1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

  1. mariatim

    mariatim Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2010
    Пораки:
    1.151
    Допаѓања:
    12.529
    Пол:
    Женски
    Јајца од мисирка, за дете 5.5 год. може да му давам?
     
  2. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Јас за зборовите сум многу либерална. И ми е ептен интересно како се развиваат во таа насока. Никогаш не ја карам, ниту пак казнувам. Она што ја учам е дека не треба да употребува зборови кои не знае што значат, прво да праша што значи зборот, друго што ја учам е дека зборовите имаат огромна моќ и со нив може да се повреди некој исто како да го удрила.
    Овие „срамотни“ зборови ги користат најчесто за да изнудат реакција и гледаат дека истата ја добиваат. Мојата еднаш рече цицки, ама ко демек е нешто срамотно и се кикотеше. Јас и викам, а што е толку смешно? Цицки си имаме, нема ништо тука за смеење. И после тоа не и беше интересно веќе и престана така да го кажува. Јас мислам да не му придаваш толку на значење и ќе помине. Го слушнал негде, сами не им текнуваат такви работи, и сега некој го кажува, а он да биде казнет за тоа... Во овој случај подобро да им се одземе моќта на зборовите, за него ете, имаат моќ да изнудат реакција. Треба да сфати дека е само збор и толку.
    За пцуењето не сум некоја да кажам, јас исто некогаш си пцујам, ама сега гледам да ми е повеќе сведено на по ѓаволите, па и она често си го кажува, мене тоа ми е аутлет за кога ќе се изнервирам, и она нешто кога не и успева вика по ѓаволите и ептен ми е смешно. :D
     
    На DAngel, 24.07, Lady*Bug и 7 други им се допаѓа ова.
  3. Lolipop23

    Lolipop23 Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 март 2010
    Пораки:
    5.514
    Допаѓања:
    27.298
    Пол:
    Женски
    Се надевав дека ќе пишеш, ептен сакам да го слушнам твоето мислење на овие осетливи теми. И откако те прочитав се наоѓам себеси како си велам - Па навистина не е толку страшно! :$
    Знаеш отстрана луѓето кога слушнат мало дете да зборува така, се запрепастени да не речам шокирани. И јас на моменти се осеќам засрамено. Плус воспитувањето падна само во мои раце и цело време се преиспитувам да не згрешам нешто. :doh: Затоа сакав да слушнам дали би казниле за ваква работа или не.
    Фала ви многу на сите за мислењата. :hug:
    @kalinaka добра идеја, девојчето и 12те месеци му беше омилена еден период, ама одамна не му ја имав кажувано и овие неколку вечери му ја кажувам со зборовите што тој ги употребува па се надевам ќе има ефект. (fingers) @kikin тој џокер со ѕвонење на учителката одамна го искористив (за во разни други ситуации) и не ми пали веќе. :lol:
     
    На 24.07, kikin, kalinaka и 2 други им се допаѓа ова.
  4. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.793
    Допаѓања:
    65.509
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е јасно зашто се шокирани луѓето кога тие најчесто ги учат децата на такви работи, тие најчесто зборуваат така во присуство на деца и на крај они најшокирани. Ете и погоре имаше пример како вујкото го учел детето и на крај детето да е казнето мене лично нефер ми изгледа.
     
    На Milaаа991, kikin, Lolipop23 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. ladymici

    ladymici Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јануари 2010
    Пораки:
    521
    Допаѓања:
    785
    Пол:
    Женски
    Само да се пожалам. Ќерка ми има 4ипол год. Луѓеее... моја е, но е катастрофа направена откако имаме мало братче. Чир на желудник ќе фатам , само под стрес сум. Не е агресивна кон него, но намерно ќе викне за да го разбуди, му зема играчки, многу е инаетлива, ништо не можаж да се договорам. Сака само да седиме со неа и да играм со кујни, кукли... и го правиме ќевот, играме на смена со сопругот, ама џабе. Што повеќе и го правиме ќевот , толку е полоша.
     
  6. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.296
    Допаѓања:
    34.232
    Пол:
    Женски
    Те разбирам ама нормално е. Со тек на време ќе бидат најдобри пријатели.
     
    Последна измена: 6 јуни 2020
  7. No Makeup

    No Makeup Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2017
    Пораки:
    648
    Допаѓања:
    1.854
    Пол:
    Женски
    Не знам дали е за оваа тема но можеби ќе ме насочите. И порано го имавме овој проблем со малата,но мислам дека сега ескалира. Панично се плаши од се што брчи , посебно оние големи мотори. Уста пена ни фати,џабе е таа е сконцентрирана само на стравот. Не сака никаде да оди ,да мрдне од соба. Некој совет? Многу ми е стрсц да не има влијание врз срцето:(
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.731
    Допаѓања:
    72.637
    Пол:
    Женски
    Пиши и на Мој Психолог (на фејсбук), многу е фина. Јас за еден проблем еднаш ја прашав и многу убаво опширно ми објасни и ме насочи како да постапуваме. Па пробај побарај и совет....
     
    На Цвет88 и Среќичка им се допаѓа ова.
  9. kikin

    kikin Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јуни 2010
    Пораки:
    4.211
    Допаѓања:
    13.861
    Пол:
    Женски
    Искуства со изговор на букви? 3 и пол години а С му е Ц, Ж му е Џ, З му е Ѕ и Ш му е Ч.... Somebody?
     
  10. My Make Up Bag M

    My Make Up Bag M Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2016
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Здраво. Имам ќеркичка од 3 години и почна да заспива н авечер многу касно околу 12ипол, 1 саат. Се што до сега правевме не дњлува повеќе, ја шетаме преку ден да се измори, не преспова и повторно ќе заспие касно. Покрај тоа стана инаетлива и лоша, несака да послуша ништо, само бељи да прави и е и тересно. Ми се измени, целосно животот, секој ден мие константен стрес, полудувам што преку ноќ се направи лошо и инаетливо дете.
    Од искуство некоја мајка дали знае што може дае, и како да и воведам ред на спиење на вечер?
     
  11. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Не ја ставај да преспие денски. И мојата е три години еве од април најчесто не преспива денски. Кога ќе преспие накај 12 си легнува.
     
    На My Make Up Bag M му/ѝ се допаѓа ова.
  12. My Make Up Bag M

    My Make Up Bag M Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 август 2016
    Пораки:
    232
    Допаѓања:
    423
    Пол:
    Женски
    Не преспива веќе скоро една година.
     
  13. VDT2906

    VDT2906 Популарен член

    Се зачлени на:
    4 август 2017
    Пораки:
    4.118
    Допаѓања:
    18.310
    Пол:
    Женски
    Каков долен веш земате за децата гаќички или боксерки е подобро? За машко.
     
  14. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Јас му купувам гаќички има три пара боксерки ама не нешто ги носи а не му ни сметаат. Му купувам комплет маички гакички уште од мал и секогаш ми е во комплет.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. irena.1

    irena.1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 ноември 2012
    Пораки:
    4.358
    Допаѓања:
    21.331
    Пол:
    Женски
    Моиве исклучиво гаќички. Не сакаат боксерки. Се бунат ако им облечам.
     
    На VDT2906 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Ми треба совет, дали е некоја фаза или не. Малата веќе неколку месеци е одвикната од пелени супер си е нема погрешено. Последната недела две некако не сака да се мочка. Како да се стега. Порано обавезно кога ќе станеше се мочкаше сега по неколку сати откако ќе стане од спиење. И преку денот и се случува и по 4-5 часа да не е мочкана а пие течности многу. Кога ќе ја прашам дали и се мочка да одиме да мочка вришти пишти. Не ја форсирам , само ми е страв да не си направи некој здравствен проблем со тоа што се стега и со држи во неа.
     
  17. Цвет88

    Цвет88 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 март 2017
    Пораки:
    3.858
    Допаѓања:
    21.138
    Пол:
    Женски
    Леле исто и мојаване моча пред спиење цела нок ништо, кога ќе стане неќе да моча.... трпи многу долго.
    Ама сум приметила дека попладне почесто мочка.
    Не знам зошто така, знае и да седне на нокшир и да не се измоча.
     
    На kiki_riki му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Kalin4eeee

    Kalin4eeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 август 2020
    Пораки:
    8
    Допаѓања:
    1
    Mi treba sovet,dali nekoja majka ima iskustvo so nejadenje.Devojceto e 4 i pol godini dosega jadese mn malku sega ima nekolku denovi hranata postojano vo usta ja cuva ne golta ako I davas pojke ke povrati
     
  19. NovusOrdoSeclorum

    NovusOrdoSeclorum Популарен член

    Се зачлени на:
    14 септември 2011
    Пораки:
    1.044
    Допаѓања:
    2.269
    Пол:
    Женски
    На Цвет88 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.726
    Допаѓања:
    39.850
    Пол:
    Женски
    По колку единици д3 ви препорачуваат за деца над 3 години?