1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за сува кожа на рацете

Дискусија во 'Тело' започната од zver, 21 март 2010.

  1. LittleMissSunshine

    LittleMissSunshine Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 мај 2010
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    22
    [​IMG]

    оваа е најдобра за суви раце мене за два дена ми поминува ја имаше порано во тинекс и кам не сум сигурна дали ја има уште провери
    ако не ја најдеш барај некоја со повеќе глицерин
     
  2. viki44e

    viki44e Популарен член

    Се зачлени на:
    17 мај 2010
    Пораки:
    1.988
    Допаѓања:
    1.087
    За сува кожа помага и лимонов сок..Па пробај мачкај ги рацете и чекај да се исуши..Помага значително многу...
     
  3. duplo.a

    duplo.a Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2010
    Пораки:
    76
    Допаѓања:
    7
    Сите имаме проблеми со сува кожа на рацете, поготово во зима. Точно е дека повеќето креми и немаат никаков ефект ако не ги мачкаш рацете на секои 15 минути, и од испробани скоро сите можни креми на македонскиов пазар, само една имала стварно добар ефект ;)
    [​IMG]
     
  4. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Од каде ја купуваш? :wasntme:
     
  5. eemmiilliijjaa

    eemmiilliijjaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2011
    Пораки:
    549
    Допаѓања:
    213
    И јас исто така имам проблем со кожата на рацете,во зима не излегувам од дома без крем на рацете.Не само што ми се суши кожата на рацете од ладното,исто така и имам црвенило на рацете и раците сегогаш ми се ладни.Како помала ме носеа на кожен и ми даваше една маст помагаше но многу гадно мирисаше,сега користам еден од Oriflame се вика "Loves Me",многу помага раците ги прави меки како памук и ја храни сувата кожа.Не е многу скап оклу 150 денари е но вреди бидејки многу помага ви го препора4увам да го пробате ... :)



    http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... x=80&ty=72
     
  6. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    22.800
    Пол:
    Женски
    Леле Грл 1985, дури сега гледам. :wasntme:
    Инаку ја купувам од Струмица, од една парфимерија. :)
     
  7. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Дали ги имате користено овие креми од нивеа и која е најдобра според вас?
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  8. Rozevo

    Rozevo Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јули 2010
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    32
    [​IMG]
    Знам дека изгледа смешно, но најдобрата крема за суви раце што сум ја пробала е Ноќната крема На лореал- трипл актив за лице (не можев да најдам слика на нет, иста е како прикажаната на сликата, само што е темно сино паковањето). Бидејќи не ми се погоди на лице, за да не ми седи така кремата почнав да ја ставам на раце... :x немам коментар за нејзината ефикасност, кожата е премека, а хидратацијата трае и трае... Ја нанесувам само на надворешната страна на дланките :)

    Од регуларните креми многу сум задоволна од Билка ( и од бело и од црно грозје се преубави)
    [​IMG] [​IMG]
     
  9. m2m2m2

    m2m2m2 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    1.517
    Допаѓања:
    1.059
    Не најдов тема за сува кожа на телото па еве овде ќе си прашам...
    Значи мене во последниве неколку месеци кожата ми е многу сува, дури ми се лупи на некои делови, посебно на стомакот... Го користам уљето на бекутан но нема фајде, кога ќе се намачкам по 2 саати истото, пак ми се лупи кожата....
    Дали некој има ваков проблем и како се справувате?
     
  10. AnaHawaiian

    AnaHawaiian Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    обрни внимание на кои витамини ти фалат... и еве некои едноставни совети од мене, не ги бриши рацете одма со крпа после миење, туку остави водата да се впие и прави си масажа успат, или пак така водени изложи ги на сончева светлина т.е. сончева топлина :) , делува интересно :)
     
  11. Nannaa

    Nannaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 март 2010
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    30
    Испукана кожа на прстите од дланките

    имам еден гоооолем проблем..... од честото миење садови и од користење на разните детергенти и разни средства за чистење ми се суши кожата на дланките и ми пука кожата на прстите од дланките и цели рани ми се прават.... дали знае некој некоја маст или некоја комбинација по природен пат за да ги излечам раните и да ми биде мека кожата на дланките..... ве молам за помош....
     
  12. cecilia

    cecilia Популарен член

    Се зачлени на:
    9 декември 2009
    Пораки:
    1.329
    Допаѓања:
    1.195
    Испукана кожа на прстите од дланките

    Прво купи си ракавици гумени за миење садови чистење кујна вц итн. Јас моите раце ги оправив со Неутрогена крема за многу оштетени раце како оваа
     

    Прикачени фајлови:

  13. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Испукана кожа на прстите од дланките

    Навечер пред спиење пробај ставај неколку дена по ред маслиново масло мислам дека ќе ти помогне...
    И да таа кремата е добра горе препорачаната,а исто можеш и на Хемел да земеш некој производ тие имаат доста добра природна козметика сигурно ќе ти помогне.
     
  14. N.A.T.A.S.A

    N.A.T.A.S.A Нов член

    Се зачлени на:
    21 октомври 2010
    Пораки:
    650
    Допаѓања:
    486
    Испукана кожа на прстите од дланките

    Јас еднаш имав ваков пробела и ставував павличева маст и помина!
     
  15. Gioia

    Gioia Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    630
    Допаѓања:
    601
    Пол:
    Женски
    Испукана кожа на прстите од дланките

    Пробај со крема Ројазол,мене ми ја препорача кожен лекар бидејки го имав истиот проблем..можеш да пробаш,побарај во аптекиве сигурно ја имаат!
     
  16. teddybear

    teddybear Популарен член

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    2.679
    Допаѓања:
    10.370
    Испукана кожа на прстите од дланките

    Рацете не ти пукаат само од водата што миеш.
    Рацете дополнително ти пукаат затоа што е да речеме скоро есен, суви ти се, и имаш недостаток на витамини.

    Било која крема да ја ставаш што содржи витамини ќе ти помогне. И можеш и со ракавици за хидратација да спиеш.

    И внесувај повеќе витамини.
    :)

    Едит, заборавив, и кремата навечер ставај ја, ама убаво мачкај ги рацете. Мислам стави повеќе крем. :)
     
  17. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Испукана кожа на прстите од дланките

    Мене рацете целосно ми се уништија од средствата за чистење и сега не помислувам да фатам да чистам без ракавици, дури и за миење садови. Ми се појавуваа алергиски реакции кои ги смирив само со оваа крема
    [​IMG]
    И задолжително секој ден по неколку пати ставам крема за раце од Авон.
     
  18. maja8

    maja8 Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јануари 2010
    Пораки:
    2.847
    Допаѓања:
    2.158
    Некој веќе го поставил прашањето и погоре, имате ли користено од кремите за раце на нивеа и како сте заодоволни?

    Мислам дека време е пак да ја активираме темава, кај мене веќе почна да ми се суши кожата на рацеве од ладното, а бидејќи немам веќе крема, во потрага сум по најдобарата, па сакам да видам кои ги користите вие. Мислам дека нема потреба нова тема да се отвара за креми за раце, ако некој смета дека треба нека отвори :)
     
  19. femina90

    femina90 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    3.997
    Допаѓања:
    2.346
    За сува кожа на раце, пети, испукана уста што и да е, нема подобро од вазелин.Намачкајте пред спиење убаво и утредента е меко :)
    Како за превенција ја користам на гарниер
    [​IMG]
     
    На Smiley11 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Queen-b

    Queen-b Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    7
    прво пилинг со маслиново масло и кафеав шеќер
    па после крем Гарниер hand repair црвениот или овај

    [​IMG]