1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

  1. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Haha bas slatko, a od kaj nauci angliski?
    Jas se tudam da go naucam mojot ama si mislam da ne mu izmesam se naednas...i onaka radi 2 jazici ima poteskotii da se iskaze pa me prakaat na logopedist. Kako i da e gi znae samo boite na angliski i toa od crtanite filmovi ili na tablet koga naogja nekoi videa. Znae da ja pee i Johny Johny, yes papa :D
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Срциња се. И ние така почнавме. Ама многу, значи претерано многу гледа цртани и тоа долгометражни од Дизни на англиски и башка мене што ме слуша кога држам часови на деца. И ние почнавме со Џони :) А инаку на логопед јас сакам да ја носам заради некои гласови на македонски што не ги изговара чисто.
     
    На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Da, i mene istoto mi go rekoa. Mene vospituvackata od gradinka me praka da go nosam tamu, toj izgovara jasno ama ne umee da se iskaze sto saka, se blokira,tamu isto treba da go vezbaat da pravi gestovi so race zosto ne moze da go drzi molivot kako sto treba kolku i da mu pokazam toj pak go drzi na svoj nacin. Prvo mislev deka vospituvackata preteruva, deteto mi e malo ke nauci...ama ne bilo taka toj uste ovaa god.(od septemvri) ke odi zabaviste posle treba da pocne prvo odd. Taka da ke ima poteskotii....i mu zakazav na logopedist samo sto dolga e listata na cekanje...ama ke bide, se nadevam.
    Ama slatko e toa sto ti zbori po doma na angliski:inlove:
    Ama pa ok i ti stom davas casovi po angliski togas e opravdano, cela na mamma;)
     
    На CurlyBlossomGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  4. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Само нека ни се здрави и живи. Инаку и ние за моливот сме иста приказна. Уште две години и во прво одделение ќе сме. А за држење молив и боички абер немаме. :) Ама сакам да почнам да ја носам, да се вежба. Инаку таа кажува сакам да бидам "тичер" како мама. :)
     
    На Nalutena1 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.186
    Допаѓања:
    10.085
    Мајки како симнувате температура која покрај далерон ја качува за пократко време од 6, часа? Јас пробувам со туширање, масажа со алкохол ама пак едвај издржува до кај 39.5 да ја задржам пред да и дадам сируп.
     
  6. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Blokmaks imas li doma? Na 4 casa mozes naizmenicno da davas daleron pa blokmaks.
     
    На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
  7. MissDior

    MissDior Популарен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2011
    Пораки:
    1.186
    Допаѓања:
    10.085
    @Lolipop23 имам неотворен се мислев да и дадам ама до сега не сум и давала и страв ми беше. Последниот пат и дадов пак далерон, вечерва ако не ќе пробам ако качува многу. Што вирус ќе беше со тт баш за продолжен викенд да ја фати:(
     
  8. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Jas pocesto davam blokmaks, pobrzo mi simnuva od nego, ili cepcinja eferalgan. A od sto ti e strav od hipotermija li? Golema e tvojata mislam mozes slobodno da dades.
     
  9. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Слободно давај наизменично Далерон и Блокмакс на 4 саати. И кај мене од Далерон побрзо спушташе.
     
    На MissDior и karak им се допаѓа ова.
  10. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.315
    Ako ne i cepcinja mozes ako povraka sirup, tushiranje i ladni oblogi. Razreden 100postoten alcohol so voda @MissDior
     
    На MissDior му/ѝ се допаѓа ова.
  11. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.669
    Пол:
    Женски
    Жени од четвртокот вечерта малиов ми е со некоја шашава температура, која не оди повеќе од 38. Од вчера стана со пискав истенчен глас и ако се расплачеше на зимање воздух грми од плуќа. (Инаку нос не течел, не кашлаше предходно, а ни сега). Бевме до Козле, го слушаа на плуќа нема ништо, крвната слика освен анемијата, ништо друго нема, мирно се, мирно црп. И еве го сега е топличок пак, и како диши така пука хрчи од плуќа, на неколку пати како и да се загуши и се искашлуваше и страшно звучи од плуќата. Како да не е шлајм, туку суво некако грми незнам како да опишам, прв пат вака ова слушам... Инаку и му мириса чудно здивот (мене на ацетон ми мириса, некој јак мирис има), а знаци на крвна слика за дехидрација нема, а и си јаде и пие... да го носам ли некаде на друго место? Во Козле ми рекоа поради другиот проблем кој го имаме, ако ми е сумљив пак да си го носам на детска клиника.. незнам што да правам ке пукнам веке. Извинете на долгиот пост..
     
  12. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.631
    Допаѓања:
    170.847
    Пол:
    Женски
    @mariz до вечер ако е пак таков, носи го на клиника. Барем ќе ја земат предвид целата состојба и може дополнителни прегледи ќе му направат. Може да е некој вирус. Ние дома сите се испоразболевме, јас баш буфтам, кашлам, а немам спуштено. Во средата имав тт и толку беше, за вчера да не знам што со себе од болки во грлото и градите. Правец дежурен и еве ме со антибиотик и мене. Носи го, дури не видиш дека е добар, носи го.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  13. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    И моево два дена со температура беше, па еден ден ништо и сабајлево се раскашла во спиење страшно. Од нос му се слева, се дави. Дали е соодветно чај од бел слез да му дадам за ваква кашлица? Ќе земам и спреј за нос, ако дозволи воопшто, и од лижавчињата за грло имам, што можам друго дома да му дадам?

    Некогаш ко ќе е вака само после будење кашла, па ќе следам ако се влошува ќе го носам.
     
  14. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Давај чај од бел слез слободно.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Мојата им се дере на куклите: "да не си мрднала!" :D
    Во задно време не ги прават со жива, заменета е со алкохол. Така што новиве по аптеките не се со жива.

    @mariz некој вирусен ларингит да не го фатило :?: Ако продолжи температурата и четврт ден, пак да одите на контрола.
     
    На CurlyBlossomGirl, mariz и referentka им се допаѓа ова.
  16. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    @Kitten ги реди сите околу неа и ги кара да не меднале од место:D
    Како некое старо збори:D
     
    На mariz и Kitten им се допаѓа ова.
  17. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @Kitten стар беше тој што го скршивме, инаку новите се со галиум ама купив живин од аптека пред извесно време иако не смее да се произведуваат. На самиот топломер пишува живин топломер. Алкохол мислам се користи за тие за во вода и за температура на воздух.
    Како и да е ќе купам од тие без контакт, па да не се мислам многу.
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Јас пак мислев со алкохол се полнети (facepalm)

    Од тие без контакт јас не сум задоволна. Ако не измери добро првиот пат, со секое наредно мерење резултатот е по нерелеванрен. Како да се "изморуваат" батериите. Башка што ако батериите се при крај нема ни да знаеш, само ќе отчитува неточно. Истово и со дигиталниот. Ги имам сите три дома и сепак највеќе го користиме живиниот (стар е од дедо Ное) за најточен резултат. Ова е моето искуство.
     
    На kristina.k му/ѝ се допаѓа ова.
  19. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.757
    Допаѓања:
    72.669
    Пол:
    Женски
    Утре секако ке одиме обавезно на контрола. Еве го океј е, само малку при плачење пак грми и гласот му е како на глувче.
    Инаку имам купено за братучедка од тие топломери, не се со жива, со некоја зелена течност беа а во исто такво стаклено се... не ми текнува како се викаше течноста..
     
    На kristina.k и Kitten им се допаѓа ова.
  20. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.301
    Допаѓања:
    37.951
    Пол:
    Женски
    @mariz галиум е течноста. :)

    @Kitten и јас се мислев за тоа, ко беше бебе му мерев и со дигитален и со живин и имаше разлика, ама немам друг избор сега. Во Плодност ко ќе го однесам со таков мерат и тие исто ме советуваа да си набавам, инаку немам ни идеја колку има ко ќе е со температура. Ѕверче право е, еве го кашла денес, ништо не сака, ни остава нешто да му направам. Само шета со лимон и шмука и лижавче за грло не одбива. :D
     
    На Kitten и mariz им се допаѓа ова.