1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за развојот на деца од 3-5 години

Дискусија во 'Дете' започната од referentka, 12 јуни 2018.

  1. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Утрово керка ми пак поврати цела вечер си беше ок околу 7ч стана и почна некако да се врти па да се авиткува изгледа стомак ја болеше и околу 8ч почна да поврака...Сега е добра но цревата и испуштаат звуци како да се празни а несака ништо да јаде ве молам совет што да и дадам..И давам линекс бидејки има и пролив што друго би и помогнало и колку време трае ова повракање и пролив
     
  2. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.245
    Допаѓања:
    124.515
    Кај вас цел месец ако добро памтам... однеси ја на детска клиника на гастро.
     
  3. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Да но се подобри околу 3-4дена и на приватно ја носев сите тврдеаа дека нема ништо..Од завчера до денес три пати поврати и има пролив
     
  4. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Стомачни вируси знаат да бидат опасни, и покрај тоа што ги знаеме кои се лекарствата, јас не би лечела без да ја види и лекар.

    Инаку линекс се малце послаби пробиотици, мене лично многу ми помогнале ампулите Пролајф, тие можат и на деца да се даваат.
     
  5. CurlyBlossomGirl

    CurlyBlossomGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2018
    Пораки:
    560
    Допаѓања:
    3.918
    Пол:
    Женски
    Има страшен стомачен вирус со висока тт. Ќерка ми од вчера е иста. Се што јадела дента исповрати и до сабајле држеше тт од 39 и покрај сирупите што и ги давав. Нема апетит, сега грицка солени стапчиња, изеде една банана сабајле и електролити и плус сируп на база на ѓумбир. Утре ја носам на лекар па ќе видиме. А јас секој момент може да се породам. Душа ми се стега. :(
     
    На simona_baby му/ѝ се допаѓа ова.
  6. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    Бевме со малиот од утрово кога стана на секој 2мин повракаше цњл ден бевме таму примаше инфузии престана повракањето но кога се вративме почна пролив..Утре сме пак па ке видиме што ке каже док
    Големата е подобра сега за сега
     
    На alana и CurlyBlossomGirl им се допаѓа ова.
  7. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Не дека е некој проблем, ама сакам да слушнам мислење од вас.
    Ќерка ми (4 год) во маало си има другарка (7год) со која си играт супер! Задно возат велосипеди, заедно цртат и бојат, играт игри во улоги, некогаш јадат задно, играт кај нас, кај девојчето или пак надвор... важно денот им е со игра исполнет. Знаат и да се спречкат, ама најчесто сами се смируваат без моја интервенција.
    Се е така прекрасно додека не дојде трето дете , одма ја бркаат ќерка ми (која не е баш наивно детенце ама дека е помала им се може на дадите да ја отфрлат). Мојата ми се жали и јас не знам како да ја воспитам , да ја советувам и дали да се вмешам. Ако се вмешам ми е глупо на девојче од 7 години да му зборам а и знам дека е често во детските игри тоа да се случува. Со мајка и исто ми е глупо да и кажам - твоето го брка моето. На ќерето мое пак ич не ми се сека да ја подучувам - така кажи, вака направи, а од друга страна пак не сакам да и биде нормално да ја бркаат и другио ден пак да ја викаат за играње. Не сакам да го прифати за нормално тоа да ја искористуваат.
    Како треба да постапиме во такви ситуации? Воопшто има нешто што можеме да преземеме или да оставиме самите деца да се научат како да се изборат за своето место во групата ( иако ова ми е невозможно кога си најмал во групата).

    Не би да правам драми, само сакам да слушнам мислење од мамици!
     
  8. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.313
    @snegulkata neznam stvarno sto e pravilno vo vakva situacija ama mene strasno me vadat od take vakvi raboti. Iako stanuva zbor za mali deca moeto e uste pomalo ama sepak ili razgovaraj so tvoeto dete kako se custvuva vo takva situacija ili koga ke ti dojde devojceto na gosti prasaj ja i te kako decata imaat za se odgovor. Moze e malku neprijatno no koga na golemoto ke mu bide dosadno pa ne ja pustaj tvojata. Me izrevoltira i mene Edna situacija kade mojon po papaci igra so topka a pogolemoto mu vika ako ides da obleces patiki jas ne te cekam ke idam kaj drugi deca. Samo mu objasniv deka ako ne go ceka ne mu e prav drugar. I stvarno golemovo 2 min. ne poceka od pred vrata da mu oblecam patiki da ne se sopne so papaci. Denesnite deca se cudo ama jas go trgam od deca koj smetam deka ne treba da se druzi.
     
    На azelea и snegulkata им се допаѓа ова.
  9. blessed.an

    blessed.an Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јуни 2016
    Пораки:
    2.582
    Допаѓања:
    12.057
    Пол:
    Женски
    @snegulkata и јас би да разговарам со детето да му кажам дека така не е убаво кога на пр мајката не му зборува дека така не треба..Деца се што ако е помала и таа сака да си игра..Пробај разговарај со детето може ке разбере
     
    На CurlyBlossomGirl и snegulkata им се допаѓа ова.
  10. wannaBeMomma

    wannaBeMomma Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 декември 2013
    Пораки:
    8.027
    Допаѓања:
    40.193
    Od licno iskustvo kako mala, ke i kazes na kerka ti koga ja vika da ne odi, neka kaze nesto vo stil cim ne sakas da si igras so mene koga ima drugi deca sega ne sakam da si igram ni jas.
    I neka ne odi.
    Bi trebalo se da se smeni.
     
    На snegulkata, CurlyBlossomGirl и azelea им се допаѓа ова.
  11. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Вие малце построги од мене :o. Ама искрено ме замисливте дали сум премногу толерантна, а изгледа сум затоа што станува збор за мало девојче па си велам нормално е во детските игри да има и вакви работи.
    @wannaBeMomma еве што кажува ќерка ми - ќе ме избркате ли пак кога ќе дојде Х ? Оти нејќете да си играте со мене тогаш? Инаку ја немам учено вака кажи, онака кажи...

    Не сакам да се запнам за вакви детски закачки, сепак сеуште се мали и не знаат што е добро а што лошо да се прави, ама треба да научат, нели?
    Затоа уште денес ќе поразговарам со девојчето, верувам дека нешто ќе се смени, сепак не е лошо девојче иако греши како и секое дете.
     
    На azelea, tincemajmunce, wannaBeMomma и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.313
    @snegulkata koga ke dojde da si igra so kerka ti zatoa sto veke e 7 god. dete koe ne e nivno na sala ke ja prasas X zosto koga ke dojde Y ne ja druzite kerka mi... Sepak e mala saka da si igra so vas vie ste pogolemi treba da ja cuvate... Zemi vo predvid deka moze da se iznenadis od odgovorot no ete ajde bi te zamolila da ni pises kako ke pomine razgovorot so X cisto da ni spodelis iskustvo
     
    На snegulkata и CurlyBlossomGirl им се допаѓа ова.
  13. snegulkata

    snegulkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јануари 2012
    Пораки:
    2.834
    Допаѓања:
    28.329
    Така и мислам да прозборам со девојчето, без да и правам притисок и без да ја карам, туку да и кажам дека они се поголеми па како дадички треба да ја играат како и досега. Додуша и мајка и често и вели - ти си поголема и треба да ја чуваш помалата другаркичка.

    Абе како фамилија се супер, смирени и културни луѓе, се гледа дека девојчето го воспитуваат и работат со него, ама ете дете како дете знае да погреши во детските игри.

    Ќе пишам што сме направиле.
     
    На karak и CurlyBlossomGirl им се допаѓа ова.
  14. sandrinja53

    sandrinja53 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    27
    Допаѓања:
    19
    Ве молам за совет. Синот има 3 ипол години и многу е интелигентен и пргав. Не живееме во Мкд и сеуште не го зборува јазикот. Оди во градинка но таму не јаде никогаш(премногу е проблематичен и пребирлив за храна). Поради тоа што не зборува сеуште(странскиов јазик), се чувствува фрустрација и нервоза. Последниов период е неподнослив, деструктивен, агресивен иако е на распуст... Тепа, плука, се однесува немормално секојдневно. Нема разбирачка, се извинува на кратко и пак по негово. Инаку сум бремена со второ и би сакала некој да сподели слично искуство. Дали да го носам на психолог со тоа што не го зборуваме јазикот и незнам како би ни помогнал. Со деца не се закача, си игра и инаети што е и нормално.... А нас дома не побудале и во навика му преиде да тепа. Ни казна, ни ќотек, ни разговор не пали. Чаре? Ви благодарам.
     
  15. JuLleE

    JuLleE Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    17.195
    Допаѓања:
    235.262
    Мајки, Авил како го користете? Како го дозирате за 4 ипол годишно дете, кое тежи 18 кг?
    Читав дека е појак сируп од останатите од овој тип.
     
  16. JoyJoy

    JoyJoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 март 2017
    Пораки:
    4.536
    Допаѓања:
    27.795
    Пол:
    Женски
    Јазикот дефинитивно му е проблем. Фрустрацијата ја насочува кон вас бидејќи во градинка не може со никого да се разбере.
    Мора да му помогнете да го научи јазикот за да се прилагоди на средината.
    Инаку на три години и природно се јавува фаза на негативи знам кај децата како начин на градење идентитет.
    Не е за психолог зашто има реална мака детето.
     
    На sandrinja53 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Espadrila

    Espadrila Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 април 2013
    Пораки:
    1.143
    Допаѓања:
    20.736
    Јуле, жлездите ќе му се испакнуваат односно ќе стануваат поголемки кога ќе му паѓа имунитетот, кога ќе се настине. Може и ништо да не е.
    За овие на вратот ( иако сум претежно присталица на конвенционална медицина), обиди се се еден домашен лек ( често се користи и за грло и за бронхит). Јас го имам употребено еднаш, за бронкопневмонија, од причини што не е гадно ( на пример лој од зајак или јагне, мене би ми било гадно,,), и се покажа добро, ама сепак беше во комбинација со медикаменти. Зборот ми е, препорачано ми е и за баш жлезди на вратот.
    Рецептурата е без рецептура :)..Имено, првиш смеса од мед и брашно, да биде хомогена , ниту камен тврда , нити да тече...ја ставаш на една чиста домашна крпа , или пак на чиста газа па на крпа и ја ставаш на вратот на спиење. Ова можеш да го повториш 3-4 вечери.Мислам дека не е нешто што може да предизвика контра ефект, така ако не ти е гадно, обиди се. Па кажи ни. Секако ако сметаш дека е нешто посериозно, истерај со лекарите.
    Околу лекари за оваа работа, не познавам за да дадам препорака.
     
    На JuLleE му/ѝ се допаѓа ова.
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Се консултирав со педијатри, ама сите се на различно мислење.

    Имено, детето има 3,5 години и многу пие течности, било да се работи за вода или сок.
    Додека е во градинка учителките ми кажуваат дека не бара толку вода, значи како и останатите деца е, ама дома постојано сака да потпивнува вода.

    Еден падијатар ми рече дека многу е корисно да пијат вода, зашто се чистат од бактерии.
    Друг педијатар не ми рече негативно, ама мрчеше како многу им даваме на децата води и сокови.

    А како да не дадам, кога сака да пие ?!

    Прашањето е: дали и колку Вашите деца пијат вода и сокови (домашни-цедени и разблажени со вода)
     
  19. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.313
    @referentka kolku saka i koga mu se saka. Koga bese na vasha vozrast samo prirodni na sokovnik pustav sekojdnevno bar dve cashi priroden ne razreden, voda kolku saka I caj. Sega veke 5 god. Eve letovo poradi obvrski ne mu pustam sok znae viva malku da pie se e na voda i casha dve cedevita. Ne mu brani na dete Ima li pozdravo od voda
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Вода давам колку сака да пие, нема штета од вода. Но соковите треба малце да се ограничат, без разлика дали се работи за домашно цеден. Незнам дали си читала но цеден сок за разлика од цела овошка да се изеде доведува до нагло покачување на инсулинот во крвта, му прави шок на организмот. Јас не давам повеќе од 1-2 чаши дневно сок, а често и не давам. Пие сок на два-три дена еднаш.
     
    На Lolipop23 и referentka им се допаѓа ова.