1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

  1. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Може да е стомачен вирис. Нас лани ни се има случено така да ја повторува и тоа 3 пати во рок од 2 недели.
    Давај пробиотик, не и го преќинувај.
    А симптом за слепо црево мене лично ми беше болка позади на грб, кочење на десна нога, повраќање..Со помин нека е. Позз
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Monella

    Monella Форумски идол

    Се зачлени на:
    21 април 2013
    Пораки:
    2.086
    Допаѓања:
    31.965
    Истото го прави и синко (facepalm)
    Скржав е до немајкаде :$
    Ништо не сака да дели со децата, гледа се да сокрие ништо да не му фаќаат другите.
    Ако јас речам епа добро де, ај нека играат и тие, се уклучува сирената.
    Не знам дали твојот оди во градинка?
    Се си мислам синко е таков бидејќи не оди во градинка, не знае да си игра убаво со деца и како што вика @chocolade преферира поголеми деца за дружење, малите не му се интересни |(
    Ваљда период е, ќе помине и тоа 8-|
     
    На chocolade и tincemajmunce им се допаѓа ова.
  3. tincemajmunce

    tincemajmunce Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 февруари 2014
    Пораки:
    2.314
    Допаѓања:
    28.145
    Пол:
    Женски
    Se izvinuvam za latinicava nemam na rab mak podrska.
    @Monella ne odi vo gradinka.
    Sekojdnevno e mesan so deca vo park,
    po igroteki za rodendeni,od mm familija sto idat kaj nas so deca,komsivcinja.....
    Ama ne i ne.
    Prasavme za da se zapiseme vo gradinka veke 240 deca za negovata grupa imalo pred nas :sweat:
    MIslam deka kolku mu vrsam pritisok tolku beter pravam.
    Ke go ostavam nekoj period pa ke vidam rezultat nekakov dali ke ima.
     
    На Monella му/ѝ се допаѓа ова.
  4. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Стомачен вирус рекоа..На кс не покажа слепо црево црп 20 и беше
    Завршивме на инфективно хорор беше
    Од плачење заспа па инфузијата потоа течеше добро
    Еден час не и беше ништо и пак почна цел ден си плаче
    На моменти е добра но тоо трае пола час еден најмногу
     
    На chocolade му/ѝ се допаѓа ова.
  5. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.291
    Има некој правено ехо на жлезди?
    Денес му правеа ма син ми. Има на препони и вратот. На препоните се мали, ама на вратот едната е 2 мм. Крвна слика е ок, вирус некој. Жлездите ги има од 18 месеци, кога поголеми кога помали.
    Место за паника демек немало, но не ми се допадна др која го гледаше. Зеде книга да спореди. Педијатарот специјалист е одлична др, ама ова некако не ми влева доверба. Контрола за 2 месеца, се мислам во Систина кај др. Зоран да го носам. Јас имам одено за жлезди па моите испаднаа масни ткива.
     
  6. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    Некој ве прати на ехо или? Прашувам зошто и моето име на вратот од раѓање. Вака не му се приметуваат нешто посебно ама кога кашла се баш испакнати. Матичниот го малтретирам за тоа на секое гледање. Вика дека некои дечиња имаат и нормално е. А имаме уште неколку другарчиња поголеми и помали со жлездички на вратот и нив исто им рекле ништо да не се прави. А да заборавив, и Зоран истото ни го рече кога беше помал :^) Ме замисли...
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  7. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.291
    Матичната не прати. Претходно не следеше со кс само, сега сакаше и ехо.
    Кај др Зоран бевте? Он ми е најрелевантен. Одличен доктор е.
    Инаку многу деца ги имаат, 90 % не се опасни, ама морало да се следат.
     
  8. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.552
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Може некоја мајка со детенце со интолеранција/алергија на глутен ако има, да ми пише лп.
     
  9. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Мајки пак јас..На керка ми болката не и престанува.Да напоменам си игра преку ден дали заборава на болката или незнам што да мислам повеке навечер штом влеземе дома таа плаче и се жали се вие цела..По цела вечер спие зберена и плаче во сон и вели ме боли..Правевеме кс нема ништо утре сме на хирург па би ве замолила ако некој знае да ми каже што друго да испитсм што може да е..Секој совет е добредојден
     
  10. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.866
    Допаѓања:
    134.449
    Пол:
    Женски
    Ехо на стомаче најверојатно би требало да и направат. Ако е недај боже кила на сам преглед може да напипаат.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  11. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Кога ја прашувам каде те боли покажува кај желудникот
    И сега плаче многу неможе да заспие
     
  12. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.271
    Допаѓања:
    37.883
    Пол:
    Женски
    Однеси ја вечерва ако има големи болки, не чекај до утре.
     
    На Lolipop23, duffi и blessed.an им се допаѓа ова.
  13. verba

    verba Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2013
    Пораки:
    305
    Допаѓања:
    193
    Mene lani me fati slepo crevo i ustvari mn boli kaj zeludnikot jas mislev deka mi e nekoe truenje so hrana. Mn povrakav, otidov na itna crp mi bese mn pokaceno. Jas ne se operirav togas i fala bogu sum dobra. Pri prvi simptomi na slepo crevo se prekinuva so jadenje moze da pie sok od jabolka i sliva. Pomagaat i ehinacea kapki. No slepo crevo mn boli neznam dali moze tolku dena da izdrzi ako e slepo crevo a da ne primala antibiotik. So lesno da minuva.
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  14. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Primase antibiotik 2dena bese dobra sega pak..Crp i bese pokaceno no mislea virus..Ne povraka utre ke kaze hirurg
     
  15. *Лорена*

    *Лорена* Популарен член

    Се зачлени на:
    1 август 2017
    Пораки:
    635
    Допаѓања:
    4.503
    Пол:
    Женски
    На к.с. никогаш ништо не ни покажало, а кај Зоран го носев зошто само на него му верувам. Претходно други доктори на ехо го гледаа (за друго) и ништо не видоа. И мене ми е најрелевантен затоа те прашувам, не ми рече пак на контрола да го носам. Ајде може таму после одмори пак едно ехо да направиме, за чиста мира.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  16. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    16.985
    Допаѓања:
    233.291
    И на мене исто, кажа липоми и никаква контрола ни пак други исшитувања. Планирам во септември и син ми кај него да го носам.
     
  17. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    Бевме и на ехо и на хирург потврдија дека нема ништо а детево ми се тресе од болка кукава ја дига..Прашувам кај да одам што да правам док сите кој од кој никој незнае да ти објасни дете било вирус било ке поминало..Ниту спие ниту јаде само плаче и се жали на стомакот..Кога ја масирам е мирна не ја боли толку но кога ја гледам како се вие цифка во сон од болки бутка со нозете тешко ми е бидејки сум немоќна..Па ве замолувам ако некој минал низ оваа колку време траело или други испитувања ако треба да се прават ве молам за совет
     
  18. kristina.k

    kristina.k Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2011
    Пораки:
    8.271
    Допаѓања:
    37.883
    Пол:
    Женски
    @blessed.an ништо друго да испитате не ви препорачаа? Со столицата како е? За бактерија испитаа?
     
    На blessed.an му/ѝ се допаѓа ова.
  19. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.580
    Допаѓања:
    12.056
    Пол:
    Женски
    @kristina.k ништо не испитаа затоа и прашувам овде кога док не ме посочуваат што да испитам ако некој знае овде да ме посочи..Си излегуваше редовно но одкако почна вака излегува на 2-3 дена не кажува да ја боли но тврда столица и ептен малку..За 13дена 1.700кг ослабена ништо не јаде ниту пие
     
  20. chocolade

    chocolade Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јули 2014
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    6.882
    Пол:
    Женски
    Тврда столица ствара многу болки. Може да ја мачи тоа. Пробај да ја средиш столицата па ако продолжат болки тогаш продолжи со испитувања.
    Натопи суви сливи ако имаш во пола чаша вода и утре сабајле на гладно дај и нека пие и сливата нека ја изеде ако може. Во текот на денот по течна храна, овошје форсирај но не банани. Давај и овесни снегулки секој ден, мене и тоа многу ми помага. Прави и масажи со кружни движења на стомакот, така се разработуваат цревата и полесно ќе искочи по надвор. Се надевам дека ќе се среди за 2-3 дена..