низ дома само ја повторува песната но не знам како да реагирам. Дали би било глупаво доколку го откажеме учеството или подобро би било со разговор да го убедам?
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.943
  Допаѓања:
  118.856
  Пол:
  Женски
  Може се чува за приредбата :D
  Шегата настрана, прашај го зошто не ја кажува. Дали се плаши, дали се срами, дали сака да ја кажува пред публика? Не се сите деца исти. Мора да збориш со него, ако е над три години, ќе ти каже нешто, пробај да извлечеш повеќе. Ти сакаш да учествува на приредбата, ама дали тој сака? Дали разбира што значи тоа?
   
  На marchi-cool и karak им се допаѓа ова.
 8. bella.s

  bella.s Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  2.072
  Допаѓања:
  10.658
  Пол:
  Женски
  Мајки дали на 3 годишна возраст веќе треба да знаат да цртаат фигури..пример топка, звезда и такви некои едноставни предмети?.инаку е дома не е во градинка..
   
  На *Лорена* му/ѝ се допаѓа ова.
 9. *Лорена*

  *Лорена* Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 август 2017
  Пораки:
  575
  Допаѓања:
  4.394
  Пол:
  Женски
  Моето искуство вика не :) и мислам дека зависи и од детето доста. На пример малиот мој воопшто не е заинтересиран за цртање. Купивме секакви блокови, боенки, табли, водени боенки, креди, фломастери, креони, водени...ма се што може да ти падне на памет. Јас и татко му цртаме а тој петки ни става :doh:
  Едноставно не го интересира и крај. А уште од годинка и два месци шкртавме по табла дома. И се уште само линии чкрабаа. Еее ако на таблата му нацртам разни фигури и предмети па тој да ги поврзува, спарува и прави множества од нив тоа му е права забава и може да играме така цел саат.
  И покрај целата упорност и труд јас се откажав од тоа да го форсирам да црта. Не дека не ми е криво, посебно кога ги гледам ишкртаните ѕидови кај моите пријатели ама- со сила убавина не бива. И во група кога дечиња цртаат тој им ги селектира фломастерите по боја, им затвара капачиња, ги враќа по кутии...се, само не и да црта. Други афинитети има детето и тоа е.
   
  На zuto, Annath, Monella и 3 други им се допаѓа ова.
 10. JoyJoy

  JoyJoy Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 март 2017
  Пораки:
  1.494
  Допаѓања:
  4.762
  Пол:
  Женски
  Не не треба. На три години почнува да се развива правилното држење на молив во рака (дотогашп се држи со цела шака). Треба да знае да држи били како молив/боички и слично. Измеѓу три и четири треба да почне да црта крукчиња и слично ама не правилни. Дотогаш е ок и само да шкрта.

  И мојот на скоро три години ч не е заинтересиран да бои/црта. Во градинка црта, дома не. Ние цртаме тој вика браво и од време на време сака да шкрта ама не долго. Додуше и јас не сакам ич цртање нити ме бива, исто и маж ми па може и нема на кого да има уметничка душа. Во градинка кога гледам цртежи (само бојат не цртаат) има многу поуспешни од него а помлади, ама он е прв за песнички кажување и општо „филозофирање“ така што секое дете со свои афинитети.
   
  На Annath, karak и bella.s им се допаѓа ова.
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  9.029
  Допаѓања:
  242.474
  И јас мислам НЕ.
  Ние имаме скоро 4 години и дури сега гледам дека почнува интересот за боење и за геометриски фигури.
  Мали се на 3 години.
   
  На NarCis@, Annath, karak и 3 други им се допаѓа ова.
 12. bella.s

  bella.s Популарен член

  Се зачлени на:
  27 август 2013
  Пораки:
  2.072
  Допаѓања:
  10.658
  Пол:
  Женски
  Ние вчера бевме кај педијатарот и и даде некои вежби да види како се развива, и даде лист и пенкало да нацрта сонце, и круг..круг нацрта но тоа е единственото што знае, сака да чкртка да пишува амо тоа се некои нејзини чкртки и фигури..па си помислив дали е во ред што не знае да црта..нај веројатно само од себе си доаѓа и тој дел..
   
  На karak му/ѝ се допаѓа ова.
 13. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.800
  Допаѓања:
  9.490
  Пол:
  Женски
  му било срам и страв. Не го форсирам. Ќе има и други приредби,овојпат ќе бидеме во публиката барем ќе знае што се дешава за време на приредбите. Инаку 5 години има.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 14. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  4.189
  Допаѓања:
  93.371
  Дали ако на 5 ти ден од антбиотикот направам брис, резултатот ќе биде негативен?
   
 15. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.800
  Допаѓања:
  9.490
  Пол:
  Женски
  терапијата со антибиотици трае од 5 до 7 дена што значи дека успеале во своето дејство. Доколку бактеријата не е целосно уништена на брис ќе покаже позитивен
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.183
  Допаѓања:
  24.645
  Пол:
  Женски
  Ако даваш антибиотик по антибиограм уште на 3ти ден треба да е негативен.
  Ако е позитивен значи антибиотикот не е соодветен.
   
  На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
 17. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  3.713
  Допаѓања:
  17.002
  Пол:
  Женски
  Здраво мајки. Не знам дали да прашам тука или во темата за дерматит, ама не сум сигурна дека е тоа. Знаете дека имаше од многу мал, имам доста пишувано во таа тема, за конечно летото да се изгуби целосно. Е сега веќе подолг период се случува малиот да ги трие очите, се чеша на кожата и на светло гледам дека има ситни зрнца како песок и на допир се чувствуваат. Почна и лицето да се воспалува пак, а ова со очите особено се случува ако сме надвор. Дали е можно од загадениот воздух да е, дали има некоја промена на лицето кај вашите деца? Што да му ставам под очи, со оглед на тоа што е нежна кожата таму и ми е страв да ги ставам кремите за дерматит? Инаку да спомнам дека не верувам да е инфекција на очи, нема секрет или црвенило ништо внатре.
   
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.943
  Допаѓања:
  118.856
  Пол:
  Женски
  Оди на офталмолог, да не е алергија. Иначе можно е од воздухот да е :( Кај големиов мој така е, ги трие, ги чеша очите и трепка многу, ама нема зрнца на кожата, нема промени. Користиме Патанол капки, од нив состојбата се подобрува. Ама на своја рака не ги земај.
   
 19. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.118
  Допаѓања:
  4.870
  nie imavme problem od premnogu vreme na klima se greeme na nea I mu se sushea ocinjata. Stavavme vestacki kapki solzi se sredi
   
 20. No Makeup

  No Makeup Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  739
  Пол:
  Женски
  Ајде некоја ако може да ме посоветува,памет немам веќеЌере откако наполни 3,целосно се смени ама баш во се. Јадеше готвено,сега не сака ни да погледне. Овошје и зеленчук ни да го смисли. Не знам на каков начин не пробав,од очај и кашичка бебешка и купив,ништо.Ставав памперс за спиење,сега одбива,а и не мокри. Дури и преку ден не мокри,и пие помалку вода. Немирно спие,мн е чувствителна од се се плаши, и во друштво не се игра. Очајна сум Не знам како да допрам до неа,за јадење пак да не зборам...А,да и нервозно ги тресе нозете,како мм