Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

 1. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  5.165
  Допаѓања:
  61.900
  Пие ли некакви лекови? Може од нив да е, плус може не пие вода доволно.
   
 2. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.760
  Допаѓања:
  62.008
  Пол:
  Женски
  Не пие лекови, вода пие. Ке проверам во пон пак, но од прсте.
   
 3. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  18.929
  Допаѓања:
  94.500
  Имај предвид од прсте секако ќе се покачени.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 4. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.760
  Допаѓања:
  62.008
  Пол:
  Женски
  До сега не биле, макс 300, волку никогаш не биле, имам едно 20 крвни слики од последниве месеци и од вена и од прст. Само на клиника боцкан со тие реф граници. Ова од вена беше последниот пат и ме зачуди, прв пат така високи, а 7-10тина дена немав видено крв во столицата, па си увртев во глава дека му се згрутчува нешто (facepalm)
  Инаку одвај извадија и од вена, преташе мрдаше вриштеше (секогаш е вака, но последниов пат ја крена клиника во вис) и се стегаше премногу, може од тоа нешто да е?
   
 5. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  1.608
  Допаѓања:
  56.939
  Пол:
  Женски
  Самото претање,плачење и отпорот кое го дало детето може да влијае на начинот на кој е земена крвта па затоа може има отстапки во резултатите и побргу коагулирала. Не се страшни 511. За неколку дена повторете повторно. И добро би било од вена, од прсте побргу коагулира и почесто може да излаже дека се покачени вредностите.
  Траума им е зимањето на крв, но тоа е. Некако да скренете внимание и да се земе крв. Колкаво е детето?
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 6. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.760
  Допаѓања:
  62.008
  Пол:
  Женски
  3ипол годинки е. Имаме проблем и се ми се увртува во глава дека е поврзано со тоа. Има крв во столицата со месеци, многу испитувања и снимања имаме правено, но се излегува добро, а упорно го има проблемот. Колоноскопија најдобро би кажала што е, а тоа никако да ни се нафатат. Не сме биле итен случај и на секое одложуваат и се некои нови испитувања правиме... Има и анемија во организмот, ниско железо, феритин, ниско mcv, mch, mchc, додека хемоглобинот не паѓа премногу и оди горе доле, па докторкава затоа не се плаши, ама јас се плашам, не е мала работа крвта во столицата, па и сјајна да му е крвната слика..
   
  На M&M и Alishan30 им се допаѓа ова.
 7. Alishan30

  Alishan30 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јуни 2018
  Пораки:
  1.608
  Допаѓања:
  56.939
  Пол:
  Женски
  Во право си и фала ти на убавиот и конкретен одговор. Се е така како што ви кажала матичната. Кај мали дечиња и фисура можно е да се направи па така повремено да крвари. Има ли детенцето нередовна или поцврста столица?
  Хирурзите не препорачуваат колоноскопија.обично го следат детето на контроли на неколку месеци и тоа само си се санира.
  Копрокултури и измет за паразити претпоставувам сте испитале?
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 8. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.760
  Допаѓања:
  62.008
  Пол:
  Женски
  Нормална му е столицата, дури и потечна од што треба е некогаш, слузава. Ова трае од Април (највидливо од тогаш, но анемијата е од тогаш, па може и пред тоа да имал крв, а да не сме приметиле.. зашто на шоља какаше, на бришење нема крв, само во столицата). Имаме правено и сцитиграфија (со контраст снимен), а и иригографија (со бариум и воздух го полнеа цревото и го снимаа). Само на сцитиграфијата имаше преголема задршка на констрастот низ цело црево што укажувало дека има некоја состојба во цревата... бараа мекелов дивертикулум, тоа немало, океј било. Е сега ако е ептен помала фисура и некаде повисоко, зашто и на Хирургија е гледан 3 пати (со една пластична направа), од позади нема ништо. Или некој полип да е... Каки имам оставено за се и сешто по 3,4,5 пати, чисто е се... Не да е истрауматизиран, кога ке стигнеме на рампа на Клиника веќе плаче и вика не сакам да ме боцкаат.. А многу чудно, нема стварно секогаш крв, бар како што гледам, знае да има 10 дена, 10 да нема, ден да има, ден да нема. Еве немаше 10тина дена, сега три дена пак има.. :( Крварењето не е страшно премногу, како желирана крв е, можам да ја извадам од каките, како парченца. Незнам веќе што да правам, само да чекам ли... Сега од Ману чекам резз, за анемијата проверуваат нешто..

  Инаку и окултно направив деновиве кога немаше видлива крв, испадна позитивно, но ден после тоа почна да има крв..
   
 9. nadelinka

  nadelinka Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јули 2012
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  239
  Мајки дајте препорака за Д Витамин за 4,5 годишно дете. Знам за вигантол и Д3, ама ако имате некое друго ве молам пишете.

  Благодарам.
   
 10. Monella

  Monella Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2013
  Пораки:
  1.480
  Допаѓања:
  23.257
  IMG_20181224_180707.jpg
  Јас моментално ги давам овие по препорака на лекар.
  @nadelinka инаку имаме 4 год.
   
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.760
  Допаѓања:
  62.008
  Пол:
  Женски
  Има и перли на др.Лео, ако сака да пие такви... А + Д3 се
   
  На Miss.Sweet му/ѝ се допаѓа ова.
 12. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.760
  Допаѓања:
  62.008
  Пол:
  Женски
  Да не ги користи некој масло од семки од Грејпфрут од Зегин? Се зафркнав тие ги купив, а друга фирма требаше... од другава фирма е концентирано и по две капки се дава.. а овие од Зегин пишува 10-30 капки по три пати дневно и поима немам колку да му давам...
   
 13. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.774
  Допаѓања:
  36.440
  Пол:
  Женски
  Мислам дека и јас еднаш се зафркна со нив. Ај поубаво прочитај, да не беа од грејпфрут а не од семките? Како така да ме држи сеќавање. Но ич неможам да се сетам што направивме со нив, важно не ги користевме зашто беа горчливи.
  Да пробаш да ги вратиш ако чуваш сметка? :?:
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 14. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.760
  Допаѓања:
  62.008
  Пол:
  Женски
  Пишува масло од семки од грејпфрут и Перикард (пулпа и кора) од грејпфрут... Ги отворив више... им дадов и на двајцата, се мрштеа, ама одма по тоа им дадов вит Ц (капки се слатко кисели), па помина некако.. Ке им помогнам и јас... ке ги испиеме побрзо, па ке земеме од другите, од Еурофарм биле тие..
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 15. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.118
  Допаѓања:
  4.870
  na taa vozrast samo d3 e dovolno osven Ako nemas preporaka od pedijatar. Iskreno ne pravi dopoonitelen troshok. Veke od 5+ mozes + omega
   
  На nadelinka му/ѝ се допаѓа ова.
 16. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.001
  Допаѓања:
  10.828
  Пол:
  Женски
  Покачени тромоцити од што може да е.? Оперирана е пред 20ден но резултатите од денес 347 и пред 20дена 217 и беа
  Секако ке одиме за ск пак но чекаме уште едни резз па, сакав да слушнам мислење ако некој знае дали е нормално?
   
 17. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.625
  Допаѓања:
  16.625
  Пол:
  Женски
  Владее ли некој вирус пак?
  Од еден се спасивме, закачивме друг.
  Дете еве веќе трет ден е со тт која не е константна, качува до 38, одвреме навреме но цело време сум на штрек. Денес почна и да кашла, ама баш буквално како куче.
  Матичната го виде, вели дека грлото е потполно чисто, на гради исто, само вирус е.
   
 18. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.183
  Допаѓања:
  24.645
  Пол:
  Женски
  Нормално е да се покачени тромбоцитите по операција, тие помагаат во зараснување на раните. Вам иако ви се покачени пак се во границите на нормала.
   
  На LiliBoz му/ѝ се допаѓа ова.
 19. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.067
  Допаѓања:
  52.398
  Пол:
  Женски
  Има. Ние сите го закачивме, а јас им го донесов. Баш како кучиња кашламе, и плус ларингит имаме. Температура, нешто лајт децава, ама ништо страшно. Ама кашлицата е ужасна.
   
  На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.625
  Допаѓања:
  16.625
  Пол:
  Женски
  Тоа ме плаши, еве падна и втора жртва, мм.
  Матичната вика нема шанса да дадам атб на ваква слика.
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.