1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети за сува кожа на рацете

Дискусија во 'Тело' започната од zver, 21 март 2010.

  1. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    И јас имам вечно сува кожа на рацете. |(
    Имам една крема од Rosal.
    Супер си е кремата и и дава хидратација на кожата, но јас што немам навика да се мачкам често, тоа е друга работа.
     
  2. barby

    barby Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2010
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    8.450
    Ако имате сува кожа на рацете потребно е барем еднаш неделно да правите пилинг. Пилингот ќе ви ги отсрани мртвите клетки од кожата и рацете ќе ви бидат многу помеки и понежни, се разбира дека после пилингот потребно е да се стави некоја глицеринска крема за раце. Ова го кажувам од искуство, мене видно ми омекнаа рацете од кога го практикувам оваој начин за заштита на рацете
     
  3. kristinah

    kristinah Активен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2011
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    0
    Испукани раце

    Вака феминки кожата на рацете на сестра ми е премногу груба, а има смао 14 години. Како мала си играшесо кал си правеше разни торти ( претпоставувам дека и вие си имате играно така) иако мајка ми нонстоп и се караше да не си игра но таа се криеше и пак си играше. Сакам да ве прашам дали знаете некоја крема со која би можело кожата на рацете на сестра ми да и биде мека и нежна. Во „Орифлеим“ видов две креми за раце:
    „Крем против стареење за раце“ - 179 денари и
    „Пилинг за обновување на кожата на рацете“ - 249 денари
    Дали некоја од овие ја имате користено вие и дали помага?
    А ако знаете некоја друга крема која може да и помогне пишете :)
     
  4. crazyinlove19

    crazyinlove19 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    3.753
    Допаѓања:
    3.729
    Испукани раце

    Може да помогне било која крема за раце. :) И јас имам ваков проблем во зима, од ладното. Користам Nivea и проблемот го сменува, кожата ми е повторно мека и мазна.
     
  5. Shpagetta

    Shpagetta Популарен член

    Се зачлени на:
    6 ноември 2011
    Пораки:
    730
    Допаѓања:
    2.390
    Испукани раце

    Мислам дека мојот проблем е посериозен. Ми се лупи кожата на рацете еднаш во годината обавезно, ама многу. И ме боли, неможам ништо да чепкам. Бев на лекар и ми рекоа недостаток на витамини било, и ми препорачаа една рибина маст ЈЕКОДЕРМ се вика. Многу ми помогна, и да не е проблемот дотолку како мојот би ви ја препорачала маста:)
     
  6. anabel-a

    anabel-a Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    3.333
    Допаѓања:
    15.497
    Испукани раце

    Сигурно имате павловичева дома.
    Нека ги мачка рацете само со павловичева и одма ќе видите подобрување. ;)
    И не порачувајте креми од авон вакви-такви, кога павловичевата е одлична за се'. Не само за испукани раце. Мене рацете најчесто ми се испукани во зима од ладното, и одма се мачкам со павловичевата и мирна сум си после :D
     
  7. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Испукани раце

    Нека си стави бадемово масло најефикасно е, а крем ако ставаш не мора од Орифлејм, можеш Павловиќева маст или Бекутан. Колку помрсна толку подобро, никако некоја што ја суши кожата, а тоа што си играла како мала со кал нема никаква врска, рацете пукаат од времето и од сапунот што го користиме за миење :) ;)
     
  8. Sanniii

    Sanniii Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.291
    Допаѓања:
    3.113
    Пол:
    Женски
    Испукани раце

    Рацете не и се испукани од калта, туку од недостаток на течности во организмот.
    Кремите до негде помагаат, но потребно е да пие што повеќе вода. ;)
     
  9. ana-banana

    ana-banana Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    1.277
    Допаѓања:
    751
    Пол:
    Женски
    Испукани раце

    За моите раце спас е само една глицеринска крема од авон, така да може да си проба, не е многу скапа, често ја има на намаление а рацете ептен меки и нежни ги прави. Често и го менуваат пакувањето но ќе ти постирам неколку слики но што е најбитно ќе ти напишам што пишува на неа па така полесно ќе си ја најдеш:
    Avon care
    GLYCERINE HAND&NAIL
    Rich Moisture Hand Cream with glycerine, Calcium, and Vitamin E
    [​IMG]
    [​IMG]
    [​IMG]
     
  10. najubava2010

    najubava2010 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2010
    Пораки:
    1.619
    Допаѓања:
    4.653
    Испукани раце

    Тоа што си играла со кал порано нема никаква врска, сега можеби од ладното и пукаат.
    Ти кажаа девојкиве нека земе со павловичева нека ги мачка, и може после да ги стави во ќеса и да ги замота со топла крпа. Ваков третман нека прави често, а павловичевата секоја вечер пред спиење. За преку ден земете некоја било каква крема за раце и често после секое миење раце нека мачка.

    После ваквото тинтрење за недела, две би требало да почнат да и омекнуваат.
     
  11. livert

    livert Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 април 2011
    Пораки:
    116
    Допаѓања:
    115
    Испукани раце

    Jас се сложувам со некои феминки батали орифлејм ,авон и такви слични не помагаат. Jас нај топло ти препорачувам бадемово масло или вазелин чуда прават (ги тестирав на татко ми :lol: )секако ако размислуваш за крема за раце тогаш на L'occitane so 20% shea butter. и павловичевата е добра како и маслиновото масло, сепак бадемовото ми е Nо 1,но исто така потребно е и пиење повеќе вода и нека внесува бадеми и други семиња.
     
  12. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
    Испукани раце

    Од ова подобро, здравје(кремата ја има во ВЕРО, Рамстор и низ аптеките):

    [​IMG]
     
  13. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.671
    Пол:
    Женски
    Испукана кожа на прстите од дланките

    И мене ми пука кожата, посебно делот кај прстите од внатрешната страна.
    Спасот ми се кремите, најчесто ги користам оние на Авон и Орифлејм.
    Најзадоволна сум од овој, бидејќи најдолготраен ми е.
    [​IMG]

    [​IMG]
    Овој ми беше омилен, штета што го нема повеќе. :(
     
  14. MilaKunis

    MilaKunis Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2012
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    25
    Испукани раце

    Ми се случува посебно кога е вака студено да ми испукаат рацете па само ставам Бекутан и ги држам рацете на топло и одма ми се враќаат во нормала. :D
     
  15. SokOdGrozje

    SokOdGrozje Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2011
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    0
    Имам корузи околу показалецот и средниот прст над ноктите. Помалку ми се појавуваат и кај палецот. Зошто е тоа така? Редовно користам крема за раце и тие ми се меки ама корузите едноставно не си одат. ГИ немам секогаш,.. некои викаат поради некои недостатоци на витамини или.... ?
     
  16. jagotka123

    jagotka123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2012
    Пораки:
    1.639
    Допаѓања:
    240
    Пол:
    Женски
    За сува кожа на раце ставам крема за раце.
     
  17. The-Queen

    The-Queen Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    2.139
    Допаѓања:
    2.424
    Рацете претежно ни стануваат суви за време на зимниот период од ладното време, затоа потребна е секојдневна употреба на хидратантни и глицерински креми, и нормално оние на кој навистина им е проблем сувата кожа во било кој период од годината, најдобро е да се прават пилинзи а потоа употреба на креми.
     
  18. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Кога правам пилинг со маслиново масло и шеќер ( благодарение на Лилит) ставам и на рацете. Секојдневно по повеќе пати ги мачкам со крема за раце со глицерин од Авон. Прилично сум задоволна од неа. Ако не таа , било која друга крема ми врши работа.

    Повремено правам и еден вид маска на рацете со живи јајца. Многу потхранувачки делуваат на кожата.
     
    На magic.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. m.a.f.i

    m.a.f.i Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јули 2012
    Пораки:
    522
    Допаѓања:
    180
    мила каква е таа маска со живи јајца ? поздрав
     
  20. Waka-waka

    Waka-waka Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2010
    Пораки:
    2.261
    Допаѓања:
    8.647
    Оддели ја жолчката од јајцето и нанеси на рацете. Остави ја да постои така и исплакни со вода. После тоа стави некој крем што редовно си го употребуваш. Мене ова многу ми помага.

    Исто ако ти се наоѓа маслиново,бадемово или било какво масло, убаво е да ги намачкаш со него.