1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

  1. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.383
    Пол:
    Женски
    Нема антибиотик. И јас денес бев, само ми препиша нешто за јакнење имунитет при вируси и тоа. Вика антибиотик за џабе ќе пиеш. Е децава на антибиотик се, ама тие и вирус и бактериска инфекција, да посакаш да се фрлиш од Џеваир (facepalm)
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.198
    Пол:
    Женски
    Со помин кај сите.
    Веќе едвај чекам да заврши годинава, секоја година веќе навика ни стана болни да ја испраќаме :)
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  3. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @Lolipop23 ти благодарам
    А Д-димери и беа после операција 440 прима клексани 16има примамо а Д-димери сега и се 420 дали е нормално толку бавно да се намалуваат
    Ако знаеш да ми одговориш бидејки навистина сум премногу загрижена
     
  4. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.297
    Пол:
    Женски
    Д димерите исто е нормално да се покачени после операција. До колку ќе одат тоа зависи и каква е операцијата, колкава е раната, на кој дел од телото е операцијата (при зафати на периферните делови од телото се помали вредностите, додека при зафатите на абдоменот поголеми). Тие се создаваат кога веќе коагулумот (засирената крв) почнува да се распаѓа и мислам дека достигнуваат максимум на 7от ден после операцијата, а потоа почнуваат да се намалуваат. После 3 недели треба да се вратат во нормала.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  5. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.198
    Пол:
    Женски
    @NarCis@ колку ли дена траеше кај малите овој ,,кучешки,, вирус?
    Ум веќе немам во глава. На секои 7-8 ч качува тт, пропратно со суво кашлање.
    Ептен се грижам, црп негативно, к.слика супер, се е во мирување а тт не сака да прекине.
     
  6. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.297
    Допаѓања:
    37.950
    Пол:
    Женски
    @LaDyDoLl една недела траеше кај дете од другарка. Температура спушташе па креваше многу висока, прими и дексазон за кашлицата од што беше јака. Од шлајмот им кажаа дека крева, инхалираа подолго време, а исто крвна слика мислам во ред беше. Ќе помине.
    Многу се издржливи вирусите во последно време, мутирани и подолго траат, мене цела недела ме држеше со омалаксаност и засипнат глас.
     
  7. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.383
    Пол:
    Женски
    Уште трае. Големава е на инхалации и е да речам, најдобра. Јас и мм, така-така, а бебево опструкција направи. Лош вирус, многу лош.
     
    На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
  8. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.217
    Допаѓања:
    30.198
    Пол:
    Женски
    Мојов знае два три пати во ден обилно да поврати шлајм, така му е подобро и не кашла многу. Ама од оваа тт веќе и желудник надразнив и никаков мир немам.
    Правам и јас инхалации, матичната рече доволно е со физиолошки, во аптека ми нудеа вентолин, ама матичната вика ќе се среди вака.
    Фала ви мајки @NarCis@ @kristina.k :hug:
     
    На NarCis@ и kristina.k им се допаѓа ова.
  9. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Дали некој имал искуство со тромбофилија кај дете..?
    Дали е нешто опасно и за цел живот или се лечи
    Сеуште не е точно утврдено но првичните сомнежи се за тоа
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Повеќе или помалку сите кои сме имале проблем со забременување сме излегле со тромбофилија. Некоја посебна мака не сме виделе. Треба само редовен внес на б12 и фолати (во метил формат). Аспирин не знам дали може дете, ама и тоа е дел од терапијата.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Чај од диво оригано од кога може да се дава? Го земав за мене, а гледам за доста работи е добар, па сакам да дадам на синчето кое е 3г и 9м.
     
  12. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.482
    Допаѓања:
    15.373
    Можеш да му даваш,ама пази многу е јак,има остар мирис и вкус па види дали ќе ти го пие,инаку дивото оригано е одлично за имунитет.
     
    На referentka и mariz им се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.697
    Допаѓања:
    72.592
    Пол:
    Женски
    Да видов и за цревата дека е добро, па затоа сакам да му дадам по малку.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  14. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.383
    Пол:
    Женски
    Види ги и капките. Тие секако треба наеднаш да се испијат, можеш со сок измешани. Прашај во аптека дали може да му ги даваш.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  15. zuto

    zuto Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 јануари 2014
    Пораки:
    3.856
    Допаѓања:
    28.387
    Капките мислам се многу јаки за толку мало дете. Мене душава ми гори само од една капка-две. Ама нека си праша мариз соодветно лице за секој случај. Инаку многу сум задоволна од капките јас.
     
    На azelea, mariz и NarCis@ им се допаѓа ова.
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.383
    Пол:
    Женски
    Јаки се изгор, ама еден колега ги даваше на детето. Ама ич не ми текнува која возраст беше. Затоа реков нека праша.
     
    На azelea, mariz и zuto им се допаѓа ова.
  17. pretty7

    pretty7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јануари 2018
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    15
    Пол:
    Женски
    Здраво мамички.. имам дете скоро 5 години за некој месец.. Не оди во градинка. е сега прашањето ми е дали вашите деца што се на возраст како моево знаат да пишуваат нешто, букви, бројки, линии прави, коси или сеуште е рано? Бидејќи моево дете несака ни да бои ни да црта буквално ништо, со сила се тераме 10тина минути да земе да бои нешто или да црта. Од пишување знае само неговото име да си го напише, тоа успеавме да се научиме. Знае да брои до 20, боите ги знае и на англиски ги знае и на македонски исто и брои на англиски до 10 и мн зборчиња знае на англиски, линиите незнае да ги пишува ги пишува непрецизно и како и да не се ни труди да ги научи, неможе вниманието да му остане на тоа воопшто не го ни интересира. А паметно е бргу памти се песнички знае, со компјутери телефони такви работи да не ни спомнувам се знае, англиски како што напоменав знае многу зборови и реченици и знае и да ги преведе на македонски, и песнички знае на англиски исто така? Ама ме плаши мене ова што незнае да бои убаво ни да црта ни да пишува? Дали мислите дека е рано за паника или во право сум што паничам? И некоја идеја нешто како да го натерам вниманието да му е кон боење, пишување?
     
  18. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.605
    Допаѓања:
    170.383
    Пол:
    Женски
    Ќерка ми е помала од твоето, ама интерес за боење, цртање и пишување пројави во градинка кога ги гледаше другите деца. Дома ретко со мене нешто ќе пофатеше, најчесто сама си боев :)
     
  19. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Многу зависи од детето. Мислам дека женските деца повеќе се по боење и такви работи од машките на таа возраст. Не е правило ама од тоа што гледав околу мене.
    Инаку, син ми не знаеше на таа возраст да пишува букви, ниту го форсирав. Мислам имавме сложувалка со азбука, па така ако некогаш го учев ама онака без форсирање.
    Ама кога тргна на училиште, многу брзо, за некој месец како да ги научи сите букви и да чита, дури и боењето му се испраксира (до тогаш ко со двете леви раци да боеше).
    Сега е второ одделение и многу убаво пишува, и ракописно и печатно, и чита, додека има деца во неговиот клас кои се уште имаат мака со тоа, ама и тоа не било проблем бидејќи таква им е програмата.
    Пред некој ден завршија со учењето на сите букви. Првото одделение е фокусирано на бројките (математика), дури во второто учат да букви и да пишуват и читат.

    Не се секирај и не форсирај. Нејќе-нејќе, остави, ќе му дојде период. Инаку, моето одеше во градинка, ама ништо таму не учеја, им го сменија програмот, демек сега порано се оди во школо, па во градинка веќе немаат програм за пишување/учење букви.
     
    На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
  20. PUPICA

    PUPICA Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 јануари 2015
    Пораки:
    3.013
    Допаѓања:
    96.959
    Пол:
    Женски
    Мислам дека немаш простор за паника.
    Секое дете е со свој афинитети, интереси.
    Тоа дефинитивно ми е докажано и секојдневно ми се докажува од примери во блиска околина.
    Колку што градинка има влијание, толку и нема.

    Син ми е речиси 4,5 год, не знае ниедна буква, ниту пак го учам.
    Не форсирам за ништо.
    Брои до 10, па следува десетнаесет итн:D
    Боите ги знае.
    Бои како кога. Незаинтересиран 200%. Единствено во градинка, боел со внимание:?:
    Англиски од цртани, сега веќе и повеќе од некои часови бесплатни што ги имаат во градинка.
    Буквално, ништо од ова не го учев, насочував.

    Немам намера да форсирам.
    Бројки и букви ќе учи во училиште, и пишување и броење...

    Од друга страна, мајстор е за топка, фудбал, кошарка, адреналински спортови, точаци, тротинети.
    Веќе речиси се да има совладано, по своја желба.
    Во исто време, имам во блиска околина, помали по +- 6м, генијалци во поглед на математика и сл, ама бегаат од топка и точак како од ѓавол:?:

    Мислам дека ми ги разбираш споредбите.
    Нема потреба од други.

    На твое место не би се оптоварувала, ама ич.
    Мое мислење.
     
    На Tajnaotrovna, ma4e1311, duffi и 3 други им се допаѓа ова.