Совети за сува кожа на рацете

Дискусија во 'Тело' започната од zver, 21 март 2010.

 1. m.a.f.i

  m.a.f.i Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јули 2012
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  176
  фала ти срцка многу. ќе пробам па се надевам ќе има резултати. поздрав мила
   
 2. magic.girl

  magic.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 април 2014
  Пораки:
  525
  Допаѓања:
  183
  Пол:
  Женски
  и јас имам проблем со суви раце имам приметено дека секогаш кога ке се измиам со вода ми се суви незнам зошто ??
  а ја користам кремата од авон од care од матична млеч има двојна хидратација
   
 3. little.doll

  little.doll Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 август 2014
  Пораки:
  137
  Допаѓања:
  16
  Знаете ли дали кремот Glicemille на Palmolive го има некаде по маркетиве? Го барав во Веро, Тинекс, DM никаде го нема повеќе. Многу добар крем за раце беше, а изгледа не се увезува повеќе во Македонија.
   
 4. Βικτωρία

  Βικτωρία Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2017
  Пораки:
  522
  Допаѓања:
  3.664
  Пол:
  Женски
  Мене за суви раце сите креми на балеа ми помагаат,супер се,за разлика од други креми :)
   
 5. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.646
  Допаѓања:
  30.730
  Пол:
  Женски
  Јас имам поинаков проблем. Да рацете ми се суви но кожата на прстите само не ми е мазна како поткожни малечки боцки да имам. Правам пилинг но не помага секогаш. Цела соба кремови имам пробано и ништо. Некогаш ќе се подобреше ситуацијата но еве цело лето ме мачи проблемов. Дали можеби е алергиска реакција на некој производ? Ќе одам на кожно, но би сакала и ваш совет ако имате некое искуство. Вака изгледа. 20170810_092353.jpg
   
 6. buba4e89

  buba4e89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 август 2012
  Пораки:
  19.271
  Допаѓања:
  122.641
  Пол:
  Женски
  @Biodevojka може препорака за крема за раце на природна база.
  На Alverde за сувост но не претерана.
   
 7. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.787
  Допаѓања:
  6.121
  Пол:
  Женски
  Ако сакаш на Алверде тогаш може да ја земеш онаа смути колекшн беше ама не знам дали уште ја има. Доколку не онаа стандардната на Алверде земи ја. Јас последен крем кој го користев и кој ми се допадна беше на Натура Сиберика само е доста поскап од алверде. Поздрав.
   
  На КикиМаус, buba4e89 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.079
  Допаѓања:
  17.609
  Според тоа што видов на сликата е истото што го имам и јас.
  Народски кажано - мајаз.
  Не знам како е кај тебе, но кај мене и многу што ги знам, се појавува исклучиво на пролет. Топчињата што ги има кај тебе се почетна фаза на мајазот, потоа пукаат и кожата на тие места е екстремно сува до степен на лупање на одредени делови. При крај на летниот период самиот од себе се губи и кожата се враќа во нормала.
  Од лично искуство чаре нема за мајаз. Можеш да си користиш креми за раце, чисто да ја потхрануваш кожата и да ја одржуваш важноста.
  Јас со години го имам и нема што немам испробано.
  Моментално оваа крема ја користам
  IMG_20180516_083823.jpg
   
 9. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  6.798
  Допаѓања:
  77.926
  Јас давав илјадници за креми за раце, а лекот бил 5 денари. Вазелин со невен, од аптека, околу 50 денари. Страшни болести ми поминаа, ко нови раце да имам, а бев крвови....
   
  На Alisa22, Selest и КикиМаус им се допаѓа ова.
 10. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.646
  Допаѓања:
  30.730
  Пол:
  Женски
  Го пронајдов лекот, маст за егзем- Белогент. Два пати дали само намачкав и целосно исчезнаа. Од тогаш не ги имам воопшто. Маста е околу 150 денари но, мислам дека се издава и со рецепт.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 11. КикиМаус

  КикиМаус Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јули 2016
  Пораки:
  2.079
  Допаѓања:
  17.609
  Супер, баш ми е мило што ти исчезнале :)

  Мене не ми помага таа
   
 12. IM.TMKQ

  IM.TMKQ Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2014
  Пораки:
  3.646
  Допаѓања:
  30.730
  Пол:
  Женски
  Јас премногу кремови пробав и ништо не помагаше. Случајно на форум прочитав дека им помогнала оваа крема и решив да ја пробам и се зачудив од резултатот. Баш чудно, кај секој да нема исто влијание иста крема, во случај кога се работи за истиот проблем.
  Исто како што кажуваш ти и кај мене беше, како пликови мали, полни со течност кои најверојатно пукаа а потоа сува стануваше кожата и многу чешаа дури не созреат.
   
  На КикиМаус му/ѝ се допаѓа ова.
 13. SelenaGomez

  SelenaGomez Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  353
  Допаѓања:
  1.019
  Пол:
  Женски
  Да не знаете колку пари е кремава? Совршена е за сува кожа:inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  На Charlotte* му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Charlotte*

  Charlotte* Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јули 2018
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  1.137
  Пол:
  Женски
  Повеќе од 200 ден. мислам не е.
  Кремава е врвот од оние за ептен сува кожа. :)
   
  На SelenaGomez му/ѝ се допаѓа ова.
 15. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.231
  Допаѓања:
  29.174
  Пол:
  Женски
  Помалата што е 80мл точно е 60 денари во Зегин (купив пред некоја недела), малку поголемата околу 80 мислам беше.
   
  На SelenaGomez и Charlotte* им се допаѓа ова.
 16. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  5.890
  Допаѓања:
  19.622
  Пол:
  Женски
  Миење раце со глицерински сапун, сушење/бришење на рацете и ставање хидратантна крема.
  Тие што ептен имаат сува кожа пожелно е да носат и ракавици надвор кога ќе залади ептен да не им пука кожата.
   
  На Alisa22 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Sanya20

  Sanya20 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 март 2016
  Пораки:
  227
  Допаѓања:
  234
  Пол:
  Женски
  Иде ли ова ладно време рацете ми се катастрофа.Суви ми се многу,црвени,ич не ми се мазни и понекогаш од што ми пукат и крв знае да ми потечи а и многу ме печат..Се пробав и кремови и маски домашни за раци ама ништо не ми помогна,чаре ?;(;(
   
 18. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  17.890
  Допаѓања:
  150.671
  Пол:
  Женски
  Дерматолог.
   
  На Sanya20 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  13.359
  Допаѓања:
  134.663
  Пол:
  Женски
  И мене ми е така зима секогаш. Годинава првпат не ама се спремам уште од септември со мачкање креми. :rofl: Можеби витамини ти фалат или пак едноставно имаш нежна кожа. Кога ќе се стопли ќе ти помине ама сепак ако сметаш дека ти е посериозно обрати се на лекар.
   
  На Sanya20 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Martka

  Martka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 април 2017
  Пораки:
  1.649
  Допаѓања:
  4.049
  Пол:
  Женски
  Мене ми помогна неутрогена крема ја има во зегин се става малку ја регенрира и обновува кожата.Пробај
   
  На Sanya20 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.