Совети за сува кожа на рацете

Дискусија во 'Тело' започната од zver, 21 март 2010.

 1. LittleMissSunshine

  LittleMissSunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2010
  Пораки:
  48
  Допаѓања:
  22
  [​IMG]

  оваа е најдобра за суви раце мене за два дена ми поминува ја имаше порано во тинекс и кам не сум сигурна дали ја има уште провери
  ако не ја најдеш барај некоја со повеќе глицерин
   
 2. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  За сува кожа помага и лимонов сок..Па пробај мачкај ги рацете и чекај да се исуши..Помага значително многу...
   
 3. duplo.a

  duplo.a Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2010
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  7
  Сите имаме проблеми со сува кожа на рацете, поготово во зима. Точно е дека повеќето креми и немаат никаков ефект ако не ги мачкаш рацете на секои 15 минути, и од испробани скоро сите можни креми на македонскиов пазар, само една имала стварно добар ефект ;)
  [​IMG]
   
 4. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.115
  Од каде ја купуваш? :wasntme:
   
 5. eemmiilliijjaa

  eemmiilliijjaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  549
  Допаѓања:
  213
  И јас исто така имам проблем со кожата на рацете,во зима не излегувам од дома без крем на рацете.Не само што ми се суши кожата на рацете од ладното,исто така и имам црвенило на рацете и раците сегогаш ми се ладни.Како помала ме носеа на кожен и ми даваше една маст помагаше но многу гадно мирисаше,сега користам еден од Oriflame се вика "Loves Me",многу помага раците ги прави меки како памук и ја храни сувата кожа.Не е многу скап оклу 150 денари е но вреди бидејки многу помага ви го препора4увам да го пробате ... :)  http://www.google.com/imgres?imgurl=htt ... x=80&ty=72
   
 6. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.112
  Допаѓања:
  20.337
  Пол:
  Женски
  Леле Грл 1985, дури сега гледам. :wasntme:
  Инаку ја купувам од Струмица, од една парфимерија. :)
   
 7. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  Дали ги имате користено овие креми од нивеа и која е најдобра според вас?
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 8. Rozevo

  Rozevo Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јули 2010
  Пораки:
  56
  Допаѓања:
  32
  [​IMG]
  Знам дека изгледа смешно, но најдобрата крема за суви раце што сум ја пробала е Ноќната крема На лореал- трипл актив за лице (не можев да најдам слика на нет, иста е како прикажаната на сликата, само што е темно сино паковањето). Бидејќи не ми се погоди на лице, за да не ми седи така кремата почнав да ја ставам на раце... :x немам коментар за нејзината ефикасност, кожата е премека, а хидратацијата трае и трае... Ја нанесувам само на надворешната страна на дланките :)

  Од регуларните креми многу сум задоволна од Билка ( и од бело и од црно грозје се преубави)
  [​IMG] [​IMG]
   
 9. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.057
  Не најдов тема за сува кожа на телото па еве овде ќе си прашам...
  Значи мене во последниве неколку месеци кожата ми е многу сува, дури ми се лупи на некои делови, посебно на стомакот... Го користам уљето на бекутан но нема фајде, кога ќе се намачкам по 2 саати истото, пак ми се лупи кожата....
  Дали некој има ваков проблем и како се справувате?
   
 10. AnaHawaiian

  AnaHawaiian Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 јуни 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  2
  обрни внимание на кои витамини ти фалат... и еве некои едноставни совети од мене, не ги бриши рацете одма со крпа после миење, туку остави водата да се впие и прави си масажа успат, или пак така водени изложи ги на сончева светлина т.е. сончева топлина :) , делува интересно :)
   
 11. Nannaa

  Nannaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2010
  Пораки:
  271
  Допаѓања:
  29
  Испукана кожа на прстите од дланките

  имам еден гоооолем проблем..... од честото миење садови и од користење на разните детергенти и разни средства за чистење ми се суши кожата на дланките и ми пука кожата на прстите од дланките и цели рани ми се прават.... дали знае некој некоја маст или некоја комбинација по природен пат за да ги излечам раните и да ми биде мека кожата на дланките..... ве молам за помош....
   
 12. cecilia

  cecilia Популарен член

  Се зачлени на:
  9 декември 2009
  Пораки:
  1.328
  Допаѓања:
  1.163
  Испукана кожа на прстите од дланките

  Прво купи си ракавици гумени за миење садови чистење кујна вц итн. Јас моите раце ги оправив со Неутрогена крема за многу оштетени раце како оваа
   

  Прикачени фајлови:

 13. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Испукана кожа на прстите од дланките

  Навечер пред спиење пробај ставај неколку дена по ред маслиново масло мислам дека ќе ти помогне...
  И да таа кремата е добра горе препорачаната,а исто можеш и на Хемел да земеш некој производ тие имаат доста добра природна козметика сигурно ќе ти помогне.
   
 14. N.A.T.A.S.A

  N.A.T.A.S.A Нов член

  Се зачлени на:
  21 октомври 2010
  Пораки:
  650
  Допаѓања:
  477
  Испукана кожа на прстите од дланките

  Јас еднаш имав ваков пробела и ставував павличева маст и помина!
   
 15. Gioia

  Gioia Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  625
  Допаѓања:
  598
  Испукана кожа на прстите од дланките

  Пробај со крема Ројазол,мене ми ја препорача кожен лекар бидејки го имав истиот проблем..можеш да пробаш,побарај во аптекиве сигурно ја имаат!
   
 16. teddybear

  teddybear Популарен член

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  10.361
  Испукана кожа на прстите од дланките

  Рацете не ти пукаат само од водата што миеш.
  Рацете дополнително ти пукаат затоа што е да речеме скоро есен, суви ти се, и имаш недостаток на витамини.

  Било која крема да ја ставаш што содржи витамини ќе ти помогне. И можеш и со ракавици за хидратација да спиеш.

  И внесувај повеќе витамини.
  :)

  Едит, заборавив, и кремата навечер ставај ја, ама убаво мачкај ги рацете. Мислам стави повеќе крем. :)
   
 17. AnaKarenina

  AnaKarenina Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  5.801
  Допаѓања:
  54.980
  Пол:
  Женски
  Испукана кожа на прстите од дланките

  Мене рацете целосно ми се уништија од средствата за чистење и сега не помислувам да фатам да чистам без ракавици, дури и за миење садови. Ми се појавуваа алергиски реакции кои ги смирив само со оваа крема
  [​IMG]
  И задолжително секој ден по неколку пати ставам крема за раце од Авон.
   
 18. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.814
  Допаѓања:
  2.106
  Некој веќе го поставил прашањето и погоре, имате ли користено од кремите за раце на нивеа и како сте заодоволни?

  Мислам дека време е пак да ја активираме темава, кај мене веќе почна да ми се суши кожата на рацеве од ладното, а бидејќи немам веќе крема, во потрага сум по најдобарата, па сакам да видам кои ги користите вие. Мислам дека нема потреба нова тема да се отвара за креми за раце, ако некој смета дека треба нека отвори :)
   
 19. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.323
  За сува кожа на раце, пети, испукана уста што и да е, нема подобро од вазелин.Намачкајте пред спиење убаво и утредента е меко :)
  Како за превенција ја користам на гарниер
  [​IMG]
   
  На Smiley11 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Queen-b

  Queen-b Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  7
  прво пилинг со маслиново масло и кафеав шеќер
  па после крем Гарниер hand repair црвениот или овај

  [​IMG]