Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

 1. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.067
  Допаѓања:
  52.398
  Пол:
  Женски
  Оди во градинка? А за тресењето нозе, тоа што гледа, тоа имитира.
   
 2. No Makeup

  No Makeup Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јуни 2017
  Пораки:
  193
  Допаѓања:
  739
  Пол:
  Женски
  Не ,не оди мн е приврзана за мене. Заборавив да спомнам дека па се врати на цуцлата и кога и ја фрлив страшно беше.
   
 3. marchi-cool

  marchi-cool Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  4.800
  Допаѓања:
  9.490
  Пол:
  Женски
  за јадењето исти сме. Дури од 2ипол години престана да јаде готвено а сега сме 5год и џабе ни е се. И во градинка не јаде. Додуша таму не се ни трудат и замараат дали и кој јаде. Длабоко се надевам дека некогаш нешто ќе се смени со исхраната. За немирното спиење е период и ќе се смени истиот проблем го имавме. Само што нас летно време не фати. во период е каде што и се јавуваат чуства па така да ќе чуствува лутина страв... Само трпение и разговор. И треба чуство на сигурност во овој период. После 4та година поопуштено ќе биде
   
  На No Makeup му/ѝ се допаѓа ова.
 4. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.625
  Допаѓања:
  16.625
  Пол:
  Женски
  Мајки, да не има некој вирус со болки во меше и покачена тт? Колку трае?
   
 5. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.215
  Допаѓања:
  21.233
  Кај нас еден ден. Повраќаше, се жалеше на болки во грбот и мешето. Качи температура околу 38.
   
 6. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.625
  Допаѓања:
  16.625
  Пол:
  Женски
  Исто еве, има и кашеста столица но не честа.
  Проблем кај нас е само тт, омалаксува и после 37.5 а веќе на 38 морам да дадам сируп инаку страшно е :(
   
 7. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.625
  Допаѓања:
  16.625
  Пол:
  Женски
  Мајки, да прашам тука зошто матичната заминала странство.
  дали се случило после стомачен вирус децата помалку да мократ?
  Значи, течности пие во изобилие, исто и чај од нане, почна и да јаде, ама слабо мокри.
  Има некаква врска?
   
 8. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  14.943
  Допаѓања:
  118.855
  Пол:
  Женски
  После стомачен вирус кој вообичаено е проследен со поголем степен на дехидратација, нормално е детето послабо да мокри. Му треба време на организмот да ги надокнади изгубените течности. Особено ако имало и покачена телесна температура придружена со пролив и повраќање. Следи ситуација, ќе се нормализира за брзо, верувам.
   
  На Lolipop23 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.067
  Допаѓања:
  52.398
  Пол:
  Женски
  Мојата многу слабо мокреше, 2-3 дена најмногу. И тоа темна урина и по малку. Форсирај колку можеш течности и прати ситуација. Би требало за брзо да се среди.
   
 10. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.183
  Допаѓања:
  24.645
  Пол:
  Женски
  Мора да рехидрира телото, изгубило вода од сите клетки, треба да се врати во нормала.
  Сега не знам колку време поминало од последните симптоми на вирусот, ако одамна завршиле а детето уште не мокри тогаш треба да се види да не е нешто друго во прашање, уринарна инфекција, па да го пече и затоа да ја задржува урината.
   
 11. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.625
  Допаѓања:
  16.625
  Пол:
  Женски
  @NarCis@ @Lolipop23 Ви благодарам мајки, од вчера послабо мокри ама и вчера еднаш-два пати поврати. Денес е далеку подобар, само пак слабо мокри и еднаш има повратено.
  Течности пие во изобилие, само вода и чај како што напоменав.
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.183
  Допаѓања:
  24.645
  Пол:
  Женски
  Штом уште повраќа тогаш нормално е да малку да мокри, дури неколку дена откако ќе поминат симптомите и телото ќе се рехидрира ќе почне да се враќа во нормала.
  Добро е што внесува течности, со помин нека е. :hug:
   
  На LaDyDoLl и NarCis@ им се допаѓа ова.
 13. An-na

  An-na Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.094
  Допаѓања:
  19.472
  Пол:
  Женски
  Мајки, знаете ли каде се продаваат посебно пантолони за снег за деца? Секаде има комплети, а не сакам јакна.
   
  Последна измена: 17 декември 2018
 14. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.774
  Допаѓања:
  36.440
  Пол:
  Женски
  Во Софиленд.
   
  На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
 15. wannaBeMomma

  wannaBeMomma Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 декември 2013
  Пораки:
  6.300
  Допаѓања:
  33.692
  Kaj se naoga?
   
 16. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.774
  Допаѓања:
  36.440
  Пол:
  Женски
  Има еден во Гтц во пролазот до Виктор Шевињон, а другиот е во Лептокарија (и поголем избор имаат) во претпоследен ред.
   
  На wannaBeMomma му/ѝ се допаѓа ова.
 17. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.215
  Допаѓања:
  21.233
  Исто и во Бамбисимо се продаваше само долен дел.
   
  На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
 18. An-na

  An-na Популарен член

  Се зачлени на:
  9 септември 2011
  Пораки:
  3.094
  Допаѓања:
  19.472
  Пол:
  Женски
  @Kitten @zuto а има поголеми бројчиња? Како за 4 и пол години? Се што гледав низ локалниве дуќанчиња е до 3 години.
   
  На zuto му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.774
  Допаѓања:
  36.440
  Пол:
  Женски
  Имаат да, можеш и да се јавиш кај нив во дуќан да ти кажат во кој да отидете, каде има бројче.
   
  На zuto и An-na им се допаѓа ова.
 20. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.760
  Допаѓања:
  62.008
  Пол:
  Женски
  Мислава ми е во глава, па да си прашам тука... Тромбоцитите на синко пред некој ден беа 511, (реф граници од клиника се 150-400, секогаш околу 250-300 му биле, имам едно 20 крвни слики од годинава, на сите му се макс 300), па некако немам убаво чувство и сакам да повторам за брзо крвна слика, или не е страшно?