Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

 1. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.067
  Допаѓања:
  52.398
  Пол:
  Женски
  Нема антибиотик. И јас денес бев, само ми препиша нешто за јакнење имунитет при вируси и тоа. Вика антибиотик за џабе ќе пиеш. Е децава на антибиотик се, ама тие и вирус и бактериска инфекција, да посакаш да се фрлиш од Џеваир (facepalm)
   
  На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
 2. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.625
  Допаѓања:
  16.625
  Пол:
  Женски
  Со помин кај сите.
  Веќе едвај чекам да заврши годинава, секоја година веќе навика ни стана болни да ја испраќаме :)
   
  На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
 3. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.001
  Допаѓања:
  10.828
  Пол:
  Женски
  @Lolipop23 ти благодарам
  А Д-димери и беа после операција 440 прима клексани 16има примамо а Д-димери сега и се 420 дали е нормално толку бавно да се намалуваат
  Ако знаеш да ми одговориш бидејки навистина сум премногу загрижена
   
 4. Lolipop23

  Lolipop23 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 март 2010
  Пораки:
  5.183
  Допаѓања:
  24.645
  Пол:
  Женски
  Д димерите исто е нормално да се покачени после операција. До колку ќе одат тоа зависи и каква е операцијата, колкава е раната, на кој дел од телото е операцијата (при зафати на периферните делови од телото се помали вредностите, додека при зафатите на абдоменот поголеми). Тие се создаваат кога веќе коагулумот (засирената крв) почнува да се распаѓа и мислам дека достигнуваат максимум на 7от ден после операцијата, а потоа почнуваат да се намалуваат. После 3 недели треба да се вратат во нормала.
   
  На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
 5. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.625
  Допаѓања:
  16.625
  Пол:
  Женски
  @NarCis@ колку ли дена траеше кај малите овој ,,кучешки,, вирус?
  Ум веќе немам во глава. На секои 7-8 ч качува тт, пропратно со суво кашлање.
  Ептен се грижам, црп негативно, к.слика супер, се е во мирување а тт не сака да прекине.
   
 6. kristina.k

  kristina.k Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  3.713
  Допаѓања:
  17.002
  Пол:
  Женски
  @LaDyDoLl една недела траеше кај дете од другарка. Температура спушташе па креваше многу висока, прими и дексазон за кашлицата од што беше јака. Од шлајмот им кажаа дека крева, инхалираа подолго време, а исто крвна слика мислам во ред беше. Ќе помине.
  Многу се издржливи вирусите во последно време, мутирани и подолго траат, мене цела недела ме држеше со омалаксаност и засипнат глас.
   
 7. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.067
  Допаѓања:
  52.398
  Пол:
  Женски
  Уште трае. Големава е на инхалации и е да речам, најдобра. Јас и мм, така-така, а бебево опструкција направи. Лош вирус, многу лош.
   
  На LaDyDoLl му/ѝ се допаѓа ова.
 8. LaDyDoLl

  LaDyDoLl Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јули 2011
  Пораки:
  2.625
  Допаѓања:
  16.625
  Пол:
  Женски
  Мојов знае два три пати во ден обилно да поврати шлајм, така му е подобро и не кашла многу. Ама од оваа тт веќе и желудник надразнив и никаков мир немам.
  Правам и јас инхалации, матичната рече доволно е со физиолошки, во аптека ми нудеа вентолин, ама матичната вика ќе се среди вака.
  Фала ви мајки @NarCis@ @kristina.k :hug:
   
  На NarCis@ и kristina.k им се допаѓа ова.
 9. blessed.an

  blessed.an Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  2.001
  Допаѓања:
  10.828
  Пол:
  Женски
  Дали некој имал искуство со тромбофилија кај дете..?
  Дали е нешто опасно и за цел живот или се лечи
  Сеуште не е точно утврдено но првичните сомнежи се за тоа
   
 10. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  18.929
  Допаѓања:
  94.500
  Повеќе или помалку сите кои сме имале проблем со забременување сме излегле со тромбофилија. Некоја посебна мака не сме виделе. Треба само редовен внес на б12 и фолати (во метил формат). Аспирин не знам дали може дете, ама и тоа е дел од терапијата.
   
  На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
 11. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.760
  Допаѓања:
  62.008
  Пол:
  Женски
  Чај од диво оригано од кога може да се дава? Го земав за мене, а гледам за доста работи е добар, па сакам да дадам на синчето кое е 3г и 9м.
   
 12. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  1.926
  Допаѓања:
  9.260
  Можеш да му даваш,ама пази многу е јак,има остар мирис и вкус па види дали ќе ти го пие,инаку дивото оригано е одлично за имунитет.
   
  На referentka и mariz им се допаѓа ова.
 13. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  12.760
  Допаѓања:
  62.008
  Пол:
  Женски
  Да видов и за цревата дека е добро, па затоа сакам да му дадам по малку.
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
 14. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.067
  Допаѓања:
  52.398
  Пол:
  Женски
  Види ги и капките. Тие секако треба наеднаш да се испијат, можеш со сок измешани. Прашај во аптека дали може да му ги даваш.
   
  На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
 15. zuto

  zuto Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 јануари 2014
  Пораки:
  3.215
  Допаѓања:
  21.233
  Капките мислам се многу јаки за толку мало дете. Мене душава ми гори само од една капка-две. Ама нека си праша мариз соодветно лице за секој случај. Инаку многу сум задоволна од капките јас.
   
  На azelea, mariz и NarCis@ им се допаѓа ова.
 16. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.067
  Допаѓања:
  52.398
  Пол:
  Женски
  Јаки се изгор, ама еден колега ги даваше на детето. Ама ич не ми текнува која возраст беше. Затоа реков нека праша.
   
  На azelea, mariz и zuto им се допаѓа ова.
 17. pretty7

  pretty7 Активен член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2018
  Пораки:
  19
  Допаѓања:
  8
  Пол:
  Женски
  Здраво мамички.. имам дете скоро 5 години за некој месец.. Не оди во градинка. е сега прашањето ми е дали вашите деца што се на возраст како моево знаат да пишуваат нешто, букви, бројки, линии прави, коси или сеуште е рано? Бидејќи моево дете несака ни да бои ни да црта буквално ништо, со сила се тераме 10тина минути да земе да бои нешто или да црта. Од пишување знае само неговото име да си го напише, тоа успеавме да се научиме. Знае да брои до 20, боите ги знае и на англиски ги знае и на македонски исто и брои на англиски до 10 и мн зборчиња знае на англиски, линиите незнае да ги пишува ги пишува непрецизно и како и да не се ни труди да ги научи, неможе вниманието да му остане на тоа воопшто не го ни интересира. А паметно е бргу памти се песнички знае, со компјутери телефони такви работи да не ни спомнувам се знае, англиски како што напоменав знае многу зборови и реченици и знае и да ги преведе на македонски, и песнички знае на англиски исто така? Ама ме плаши мене ова што незнае да бои убаво ни да црта ни да пишува? Дали мислите дека е рано за паника или во право сум што паничам? И некоја идеја нешто како да го натерам вниманието да му е кон боење, пишување?
   
 18. NarCis@

  NarCis@ Популарен член

  Се зачлени на:
  4 март 2018
  Пораки:
  3.067
  Допаѓања:
  52.398
  Пол:
  Женски
  Ќерка ми е помала од твоето, ама интерес за боење, цртање и пишување пројави во градинка кога ги гледаше другите деца. Дома ретко со мене нешто ќе пофатеше, најчесто сама си боев :)
   
 19. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  2.489
  Допаѓања:
  46.854
  Многу зависи од детето. Мислам дека женските деца повеќе се по боење и такви работи од машките на таа возраст. Не е правило ама од тоа што гледав околу мене.
  Инаку, син ми не знаеше на таа возраст да пишува букви, ниту го форсирав. Мислам имавме сложувалка со азбука, па така ако некогаш го учев ама онака без форсирање.
  Ама кога тргна на училиште, многу брзо, за некој месец како да ги научи сите букви и да чита, дури и боењето му се испраксира (до тогаш ко со двете леви раци да боеше).
  Сега е второ одделение и многу убаво пишува, и ракописно и печатно, и чита, додека има деца во неговиот клас кои се уште имаат мака со тоа, ама и тоа не било проблем бидејќи таква им е програмата.
  Пред некој ден завршија со учењето на сите букви. Првото одделение е фокусирано на бројките (математика), дури во второто учат да букви и да пишуват и читат.

  Не се секирај и не форсирај. Нејќе-нејќе, остави, ќе му дојде период. Инаку, моето одеше во градинка, ама ништо таму не учеја, им го сменија програмот, демек сега порано се оди во школо, па во градинка веќе немаат програм за пишување/учење букви.
   
  На Tajnaotrovna му/ѝ се допаѓа ова.
 20. PUPICA

  PUPICA Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 јануари 2015
  Пораки:
  2.124
  Допаѓања:
  79.482
  Пол:
  Женски
  Мислам дека немаш простор за паника.
  Секое дете е со свој афинитети, интереси.
  Тоа дефинитивно ми е докажано и секојдневно ми се докажува од примери во блиска околина.
  Колку што градинка има влијание, толку и нема.

  Син ми е речиси 4,5 год, не знае ниедна буква, ниту пак го учам.
  Не форсирам за ништо.
  Брои до 10, па следува десетнаесет итн:D
  Боите ги знае.
  Бои како кога. Незаинтересиран 200%. Единствено во градинка, боел со внимание:?:
  Англиски од цртани, сега веќе и повеќе од некои часови бесплатни што ги имаат во градинка.
  Буквално, ништо од ова не го учев, насочував.

  Немам намера да форсирам.
  Бројки и букви ќе учи во училиште, и пишување и броење...

  Од друга страна, мајстор е за топка, фудбал, кошарка, адреналински спортови, точаци, тротинети.
  Веќе речиси се да има совладано, по своја желба.
  Во исто време, имам во блиска околина, помали по +- 6м, генијалци во поглед на математика и сл, ама бегаат од топка и точак како од ѓавол:?:

  Мислам дека ми ги разбираш споредбите.
  Нема потреба од други.

  На твое место не би се оптоварувала, ама ич.
  Мое мислење.
   
  На Tajnaotrovna, ma4e1311, duffi и 3 други им се допаѓа ова.